דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מחלבות וגבינות בדרום

 
 
קבוץ נאות סמדר מחלבת הצאן של קבוץ סמדר

מחלבת הכבשים ממוקמת בבניין חדיש בקבוץ נאות סמדר,העדר המונה כמאתיים כבשים חולבות הנחלב פעמיים ביום, יוצא למרעה יום יומי בשדות הפלחה המעובדים, שחברי הקבוץ שותלים במיוחד לרעיית עדר הכבשים ,כיוון שמדובר בעדר אקולוגי לא מוטבעים על הכבשים מספרים אלא הן מסומנות על פי קבוצות בסרט צבעוני על צווארם ולאוזניהם מוצמדת תווית זיהוי .

תפוקת החלב עוברת את 160 אלף הליטר לשנה,כאשר קיימת תוכנית שנתית להתעברות וההמלטות של הכבשים לאורך כול השנה ,על מנת למנוע מחסור בתוצרת המשווקת לרשתות המזון ,חלוקת הכבשים לקבוצות נעשית במטרה ליצור אחידות בהריונות של הכבשים לאורך השנה ויצירת רף קבוע של כמות חלב חודשית ,כול הריון כולל המלטה של שנים עד ארבעה גדיים בהמלטה.

מתוצרת החלב שנחלב מייצרים אנשי המחלבה ,גבינות אורגניות בשיטות מסורתיות,כאשר מתקבלות גבינות רכות וקשות בטעמים שונים , עוד רוקחים חברי המשק, גבינות עובש,יוגורטים ומשקה המקביל לאשל, כמו כן מייצרים במחלבה מזון המקובל בהודו בשמו לאסי, החלב מעורב עם מי ורדים וסוכר חום.

קבוץ נאות סמדר מחלבת הצאן של קבוץ סמדר
 
קבוץ גרופית בערבה

תחילתו של הישוב כהיאחזות נחל על הכביש הערבה בואך לאילת בשנת 1963,הישוב אוזרח בשנת 1966,שמו של הקבוץ ניתן לו מהנחל הזורם בקרבתו נחל גרופית ,כאשר החל לחץ להקמת יישוב נוסף כחמישה קילומטר מצפון לקבוץ יטבתה,איתרה המדינה שטח של למעלה משמונת אלפים דונם שיכול לשמש כאדמה חקלאית בנוסף גילו מקורות מי תהום שיכלו לספק את הצרכים החקלאיים של הקבוץ,שהוקם על גבעה רמה בשיפולי נחל גרופית.

את פרנסתם מוצאים חברי הקבוץ מגידולים חקלאיים של מלונים,בצל,מטעי תמרים ורפת לחלב גדולה,בנוסף הוקמו מפעל פסגור לשקיות ניילון ומוצרי פלסטיק נוספים,חווה לגידולי חקלאות ימית,מפעל למיון ואריזה של ירקות,וכפר נופש הנקרא "יעלים" הכולל חדרי אירוח, מסעדה ובריכת שחייה ,כיוון שהערבה החלה לשמש כאזור של אנרגיה סולרית הצטרף הקבוץ לנושא והקים חווה סולרית ליצור חשמל בשותפות עם חברת "ערבה פאוור ".

בקבוץ הוקם מכון פיזיותרפיה וטיפול בבעיות כאבי גפים וגב,וחוות רכיבה על סוסים טיפולית.


קבוץ גרופית בערבה
 
קבוץ יטבתה והגלידה

קיבוץ יטבתה 8882000 לתיאום סיורים בקיבוץ לפנות לפונדק יטבתה: 08-6357449

הקדמה

בשנת 1951 הוחלט להקים בערבה את היאחזות הנח"ל "עין רדיאן" , במרחק של 42 קילומטר צפונית לאילת, לאחר תקופה של שש שנים הוחלט להקים בנקודה ישוב קבע שיחליף את היאחזות הנח"ל,ואכן קבוץ יטבתה הוקם במתכונת של קבוץ חילוני שיתופי הוקם בשנת 1957 על כביש הערבה .

ייחודו ופרושה של הקבוץ השותפי ביטבתה מתבטא בצורה הבאה: כול חברי הקבוץ בעלי סכום הכנסה אחיד בלא קשר לתפקידך במערך העבודה של הקבוץ,מנהל הרפת מרוויח כמו אחד מהרפתנים,קיימת הפרדה מוחלטת בין ההכנסות שמכניס החבר לקופת המשק לבין הכנסתו הפרטית (התקציב) שניתנת לחבר מהקופה המרכזית.


קבוץ יטבתה והגלידה
 

טלפון מזכירות: 08-6356209

קבוץ אליפז ממוקם כעשרים וחמישה קילומטר מאילת על כביש הערבה ,תחילתו של הקבוץ מהיאחזות נחל שהוקמה בשנת 1922, קבוץ חילוני שאוזרח בשנת 1983, כיום מונה הקיבוץ מעל לשלושים משפחות ,ענפי המשק של פרנסת הקבוץ כוללים מספר ענפים .

הענף העיקרי כיום של הקבוץ הוא ענף חממות הסולריות שמוקמות לידו שיכלול שדה סולרי של כמאה דונם ויהי בעל תפוקת חשמל השווה לשבעה קילוואט יצור בשיתוף עם חברת הערבה פאוור כמו כן בקיבוץ פועלות גם מספר טורבינות רוח ליצור חשמל.

יתר ענפי המשק כוללים : רפת לחלב, מטעי תמרים, פרדס פומלות, מפעל רפואי וחממת קנאביס רפואי וחדרי אירוח ,חממות ו בית אריזה למיון ושיווק התוצרת החקלאית ,בנוסף עובדים מספר חברים כמורים במוסדות ההשכלה בסביבת הקבוץ ומספר חברים עובדים בתפעול פארק תמנע .


קבוץ אליפז בערבה
 
קבוץ נאות סמדר פונדק מסעדה וחנות הקבוץ

פונדק נאות סמדר שבבעלות נאות-סמדר השוכן בהמשך הכביש, כקילומטר מערבה מהקיבוץ בפונדק ניתן להזמין ארוחות חלביות,שעות הפעילות של הפונדק  08:00-20:00 ובימי שישי בשעות 08:00-13:00, בשבת סגור.

במסעדת הפונדק ניתן ליהנות מארוחות צמחוניות ,המוגשות משימוש בירקות ושלוב המוצרים האורגניים המיוצרים והגדלים בשדות הקבוץ סמדר ,המסעדה משמשת גם כמקום לשתיית משקאות מים וקרים בטעימת כריך או עוגה מיצור עצמי .

במקום מופעלת חנות המפעל למכירת גבינות צאן,יינות,שמן זית,ריבות, עוגות,המוצרים נמכרים בפונדק נאות סמדר, לאחרונה התווספו מוצרי קוסמטיקה המופקים בדרכים אורגניות מתמציות של צמחים ופרחים בידי תושבי האזור ומשדות הקבוץ .

קבוץ נאות סמדר פונדק מסעדה וחנות הקבוץ
 
נעמה חוות בודדים ליד ירוחם
חוות נעמה 
החווה ממוקמת על כביש 40
כיצד מגיעים : בכביש לירוחם לפני הכניסה לישוב,לפנות לכוון מזרח ולנסוע בדרך העפר.   
טלפון לתאום :   052-3668672 , 4218789 -054, 4218788- 054
מידע :
החווה משמשת לאירוח ולינה מדברית, ליצור יין מכרם החווה, גידול עיזים לחלב יוגורטים עדינים, לבנה, גבינות רכות, חצי קשות וקשות, תוצרת של חוות סמוכות, בנוסף ניתן להזמין ארוחות בעיקר ארוחות בוקר בסגנון צמחוני ,המוגשות בשימוש במזון ויינות אשר יוצרו בסביבה תוך נתינת חוויה קולינארית שונה.
 
השקט השלווה והריחוק מהעיר וההמון הן אבני היסוד לאירוח במקום. נוף המדבר והשקיעות הן ליבו של האזור, ניתן להזמין סיורים מדבריים ברגל, ברכיבה וסיורים רכובים ,ניתן לערוך סיורים ליליים ולצפות בחיי במדבר, או סיורי טבע בסביבה הקרובה של תופעות טבע, והצומח המדברי.
 
במקום מקלחות ושירותים וברזי מים,לילדים ניתן לשחק וללטף את חיות הבית והמשק החיות בחופשיות ברחבי החווה, סדנאות שונות בנושאים שונים נערכות במקום ,אך יש לתאם זאת מראש.  
     
נעמה חוות בודדים ליד ירוחם
 
מחלבת משק קורנמל
מחלבת משק קורנמל
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.
החווה באזור צומת טללים באר שבע כתובת חוות קורנמל, מ.א רמת נגב ד.נ. חלוצה
איך מגיעים מבאר-שבע נוסעים עד צומת טללים ומשם פונים שמאלה לכביש 40  לכוון שדה בוקר, עד השלט המורה על הפנייה לחווה בצד שמאל  ,כשני קילומטר מהצומת .
טלפון לתאום 08-6555140
הביקור בתאום 
שעות פתיחה 10:00-18:00 בכל יום,
מידע
החווה ממוקמת על גבעה, בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים, העדר בכל יום יוצא לרעות במרעה טבעי, , לילדים ניתנת החוויה ללטף גדיים ולהאכיל אותם בבקבוק , ניתן לרכוש את תוצרת החווה ולרכוש יינות ומוצרים יצור עצמאי של חוות סמוכות.
ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ,במכון החליבה ללוות את תהליך יצור הגבינות, ,מרבית הגבינות בעלות מוטיבים צרפתיים ומתובלות ומעט חריפות, לסיום ניתן לשבת לטעום את מנת הבית ומשלל הטעימות וללגום משקאות אל מול הנוף,בבית קפה אשר הוקם מחיבור שני קרונות רכבת,
מחלבת משק קורנמל
 
שדה משה חוות הרועים
חוות הרועים ופינת חי
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.
החווה באזור קריית גת   כתובת מושב שדה משה משק 4
טלפון לתאום 08-6810711
הביקור בתאום 
מידע
במקום גן אירועים ומסעדה.   
בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים, העדר בכל יום יוצא לרעות במרעה טבעי, ניתן להזמין ארוחות בסגנון של פעם הכוללות לחמים ,ירקות וגבינות, ניתן לרכוש את תוצרת החווה ולרכוש יינות ומוצרים יצור עצמאי של חוות סמוכות.
 
ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ,במכון החליבה ללוות את תהליך יצור הגבינות ואף לצפות במרתף האחסנה של ככרות הגבינות, לסיום ניתן לשבת לטעום וללגום משקאות אל מול הנוף.
 
פינת החיי בחוות הרועים
בפינת החי נאספו חיות בית וחיות מחמד בכלובים,אשר אינם נעולים ולחלקם ניתן להיכנס וללטף,חלק מבעלי החיים מסתובבים חופשי במכלאות וניתן להיכנס אליהם, במטרה לאפשר לילדים ולמשפחות, לחוות חוויות התקרבות לבעלי חיים ולפתוח בפניהם את עולמם הקסום באמצעות חוש המישוש,הראיה,השמיעה והריח ,בפינה החי נעשה ניסיון להקנות לחיות אורח חיים הקרוב לחייהם בטבע ,חוויה זאת מתעצמת באפשרות לשחק וללטף את החיות ואף להאכיל חלק מן החיות ,רכיבה על סוסים,ניתן לקבל מידע על בעלי החיים,כמו כן  באזור פינת החיי ,ממוקמים מתקני משחק ושעשוע לילדים ופינת מנוחה להורים.
שדה משה חוות הרועים
 
חוות צאן בארותיים מצפה עזוז
חוות צאן  בארותיים - מצפה עזוז
ישוב קהילתי המונה שנים עשר משפחות,הממוקמות על הר קרח בנגב, כאשר בתחילת דרכם האקולוגית הם חיו ללא חשמל ומים בצנרת,חלק מהישוב בנוי מלבני בוץ וחלקם בקרוונים,
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.
איך להגיע בנסיעה  מבאר-שבע ממשיכים ישר בצומת טללים ונוסעים על כביש 211 עד אחרי כפר הנוער  ניצנה , פונים דרומה בכביש שאינו מסומן, במזלג פונים שמאלה ומיד ימינה וממשיכים 10 קילומטר לתל עזוז,  הנושק לגבול מצרים ,
החווה באזור  צומת טללים    כתובת מצפה עזוז
טלפון לתאום 08-6572119
הביקור בתאום פרט ליום רביעי,
מידע
החווה החלה למכור גבינות  בשנת 1995,את הגבינות מכינם בחודשים פבואר -  אוקטובר. בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות, ניתן לרכוש את תוצרת החווה במחלבה עצמה ולרכוש יינות ומוצרים יצור עצמאי של חוות סמוכות.
ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ,במכון החליבה,ניתן ללוות את תהליך יצור הגבינות ואף לצפות במרתף האחסנה של ככרות הגבינות, לסיום ניתן לשבת לטעום וללגום משקאות אל מול הנוף,
חוות צאן בארותיים מצפה עזוז
 
חוות צאן נחל הרועה
חוות צאן נחל הרועה
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.
החווה באזור רמת הנגב  ירוחם כתובת חוות נחל הרועה
איך להגיע  בצומת חלוקים פונים שמאלה לכיוון ירוחם. נוסעים עד שרואים אבן גדולה ועליה שם החווה. פונים ימינה וממשיכים עם דרך העפר עד לחווה
טלפון לתאום 054-4835545 , 5288222 – 054
שעות פתיחה בכל יום מ-8:00 עד הערב.
הביקור בתאום 
מידע
בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים, העדר בכל יום יוצא לרעות במרעה טבעי, ניתן להזמין ארוחות בסגנון של פעם הכוללות לחמים ,ירקות וגבינות, ניתן לרכוש את תוצרת החווה ולרכוש יינות ומוצרים יצור עצמאי של חוות סמוכות.
 
ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ,במכון החליבה ללוות את תהליך יצור הגבינות ואף לצפות במרתף האחסנה של ככרות הגבינות, לסיום ניתן לשבת לטעום וללגום משקאות אל מול הנוף.
 
במרחק הליכה מהחווה קיימת מערכת של בורות מים גדולים, יפים ומרשימים מהתקופה הנבטית-רומית, אשר סיפקו בעבר מקור מים לתושבי האזור. ניתן לרדת לתוך הבורות במדרגות החצובות בסלע.
חוות צאן נחל הרועה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור