דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עמק יזרעאל תולדות הישובים

 
 
תל יזרעאל ועין יזרעאל

כניסה חופשית

איך להגיע מהמרכז דרך נחל עירון לצומת מגידו,לפנות בכביש הסרגל לכוון עפולה,בצומת הסרגל ימנה עד לרמזורים צומת יזרעאל,ממשיכים עד לכניסה לקבוץ יזרעאל,משם לקחת את הדרך לתל ולחנייה של חניון קקל,נקודת ההתחלה.

תל יזרעאל שולט בגובה 70 מטר מעל עמק חרוד ועמק יזרעאל,על התל אנדרטת לזיכרון 22 חללי הפלמח,חניון מטופח,מרפסת תצפית ובוסתן חיקוי של הבוסתן המקראי של נבות,על התל שרידי הכפר הערבי זרעין.

 

תל יזרעאל ועין יזרעאל
 
עמק חרוד מעיין יזרעאל

איך להגיע לחניון קק"ל ליד תל יזרעאל

לאנשים המגיעים ממרכז הארץ בנסיעה על כביש נחל עירון ומשם לצומת מגידו,בהמשך לפנות לכביש הסרגל שמספרו 65 לכוון העיר עפולה,בצומת הסרגל יש לפנות ימינה לכביש 675 וממשיכים עד צומת יזרעאל.

ממשיכים מצומת יזרעאל ,עוברים את הפניה לדרך נוף הגלבוע ליד מתחם סקי בגלבוע נכנסים לירידה בשביל עפר עביר ,המתחיל בפניה שמאלה קצת מעט אחרי כקילומטר לכוון עמק חרוד,ממשיכים על דרך העפר כקילומטר ועוצרים בחניון עין יזרעאל .


עמק חרוד מעיין יזרעאל
 
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה סליק הנשק הסודי וסיור בחצר הגדולה

ניתן לבקר בסיור כולל בקבוץ כולל סיור בסליק ששוחזר בתשלום ,טלפון לקישור

 052-3638051,או 052-3638156   הקבוץ ממוקם כשני קילומטר מזרחית לעיר עפולה.

בשנת 1935 נתקבלה החלטה בקבוץ מרחביה בעמק יזרעאל,שהוקם בשנת 1909 , על הקמת סליק נשק ,שישמש להגנת הקבוץ והסביבה בעת צרה ,כמו המאורעות של שנת 1929, שבהם הותקפו יהודים ומקומות שבהם נמצאו קהילות יהודיות בארץ ישראל,בסליק הוטמנו נשק וציוד צבאי ,שאינו חוקי בעיני הבריטים ששלטו במדינה שבדרך ,ציוד שנרכש והיה צורך בהסלקתו.

חמישה שותפים היו לרעיון ההקמה של הסליק,ומכיוון שבאותה העת ,הוחלט גם על הקמת בית ילדים לילדי הקיבוץ,חברו שני המעשים ויצרו את הסליק הסודי,האגדות מספרות כי היוזם היה החבר משה מן (מונטג) ז"ל שכונה גולני, כיוון שהיה בין מקימי החטיבה ומפקדה .

עוד מספרות האגדות כי חבריו של היזם היו בנאי המשק סטפן רוטנברג (אחד הבנאים של בית הילדים) איש החשמל ומערכת הפתיחה של פתח הסליק היה יחזקאל (חסקל) שטויר,והחברים מיכאל קירשנר ויעקב פרנס האיש הממונה על הביטחון והנשק באזור העמק.

עמק יזרעאל קבוץ מרחביה סליק הנשק הסודי וסיור בחצר הגדולה
 
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה מוזיאון החצר הגדולה
מוזיאון החצר הגדולה מרחביה
מרכז מבקרים 
כתובת  קבוץ מרחביה עמק יזרעאל
הכניסה בתשלום לסיור מודרך ובתוך המוזיאון, אך ניתן לסייר ללא תמורה בחצר ולעבור בין המבנים ללא תמורה.
טלפון לתאום 052/3638051  050-7941209.
מידע

החצר הגדולה נבנתה בשנים 1912-1916, כיום מרכז מבקרים המכיל את בית מאיר יערי המתאר את פועלו להתיישבות הארץ,מבנה שני הוא הארכיון והשלישי המרכזי ממוקם באסם הישן,המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא מורשת ישראלית, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה ,המוצגים והרעיון העומד מאחוריו, המתמקד בהקמת הישוב מרחביה,אשר הוקמם כישוב הראשון בעמק יזרעאל בשנת 1910,בסגנון קולחוז שיתופי של מתיישבים על אדמות בעמק,המוזיאון מציג את מורשת המייסדים במצגת אור קולית ,תמונות וסיפורת המלווה במסמכים את הקמת מרחביה,החצר והמבנים המקיפים אותה שוחזרו כולל הכלים החקלאים .
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה מוזיאון החצר הגדולה
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
ממוקם בקבוץ יפעת באזור עמק יזרעאל
כניסה בתשלום
באתר נתבונן בתהליך יצור הדבש,בחיי הדבורים
כתובת : קבוץ יפעת ,תמונה באדיבות מוזיאון העמק ביפעת
כיצד מגיעים : בעמק יזרעאל, השוכן בין נהלל למגדל העמק
טלפון לתאום :6548974 – 04  
האתר פתוח בימים : א- ה בשעות 089:00-15:00 ,יום שישי בשעות  10:00- 13:00,שבת 11:00-14:000.נגישות לנכים. הסיור נמשך 2-4 שעות.
מידע : מזנון בכניסה לקיבוץ, ארוחות בהזמנה ניתן לקבל במוזיאון או בחדר האוכל בקיבוץ. לרשות המבקרים פינת אוכל מסודרת בצל העצים.

מוזיאון לשחזור מוטיב ההתיישבות בארצנו אשר נפתח בשנת 1972,להתיישבות העלייה שנייה ושלישית 1904-1914,בתצוגות והדרכה על חיי החלוצים בעמק יזרעאל,שער עליה, ראשונים, קק"ל, חלוצים, חקלאות מסורתית, שער שדה, ביתן הדבש, שער מושב, קיבוץ ומה שביניהם.
תצוגת טרקטורים וכלים חקלאיים.

באתר נערכים סיורים מודרכים להכרת פעילות הדבורים ויצור הדבש, הסיור כולל ביקור במכוורת ,הסיור כולל ביקור במכוורת ובמכון הרדייה לחלות הדבש ותהליכי יצור הדבש מהחלה עד למיכל האחסנה, באתר חנות מפעל למכירת דבש .
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת
יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת קיבוץ יפעת
מחלבת רפת העמק
אזור עמק יזרעאל כתובת קבוץ יפעת
איך מגיעים בנסיעה על הכביש בין חיפה לכוון עפולה פונים על פי השילוט לכוון קבוץ יפעת.
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות ולמשפחות בתאום ובתשלום.
טלפון לתאום 04-6548974
מידע 
מוזיאון הרפת הינו חלק ממוזיאון העמק במבנה הניצב מתחת למוזיאון ,כמו כן ניתן בתאום לערוך סיור מודרך ברפת שהינה אחת הגדולות בארץ, במהלך הסיור עוברים את תהליך גידול הפרות ועדר הבקר, מתחילתו בצפייה בתהליך גידול העגלים והנקתם, ועד לשלבי גידולם והפיכתם לפרות המניבות חלב
 
כמו כן ניתן לצפות בעגלים המיועדים לשווק בשר, תהליך העבודה היום יומית, לילדים ניתנת האפשרות להניק את העגלים, הסיור כולל ביקור במכון החליבה והדגמות .
 
מוזיאון הרפת והבקר הממוקם בתחתית מוזיאון העמק , כולל טבלת הזיכרון וספור אסון הרפתנים   .
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת
 
עמק יזרעאל קבוץ הזורע חוות צאן עז עברית
חוות צאן עז עברית
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.
החווה באזור הגליל כביש 66  כתובת קבוץ הזורע
טלפון לתאום  04-9899264
המחלבה פתוחה לסיורים בימי שישי ושבת בלבד. בשעות 10:00-18:00 .
מידע
המחלבה נפתחה בשנת 2004,בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים, העדר בכל יום יוצא לרעות במרעה טבעי,ילדים יכולים ללטף גדים ולהאכילם בבקבוקי חלב, ניתן להזמין ארוחות בסגנון של פעם הכוללות לחמים ,ירקות וגבינות, ניתן לרכוש את תוצרת החנות וגבינות נוספות של מחלבות הנוקד וברקנית.
בכניסה לקיבוץ נמצאים מרכז הקניות שלוש המשאלות ותחנת הדלק ובתוכו מוזיאון וילפריד ישראל. ביער הזורע אתרי נחל השופט
עמק יזרעאל קבוץ הזורע חוות צאן עז עברית
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון לראשית ההתיישבות בעמק
מוזיאון לראשית ההתיישבות יפעת עמק יזרעאל
כניסה בתשלום  , נגישות לנכים .
איך להגיע הקבוץ שוכן בין נהלל למגדל העמק ,נסיעה בכביש 75.
כתובת המוזיאון :  קבוץ יפעת עמק יזרעאל
טלפון לתאום : 6548974 -04
המוזיאון פתוח בימים א - ה בשעות 08:00-15:00, בימי שישי בשעות 10:00-15:00  ביום שבת בשעות 11:00-14:00.  
מידע
המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות של יחידים או קבוצות וכמובן תערוכות בנושאים הקרובים לאופיו של המוזיאון, שהם ההתיישבות היהודית בעמק יזרעאל ,דרך סיפורם של החלוצים,בשנים 1920-1950.
הכוללים כלי עבודה,חפצים אישיים,כלי בית,תהליכי ההקמה,מסמכים, תמונות וסיפורם האישי של ההתיישבויות השונות,במוזיאון ניתן לצפות במיצגים אור קוליים ואודיו.
 
הדרכה בתערוכות ובמוזיאון מתקיימת בתאום ,ניתן לקבל  חוגי הפעלת ילדים וסדנאות ,חוגי הדרכה ופעילות אומנותית יצירתית .
 
תמונות באדיבות מוזיאון העמק ביפעת 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון לראשית ההתיישבות בעמק
 
עמק יזרעאל קבוץ הזורע מוזיאון וילפריד ישראל

מוזיאון וילפריד ישראל בקבוץ הזורע

מוזיאון לאומנות המזרח

כניסה בתשלום  , נגישות לנכים .

איך להגיע 

כתובת המוזיאון :  קבוץ הזורע

טלפון לתאום :  04-9899566, 052-3990405

שעות הפתיחה: ימים א- שישי  בשעות  9.00 עד 14.00 שבתות וחגים: בשעות 10.00 עד 16.00

מידע

עמק יזרעאל קבוץ הזורע מוזיאון וילפריד ישראל
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת בחצר בית הכנסת המשוחזר מקבוץ גבת

סיפורו של בית הכנסת מגבת ,שהוקם כאחד מבתי הכנסת שהוקמו ביישובים בעמק יזרעאל על מנת לאפשר להורי חלוצים שצורפו לקיים ולשמור אורך חיי דת כפי שחוו בארצות שמהם הגיעו ששימשו בעיקר בחגים .

כיוון שהחלוצים התנערו מנושאי הדת והקשר אליהם, לא הובלט קטע בתי הכנסת בקיבוצים מעולם ,הן מההבנה שהחלוצים הצעירים כי הנושא נפיץ ואי רצונם להיכנס לשטח הממוקש ההחלטה להקים בתי כנסת ביישובים החילוניים לטובת הוריהם לא עברה בקלות ,מחששם של חלק מהחברים שמא ,ינסו ההורים להחזיר את הבנים לימי הגלות .

בית הכנסת של גבת הוקם בשנת 1936 וקוימו בו תפילות עד שנת 1960, שאז חדל מלפעול ונותר בשיממונו כמוסד דתי והפך למחסן בקיבוץ, עד שבמוחו של   אבנר גלילי מנהל מוזיאון העמק ביפעת ,עלה הרעיון לפרק את בית הכנסת הישן שבקבוץ גבת ולהעבירו לשטח המוזיאון ביפעת, הרעיון המתין עד שנמצא הכסף להעתקה ולשחזור במקומו החדש.

בעת השחזור נעשו מאמצים רבים לשמר את צביונו העתיק של בית הכנסת ,תוך שימוש בצילומים מהעבר שכיום תלויים על קיר בית הכנסת, ושימוש בחומרי הבנייה והריצוף המקוריים .

עמק יזרעאל קבוץ יפעת בחצר בית הכנסת המשוחזר מקבוץ גבת
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור