דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רומניה טיפים ומידע כללי

 

שעות פתיחת בנקים ברומניה

הבנקים פתוחים בדרך כלל מהשעה 9 בבוקר עד 5 בערב, בימים שני עד שישי, ישנם מספר  בנקים הפתוחים גם בשבת בין השעות 09:30-12:30.  

קידומת הטלפונים ברומניה 40

טלפון לשרותיי חרום אמבולנס 112 , אמבולנס פרטי סאנאדור  021-9699 ,חברת אמבולנס פרטי SOS   טלפון 021-9761

כללים להחזר מע"מ ברומניה

רק חלק מהחנויות מורשות להוצאת טופס החזר בצמוד לחשבונית ,הערך הכולל צריך להיות לפחות 250 ליי שווה ערך לכשמונים דולר, הרכישות נעשו בתקופה של 90 יום לפני עזיבתכם את רומניה ,אישור משרד המכס בשדה התעופה.

 
 
 

המחוז שהוא אחד מ 41 המחוזות ברומניה, נחשב כאחד מהמחוזות העשירים והמגוונים באטרקציות,המחוז קרוב יחסית לשדה התעופה הראשי של רומניה ,שד"פ Henri Coanda (Bucharest Otopeni) Airport כחמישים קילומטר מפלויישט .

בירת המחוז של מחוז  Prahova , היא פלויישט Ploiesti ,העיר שמספר תושביה מעל לשלוש מאות וחמישים אלף תושבים ,כיום עיר ששוחזרה בעלת תשתית תיירותית ואטרקציות, זאת העיר שנהרסה כמעט כליל במלחמת העולם השנייה ,בעת שהופצצה בידי האמריקאים והבריטים ,במטרה להשמיד את שדות הנפט ובתי הזיקוק שסיפקו את רוב תצרוכת הצבא הגרמני במלחמה .

העיר ממוקמת בשטח מישורי בטרם ממשיכים ממנה לשאר חלקי המחוז הכולל שרשרות הרי הקרפטים וביניהם פסגת ההר הגבוה אומול שפסגתו שפסגתו מעל ל2050 מטר חשיבותה כעיר היא בזכות ההיסטוריה שלה, כעיר הנפט היחידי באירופה ,בזכות שימושה כצומת רכבות .

רומניה מחוז פראחובה Prahova Romania
 

a – האות אה יש להגות כתנועת הפתח.

e – האות אי יש להגות כתנועת הסגול

i – האות אי יש להגות כחיריק  במיוחד בסיום של מילים " בוקרסטי " 
 
כאשר נשמע מילים שהאות i מאורכת נבחין כי הסיומת היא בשתי אותיות ii  .o – האות או יש להגות כחולם
 
u האות יו יש להגות כשורוק
 
ă – כאשר מעל לאות סימן יש להגות כמו במילה האנגלית bay  .
רומניה כיצד להגות אותיות בשפה הרומנית
 

מזג האוויר ברומניה משתנה מעונה לעונה ,טמפרטורה בקיץ בחודשים יולי – אוגוסט ,יכולה להגיע באזורים מסוימים לארבעים מעלות צלזיוס ,אז ממומלץ לבקר באתרים שליד הים השחור או בעיירות הסקי בדרום המדינה שם ניתן ליהנות ממזג אוויר יחסית נוח לטיולים .

לעומת זאת בתקופת החורף מזג האוויר יכול להגיע גם לעשרים מעלות צלזיוס, זמן הביקור המומלץ ברומניה ,שלא למטרת סקי ופעילות ספורט חורף בחודשים דצמבר עד אפריל ,לכן מומלץ לבקר ברומניה ולטייל , בעונות הסתיו והאביב בין מאי לאוקטובר כי אז הממוצע לטמפרטורות סביר.

בתקופות אלו ממוצע של מזג האוויר ,מסתובב בסביבות 20 מעלות , אין תקופות גשמים מרובות ברומניה ,אך לעומת זאת, יש תקופות של לחות ,במספרים גדולים בעיר הבירה בוקרשט ולפעמים החום הרב בקיץ מפריע קמעה ויש לתכנן את סדר היום בטיול היומי .
 
מטחי שלג בבוקרשט אינם קבועים ולפעמים קיימות הפתעות בירידתו בפתאומיות , בבעת הביקור באזור הרי הקרפטים היוצרים בלוקים של חיץ בין אזור לאזור ,ניתן בנסיעה קצרה לעבור בין סוגי מזג אוויר שונים ,באזור דרום ומזרח רומניה ,ישנם הבדלים גבוהים בין מזג האוויר בקיץ לבין מזג האוויר בחורף .
 
בתקופת הקיץ ישנם פרקי זמן ארוכים של מזג אויר חמים ,אך קיימות גם הפתעות פתאומיות של שינוי וירידת המעלות כלפי מטה וקבלת קור, לכן בעת אריזת המזוודות בחודשים מאי-אוקטובר ,כדאי להכניס מספר מלבושים חמים ומטריות טובות,בכדי להיות מוכנים לשינויים אלו ,או ללילות קרים שמגיעים מאי שם ונעלמים .
רומניה מידע למזג אויר
 

המטבע הרומני נקרא ליי או רון בשפת העם בעיקר בבוקרשט, השער לליי במאי 2018 לשקל הוא : אחד לאיי שווה 92 אגורות ,בישראל ניתן להמיר כסף ישראלי לליי הרומני בסניפי הבנקים ובנמל התעופה לוד , חלק מהחלפנים בישראל אינם מחזיקים כסף רומני ,למרות זאת כדאי לדעתי ,להצטייד ולהמיר כסף רומני בארץ (רצוי בשטרות קטנים ,כיוון שיותר קל להתנייד ולרכוש ביום יום בכסף קטן ) .

לאלה שלא רכשו או המירו כסף בארץ ,מומלץ לא להמיר אצל החלפנים בשדה התעופה הרומני, כיוון שתקבלו רכישה בשער גבוה ,שאינו משתלם לרוכש , באם אתם צריכים ליום הראשון מטבעות רומניים ,עדיף להמיר מעט מטבעות בסניף בנק Brd  ,הממוקם באולם היציאה באזור סוכנויות השכרת הרכב .

בעת החלפה והמרת כסף בערים , תדעו שהחלפת כסף בבנקים יקרה יותר, באחוז עד שנים מהמרת הכסף אצל החלפנים המורשים בדוכנים שברחוב, אבל כדאי לשם לב לדוכנים שעליהם כתוב ,שאינם לוקחים עמלה בעבור המרת הכסף לכסף רומני.
 
מעטים המקומות שבהם ניתן לשלם במטבע האירו (עדיין רומניה איננה חברה מלאה באיחוד האירופאי),משום שרוב הקניות נעשות במטבע הרומני , ואין שימוש רב במטבעות אחרים כתשלום.
 
כאשר חולפים בשדה התעופה ביציאה או בכניסה בחנויות הדיוטי פרי ,שימו לב שהמחירים נקובים במטבע היורו בעיקר , ניתן גם להמיר חזרה את הכסף הרומני שנותר לכם בדלפק הממוקם בשדה לדולרים או יורו, כהמלצה אל תישארו עם המטבע הרומני לאחר הכניסה לשדה התעופה ,בדרכם למדינת המוצא.
רומניה טיפים להמרת מטבעות ברומניה ודרכי השימוש בהם
 

אין הפרש שעות בין רומניה לישראל הקידומת הבינלאומית של רומניה היא 40 ,שטרות הכסף הנהוגים ברומניה הם : שטרות בערכים 1, 5, 10, 100,200 RON  (ליי) , החשמל 220 כמו בישראל.

ברומניה הוחלפו שטרות הכסף הישן בחדש בשנים 2005-9 ,את השטרות הישנים ניתן לראות בסיומת של ארבע אפסים על השטרות, שטרות אלו כיום אינן מתקבלים בקניות, ה סוחרים דורשים רק שטרות חדשים ,שבהם השטר הגבוה הוא של מאות ליי או רון ועליו שני אפסים ,לכן שימו לב ,שלא יחזירו לכם עודף ,בשטרות ישנים מרוביי אפסים, או בעת ההמרה בדוכן חלפנות.

הצטיידו בכסף קטן ,שטרות 10 עד חמישים, לצורך התשלום , למניעת הפסד כספי בעת החזרת העודף, או שתקבלו תשובה שאין להם כסף לפריטת העודף ולוקחים את היתרה לכיסם ,במיוחד נהגי המוניות שאם משלמים בשטר של חמישים והנסיעה עלתה פחות זה התירוץ .
 
כיום במערכת השטרות החדשים ומטבעות והם:מטבעות בערכים : 1 באן (Ban)‏,5, 10, 50 באן (Bani)שטרות בערכים : 1 לאו (Leu)‏, 5, 10, 50, 100, 200, 500 ליי (Lei) .
רומניה טיפים ומידע כללי
 

על מנת להחליק את האוכל הכבד יחסית יפתח הרומני הממוצע בכפר ובעיר ,בהרמת כוסית של ברנדי של שזיפים Tuica או ברנדי מישמש Palinca , או אפילו בכוס יין מקומי , לאחר מכן יפנה הסועד הרומני להתחיל בארוחה.טיפ חשוב : לתיירים הסועדים במסעדות יש לשם לב שמחיר הארוחה הזול יחסית איננו כולל תוספות כמו קטשופ או חרדל או מטבל , מיונז, חמוצים, לחם או חמאה ,כול תוספת תתווסף בנוסף למחיר.

מכוון שהמלצרים אינם מצטיינים באנגלית ,קיימת בעיית תקשורת בעת ההזמנה ,לכן שימו לב ,בחלק מתפריטי המסעדות ,כתוב בשורה התחתונה של התפריט , חלק מהמסעדות המגישים לכם תפריט , אינם מתייחסים למנת הבשר אלא למשקלה ,באם המדד הוא חמישים גרם לנתח בשר ,כאשר תוגש לכם המנה תקבלו נתח שמשקלו לדוגמא 300 גרם ועל כך תצטרכו להוסיף כסף למנה ,לכן כדאי לבדוק את גודל משקל המנה ומחירה בטרם תזמינו, שם המנה ומשקל המנה תמיד כתוב בתפריט.

האוכל הרומני הושפע בחלקו לאורך השנים ,מתרבויות הכובשים ששלטו ברומניה ,עד שהוכרזה עצמאותה, מדינות כמו תורכיה, הונגריה ,גרמניה ,וסלאביה , למרות זאת האוכל המקורי נשמר בעזרת העברת המתכונים מדור לדור במשפחות הרומניות.
 
מנת הפתיחה המתניעה את הארוחה, תהיה מנת (מרק האיכרים) מרק החמצמץ Ciorba Taraneasca עם כדורי בשר או בלעדיהם ,החמיצות נובעת מחומץ, לימון, או תמצית סובין תוסס , אוכל מסורתי בעל ארומה חזקה מאוד ומרקם קטיפתי ,מרק הממליגה Mamaliga כדייסה מקמח התירס ,או מרק המעיים Ciorba de Burta הכולל הרבה שום, שמנת חמוצה, חומץ והמוגש עם פלפל חריף או מרק מאיברים פנימיים ,אפשרי גם מרק ירקות עם בשר ,ובל נשכח את מרק הגולש Goulash Soup ,או מרק דגים ciorba de peste, ברומנית  fish soup
.
רומניה אוכל רומני מסורתי
 

את המוצרים: בייגלה, בורקס,לנגוש וסוגי הסופגניות ,ניתן לרכוש דרך החלון הקטן בחזית הכוך או בעגלות דוכנים ברכישה זולה, ולאחר מכן לאכול אותם תוך כדי הליכה, מאפיות מהודרות וחנויות מאפה ,במחיר יקר יותר ,מאפשרות לקונה את ההזדמנות לשבת ,בזמן שאתה נהנה מהאוכל.

דוכני הבייגלה covrigarie

דוכני הבייגלה covrigi shops או בשם הנוסף Pretzel shops ,ובעלי ההשכלה יכנו אותם  simigerie , מוצר ממכר זה הנאפה בכוכים קטנים הנקראים (covrigarie ) , שבתוכם מאפייה קטנה ,המוכרת בייגלה עם ציפויים שונים, מחירם בערך אחד ליי , חוכמת הרחוב מספרת שרכישה של פחות מחמש יחידות, חבל על זמנך בעמידה בתור לרכישתם, דוכנים אלו בתפוצה של אחד לפחות ברחוב.
 
סופגניית Papanasi או Gogoasa
בצק מטוגן דמוי סופגנייה מעליו אבקת סוכר ,העשויות מבצק גבינה והממולאת בקרם חמצמץ ופירות, ישנם סוגים שונים של סופגניות שנמכרו בדוכנים ברומניה , בצורות וגדלים שונים, עם או בלי מילוי, כיוון שהמוצר ממכר וטרי , ומיד מגיע למבחן הטעימה בתוך ההליכה.
 
מאפה לנגוש  Langos
מאפה מבצק מטוגן כמו סופגנייה ,בטעם מתוק או מלוח , לנגוש הוא לחם מבצק תפוח אדמה שבושל בשמן, כמו בצורת פיתה שעליו מפזרים תוספות: של שום, שמנת חמוצה, גבינה מגוררת, או כל השלושה, השם מגיעה מהמילה הונגרית  lang להבה , זכר לימים שבהם היה החטיף, נאפה ליד הלהבות של תנור לבנים.
רומניה אוכל רחוב רומני
 

חרום האם יש כאן מישהו שמדבר/ת אנגלית וור  בש  טה צ'י-נה  ווה איי  איץ' אנגלהזה ,את, ה מדבר, ת אנגלית ? וורביצי אנגלזה Vorbiti engleza

אני לא מבין  נו אונצהלג לא מדבר/ת רומנית Nu vorbesc romaneste  נו וור-בסק רומנשתה עצור גנב  Stai! -  Opriti hotul, הצילו  Ajutor  אה-ז'ו-טור  -  משטרה   Politia

עזוב אותי  Lasa ma in pace , אני זקוק לרופא  Am nevoie de un doctor ,אני חולה  Sunt bolnav, אבד לי הארנק Mi-am pierdut portmoneul/portofelul ,מותר לי להשתמש בטלפון שלךPot sa utilizez telefonul dumneavoastra
 
קניות יקר מדי  Este prea scump , אני לא מעונין  Nu vreau aceasta מה המחיר  קט קוסטה Cit costa, בסדר אני קונה Bine, il iau ,זול  ieftin - יקר סקומפזה אפשר לקבל שקית  I mi puteti da o punga , רבע   sfert ,חצי  jumatate,האם מקבלים כרטיס אשראי  Acceptati carti de credit, כן  דה   Da   -  לא  נו   Nu אפשר לשלם בדולרים Acceptati dolari americani איפה הכספומט Unde este un bancomat , אפשר לבצע החלפת מטבע Puteti saschimbati bani pentru mine .
ריכוז שיחון רומני משפטים ומילים חשובים
 
עזוב אותי  Lasa ma in pace  - אני הולך/ת להתקשר למשטרה  Chem poliţia הצילו  Ajutor    אה-ז'ו-טור  -  משטרה  Politia  -  עצור גנב  Stai!   Opriti hotul  אני זקוק לעזרה  Am nevoie de ajutorul dumneavoastra  - אני חולה  Sunt bolnav  - הלכתי לאיבוד M-am ratacit  -  זה מקרה חרום E o urgenta  - נפצעתי  M-am accidentat  -  אני זקוק לרופא  Am nevoie de un doctor  -  אבד לי התיק   Mi-am pierdut valiza  -אבד לי הארנק Mi-am pierdut portmoneul/portofelul  -  מותר לי להשתמש בטלפון שלך   Pot sa utilizez telefonul dumneavoastra  -  איפה השירותים  Unde e toaleta  אודה יה טואלטה -  שירותי נשים  Femei  -  שרותי גברים  Barbati  
רומניה שיחון לחרום ומצוקה
 

מספרים ברומנית

אפס זירו -    אחת  unul –   שתיים  doi  –   שלוש  trei –  ארבע  patru - חמש   cinci - שש sase  - שבע  sapte  -  שמונה opt –   תשע  noua עשר  zece  .עשרים douazeci -  שלושים treizeci  -  ארבעים patruzeci  - חמישים   cincizeci שישים   saizeci  - שבעים saptezeci  -  שמונים   optzeci  - תשעים   nouazeciמאה o suta ,בשאר המאות לוקחים את המספר מאחד עד עשר ומוסיפים את המילה sute  אלף o mie -  אלפים  doua mii 

צבעים ברומנית
שחור negru - לבן alb - אפור gri  - אדום rosu  - כחול  albastru -  צהוב  galbenירוק  verde  - כתום  portocaliu  - סגול  mov  -  חום maro    - ורוד roz 
 
ימי השבוע ברומנית 
ראשון    duminica דומינאיקה  -  שני  luni לון  - שלישי – marti מארץ -  רביעי  miercuri מיארקור  -  חמישי   joi  זוי   -  שישי vinery   ינרי  שבת  sambata סאמבאתא -  היום  astazi  אסטוז   - אתמול  ieri  ייר מחר  maine  מוינה
 
רומניה שיחון מספרים ימי השבוע וצבעים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור