דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קרקוב סיורים בעיר ובאטרקציות

 
 

תחילתה של העיר קרקוב נעוצים במאה הרביעית שלפני הספירה,למרות שממצאים מחפירות ארכיאולוגיות מוכיחות סימני התיישבות עוד בתקופת האבן,עיר שנבנתה על גדות הנהר ויסלה Vistula כיום נחשבת העיר קרקוב לעיר השנייה בגודלה בפולין.

בפועל אנו מבינים כי הטריגר לקביעת מיקומה של העיר הייתה מציאת מרבצי המלח במאה העשירית באזור ווייליצ'קה, כחמש עשר קילומטר דרומית מזרחית מנקודת התיישבות העיר,ומכיוון שהמלח באותה העת היה מחצב יקר וחשוב במסחר (כמשקל הזהב) ,החליט המלך בולסלאב הראשון ששלט באזור במאה  העשירית, שמרבצי המלח היו בשטחו, לפתח את המכרות לכריית מלח כמשאב להכנסות ומקור כוח.

העיר קרקוב הפכה במאה האחד עשר לבירת נסיכויות פולין ,כאשר מלכי פולין קבעו בעיר את מקום מגורייהם,בעת הפלישות הטטריות מונגוליות לפולין ולאזור דרום פולין במחצית המאה השלוש עשר,נהרסה העיר כיוון שחסרה חומה להגנתה, שנים לאחר מכן ,לאחר הדיפת הטטרים שופצה והוקמה העיר שנהרסה מחדש ,ומלכי העיר שבו להתגורר בה במצודת ארמון וואבל Wawel .

קרקוב הקדמה לעיר
 

הכניסה בתשלום, המוזיאון המלכותי פתוח בימים שלישי-שישי בשעות 08:00- 17:00בימים שבת וראשון בשעות 09:30-17:00 ,  סגור בימי שני.

בארמון המלוכה שבמצודת וואהל גרו שלוש שושלות של מלכי פולין בעת שקרקוב הייתה בירת פולין,בעת הסיור בחדרי הארמון ,ניתן לצפות ביצירות אומנות יקרים ועתיקים,בריהוט עתיק ומיוחד,אוסף מיוחד ונדיר של שטיחי קיר פלמיים (גובלנים) מהמאה השש עשר ,אוסף התכשיטים המלכותיים ,כתרים ,שרביטים .

בהמשך הסיור נכנסים לחלל הממצאים הארכיאולוגיים שנתגלו באזור,מצגים המספרים את תולדות המצודה הארמון והקתדראלה שעל גבעת וואהל,חלל התצוגה מהמזרח הרחוק המכילה דברי אומנות וקרמיקה מסין ויפן,דברי אומנות מפרס ומתורכיה , כלי נשק עתיקים ועוד.

קרקוב המוזיאון בארמון המלכים שעל גבעת וואבל Royal Castle Wawel
 

הסיור לאורך הדרך המלכותי הטקסי ,בחלקה הצפוני של העיר העתיקה מתחיל בידי חלק מהמבקרים בעיר,תחילתו של המסלול בשער הבודד שנותר משמונה השערים , שנקבעו בחומות העיר העתיקה,שער פלוריאן - Brama Florianska הממוקם בחלקה הצפוני של העיר העתיקה או במצדית הנמצאת בחזיתו שהגנה על השער הנקרא הברביקן .

המסלול הצפוני מתחיל דרך שער פלוריאן, שדרכו נהגו שליטי העיר להכניס את אורחיהם רמי הדרג בעת ביקורם בעיר קרקוב,כיום משמש השער כשער כניסה לעיר העתיקה של קרקוב,לתיירים שמגיעים מתחנת הרכבת המרכזית או תחנת האוטובוסים.

המסלול הצפוני בדרך המלך, מתחיל בשער פלוריאן ,דרך רחוב פלוריאנסקה Florianska

כוון כיכר העיר העתיקה,שם חולפים על פני שלל האטרקציות וממשיכים ברחוב גרודזקה Grodzka ,עד למרגלות גבעת מצודת העיר וואהל.

קרקוב הדרך המלכותית סיור מצפון לדרום
 

המוזיאון הנקרא בפולנית   Podziemia Rynku ,הכניסה בתשלום למוזיאון, היא מתחת לאולם הבדים Cloth Hall במרכז הכיכר Sukiennice ,טלפון 124265002 48,המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-20:00 פרט ליום שלישי שבו פתוח המוזיאון בשעות 10:00-16:00,בימי שני המוזיאון פתוח ללא תשלום.

בחללי המרתף של בית הבדים,מתקיימת תערוכה קבועה הנקראת "עקבות הזהות בימי השליטה של מדינות אירופה בקרקוב",בתצוגותיו של המוזיאון פריטים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות מימי ימי הביניים,מצגות מולטימדיה בסיפורה של הכיכר מתחילתה במאה האחד עשר.

קרקוב המוזיאון התת קרקעי שמתחת לכיכר העיר הישנה Rynek Underground
 

לצערנו האנטישמיות בפולין,לא כופפה ראש בעקבות מלחמת העולם השנייה,עדיין היהודים יוזכרו בסלנג הפולני כיהודונים הקטנים ,בסלנג הפולני נמצא את הכינוי ללחם chlebek במילה לחמונצ'יק או כמו מילת החיבה חיימקה (קה) לכן יקראו גם ללחמניה Buleczka לחמנייקלה (בילקלה) ועוד.

להנצחת הנושא היהודי ,אנו מוצאים אל הפסלים הקטנים המגולפים של יהודים קטנים תחת הכינוי (ז'ידק) יהודי,מזכרות של דמויות מעץ של יהודים המגולפות בעבודת יד ,נמצאות בדוכני וחנויות המזכרות או בשווקים ,לרוב נמצא אותם בעיר קרקוב.
 
המפסלים יוצרים דמויות של יהודים שמחים המנגנים בכלי מוזיקה,או המחוללים בשמחות ,הדמויות המפוסלים הללו המכונים היהודים ברי המזל,(כהסבר לשמחה בחייהם של היהודים למרות חיי היום יום הקשים ),הדמויות המגולפות לובשות בבגדים מסורתיים יהודיים של הקפוטות ומתח למעיל מבצבצת הטלית,תוך הכוונה כרמז לעיסוק היהודי העיקרי עשיית כסף או העסקים .
 
בדמויות היהודיות המפוסלות, רובם מוצגות כאנשים מרודים,שחדלו לעסוק בענפי הייצור והחקלאות ופנו רק לדרכי המסחר,התווך ויצירת הכסף,בקיצור הלך המחשבה העיקרי כלפי היהודים מובעים בצורת מכירת מזכרות אלו, ומי לא ירצה איזה יהודי נלעג השמח בחלקו.
פולין מזכרות יהודיות מהימים האפלים של שנאת יהודים
 

בעיר העתיקה של קרקוב נסגרות מסעדות ובתי בילוי ,מועדונים ,ברים, דיסקוטקים וכדומה לקראת חצות ולאחר מכן , כמו כן נותני השירותים, במיוחד בחגים הלאומיים ובשעות הלילה המוקדמות, אך לפעמים מגיע הלילה והבטן מקרקרת ,או שחוזרים מבילוי חצות אלא שהרבה מקומות אוכל נסגרים לקראת חצות בעיר, ובהזמנת סרוויס במלון צריך להיות קרוב משפחה של רוטשילד .

הפתרון הראשון ובזול יחסית המקל על הרעב ,הוא חנויות הנוחות הצמודות לתחנות הדלק שם פועלות חנויות ברשתות תחת השם  Orlen, BP   ויש עוד כאלה ,שיתרונם שהן פתוחות 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע ואפילו בחגים הלאומיים בעת שחנויות ומסעדות סגורים, בחנויות הרווחה הללו ניתן לרכוש מזון בסיסי כמו : כריכים ,עוגיות, לחם, נקניק, גבינה, שתייה חמה וקרה ,בירות משקה חריף (לזכור בפולין לא אוהבים אנשים ששותים אלכוהול ברחוב) מוצרי היגיינה סיגריות ועוד.

אפשרות שנייה למצוא מזון ושתייה לאחר חצות ,טמונים במרכזי הערים הגדולות שבהם נמצאות חנויות קטנות הפתוחות 24 שעות ביממה ,שבעה ימים בשבוע ,חלקם אף די גדולות עם מבחר מוצרים יחסית גדול .

פתרון נוסף הם מזללות אוכל הרחוב הפתוחים בחלקם 24 שעות ביממה ,המוכרות קבב תורכי  Kebab bars  , או מזללות של המבורגרים או נקניקיות ואפילו את המאכל הפולני הפירוגה וכדומה, שבהם ניתן למלא את הבטן המקרקרת במזון רחוב מהיר .
 
רשת טסקו  Tesco העולמית ,מפעילה לפחות חנות אחת במרכז העיר ,שבה ניתן לרכוש מזון 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע , אך בדרך כלל הן חנויות המופעלות בפרוורי העיר.
 
קרקוב טיפים למזון ושתייה בשעות הלילה בביקור בעיר ובפולין
 

משטרה 997 , מטה ותחנת המשטרה ממוקמת ברחוב Rynek Głowny 29 , טלפון בתחנה 48126157317 , תחנת משטרה ברחוב ul Szeroka 35 , טלפון 48126152914 , תחנת משטרה ברחוב ul Lubicz 21 טלפון 48126152915.

אמבולנס 999 , קרקוב מידע רפואי 48126612240 , שרות רפואי דחוף ברחוב ul sw. Łazarza 14 ,טלפון 48124289999

כיבוי אש 998 , שרותי חרום לטלפונים ניידים 112

שרות מידע לנמל התעופה בליס שבקרקוב 48122955800

קרקוב טלפונים חרום
 

במרכזי מידע אלו ,ניתן לקבל : מידע לעיר ולסביבה, מפות, הסברים, אירועי תרבות ,לינה, ,תחבורה, הכוונה, כרטיסים למופעים ,שכירת מדריכים ,עלונים ועוד.

מרכז מידע  ברחוב ul. Powiśle 11 טלפון 4812513099688

מרכז מידע  אולם הבד ,כיכר העיר הישנה, Rynek Główny 1/3 ,טלפון 48124337310

מרכז מידע  ברחוב ul św Jana 2 טלפון

מרכז מידע  ברחוב ul. Szpitalna 25 טלפון 48124320110

קרקוב מרכזי מידע לתיירים Tourist Services Centre
 

פארק פלטני הוקם על חורבות חומת העיר העתיקה שהוסרה בעקבות רצון נבחרי העיר,להרסם על מנת לאפשר גידול ופיתוח העיר,כנגדם קמו המתנגדים וביקשו לשמר את אופייה של העיר העתיקה בעזרת החומה העתיקה ,אך המחאה לא עזרה ומרבית חומות העיר העתיקה נהרסה בשנת 1807 ביחד עם סתימת חפיר המים שהקיף אותה מבחוץ.

סיור לאורכו של הפארק עורך בין שעה לשעתיים בלא להתפתות לבקר ברחובות וחנויות צדדים, הפארק המשתרע על שטח של חמישים וארבע דונם מתחיל למרגלות גבעת מצודת וואהל,עד שער היציאה ברחוב Franciszkanska Street ,מול מבנה התזמורת הפילהרמונית, אורכו של הפארק כארבעה קילומטר ,המחולקים לשמונה תתי חלקי גן, המעוצבים בסגנונות שונים הגן החל לפעול למען הציבור משנת 1820 .

כיום במקום חומה אנו מוצאים פארק המלא עצים,שיחים וערוגות וכיכרות מלאות בפרחים בין שבילי הגן,בפארק נחפרו אגמים שבמרכזם מזרקות,ומסביבם הוצבו ספסלי מנוחה,את סופריה ומשורריה של קרקוב ופולין הנציחו בעזרת פסלים ואנדרטאות לזכרם,הקטע היהודי של הגן קשור לאחת מקבוצות הציוניות שהתאספה (מחוסר מבנה מתאים) לצרכי הכשרה בטרם עלו לארץ ישראל.

קרקוב פארק פלנטי Planty
 

יש הנוהגים להתחיל את הסיור בנתיב הדרך המלכותית מצפון העיר העתיקה לחלקה הדרומי,מהשער הבודד שנותר מארבעים ושבעה השערים, שנקבעו בחומות העיר העתיקה,שער פלוריאן - Brama Florianska הממוקם בחלקה הצפוני של העיר העתיקה דרך שער זה נהגו שליטי העיר להכניס את אורחיהם רמי הדרג בעת ביקורם בעיר קרקוב,כיום משמש כשער כניסה לעיר העתיקה לתיירים שמגיעים מתחנת הרכבת המרכזית או תחנת האוטובוסים.

השער הצבוע בצבע לבן ממוקם בחלק הממסד של מגדל השער,בצדדיו מדרגות שבעבר שימשו לעלייה לעמדות השמירה שבצדדי השער,ולמרפסת המקיפה את קומת הממסד,מעל לקומת הממסד שבה עובר פתח הכניסה שבעבר ביו בו שערי עץ כבדים להגנה,מעליו מתרומם צריח גבוה שבחלקו הפנימי בנקודת החיבור נמצא פתח קשתי המשמש לעלייה למרומי הצריח לצרכי ההגנה,מעליו פתחי ירי לקשתים וגומחה שבה ניצב פסל שיש לבן,של קדוש העיר פלוריאן השומר עליה.

בחלק העליון של הצריח ממוקמת מרפסת שמירה הנשענת על כרכובים למניעת טיפוס והגנה ומעליה מתרומם צריך צבוע בצבע ירוק ומעליו כדור מוזהב שממנו מתרומם תורן על בסיס כדור מוזהב ,תורן המשמש לתליית דגל העיר והמלוכה.

קרקוב שער פלוריאן Brama Florianska
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור