דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

פלוישט אנדרטאות כיכרות ופארקים

על מנת להחליק את האוכל הכבד יחסית יפתח הרומני הממוצע בכפר ובעיר ,בהרמת כוסית של ברנדי של שזיפים Tuica או ברנדי מישמש Palinca , או אפילו בכוס יין מקומי , לאחר מכן יפנה הסועד הרומני להתחיל בארוחה.טיפ חשוב : לתיירים הסועדים במסעדות יש לשם לב שמחיר הארוחה הזול יחסית איננו כולל תוספות כמו קטשופ או חרדל או מטבל , מיונז, חמוצים, לחם או חמאה ,כול תוספת תתווסף בנוסף למחיר.

מכוון שהמלצרים אינם מצטיינים באנגלית ,קיימת בעיית תקשורת בעת ההזמנה ,לכן שימו לב ,בחלק מתפריטי המסעדות ,כתוב בשורה התחתונה של התפריט , חלק מהמסעדות המגישים לכם תפריט , אינם מתייחסים למנת הבשר אלא למשקלה ,באם המדד הוא חמישים גרם לנתח בשר ,כאשר תוגש לכם המנה תקבלו נתח שמשקלו לדוגמא 300 גרם ועל כך תצטרכו להוסיף כסף למנה ,לכן כדאי לבדוק את גודל משקל המנה ומחירה בטרם תזמינו, שם המנה ומשקל המנה תמיד כתוב בתפריט.

האוכל הרומני הושפע בחלקו לאורך השנים ,מתרבויות הכובשים ששלטו ברומניה ,עד שהוכרזה עצמאותה, מדינות כמו תורכיה, הונגריה ,גרמניה ,וסלאביה , למרות זאת האוכל המקורי נשמר בעזרת העברת המתכונים מדור לדור במשפחות הרומניות.
 
מנת הפתיחה המתניעה את הארוחה, תהיה מנת (מרק האיכרים) מרק החמצמץ Ciorba Taraneasca עם כדורי בשר או בלעדיהם ,החמיצות נובעת מחומץ, לימון, או תמצית סובין תוסס , אוכל מסורתי בעל ארומה חזקה מאוד ומרקם קטיפתי ,מרק הממליגה Mamaliga כדייסה מקמח התירס ,או מרק המעיים Ciorba de Burta הכולל הרבה שום, שמנת חמוצה, חומץ והמוגש עם פלפל חריף או מרק מאיברים פנימיים ,אפשרי גם מרק ירקות עם בשר ,ובל נשכח את מרק הגולש Goulash Soup ,או מרק דגים ciorba de peste, ברומנית  fish soup
.
רומניה אוכל רומני מסורתי
 

גן הפסלים בקונסטנטין סטר Constantin Stere , לזכרו של מי שהיה סופר ופוליטיקאי לאחר מלחמת העולם הראשונה ,פארק המשתרע על שטח של כמאה דונם, בסיס הגן היה גן האחוזה שבה בילה את שנותיו האחרונות,גן זה נפתח לביקורי הציבור בשנת 2006 .

  בגן מוצבים עשרה פסלים מברונזה של ידידיו הסופרים כמו גאראבט איבראיילאנו, ניקולאי יורגה, מיכאיל סאדונואנו, אוקטביאן גוגה, אלכסיי מטאביצ'י, ליביו רבריאנו, קליסטרט הוגאס, גאלה גלקטיון, ג'ורג 'טופראשינו, אל. בראטסקו וינסטטי, בפארק נמצאת האטרקציה למשפחה וילדים של הגן הזואולוגי העירוני.

פארק Park Bucovptre   הגן הזואולוגי Ploiesti Zoological Garden

הכניסה לגן בתשלום, פארק שהוקם לפני כשלושים שנה, המשתרע על שטח של 16 דונם בגן למעלה משלושים סוגי חיות .

   

פלוישט פארק Park Bucov והגן הזואולוגי
 

האנדרטה של ניצ'יטה סטנסקו הסופר ,ממוקמת בפארק Nicolae Iorga park היה בנם של אבא רוסי ואמא רוסייה שנמלטו מרוסיה לפלוישט, שם למד בבית הספר התיכוני והמשיך לאוניברסיטה ללימודי ספרות בבוקרשט, בשנת 1957 סיים את לימודיו והחל מפרסם את עבודותיו, והמשיך לעשות קריירה ככותב ועורך ספרותי וככותב סיפרי שירה ,עד שנפטר ממחלה בשנת 1982.

פלויישט האנדרטה לזכרו של  ניצ'יטה סטנסקו Statue of Nichita Stanescu
 

אנדרטה הממוקמת בכיכר ראשון בדצמבר שנת Piata 1 Decembrie 1918 , אשר ליד תחנת הרכבת הדרומית בעיר, זאת אנדרטה שהוקמה ביוזמתו ובמגבית שערך שבה נאסף כסף מעשרים אלף אזרחים ברומניה ,החייל לשעבר הייל, יון, ג ,סורסקו , שהשתתף ביחד עם חבריו מחבל ועמק פרהובה , במלחמת העצמאות כנגד השלטון העותומאני בשנים 1877-1878 .

לצורך הקמת האנדרטה נערכה תחרות שבה זכה הפסל George Vasilescu , הפסל עצמו הוכן באיטליה והועבר לפלויישט ,שם נחשף בנוכחות המלך קרול הראשון והמלך פרדיננד בשנת 1897, האנדרטה עצמה מורכבת מעמוד אובליסק גרניט לבן שבראשו נשר בעל מקור, הניצב מעל בסיס מרובע המוקף בארבעה פסלי חיילים.

האנדרטה נפגעה ברעידת האדמה של שנת 1977 ונהרס, האנדרטה נבנתה מחדש והוצבה בסוף שנת במקומה החדש בשנת 1980 בתחנת הרכבת הדרומית של העיר.

פלויישט אנדרטת הציידים Hunters Monument
 

אנדרטת אשת החרות האלה מינרווה החבושה במצנפת החופש האוחזת מוט ,הפסל מברונזה הניצב על בסיס שלוש מדרגות ,ומעליו קן גבוה משיש הממוקמת בכיכר החרות אנדרטה שהוצבה בשנת 1881 ,האנדרטה נוצרה על מנת למחות ,כנגד פעולות ממשלתיות לנושא הזכויות החוקתיות של האזרחים ברומניה, לאחר הניצחון של הליברלים בבחירות מקומיות.

לזכר אותו אירוע החליטו הליברלים להקים אנדרטה ,לאחר שהחלו לאסוף כספים להקמתה, לבסוף נמצא הפסל המתאים לרעיון בצרפת ,פסל שגובהו כשלושה וחצי מטר, לאחר רכישתו התעכבה הקמתו עקב המרד הרומני בעותומאניים ,אי לכך הוצב הפסל לאנדרטה בשנת 1881.

כאשר עיר הנפט הופצצה בתקופת מלחמת העולם הראשונה ,שונה מיקום הפסל והוא הוצב מול הארמון המנהלי של העיר (בית העירייה החדש) ומאז הוא נמצא מאות שנים במיקומו, כיום בכול שנה ,נערך טקס זיכרון ,הכולל גם את קורבנות המהפכה והמרד ,כנגד השלטון הקומוניסטי בשנת 1989 תוך הדגשת גיבורי המרד כנגד הקומוניסטים.

פלויישט אנדרטת החרות Statue of Liberty - Piata Eroilor
 

דונסטנטין דוברוז'אנו גרה ,ששמו האמתי Solomon Katz Gherea ,או בשמו היהודי שלמה כץ ,שהיה יהודי רומני שמוצאו מאוקראינה , איש שהיה תיאורטיקן מרקסיסטי רומני, פוליטיקאי, סוציולוג, מבקר ספרות ועיתונאי ,ומנהיג ותיאורטיקן סוציאליסטי בתנועה הסוציאליסטית הרומנית ,שהתיישב בעיר לאחר מלחמת העצמאות בתקופת המרד כנגד השלטון העותומאני .

מעבר לזאת היה בעל מסעדה מפורסמת בתחנת הרכבת הדרומית שעבדה עד מלחמת העולם הראשונה ,צחוק הגורל שבנו אלכסנדרו היה אחד ממייסדי התנועה הקומוניסטית ברומניה בשנות הארבעים במאה העשרים שנעצר והומת בתקופת  הטיהורים שערך סטלין ערב מלחמת העולם השנייה.

המסעדה המפורסמת שנשכרה על ידו בחלק המערבי של המבנה הכינה גם עוגות שהיו חביבות על המלך הרומני קרול ,כיום ממוקם במקום בית מרקחת .
 
בזכות פועלו בתנועה הסוציאליסטית זכה דונסטנטין דוברוז'אנו לפסל חצי גוף בגובה 90 סנטימטר , הניצב על קן שפוסל בידי הפסל ניקולה משיש והוצב רק בשנת 1981,בכיכר מפגש הרחובות  .Str. C.A. Rosetti -  str. Dionisie Lupu
 
פלויישט האנדרטה לזכרו של Statue of Dobrogeanu Gherea
 

פסל של תומא קרגיו, שהיה שחקן תיאטרון קולנוע וטלוויזיה מפורסם ברומניה, שנהרג ברעידת אדמה בשנת   1977 , בין יתר עבודותיו היו קטעי מונולוגים וסטירה שהעלה לפומבי , הוא נקבר בבית קברות בבוקרשט .

פלויישט האנדרטה לזכרו של טומה קארגיו Statue of Toma Caragiu
 

האנדרטה ממוקמת בפארק Park Bucov בעיר , בתוכנית המקורית היו אמורים להיות מסביב לפסל הראשי עוד תשעה פסלים קטנים יותר, אך מהעדר תקציב נגנז הרעיון, גובהו של פסל הברונזה מעל לשבעה מטר ומשקלו 16 טון.

הפסל נחנך בסוף שנת 1997 לרגל מלאות לעיר ארבע מאות שנים מתועדות, הפסל מציג את הנסיך ניקולאי הראשון רוכב על סוסו, כאשר פניו וזרועו המונפת מופנות לכוון טרנסילבניה ,לאחר הקמתו משמש הפסל כמקום תחילת המצעדים הלאומיים והמסורתיים בעיר.

הנסיך מיכאי האמיץ (שקיבל את שמו מדמות אגדית רומנית) ,אשר חיי בשנים 1558-1601 שימש כנסיך מושל לחבל ולאכיה, שהחל במסע כיבושים בעת שכבש את חבל טרנסילבניה ולאחר מכן חבל מולדובה ,שאותם הצליח לאחד לנסיכות אחת ולאכית ,ולהקמתה הראשונה של ממלכת רומניה, כמדינה רומנית ,בעלת תושבים ממוצא רומני , אז גם הקים את העיר  פלוישוב ששימשה כמחנה צבאי בתחילה לצבאו ,תקופת שלטונו בממלכה הרומנית, נמשכה פחות משנה ,בעת שצבא פולני גרש את צבאו מחבל מולדביה.

פלויישט האנדרטה לזכרו של  פסל מיכאי האמיץ Statue of Mihai Viteazul
 
 
 
בניית אתרים - שרקור