דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

סקסוניה השווצרית מסלול גדות נהר האלבא

 

מסלול Florence on the Elbe River העובר בעיירות ובערים ממזרח למערב :

 
סקסוניה השווצרית מסלול גדות נהר האלבא
 
ויטנברג האוניברסיטה של העיר City University of Wittenberg

האוניברסיטה ממוקמת ברחוב    Collegienstrasse

את האוניברסיטה בכיר ויטנברג הקימו בשנת 1502,בידיו של הנסיך פרדריק מהשושלת הסקסונית, הרקטור הראשון היה הפרופסור מרטין פוליש שהגיע מהאוניברסיטה של לייפציג,את הכספים להקמתה קבלו מכנסיית הארמון המטרה הייתה להכשיר אנשי כמורה בעבור הכנסייה.

כאשר התגוררו בעיר מרתין לותר וחברו לתנועה הרפורמצית פיליפ מלאנשטון ,שניהם לימדו פילוסופיה ותיאולוגיה באוניברסיטה , בתקופת ההקמה את האוניברסיטה הקיפה חומת אבן שלאחר מלחמת העולם השנייה החליף גן הנקרא הגן הבוטני על שם מרתין לותר .

ויטנברג האוניברסיטה של העיר City University of Wittenberg
 

בדרך לעיירה ניתן לחלוף על פני ארמון אלברכט  Albrecht Palace, לחצות את גשר האשליה הפלא הכחול  Blue Wonder, בהמשך חולפים על פני ארמון פילניץ Pillnitz  Palace  וגניו היפים , חולפים על פני העיירה Dorf Wehlen ופארק המיניאטורות , סוטים למוזיאוןKarl May Museum , הממוקם בעיירה  Radebeul.

משרד התיירות והמידע של פירנה ממוקם ברחוב  Am Markt 7  ,טלפון 493501556446  העיירה פירנה היא עיר היסטורית רומנטית מיקומה בעמק נהר האלבה בין העיר דרזדן לבין הרי Elbe Sandstone Mountains ,ביקור בעיר העתיקה של העיירה ,מחזיר את המבקר לסמטאות ימי הביניים, מכוון שהעיר לא סבלה את פגעי המלחמה וההפצצות ,היא נותרה על עברה ההיסטורי ומבניה בצורה יפה.  

 
בעת הסיור ניתן לחלוף על פני סמטאות עקלקלות ליד חצרות בתים עתיקים, מזרקות וכיכרות כפי ששרדו מאות שנים. חלק מפרסומה של העיר נובע מהצייר שגר במקום  האמן הוונציאני ברנרדו בלוטו, המכונה קנאלטו .
 
ניתן לבקר בטירת Sonnenstein שנוצרה במאה השלוש עשר ,שעברה בשנים האחרונות שיקום ושיפוץ הממוקמת מעל לעיירה , טירה נוספת לביקור היא טירת Zuschendorf המכונה גם טירת קמליה Camellia Castle .
 
סקסוניה השווצרית העיירה פירנה Pirna
 

עיר נמל למעבר סחורות בנהר האלבה ממוקמת מצפון מזרח העיר לייפציג ,כעיירה נזכרת לראשונה בהיסטוריה במחצית המאה העשירית ,העיירה שימשה בעת שהוקמה טירת הארטנפלס כמקום מושבו של נסיך הכתר משושלת משפחת Wettin של הסקסונים ,כיום בעיירה כעשרים אלף תושבים .

במחצית המאה החמש עשר הוקם בעיירה מבנה שבו התמקם ארגון טורגהאואר בונד הליגה של טורגאו Torgau League,שכללה את הנסיכים האוונגליסטים (הפרוטסטנטים ) כנגד הנסיכים בני הדת הקתולים האורתודוכסים (שבשליטת רומא) .
 
בתקופה שבה פעל מקים הכת הפרוטסטנטית בדת הנוצרית, מרטין לותר בעת שכתב את חוקי הדת החדשים בשנת 1530 לספירה, לאחר שהוקמה כנסיית סנט מרי Marienkirche ככנסייה הפרוטסטנטית הראשונה בעיירה Torgau ,שבה אף נקברה רעייתו של מרטין לותר .
      
סקסוניה השוויצרית העיירה טורגאו Torgau
 
ויטנברג סקסוניה סיור בעיר

העיר ויטנברג ממוקמת בחלקה הדרום מערבית לברלין במרחק 100 קילומטר ,במדינת סקסוניה ,על גדות נהר האלבה בגרמניה המזרחית ,זמן הנסיעה ברכבת לויטנברג אורכת כשעה לתחנת הרכבת העתיקה של העיר .

על פי כתובים שנמצאו הוקמה העיר בשנת 1170 , העיר מפורסמת בעיקר בזכותו של מרתין לותר ,מייסד כת הנצרות הפרוטסטנטית, בעבר אף נהגו לקרוא לעיר לותרשטט Lutherstadt , מכאן נובעת חשיבותה של העיר כמקום היוולדותו של הזרם הפרוטסטנטי בנצרות,כיום העיר נכללת באתרי המורשת העולמיים של אונסקו.

ויטנברג סקסוניה סיור בעיר
 

טיילת שאורכה כשנים וחצי קילומטר שעל גדות נהר האלבה , המתחילה בקצה העיירה בגשר באד שאנדאו לאורך מעגן המעבורות ליד מרכז העיירה ומסתיים בכפר פוסטלוויץ Postelwitz .

סקסוניה השוויצרית טיילת העיירה באד שאנדאו River promenade
 
סקסוניה אנהלט העיר ויטנברג טירת וכנסיית ויטנברג בSchloss kirchturm
ויטנברג טירת וכנסיית ויטנברג ב Schloss kirchturm
הכניסה בתשלום
כתובת  Friedrichstrasse 1 Wittenberg
תחבורה  העיר ממוקמת ממערב לעיר  ויטנברג  על נהר האלבה.במזרח גרמניה מדינת סקסוניה אנהלט Sachsen-Anhalt  בירתה  Magdeburg  אך העיר הגדולה האלה על הנהר  Halle an der Saale .
הטירה כנסייה פתוחה בימי שני -שבת בשעות 10:00-18:00 ביום ראשון בשעות 11:30-18:00
מידע
הכנסייה ממוקמת בקצה המרוחק של העיר העתיקה ,הן הכנסייה והן הטירה ניזוקו מספר פעמים לאורך השנים וחודשו מחדש שוב ושוב, הכנסייה המקורית והדלת נהרסו בשנת  1760  הדלת הנוכחית  עם 95 התזות חקוקות  בברונזה ,כתובות בשפה הגרמנית ולא הלטינית  כל זאת שוחזר מחדש בשנת 1855, בתזות האלו יש ויכוח עם הכנסייה בקשר לרפורמות הנדרשות, קברו של לותר קינג נמצא בתוך הכנסייה.
 
המידע הראשון על המקום מופיע בכתבים בשנת 1187 , על הישן הוקמה הטירה בשנת 1340 ובשנת 1346 הונחו היסודות לכנסיית קפלת כל הקדושים, הכנסייה העתיקה ביותר היא כנסייה הגותית aisled של סנט מרי, אשר המתוארכת  מהמאות 13-15, בקרבה לטירה ביתו של לותר.
   
המראה הנוכחי של כנסיית הטירה בסגנון הנאו גותי כפי שהיא ניראת כיום  עוצב בשנים 1883-1892 על ידי פרידריך אדלר , לציון שנת ה 500 לזכרו של מרטין לותר קינג נחנכו 10 חלונות ויטראז חדשים בכנסייה ,בטירה עצמה תלויים 13 דיוקנאות של 13 מתלמידיו החשובים ברפורמה .
 
ניתן לטפס על מגדל הכנסייה ולצפות מעל לגגות העיר,במרתף הטירה מסעדה מפורסמת.
סקסוניה אנהלט העיר ויטנברג טירת וכנסיית ויטנברג בSchloss kirchturm
 
 
 
בניית אתרים - שרקור