דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עמק יזרעאל תולדות הישובים

 
 
תל יזרעאל ועין יזרעאל

כניסה חופשית

איך להגיע מהמרכז דרך נחל עירון לצומת מגידו,לפנות בכביש הסרגל לכוון עפולה,בצומת הסרגל ימנה עד לרמזורים צומת יזרעאל,ממשיכים עד לכניסה לקבוץ יזרעאל,משם לקחת את הדרך לתל ולחנייה של חניון קקל,נקודת ההתחלה.

תל יזרעאל שולט בגובה 70 מטר מעל עמק חרוד ועמק יזרעאל,על התל אנדרטת לזיכרון 22 חללי הפלמח,חניון מטופח,מרפסת תצפית ובוסתן חיקוי של הבוסתן המקראי של נבות,על התל שרידי הכפר הערבי זרעין.

 

תל יזרעאל ועין יזרעאל
 
עמק חרוד מעיין יזרעאל

איך להגיע לחניון קק"ל ליד תל יזרעאל

לאנשים המגיעים ממרכז הארץ בנסיעה על כביש נחל עירון ומשם לצומת מגידו,בהמשך לפנות לכביש הסרגל שמספרו 65 לכוון העיר עפולה,בצומת הסרגל יש לפנות ימינה לכביש 675 וממשיכים עד צומת יזרעאל.

ממשיכים מצומת יזרעאל ,עוברים את הפניה לדרך נוף הגלבוע ליד מתחם סקי בגלבוע נכנסים לירידה בשביל עפר עביר ,המתחיל בפניה שמאלה קצת מעט אחרי כקילומטר לכוון עמק חרוד,ממשיכים על דרך העפר כקילומטר ועוצרים בחניון עין יזרעאל .


עמק חרוד מעיין יזרעאל
 
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה מוזיאון החצר הגדולה
מוזיאון החצר הגדולה מרחביה
מרכז מבקרים 
כתובת  קבוץ מרחביה עמק יזרעאל
הכניסה בתשלום לסיור מודרך ובתוך המוזיאון, אך ניתן לסייר ללא תמורה בחצר ולעבור בין המבנים ללא תמורה.
טלפון לתאום 052/3638051  050-7941209.
מידע

החצר הגדולה נבנתה בשנים 1912-1916, כיום מרכז מבקרים המכיל את בית מאיר יערי המתאר את פועלו להתיישבות הארץ,מבנה שני הוא הארכיון והשלישי המרכזי ממוקם באסם הישן,המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא מורשת ישראלית, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה ,המוצגים והרעיון העומד מאחוריו, המתמקד בהקמת הישוב מרחביה,אשר הוקמם כישוב הראשון בעמק יזרעאל בשנת 1910,בסגנון קולחוז שיתופי של מתיישבים על אדמות בעמק,המוזיאון מציג את מורשת המייסדים במצגת אור קולית ,תמונות וסיפורת המלווה במסמכים את הקמת מרחביה,החצר והמבנים המקיפים אותה שוחזרו כולל הכלים החקלאים .
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה מוזיאון החצר הגדולה
 
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה סליק הנשק הסודי וסיור בחצר הגדולה

ניתן לבקר בסיור כולל בקבוץ כולל סיור בסליק ששוחזר בתשלום ,טלפון לקישור

 052-3638051,או 052-3638156   הקבוץ ממוקם כשני קילומטר מזרחית לעיר עפולה.

בשנת 1935 נתקבלה החלטה בקבוץ מרחביה בעמק יזרעאל,שהוקם בשנת 1909 , על הקמת סליק נשק ,שישמש להגנת הקבוץ והסביבה בעת צרה ,כמו המאורעות של שנת 1929, שבהם הותקפו יהודים ומקומות שבהם נמצאו קהילות יהודיות בארץ ישראל,בסליק הוטמנו נשק וציוד צבאי ,שאינו חוקי בעיני הבריטים ששלטו במדינה שבדרך ,ציוד שנרכש והיה צורך בהסלקתו.

חמישה שותפים היו לרעיון ההקמה של הסליק,ומכיוון שבאותה העת ,הוחלט גם על הקמת בית ילדים לילדי הקיבוץ,חברו שני המעשים ויצרו את הסליק הסודי,האגדות מספרות כי היוזם היה החבר משה מן (מונטג) ז"ל שכונה גולני, כיוון שהיה בין מקימי החטיבה ומפקדה .

עוד מספרות האגדות כי חבריו של היזם היו בנאי המשק סטפן רוטנברג (אחד הבנאים של בית הילדים) איש החשמל ומערכת הפתיחה של פתח הסליק היה יחזקאל (חסקל) שטויר,והחברים מיכאל קירשנר ויעקב פרנס האיש הממונה על הביטחון והנשק באזור העמק.

עמק יזרעאל קבוץ מרחביה סליק הנשק הסודי וסיור בחצר הגדולה
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת
יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת קיבוץ יפעת
מחלבת רפת העמק
אזור עמק יזרעאל כתובת קבוץ יפעת
איך מגיעים בנסיעה על הכביש בין חיפה לכוון עפולה פונים על פי השילוט לכוון קבוץ יפעת.
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות ולמשפחות בתאום ובתשלום.
טלפון לתאום 04-6548974
מידע 
מוזיאון הרפת הינו חלק ממוזיאון העמק במבנה הניצב מתחת למוזיאון ,כמו כן ניתן בתאום לערוך סיור מודרך ברפת שהינה אחת הגדולות בארץ, במהלך הסיור עוברים את תהליך גידול הפרות ועדר הבקר, מתחילתו בצפייה בתהליך גידול העגלים והנקתם, ועד לשלבי גידולם והפיכתם לפרות המניבות חלב
 
כמו כן ניתן לצפות בעגלים המיועדים לשווק בשר, תהליך העבודה היום יומית, לילדים ניתנת האפשרות להניק את העגלים, הסיור כולל ביקור במכון החליבה והדגמות .
 
מוזיאון הרפת והבקר הממוקם בתחתית מוזיאון העמק , כולל טבלת הזיכרון וספור אסון הרפתנים   .
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
ממוקם בקבוץ יפעת באזור עמק יזרעאל
כניסה בתשלום
באתר נתבונן בתהליך יצור הדבש,בחיי הדבורים
כתובת : קבוץ יפעת ,תמונה באדיבות מוזיאון העמק ביפעת
כיצד מגיעים : בעמק יזרעאל, השוכן בין נהלל למגדל העמק
טלפון לתאום :6548974 – 04  
האתר פתוח בימים : א- ה בשעות 089:00-15:00 ,יום שישי בשעות  10:00- 13:00,שבת 11:00-14:000.נגישות לנכים. הסיור נמשך 2-4 שעות.
מידע : מזנון בכניסה לקיבוץ, ארוחות בהזמנה ניתן לקבל במוזיאון או בחדר האוכל בקיבוץ. לרשות המבקרים פינת אוכל מסודרת בצל העצים.

מוזיאון לשחזור מוטיב ההתיישבות בארצנו אשר נפתח בשנת 1972,להתיישבות העלייה שנייה ושלישית 1904-1914,בתצוגות והדרכה על חיי החלוצים בעמק יזרעאל,שער עליה, ראשונים, קק"ל, חלוצים, חקלאות מסורתית, שער שדה, ביתן הדבש, שער מושב, קיבוץ ומה שביניהם.
תצוגת טרקטורים וכלים חקלאיים.

באתר נערכים סיורים מודרכים להכרת פעילות הדבורים ויצור הדבש, הסיור כולל ביקור במכוורת ,הסיור כולל ביקור במכוורת ובמכון הרדייה לחלות הדבש ותהליכי יצור הדבש מהחלה עד למיכל האחסנה, באתר חנות מפעל למכירת דבש .
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
 

במוזיאון החינמי לנוסטלגיה ניתן לבקר רק בתאום מראש ,בטלפון 0528048222 , המוזיאון מפעל של יזם יחיד דרור ברק ,שגילו מתקרב ליובל ,אך צעיר בנפשו המדריך בזמנו החופשי לאחר תאום כאחד הצעירים שבמשק, את אוספו החל לצבור כבר מגיל צעיר וכיום מונה אוספו כשלושת אלפים מוצגים שנאספו לאורך כשלושים וחמש שנה.

תחילתו של האוסף ,על פי האגדות ,בבקבוק יין ישן שממנו נמזג היין לגביע הקידושים בחתונת סבתו בשנת 1939, בקבוק זה היה הטריגר לאספנות היישן וכשמלאו אסמיו בחפצים ,ביקש וקיבל דרור ברק מבנה יישן במרכז הקיבוץ והחל לפתח בו את המוזיאון לאוספיו.

אורכו של הסיור המודרך כשעה וחצי ניתן לחוות גם בעזרת אפקטים אור קוליים ושמע, ושימוש באביזרים מכניים, בעת הביקור במוזיאון, המחולק לפי נושאים ניתן להתבונן בחפצים ששימשו את תושבי ארץ ישראל מתחילת המאה העשרים עד שנות החמישים.
 
בעת המעבר בין המחלקות השונות ,אנו עוברים התחילה במחלקה הצבאית שבה ניתן להתבונן באוסף הקסדות ,נשקים ישנים ומכשירי קשר צבאיים ואפילו לבקר בבונקר צבאי ולחוות קולות של ירי והקלטות של מספר קרבות כפי שנשמעו ברשתות הקשר.
 
בהמשך עוברים בצרכנייה הקיבוצית הישנה ,בינות לאריזות מזון ,שימורים ומצרכים מתקופות ישנות ,מוצרים של חברת עלית בראשית דרכה ,בחצר הקטנה ניתן לראות חדר הכביסה על מכונותיו ואביזריו ,בהמשך הביקור חולפים על פני המטבח כליו ,סיריו ומכשירי הבישול כולל הפרימוס, וספרי הבישול הישנים, משם עוברים לחדרי חפצי הילדים ,בחצר החקלאית ניתן לראות כלי עבודה ידניים, ציוד חקלאי ,מחרשות ועוד.
 
גאוות המוזיאון בפנס הרכבת שעל פי האגדות שימש את רכבת העמק בנסיעותיה, ואת משחק הרמי המקורי של היצרן אפרים הרצנו, אומנם הביקור במוזיאון חינמי ,אך בעליו מודה על תרומה צנועה העוזרת לשמר את המקום ולהוסיף כלים לטובת המבקר במוזיאון.
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון א-גרוייסע מציאה
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת

קבוץ יפעת ארכיב מרים אהרוני - 04-6548634,מוזיאון העמק 04-6548974 +מוזיאון ענף הבקר והרפת בקבוץ יפעת ,יד לאסון הרפתנים ביוזמת דוד רכלבסקי.                              

בית הקפה קפה קפה במתחם תחנת דלק פז, בכניסה לקיבוץ יפעת 053-9368877 בפסטיבל חלב ודבש יוקמו דוכנים ליקב תשבי, ולחומוס בסבוסה .                          

עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון העמק על שם עודד ארצי

שעות פתיחה בימי ראשון-חמישי בשעות 09:00 – 15:00, יום שישי ושבת לקבוצות בתיאום מראש בטלפון 04-6548974 .

מוזיאון העמק בקיבוץ יפעת מספר את סיפורם של חלוצי העלייה השנייה והשלישית בעמק יזרעאל, בבואם לעמק להגשים את החלום הציוני של יישוב הארץ והגנה על אדמותיו ויישוביו

במוזאון מוצגים חפצים וכלים מקוריים, של כלי עבודה חקלאיים ובית, התצוגה כוללת   שחזור מבנים ששימשו את החלוצים למגורים ומבנים ציבוריים כמו : אוהלים, צריפים למגורים, חדר אוכל, בית ילדים, מחסן בגדים ועוד.

     

עמק יזרעאל קבוץ יפעת
 
עמק יזרעאל קבוץ הזורע

קבוץ הזורע ממוקם למרגלות הרי מנשה בחלקו המערבי של עמק יזרעאל, ייחודו של הקבוץ שהוקם בשנת 1935 לא בידי חלוצים בוגרים אלא גרעין שהרכבו מבוגרי תנועת נוער ,בנים ובנות של משפחות מתבוללות , שהוקמה בגרמניה בידי צעירים ומנו ערב עליית הנאצים בגרמניה לשלטון בשנת 1933, כאלף מאתיים צעירים.

כרגיל כאשר שני יהודים נפגשים נוצרות מספר מפלגות, אירוע כזה של התפלגות ,התרחש בין חברי הגרעין בגרמניה בשנת 1932, כתוצאה מכך נוצר הגרעין שנקרא וורקלויטה ,אז שונתה האידאולוגיה המפלגתית של הגרעין, לרעיון עלייה לארץ ישראל ולרעיון הסוציאליסטי על מנת להקים בה ישובים עבריים.

כתוצאה מכך ,עברו צעירים אלו הכשרה לחיי ההתיישבות החקלאית בארץ ישראל ועלו כגרעין לארץ, בתחילה התיישבו בחדרה וכאן החליטו הצעירים לקרוא לגרעין "אנשי המעשה" בני הגרעין (שיועד לקבוץ הזורע) ישבו כחצי שנה באדמות יוקנעם ,על רצועת הקרקע שבה היה החאן הישן בין אדמת נטר והגיא ,וממש ימים ספורים לפני תחילת מאורעות 1936 עברו כ 85 חברי גרעין ונטו אוהלים ושני צריפים ,בחלקה של 40 דונם שהקציבה הקק"ל למגורים לרשותם במושבה יוקנעם , אלא שהמחנה התמקם על מדרון שנשק לכביש חיפה גנין.

מיקום זה גרם לחיכוך ולהתגרויות מצד חברי כנופיות הערבים בסביבה ואנשי הכפר הערבי סעדה ,ומהחולפים בנסיעה על הכביש, במיוחד במחצית 1936 שבה נרשמו מספר התקפות על מגורי הצעירים שנהדפו בעזרת ירי נגדי של השומרים למזלם ללא אבדות.

עמק יזרעאל קבוץ הזורע
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת בחצר בית הכנסת המשוחזר מקבוץ גבת

סיפורו של בית הכנסת מגבת ,שהוקם כאחד מבתי הכנסת שהוקמו ביישובים בעמק יזרעאל על מנת לאפשר להורי חלוצים שצורפו לקיים ולשמור אורך חיי דת כפי שחוו בארצות שמהם הגיעו ששימשו בעיקר בחגים .

כיוון שהחלוצים התנערו מנושאי הדת והקשר אליהם, לא הובלט קטע בתי הכנסת בקיבוצים מעולם ,הן מההבנה שהחלוצים הצעירים כי הנושא נפיץ ואי רצונם להיכנס לשטח הממוקש ההחלטה להקים בתי כנסת ביישובים החילוניים לטובת הוריהם לא עברה בקלות ,מחששם של חלק מהחברים שמא ,ינסו ההורים להחזיר את הבנים לימי הגלות .

בית הכנסת של גבת הוקם בשנת 1936 וקוימו בו תפילות עד שנת 1960, שאז חדל מלפעול ונותר בשיממונו כמוסד דתי והפך למחסן בקיבוץ, עד שבמוחו של   אבנר גלילי מנהל מוזיאון העמק ביפעת ,עלה הרעיון לפרק את בית הכנסת הישן שבקבוץ גבת ולהעבירו לשטח המוזיאון ביפעת, הרעיון המתין עד שנמצא הכסף להעתקה ולשחזור במקומו החדש.

בעת השחזור נעשו מאמצים רבים לשמר את צביונו העתיק של בית הכנסת ,תוך שימוש בצילומים מהעבר שכיום תלויים על קיר בית הכנסת, ושימוש בחומרי הבנייה והריצוף המקוריים .

עמק יזרעאל קבוץ יפעת בחצר בית הכנסת המשוחזר מקבוץ גבת
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור