דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קרקוב אטרקציות

 
 

הסיור לאורך הדרך המלכותי הטקסי ,בחלקה הצפוני של העיר העתיקה מתחיל בידי חלק מהמבקרים בעיר,תחילתו של המסלול בשער הבודד שנותר משמונה השערים , שנקבעו בחומות העיר העתיקה,שער פלוריאן - Brama Florianska הממוקם בחלקה הצפוני של העיר העתיקה או במצדית הנמצאת בחזיתו שהגנה על השער הנקרא הברביקן .

המסלול הצפוני מתחיל דרך שער פלוריאן, שדרכו נהגו שליטי העיר להכניס את אורחיהם רמי הדרג בעת ביקורם בעיר קרקוב,כיום משמש השער כשער כניסה לעיר העתיקה של קרקוב,לתיירים שמגיעים מתחנת הרכבת המרכזית או תחנת האוטובוסים.

המסלול הצפוני בדרך המלך, מתחיל בשער פלוריאן ,דרך רחוב פלוריאנסקה Florianska

כוון כיכר העיר העתיקה,שם חולפים על פני שלל האטרקציות וממשיכים ברחוב גרודזקה Grodzka ,עד למרגלות גבעת מצודת העיר וואהל.

קרקוב הדרך המלכותית סיור מצפון לדרום
 

הכניסה למוזיאון שינדלר בתשלום ,המוזיאון ממוקם ברחוב Lipowa 4 , המוזיאון פתוח בימי השבוע, בימי שלישי, רביעי, חמישי, שישי בשעות 10:00-18:00 ,ביום שני 10:00-14:00 למעט יום שני הראשון של כל חודש, הכניסה בימי שני בחינם.

מבנה המפעל בעל החזית הלבנה כמו בסרט המפורסם,כולל שני מוזיאונים כאשר החלק העליון ששימש כמשרדי המפעל בתקופת המלחמה ,הפך להיות מוזיאון mhk לזיכרון ליהודי העיר קרקוב ויתר תושביה של העיר בתקופת השלטון הנאצי באזור,תצוגה נוספת כוללת את סיפורו של שינדלר וסיפור המפעל ופועלו למען הפועלים היהודים שהעסיק במפעליו.

בעת הסיור במוזיאון שינדלר,שבעברו היה בית חרושת שנקרא אמליה (אמיליה) ,חוזרים לאחור במנהרת הזמן בזכות מסלול העובר בעזרת צילומים,הסברים במכשיר אודיו ווידאו ,הסיור מראה את חיי היום יום בשימוש שהיה לכרטיסי העובד הנדרש,תעודות המעבר המוחתמות,בסיור בדרך למגורים בגטו ,חדר מגורים טיפוסי שבו גרו העובדים בגטו,שכלל מתחם מחייה לשתי משפחות .

קרקוב מוזיאון מפעל שינדלר לסירים Oskar Schindler’s Factory
 

הלו Hello פולנית Witaj , היי – Hi פולנית Czesc .בוקר טוב Good morning פולנית Dzień dobry  ,ערב טוב - Good evening – פולנית Dobry wieczor ,לילה טוב - Good evening – פולנית Dobranoc .

סלח לי - Excuse me – בפולנית przepraszam bardzo ,כן  - Yes – פולנית Tak , לא – No –פולנית Nie , בבקשה – Please - פולנית Prosze כמה זה - How much –בפולנית Ile.

אני מצטער - I am sorry – פולנית Przykro mi , תודה - Thank you – פולנית Dziękuję ברוך הבא -  Welcome –פולנית Witamy .
 
מה שמך - What is your name? – פולנית Jak się nazywasz ,שמי הוא –My name is בפולנית Nazywam sie , האם תוכל לעזור לי - Can you help me – בפולנית Może wy pomagacie mnie , האם תוכל לדבר לאט יותר - Can you speak more slowly- Czy mozesz mowic wolniej .
 
האם אתה דובר אנגלית - Do you speak English –בפולנית Czy mowisz po angielsku , האם מישהו פה דובר אנגלית - Does anyone here speak English בפולנית Czy ktos tu mowi po angielsku, אני איני מבין - I don't understand – בפולנית Nie rozumiem ,מי שלומך - How are you – בפולנית Jak się masz , אני בסדר - I'm fine. – בפולנית JA jestem wspaniałe .
 
פולין תרגמון פולני קטן
 
 קניונים ומרכזי קניות גדולים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:00-22:00 בסופי שבוע בשעות  10:00-21:00.

רשתות מזון וסופרמרקטים כמו :  Carrefour, Tesco , פתוחים בימי השבוע בין השעות 08:30-23:00 בסופי שבוע בשעות 09:00-21:00 .

בנקים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:0018:00 ,סגורים לרוב בסופי השבוע ,אך חלק מהם פתוחים בשעות 10:00-13:00.

מסעדות פתוחות בדרך כלל עד הסועד האחרון ,אך בדרך כלל נסגרות המסעדות בשעה 22:00  ,בסופי השבוע המסעדות פתוחות עד השעה 23:00 ולפעמים עד חצות.

שגרירויות פתוחות בימי השבוע בשעות 10:00-15:00 ,בסופי השבוע השגרירויות סגורות.

התחנה הרכבת מרכזית בקרקוב פתוחה 24 שעות ביממה ,אך קיימות תחנות הנסגרות בלילה לעבודות ניקיון ותחזוקה.

שעות פתיחה סטנדרטיות כלליות ומחירים לעסקים בקרקוב
 

במרכזי מידע אלו ,ניתן לקבל : מידע לעיר ולסביבה, מפות, הסברים, אירועי תרבות ,לינה, ,תחבורה, הכוונה, כרטיסים למופעים ,שכירת מדריכים ,עלונים ועוד.

מרכז מידע  ברחוב ul. Powiśle 11 טלפון 4812513099688

מרכז מידע  אולם הבד ,כיכר העיר הישנה, Rynek Główny 1/3 ,טלפון 48124337310

מרכז מידע  ברחוב ul św Jana 2 טלפון

מרכז מידע  ברחוב ul. Szpitalna 25 טלפון 48124320110

קרקוב מרכזי מידע לתיירים Tourist Services Centre
 

פארק פלטני הוקם על חורבות חומת העיר העתיקה שהוסרה בעקבות רצון נבחרי העיר,להרסם על מנת לאפשר גידול ופיתוח העיר,כנגדם קמו המתנגדים וביקשו לשמר את אופייה של העיר העתיקה בעזרת החומה העתיקה ,אך המחאה לא עזרה ומרבית חומות העיר העתיקה נהרסה בשנת 1807 ביחד עם סתימת חפיר המים שהקיף אותה מבחוץ.

סיור לאורכו של הפארק עורך בין שעה לשעתיים בלא להתפתות לבקר ברחובות וחנויות צדדים, הפארק המשתרע על שטח של חמישים וארבע דונם מתחיל למרגלות גבעת מצודת וואהל,עד שער היציאה ברחוב Franciszkanska Street ,מול מבנה התזמורת הפילהרמונית, אורכו של הפארק כארבעה קילומטר ,המחולקים לשמונה תתי חלקי גן, המעוצבים בסגנונות שונים הגן החל לפעול למען הציבור משנת 1820 .

כיום במקום חומה אנו מוצאים פארק המלא עצים,שיחים וערוגות וכיכרות מלאות בפרחים בין שבילי הגן,בפארק נחפרו אגמים שבמרכזם מזרקות,ומסביבם הוצבו ספסלי מנוחה,את סופריה ומשורריה של קרקוב ופולין הנציחו בעזרת פסלים ואנדרטאות לזכרם,הקטע היהודי של הגן קשור לאחת מקבוצות הציוניות שהתאספה (מחוסר מבנה מתאים) לצרכי הכשרה בטרם עלו לארץ ישראל.

קרקוב פארק פלנטי Planty
 

יש הנוהגים להתחיל את הסיור בנתיב הדרך המלכותית מצפון העיר העתיקה לחלקה הדרומי,מהשער הבודד שנותר מארבעים ושבעה השערים, שנקבעו בחומות העיר העתיקה,שער פלוריאן - Brama Florianska הממוקם בחלקה הצפוני של העיר העתיקה דרך שער זה נהגו שליטי העיר להכניס את אורחיהם רמי הדרג בעת ביקורם בעיר קרקוב,כיום משמש כשער כניסה לעיר העתיקה לתיירים שמגיעים מתחנת הרכבת המרכזית או תחנת האוטובוסים.

השער הצבוע בצבע לבן ממוקם בחלק הממסד של מגדל השער,בצדדיו מדרגות שבעבר שימשו לעלייה לעמדות השמירה שבצדדי השער,ולמרפסת המקיפה את קומת הממסד,מעל לקומת הממסד שבה עובר פתח הכניסה שבעבר ביו בו שערי עץ כבדים להגנה,מעליו מתרומם צריח גבוה שבחלקו הפנימי בנקודת החיבור נמצא פתח קשתי המשמש לעלייה למרומי הצריח לצרכי ההגנה,מעליו פתחי ירי לקשתים וגומחה שבה ניצב פסל שיש לבן,של קדוש העיר פלוריאן השומר עליה.

בחלק העליון של הצריח ממוקמת מרפסת שמירה הנשענת על כרכובים למניעת טיפוס והגנה ומעליה מתרומם צריך צבוע בצבע ירוק ומעליו כדור מוזהב שממנו מתרומם תורן על בסיס כדור מוזהב ,תורן המשמש לתליית דגל העיר והמלוכה.

קרקוב שער פלוריאן Brama Florianska
 

מצודת ,ארמון המלכים Wawel והקתדראלה המלכותית ממוקמים על גבעה בחלקה הדרומי מערבי של העיר העתיקה, כתובת  Wzgórze wawelskie, Kraków טלפון  הכניסה בתשלום.

המוזיאון המלכותי פתוח בימים שלישי-שישי בשעות 08:00- 17:00בימים שבת וראשון בשעות 09:30-17:00 ,  סגור בימי שני.

כאשר עולים בדרך למצודת העיר וארמון המלוכה ,ניתן לראות למרגלות הגבעה את הפתח של מערת הדרקון , על פי האגדות בקרקוב,במערה Wawel ,התגורר דרקון שניזון מבשר אדם,על פי האגדה הרגו המלך קרקוס (בטרם בנה את המצודה) ,המלך קרקוס הרג את הדרקון ,בעזרת עצה שנתן לו הנפח סקובה, תמורת ידה של בתו,הנפח סקובה יעץ למלך להקריב לדרקון בשר שימלא אותו בגפרית,  לאחר שאכל הדרקון את הזבח ,נתקף בצמא וירד לנהר לשתות מים,בעת המגע בין הגפרית למים ארעה פיצוץ והדרקון נהרג, המשך האגדה מספרת כי המלך קרקוס נאלץ להשיא את בתו לנסיך גרמני ולא לבן הנפח,כתוצאה מזה התאבדה הנסיכה בקפיצה למימי נהר הויסלה. 

קרקוב מצודה וארמון וואבל Wawel
 

בצמידות לשער פלוריאן שממנו יוצא רחוב פייארסקה ,נותר קטע מחומת העיר העתיקה של קרקוב שאורכה היה שלושה קילומטר,בחלקו הצפוני ומחוץ לשער כחמישים מטר,ממוקמת מיצדית הברבקן נוספה להגנת שער פלוריאן במאה החמש עשר,צורתה של המיצדית  עגולה וגובה כעשרים מטר,על גגה מתנוססים שבעה צריחי שמירה .

מסביב למיצדית הברבקן חפור חפיר הגנה שהוצף במים בעת מלחמה,החלק הבולט של המיצדית המופנה לכוון השער בעל גשר מתרומם בעזרת שלשלות שהורם בעת סכנה,ליצני קרקוב הצמידו למיצדית את הכינוי מחבת או רונדל (עיגול)משום צורתו העגולה והנמוכה.

קרקוב קטע החומה ומיצדית הברבקן
 

מפקדת המחתרת היהודית ממוקמת כיכר גיבורי הגטו 6 Plac Bohaterow Getta

כאשר חולפים בסיור בכיכר השילוחים Plac Bohaterow Getta , כדאי להתבונן בבית מספר 6 שעל קירותיו,ניתן לראות לוחית שעליה חרוט המשפט לזכרם של חברי המחתרת ומקום מושבם,וכך כתוב בתרגום:לזכר הגיבורים הנעלים של גטו קרקוב,שנרצחו בידי הברברים הגרמניים.

לוחית זאת הוצבה בידי שרידי הגטו בשנת 1948 ,לאחר שובם לקרקוב ממחנות ההשמדה,ארגון המחתרת היהודית החל בשנת 1942 בעת שהחלו הגרושים והאקציות במימדים גדולים לסילוק היהודים מהגטו,בתחילה הסתמכו חברי המחתרת על עזרת תנועות שהיו חברים בהם כמו התנועה הקומוניסטית.

ארגון המחתרת נשען בתחילה על חברי ארגון תנועות הנוער עקיבא ותנועת דרור, שצירפו בהמשך את חברי הארגון של השומר הצעיר הניצוץ (איסקרה) , חברי הארגון עסקו בעיקר באספקת תעודות מזויפות ליהודים , להוצאת עיתון והפצתו ברחבי הגטו ,כמו כן עסקו באיסוף נשק ואימון חבריו למאבק מזוין בנאצים, נוצרו קשרים עם מורדי גטו וורשה ושליחים במסווה הבריחו נשק וידיעות בין הגטאות.

קרקוב מפקדת המחתרת היהודית Jewish Underground command house
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור