דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קרקוב סיור ברחוב קנוניצה Kanonicza Street

 
 

רחוב קנוניצה ,שימש למגורים בבתים שהקימו האצילים ,במאה הארבע עשר לספירה בדרך למצודת העיר, רחוב ששימר את סגנון האדריכלות הרנסנסי ,אז החלו זולגים לרחוב בעלי מקצועות חופשיים ,שהחלו אף הם לבנות את בתיהם ברחוב, אל אלו נוספו מבנים הקשורים למגורי הבישופים ולכנסיות דוגמת הכנסיות.

בטרם הפך לרחוב בעיר קרקוב שימש האזור כחלק מהכפר Okół, שהפך בשנת 1401 לאחר סיפוחו כחלק מהעיר, בקצהו הדרומי של הרחוב ,היה בעבר ,שער שנקרא פובוצ'נה Poboczna Gate , שנפל לנגיסת הקדמה ונעלם בדפי ההיסטוריה.

הבתים ברחוב בצדו המערבי היה קרוב לחומות העיר, נבנו בתחילה בסגנון ימי הביניים ,אך מרבית בתי הרחוב נשרפו בשרפה שהתחוללה בשנת 1455 ורק בית 25 שרד את השריפה, בתי הרחוב נבנו מחדש וחזיתות הבתים נבנו בסגנונות בנייה שונים ששלטו בין המאות ה 16 – 18 .
 
רחוב ציורי בעיר המשמש לתיירים מקום לסיורים באטרקציות המפוזרות ברחוב, רצפות הרחוב מרוצפים באבן ,חזיתות המבנים בנויים בסגנון הרנסנס והברוק, בין הבתים מעברים לחצרות ולמבנים שמאחור, חלק מחזיתות הבתים ברחוב מעוטרים בציורי קיר.בעת הסיור כדאי להתבונן על בית מספר 9 ששימש כביתו הראשון של הפטריוט המהפכן Hugo Kołłątaj במאה השמונה עשר, בית מספר 17 שימש כמעונו של הבישוף Bishop Ciołek  ,כיום משמש המבנה כמוזיאון האומנות הדתית, בית מספר 19 שימש בעבר כביתו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני ,כיום מוזיאון Archidiocesan Museum ,בית 25 ששמו Dom Długosza ,שימש בעבר כבית המלוכה .
 
קרקוב סיור ברחוב קנוניצה Kanonicza Street
 

האוניברסיטה הטכנולוגית ,ממוקמת ברחוב 1 Kanonicza Street שבעיר העתיקה ,המבנה הוקם כארמון משפחת הבישוף סמואל מאצ'ייובסקי ,בין השנים 1531-2 ואז נקרא המקום Samuel Maciejowski Palace , בהמשך הפך המקום לבית מגורים לאיש הכהונה הממונה על קרקוב, ולקפלה St. George .

לאחר מכן הוא שימש כבית משפט וככלא , עד שהוקם מרכז חדש לבתי המשפט שהושלמה בשנת 1970 ליד כיכר מוגילסקי , כיום לאחר שנים של שיקום פתחה האוניברסיטה של קרקוב ,את הפקולטה לטכנולוגיה בעיר על שם Tadeusz Kościuszko לטכנולוגיה .

כיום משמש המבנה ,שבחזיתו שער כניסה קשתי בסגנון הברוק וגמלון מעליו מעל לדלת הכוללת שני שערים מסיביים ממתכת ,תלוי סמל המגן המשפחתי של משפחת מאצ'ייובסקי , מצדדיו שתי עמודים שעליהם שני פסלי אנשים הכורעים על ברכיהם ונושאים על כתפיהם את הגמלון וביד הקיצונית תומכים בבסיס הגמלון ,מעל לכול קצה על הגמלון ניצבת דמות.

מעל משקוף המבנה חקור המשפט CK Inkwizytiatiat Sądowy ,שפרושו המשרד האימפריאליסטי והמלכותי לחקר האינקוויזיטור 

קרקוב האוניברסיטה על שם The Pontifical Universityof John Paul II
 

הבית ממוקם ברחוב 6 Kanonicza Street שבעיר העתיקה, בית שנבנה בסגנון גותי שימש למגורי אבירים פולניים, בשנת 1980 הפך המבנה לשמש את האוניברסיטה Jagiellonian University ,כמבנה ללימוד אומנות ומשמש גם את אגודת האומנויות היפות של העיר קרקוב.

קרקוב בית נייט Knight's House
 

המסעדה וגינת הקיץ ,ממוקמים ברחוב ul Kanonicza 7 שבעיר העתיקה, בחורף סועדים האורחים בחדרים שבמרתף המבנה ובקיץ יוצאים לסעוד בגן המקסים ,המסעדה מעוטרת בכוכב מישלין Michelin Guide , המנות המוגשות נחשבות לאוכל גורמה ברמה גבוהה.

קרקוב מסעדת La Campana Trattoria
 

בייתו של Hugo Kołłątaj ממוקם ברחוב 9 Kanonicza Street שבעיר העתיקה, בית ששימש כמקום מגורים במאה השמונה עשר של Hugo Kołłątaj ,בצעירותו למד הוגו כמורה ושישמש ככומר קתולי, לאחר מכן למד באוניברסיטה של קרקוב ,ולאחר לימודיו היה פעיל פוליטי וחברתי, פילוסוף והוגה דעות ,אך בעיקר היסטוריון של העם הפולני, כאדם סימל את המשכיל הפולני.

קרקוב בייתו של ההיסטוריון והפילוסוף Hugo Kołłątaj
 

בית הקפה וחנות הספרים ממוקם ברחוב ul Kanonicza 11 , פתוח בין השעות 11:00-19:00,טלפון 48124305222 אטרקציה האהובה על העם  הפולני שוחר התרבות ,חנות ספרים המשלבת אפשרות ליהנות מעלעול בדפי עיתונים, מגזינים וספר שנרכש זה עתה, להתיישב על כוס קפה או תה וליהנות מעוגה או רקיקים .

קרקוב בית הקפה והספרים Bona książka i kawa
 

מלון הממוקם ברחוב 16 ul Kanonicza ,בעיר העתיקה ,מלון שנבנה במאות 13-14, במבנה בן שלוש קומות ועליית גג, חזיתו מלבנים אדומות , חלונות החזית עשויים מעץ, הכניסה הגמלונית שכרכוב מעליה עם שתי דלתות עץ חומות.

נותר לארח ברמה גבוה ומיועד לעשירים כאחד המלונות היקרים בעיר, מלון בעל מסעדה משובחת ריהוט המלון מעץ כבד ,על קירותיו ציורי קיר מהמאה הארבע עשר, במלון ספא ובריכת שחיה, במלון 29 חדרים המחולקים לשמונה סוויטות,17 חדרים זוגיים וארבעה חדרי יחיד, הנוף הנשקף מגג המלון כולל את נוף הטירה והעיר העתיקה.

מסעדת היוקרה של המלון, מעוצב בעיצוב גותי, על קירותיה ציורי קיר מקוריים ,שף המלון יוצר מנות שונות וחדשות בכול חודש , מלון ששועיי עולם התאכסנו בו ,ווצלב, קוהל הלמוט ועוד.

קרקוב מלון קופרניקוס Copernicus
 

המבנה נקרא גם מוזיאון ארמונו של הבישוף אירסמוס, Palace of Bishop Erasmus Ciolek , ארמון שנבנה ומוזג משני מבנים בשנת 1505,ממוקם ברחוב 17 Kanonicza Street שבעיר העתיקה ,מבנה שהצליח לשמר את הסגנון הגותי והרנסנסי שלו

מבנה בן שלוש קומות ועליית גג, חזית המבנה בנויה מלבנים לאדומות שנצבעו בלבן, פרט לקטעי הצבע האדומים שמכסים את החלונות, דלת עץ מלבנית בכניסה שבצדה הימנית תבליט מגן המשפחה שבנתה את המבנה .

כיום משמש המבנה ,כסניף המוזיאון של המוזיאון הלאומי ,הכניסה בתשלום, כתובתו של המוזיאון 17 Kanonicza street ,המוזיאון סגור בימי שני פתוח בימי ראשון המוזיאון פתוח בשעות 10:00-16:00 ופתוח בשאר ימי השבוע בשעות 10:00-18:00 ,טלפון לתאום 48124291558 .

באוספו של המוזיאון לתצוגה ,מוצגי אומנות מתקופת ימי הביניים לתקופת הרנסנס והברוק הנמצאים בחדרי ארמונו של הבישוף שעבר שיפוץ, ניתן לסייר בחדריו של הבישוף ולהתבונן באוסף חפציו, רהיטיו והתמונות אשר תלוית על קירותיו.

קרקוב ארמון הבישוף קיולק Bishop Ciolek Palace
 

כיכר הממוקמת על דרך המלך Royal Route לארמון ,הכניסה לכיכר ממול לבתים  ברחוב 17-22   בכיכר ניצבת כנסיית Saints Peter & Paul Church ופסלו של הכומר הישועי Piotr Skarga הנשקף על הכיכר ושעל מיקומו או מראהו חלוקות הדעות.

בעבר עמדה על הקרקע כנסיית Mary Magdalene Church , שנבנתה ועמדה על הקרקע עד תחילת המאה התשע עשר, כנסייה שנחרבה מספר פעמים ונשרפה ,שלאחריה שוקמה ונבנתה שוב, אך מתוך השריפה שעברה בשנת 1945 לא התאוששה הכנסייה וניתן להבחין בשרידיה בכיכר.

קרקוב כיכר Plac Św. Marii Magdaleny שבעיר העתיקה
 

בשמו הפולני Florian Mokrski Palace ,ארמון משפחת הבישוף Florian Mokrski ,שנבנה במאה הארבע עשר, בשמו הפולני נקרא Pałac biskupa Floriana z Mokrska w Krakowie , ממוקם ברחוב 18 Kanonicza Street שבעיר העתיקה.

ארמון שנבנה במחצית המאה הארבע עשר, נשרף בשריפה של 1455 ,ונבנה מחדש בסגנון הרנסנס בשנת 1540 ,בעבור  Jan Michałowicz ,בבנייה מחדש נבנתה חזיתו הלבנה, בצורה שאיננה ישרה אלא בחלק ממנה הפונה בשיפוע מבנה בן שלוש קומות ועליית גג עם רעפים אדומות, חזית הקומה העליונה (השלישית) צבועה בצבע ורוד , משקוף דלת הכניסה מורכב משני עמודים וגמלון עליון ,שעליו יושבת דמות, בתוך משקוף הכניסה ,שתי דלתות עץ מאסיביות חומות שמשני צדדיה דגלים ופנסי רחוב ישנים מסוגננים.

כיום משמש הארמון כבית האירוח לאפיפיור יוחנן פאולוס השני , וכמרכז הרוחני של אגודת אל תפחד ובשמו הפולני Nie lękajcie się .

קרקוב ארמון Mokrsko’s Palace
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור