דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גליל תחתון ישובים ואטרקציות

 
 
גליל סיור בערוץ נחל הירדן ההררי

בנסיעה על כביש 90 לכוון חצור הגלילית ושם במפגש עם כביש 91 הפונה מזרחה לכוון רמת הגולן, פונים לכוון גשר בנות יעקב בסיבוב לפניו ,פונים לשביל עפר הנקראת דרך הירדן ההררית היורד דרומה.

מצידו השמאלי של השביל ממוקם מבנה אבן שראה ימים טובים בעבר,המבנה מסמן שרידי מבצר צלבני כיום בשמו מצד עטרת שנבנה על מנת לשמור על המעבר מעמק הירדן לכוון רמת הגולן, בעת שחפרו בשרידי המצד גילו הארכיאולוגיים בקירות סדקים תואמים קווי מאר בשני צדדי הסדק דבר המלמד כי האזור עבר רעידות אדמה ובנקודת הפיצול של הסדק הקווים חופפים,עוד במצד ,שרידי חומה ,שרידי המגדל ובאר מים סמוכה . 

ממשיכים לכוון שדרת האיקליפטוסים פונים ימינה בפתאומיות – להיזהר , מסלול נהר הירדן ההררי ,בעל מדרון היורד בסופו ,לאחר כעשרה קילומטר, לגובה של 400 מטר בסופו ,כיוון שקטע הנהר סוער הוא נחשב לאחד הטובים לשייט רפטינג.

גליל סיור בערוץ נחל הירדן ההררי
 
יסוד המעלה ספור תחילת המושבה

את שמה מי מרום קיבלה מושבת יסוד המעלה מהשם של העיר הכנענית בגליל, שעל פי סיפורי התנך שימש כמקום כינוס לצבאם של הכנענים בדרכם למלחמה עם יהושוע בן נון, במלחמה ניגפו הכנענים שנסו עד לצידון בלבנון מרדיפת הצבא היהודי, על פי האגדות טוענים כי העיר שכנה על גדות ים סובכי (אולי סבך קני הגומא) מביב לימת החולה .

כיוון שתחילת חמש החוות החקלאיות, שיצאו מתוך המושבה עצמה בחלק הדרום מערבי של הימה  ,כמו חוות אמיתי שעלתה באש בשנת 1929,חוות צוף של מתיישב מזיכרון יעקב, חוות מיכאל פפו שהגיע על מנת לגדל כותנה , חווה זאת שננטשה לאחר זמן ועברה למושבה מטולה,חוות אייזנברג,חוות משפחת ניסים בכור אלחדף,שייכים לסיפור הקמת יסוד המעלה מעט סיפורת על התחלת ההתיישבות היהודית בעמק החולה השזורה בסיפורה של החווה .

יסוד המעלה ספור תחילת המושבה
 

על פי תוכנית החלוקה של וועדת פיל ,נקבע כי המושבה וילהלמה תיכלל בשטחם של היהודים (למרות מיקומה בשטח כפרי ערבי), אך לכול היה ברור כי כמושבה טמפלרית לאחר הזוועות שעברו היהודים באירופה,לא יאפשרו היהודים בארץ ישראל ,אפשרות להמשך קיום המושבה,מחשבה זאת הובעה ביתר שאת ,בעת שהמושבה בית לחם שבגליל התחתון הותקפה במחצית אפריל 1948 ,בהתקפה שבה נפגעו ,נהרגו ונפצעו טמפלרים ,בידי אנשי מחתרת יהודים בעקבות דרישת היהודים שהטמפלרים הגרמנים יעזבו את ארץ ישראל.

הבריטים שהבינו כי מעט הטמפלרים שנשארו בארץ ישראל,לשמירה על מושבותיהם בתקופת מלחמת העולם השנייה,החליטו כי יש לפנות את הטמפלרים הנותרים לפני שיעזבו את הארץ במסגרת הקמת מדינת ישראל,בכדי למנוע פגיעה בהם וברכושם.


התקפת המחתרות על המושבה בית לחם
 

כאשר הוכרזה מלחמת העולם השנייה ,החליטו הבריטים על סמך ניסיונם בעבר ,של שותפות המושבות הטמפלריות בארץ במלחמת העולם הראשונה, עם אויביהם הממלכה העותומאנית,ההבנה כי סוף כול סוף ,ניתן לגרש שוב את הטמפלרים ,שברובם תמכו באופן פעיל בגרמניה הנאצית והכנופיות הערביות, שמרדו בשלטון המנדטורי,גירוש מוחלט שלהם מארץ ישראל כדין אזרחי מדינת אויב

תחילה בוצע מעצר שבו הוקפו בגדרות תיל המושבות הטמפלריות החקלאיות בית לחם הגלילית,וילהלמה,וואלדהיים ובעיקר שרונה מעוז הנאצים , ותושבי השכונות הטמפלריות בערים יפו,ירושלים וחיפה,נכלאו בנקודות ומחנות מעצר שהוקמו למטרה זאת,חלקם בנקודות משטרה ,על נקודות המעצר הופקדו נוטרים יהודיים ומפקדיהם קציני משטרה בריטיים,כמו כן נכלאו אנשי כמורה נוצרים ממדינות אויב ממנזרים וכנסיות ברחבי הארץ.

לאחר הכליאה במחצית שנת 1940 נמסר רכושם לידי האפוטרופוס הבריטי בארץ ישראל,מבני הציבור הועברו לידי הצבא והמשטרה הבריטים לשימושם,בסך הכול נכלאו מבין המושבות הטמפלריות החקלאיות מעל לאלף תושבים,מתוכם בשרונה מעל ל 380 תושבים,וילהלמה קרוב למאתיים תושבים,ובמושבות וולדהיים ובית לחם הגלילית כשלוש מאות וחמישים תושבים.
פרק גרוש הטמפלרים מארץ ישראל לעולמי עד
 

מוזיאון המשפחתי ממוקם ברחוב הצמחייה 1 בפארק ההיי טק שבצפון יוקנעם , כניסה בתשלום ,המוזיאון פתוח בימי שבת בין השעות 11:00-14:00 ובימים שלישי וחמישי באותם שעות ,(ימי פתיחה משתנים )לכן כדאי לבדוק בטלפון הבת ענת 054834210, הבן אורי 050-5225207 או הבת עדנה 052-8715001.

במוזיאון עבודות פרי יצירתו של היוצר האמן משה הרברט זמטר , שהחליט להגשים את חלומו ליצור מיניאטורות לאחר פרישתו מכריכת ספרים בגיל 80, חומרי הגלם של משה הם חפצים וחומרים שחדלו להיות שימושיים או עם חומרים מן הטבע .

בידיו הקסומות יצר מווילון נצרים יצר רהיטי בית זעירים כמו בסלון הבית , במוזיאון יצירות משולבות של חפצי בית ישנים עם חלוקי אבן ,חרוזים צבעוניים וקליפות של אגוזים שמהם יצר פרצופים , עוד בתערוכה דגמי בתים ,חנויות כדוגמת חנות הנעלים של אביו ז"ל ,לונה פארק ,מבנים ציבוריים כדוגמת מבנה הכנסת , בית מרקחת בהשראת יצור התרופות בידי הרוקחים בימים עברו ,גן בוטני ואוסף צדפים שגם בהם משתמש משה ליצירת יצירות שונות .

מפאת גילו מתגורר משה כיום בבית מוגן ,שם מוצגות עוד כחמישים מעבודותיו ויצירות נוספות שחלקם למכירה בעבור מטרות צדקה הומניטריות לטובת ילדים.

ביצירותיו המונחות על מדפים ,מספר למבקרים חוויות שעברו בימי חיו שהחלו בשנת 1923 חלק מעבודותיו משולבים במנגנונים המניעים אותם , עד היום יצר למעלה ממאתיים יצירות והיד עוד נטויה ,את המוזיאון מפעילים ילדיו שאף עורכים במקום סדנאות לילדים ומשפחות.

יוקנעם מוזיאון עולם קטן גדול
 

מבין פרחי האיריסים מפורסם הוא איריס נצרת , הפורח מאמצע מרץ-אפריל ,ניתן למצוא מרבצי פריחה בגבעת המורה בשיפולי הר התבור ליד בית הקברות של נצרת עילית ובהר יונה המשקיף על נצרת ,אל הר יונה מגיעים בנסיעה בנצרת עלית בשדרות מעלה יצחק עד שפונים שמאלה בשכונת הר יונה לרחוב יקינתון מרחק של כשלוש מאות מטר שם פונים ימינה לרחוב עטרה ושוב ימינה למגרש החניה שם חונים.

המסלול בהר יונה

משם מתחילים מסלול סיבובי אנו מתקדמים לעבר המחסום ונעבור אותו ונמשיך בשביל שלצדו בית ספר ואולם ספורט נמשיך לכוון חורשת האורנים , שם נמצאות שתי חגורות פריחה של האיריסים בחלק התחתון ובמעלה ההר ,בהמשך הטיפוס לאורך קצת יותר ממאה מטר ,נתקרב לבריכת המים העירונית, שם נתחיל לחזור לאחר שצפינו בפריחה ונחזור למגרש החניה .

דרך גישה נוספת מתחילה בכניסה לבית הקברות החדש של נצרת עילית , חונים במגרש החניה של בית הקברות ומתחילים ללכת בתוך בית הקברות לכוון דרום כמאתיים מטר לכוון חורשת האורנים .

בשנה האחרונה, נסלל שביל בטון להליכה הנמשך לאורך 750 מטר ,המיועד גם למוגבלים ולעגלות ילדים המוליך לחורשת האורנים ולחגורת צמיחת האירוס ,והמגיע עד לשביל העלייה בחורשה ,שאינו קל למוגבלים, שסיומו גרם המדרגות העליון של בית הקברות מול הכיכר שבשדרות מעלה יצחק (מרכז המזון) ומשם חוזרים לחנייה.

איריס נצרת בולט בצבעו הלבן-תכלת שעליו נקודות שחורות סגולות. האיריס הנצרתי קיבל את שמו משמה של האלה איריס (אלת הקשת בענן היוונית),שמו של האיריס מופיע גם בתלמוד.

גליל תחתון פריחת איריס נצרת
 
מעלות תרשיחא גן הפסלים הפתוח

מועצת מעלות תרשיחא ממוקמת על כביש 89, נהריה-צפת, סמוך לצומת חוסן , המועצה השיתופית מעלות – תרשיחא מונה מעל לעשרים ושלושה אלף תושבים , חלקם הגדול של אירועי הפסטיבל הנערך בחופשת פסח אינם בתשלום.

סיור לאורך רחובות הישוב של המועצה העירונית המשותפת מעלות תרשיחא ,מציג לעיני החולף פסלים שנוצרו בפסטיבל הפיסול "אבן בגליל " השנתי הנערך במועצה ליד אגם המונפורט זאת השנה העשרים ושש בחול המועד בפסח החל משנת 1991.

אמני פיסול מגישים את סקיצות העבודה לוועדה ,הבוחרת בין 10-15 אמנים המשתתפים בפסול יצירותיהם בכול שנה ,העירייה דואגת להבאת גושי האבן למתחם המונפורט ,אבנים שמהם יפסלו האומנים את יצירותיהם.

האמנים מפסלים את גושי האבן בתקופה של שבועיים עד שלושה לפני חג הפסח ,לקהל ניתנת גישה לצפייה בתהליך היצירה של הפסלים, בסיום העבודה במהלך הפסטיבל מוצגים היצירות לצפייה לקהל הרחב .

בפסטיבל הפיסול מתקבצים פסלים אומנים מישראל ומרחבי העולם ויוצרים תוך הפריה הדדית ,פסלים למען הציבור, מעל לשלוש מאות ושישים פסלים מוצבים ברחבי העיר וחלקם מפוזרים לתצוגה ברחבי הארץ.

מעלות תרשיחא גן הפסלים הפתוח
 

מיקומה של המערה בקרבה לישוב ריחניה שבגליל, מול הכניסה לישוב ריחניה מתחילה דרך עפר המסומנת באדום, היוצאת מכביש 886 ,נוסעים על המסלול האדום עד סופו ,עוצרים ומחנים, משם הדרך לפתחה הגדול של המערה הוא כמאה וחמישים מטר המתאימה להולכי רגל מנוסים.

הערות לסדר :

מומלץ לא לבקר במערה בחודשי החורף על מנת לא להטריד את מושבת העטלפים הנמים את שנת החורף על תקרת המערה, כאשר הסיבה השנייה להימנעות מביקור בחורף, היא סכנת ההחלקה בדרך הבוצית והחלקלקה במשעולי המערה העמוקה והגדולה.

כהמלצה אין לטייל במערה בטיול בודדים וביחידות .

מומלץ להיעזר במדריכים מנוסים בעת הביקור ,להצטייד באביזרי תאורה (רצוי פנס ראש) ופנסים חילופיים ובטריות נוספות, על מנת לפנות את ידי המבקר לתמיכה ואיזון, מובן שיש להשאיר את שאר הציוד בכניסה למערה.

בסיור של מסלול שאורכו כחמש מאות מטר היורד לעומק של מאה וששה מטר, לאורך הדרך מחזירי אור המקובעים לקירות מסלול ההליכה, במסלול שאינו קל מעברים אתגריים הכוללים השתחלות במעברים צרים, שימוש ביתדות ברזל התקועים בירידות למפלס התחתון ,הירידה למעמקי המערה אורכת מעט יותר משעה והחזרה מעט יותר.

ריחניה מערת עלמה
 

היקב ומרכז המבקרים ,ממוקם בקרבת צומת מחניים, באזור ראש פינה סמוך לכביש 90 על גבעת גן האורן שהוקם בידי יעקבלה מיינסטר, לזכרם של הורי אשתו זהבה וצבי אורן שנרצחו בראש פינה על הגבעה שעובדה נסקלה וניטעו בה עצי פרי וגפנים נחצבה בה מערה המשמשת כיקב המשפחתי ,טלפון לתאום ביקור 054-9135258 או 050-7190691 ,בחווה החקלאית מייצרים גם ריבות, גבינות, זיתים ושמן, לימונצ’לו, ליקר רימונים וליקר דובדבנים.

היקב שיינותיו מבוקקים מזני הענבים : קברנה סוביניון, מרלו, שיראז, פטי ורדו, פטיט סירה, קברנה ,פתוח לביקור לאחר תאום ניתן לסייר בסיור מודרך ימי השבוע בשעות 09:00-17:00,בעקבות תהליך יצור היין משלב הבציר והבאת הענבים ליקב ,הכנסתו לחביות להבשלה, עד ביקוקו בבקבוק היין, בעת הסיור ניתן ללגום דגימות ולרכוש יינות בחנות היקב.

צומת מחניים יקב מייסטר בוטיק משפחתי
 

בנסיעה על הכביש לכוון גשר בנות יעקב שמעל לנהר הירדן ,על כביש 91 שממנו יורדים לכביש 918 לכוון צומת גדות ,לאחר כקילומטר וחצי על פי השילוט פונים לרפטינג נהר הירדן נכנסים לחניון של הרפטינג וחונים בחלקו הימני של החניון ,יורדים והולכים עד קצה החניון במקום שממוקמים הדוכנים ,ממשיכים בשביל היורד כשלושים מטר ,אחריהם ומגיעים לעץ התאנה מימין ,שמתחתיו ממוקמת באר המים העתיקה הצמודה על נהר הירדן שקבלה את הכינוי העממי חמאם בנות יעקב .

השם לבאר ניתן לה, מבועות המים העולות על פני המים כתוצאה מנביעה הנמצאת בקרקעיתה  ניתן לטבול במים הצלולים בבריכת האגירה שעומקה כשני מטר .

גליל מעין חמאם בנות יעקב
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור