דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קרקוב סיור בדרך המלכותית לאורכה

הסיור לאורך הדרך המלכותי הטקסי ,בחלקה הצפוני של העיר העתיקה מתחיל בידי חלק מהמבקרים בעיר,תחילתו של המסלול בשער הבודד שנותר משמונה השערים , שנקבעו בחומות העיר העתיקה,שער פלוריאן - Brama Florianska הממוקם בחלקה הצפוני של העיר העתיקה או במצדית הנמצאת בחזיתו שהגנה על השער הנקרא הברביקן .

המסלול הצפוני מתחיל דרך שער פלוריאן, שדרכו נהגו שליטי העיר להכניס את אורחיהם רמי הדרג בעת ביקורם בעיר קרקוב,כיום משמש השער כשער כניסה לעיר העתיקה של קרקוב,לתיירים שמגיעים מתחנת הרכבת המרכזית או תחנת האוטובוסים.

המסלול הצפוני בדרך המלך, מתחיל בשער פלוריאן ,דרך רחוב פלוריאנסקה Florianska

כוון כיכר העיר העתיקה,שם חולפים על פני שלל האטרקציות וממשיכים ברחוב גרודזקה Grodzka ,עד למרגלות גבעת מצודת העיר וואהל.

קרקוב הדרך המלכותית סיור מצפון לדרום
 

מצודת ,ארמון המלכים Wawel והקתדראלה המלכותית ממוקמים על גבעה בחלקה הדרומי מערבי של העיר העתיקה, כתובת  Wzgórze wawelskie, Kraków טלפון  הכניסה בתשלום.

המוזיאון המלכותי פתוח בימים שלישי-שישי בשעות 08:00- 17:00בימים שבת וראשון בשעות 09:30-17:00 ,  סגור בימי שני.

כאשר עולים בדרך למצודת העיר וארמון המלוכה ,ניתן לראות למרגלות הגבעה את הפתח של מערת הדרקון , על פי האגדות בקרקוב,במערה Wawel ,התגורר דרקון שניזון מבשר אדם,על פי האגדה הרגו המלך קרקוס (בטרם בנה את המצודה) ,המלך קרקוס הרג את הדרקון ,בעזרת עצה שנתן לו הנפח סקובה, תמורת ידה של בתו,הנפח סקובה יעץ למלך להקריב לדרקון בשר שימלא אותו בגפרית,  לאחר שאכל הדרקון את הזבח ,נתקף בצמא וירד לנהר לשתות מים,בעת המגע בין הגפרית למים ארעה פיצוץ והדרקון נהרג, המשך האגדה מספרת כי המלך קרקוס נאלץ להשיא את בתו לנסיך גרמני ולא לבן הנפח,כתוצאה מזה התאבדה הנסיכה בקפיצה למימי נהר הויסלה. 

קרקוב מצודה וארמון וואבל Wawel
 

בצמידות לשער פלוריאן שממנו יוצא רחוב פייארסקה ,נותר קטע מחומת העיר העתיקה של קרקוב שאורכה היה שלושה קילומטר,בחלקו הצפוני ומחוץ לשער כחמישים מטר,ממוקמת מיצדית הברבקן נוספה להגנת שער פלוריאן במאה החמש עשר,צורתה של המיצדית  עגולה וגובה כעשרים מטר,על גגה מתנוססים שבעה צריחי שמירה .

מסביב למיצדית הברבקן חפור חפיר הגנה שהוצף במים בעת מלחמה,החלק הבולט של המיצדית המופנה לכוון השער בעל גשר מתרומם בעזרת שלשלות שהורם בעת סכנה,ליצני קרקוב הצמידו למיצדית את הכינוי מחבת או רונדל (עיגול)משום צורתו העגולה והנמוכה.

קרקוב קטע החומה ומיצדית הברבקן
 

הקתדראלה שהתווספה למצודה במאה הארבע עשר, נבנתה בסגנון גותי, שנוספו לה קפלות אחת בסגנון הרנסנס והשנייה בסגנון הברוק, בקתדרלה זו התקיימו 37 הכתרות מלכותיות. כמעט כל מלכי פולין מצאו את מקום מנוחתם הסופי בקתדראלה.

היפה ביותר הוא הקפלה של זיגמונטובסקה (זיגימונדס), יצירת מופת של הרנסנס, שמעליה מתנוסס מגדל פעמונים הנקרא גם ששווה לטפס לראשו ,ובו פעמון זיגמונט הענק, פעמון שמשקלו שמונה טון ,שנוצק משלל תותחים שנפל לידיו של המלך זיגמונד במחצית המאה השש עשר, לצורך הפעלתו נדרשו ידיהם של 12 אנשים, נדרשים אטמי אוזניים למתקרבים לפעמון בעת הפעלתו, קול הפעמון נשמע בטווח של 12 קילומטר, בשנת 2000 נשבר המתלה שאחז בפעמון ,דבר שהצריך להכין חדש ששקל כשלוש מאות חמישים קילו.

בקתדראלה המלכותית נערכו ההכתרות של מלכי פולין ,בקתדראלה זאת מושבעים נשיאי פולין בעת שהם נבחרים, עצמות גדולות התלויות לפני שער הכניסה לקתדראלה ,מקורם מעצמות ממותה שנתגלו בחפירות ארכיאולוגיות,על פי אגדות והאמונות של תושבי העיר עצמות ממותה אלו, שיושארו תלויות ישמרו על מצודת מפני קריסה לעולם.

קרקוב הקתדראלה המלכותית שבמצודת Zamek Wawel
 

שמו של המגדל Sandomierska Tower למעשה בגבעת מצודת Wawel ,קיימים שני מגדלים אחד מגדל הקתדראלה והשני מגדל הארטילריה ,הנקרא גם מגדל מכבי האש, מגדל Sandomierska Tower נבנה כתוספת הגנה לחומות המצודה על מנת לחזק את קו ההגנה למגורי המלוכה במצודה, המגדל נבנה במחצית המאה החמש עשר בידי Casimir IV Jagiellon

לאורך השנים הוגדל שטחו של המגדל ששימש בימי רגיעה ככלא לאנשי אצולה וכמגורים לשומרים, אל קצה המגדל ניתן לטפס בתשלום ומוליכים אליו 137 מדרגות ,במגדל ניתן לראות, תצוגות מהמאות שעברו, בקירות המגדל חלונות ירי קטנים, שמהם ניתן להשקיף על הנוף.

קרקוב מגדל Sandomierska Tower מצודת Wawel
 

הכניסה למערה בתשלום ,המערה ממוקמת בחלקה המערבי של גבעת מצודת ואוול, כאשר עולים בדרך למצודת העיר וארמון המלוכה ,ניתן לראות למרגלות הגבעה  את הפתח של מערת הדרקון ,מתחת למגדל הגנבים .

המערה שנפתחה לביקורים במחצית המאה התשע עשר, כיום פתוחה המערה לביקורים בחודשים אפריל-אוקטובר בין השעות 10:00-19:00 בחודשי החורף מאי-מרץ המערה פתוחה בין השעות 10:00-15:00 ,נתיב הסיור הוא חד כיווני נכנסים ליד הקופות ויוצאים לגדות נהר הוויסלה, לאחר הכניסה יורדים 135 מדרגות סלילוניות צרות כשלושים וחמישה מטר ,במה שהיה בעבר הרחוק באר מים מתקופת השלטון האוסטרית.

אורכה של המערה המוארת כמאתיים שבעים מטר כאשר רק 80 מטר פתוחים לקהל הרחב, מרגע שמגיעים לתחתית המדרגות ,עוברים במעבר צר לאולם הראשון המחולק לשני חלקים תקרתו של האולם מכוסה בכיפה מלבנית שנוצרה בשנת 1830.

קרקוב מערת הדרקון Dragon's Den מצודת Wawel
 

פסל הברונזה של תדיאוש קושצ'יושקו , הרוכב על סוסו, ממוקם על הדרך בכניסה המערבית לטירת Wawel Castle שבעיר העתיקה ,בשנת 1900 הושלך הפסל והוסר ממקומו, אוסטריה ששלטה באזור סירבה להחזרת הפסל, אך הוא הוחזר כשנתיים לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה שבה נקבעו גבולותיה החדשים של הרפובליקה הפולנית, הוחזר הפסל למקומו .

בעת הכיבוש הגרמני בשנת 1940 ,בתקופת מלחמת העולם השנייה פוצץ הפסל , רק בשנת 1960, בעקבות תרומת העיר דרזדן שבגרמניה הוצב הפסל בחזרה למקומו בקרקוב, ,לרגל חגיגות 200 שנה להקמת ארצות הברית, יצרו בעיר דטרויט , שכפול לפסל זה שהוצב גם כן בעיר.

בתקופת חיו של   תדיאוש קושצ'ושקו ,שטחי המדינה הפולנית, חולקה פעמיים על ידי שכנותיה: רוסיה, אוסטריה-הונגריה ופרוסיה עד תחילת שנת 1793 , שנה לאחר מכן הכריז   תדיאוש קושצ'ושקו על מרד בכיכר העיר העתיקה של קרקוב.

תדיאוש קושצ'ושקו היה מנהיג המרד הפולני הראשון ,למען חרות העם הפולני במאה השמונה עשר כנגד הנסיכויות ,בנקודה זאת ,עמד מנהיג המרד ונשבע אמונים לעם הפולני.

קרקוב האנדרטה לזכרו של Tadeusz Kościuszko
 

הקתדראלה ממוקמת, בכיכר כל הקדושים All Saints Square , בפינת הרחובות  12 Stolarska ורחוב Dominikanska.

הקתדראלה של השילוש הקדושHoly Trinity dwarfs the adjacent Dominican monastery,שנבנתה בסגנון גותי ,שמאפילה על הכנסייה הסמוכה, הכנסייה פתוחה בימי השבוע בשעות הבוקר עד שעות הערב המאוחרות ,הקתדראלה נבנתה במאה הארבע עשר, גם כנסייה זאת, מלאה באלמנטים קישוטיים וחפצי אומנות ודת מהמאה הארבע עשר.
 
השילוב של קתדראלת השילוש הקדוש הדומיניקנית והמנזר הדומיניקאני הממוקמים בכיכר שמהם יוצאים הרחובות סטולארסקה Stolarska ורחוב דומיניקנסקה Dominikanska, אל הקתדראלה ניתן להגיע בהליכה של שלוש דקות מהכיכר המרכזית Rynek Glowny
קרקוב הבזיליקה קתדראלה של השילוש הקדוש Holy Trinity
 
 
 
בניית אתרים - שרקור