דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו אטרקציות של הבהאיים

 

היווסדות הדת הבהאית

הסברות להיווצרות הכת הבהאית מפנות אותנו לעיקרי הכת הבאביזידית השיעית, שליקטה כמה יסודות פילוסופיים ואמונות ,מכתות אחרות הקשורות ליסודות של הניגוד בין האור לחושך, תקווה לנושא חופש עולמי והתנגדות למלחמות, הכת הבהאית אספה יסודות אלו לדתה החדשה בעת שהוקמה.על פי האמונה ,בשנה זאת החלו להתקבץ סביב  באב סייד עלי מחמד שיראזי ,שהוסיף לשמו את השם באב מלשון דלת (שער) להכרזתו בעיקרי אמונתו החדשה ,הצטרפו מאמינים נוספים ובינם האחים בני משפחת מירזא, במיוחד האח הגדול ששינה את שמו לבהא אללה  מירזא חוסיין-עלי , כאשר נמנו חסידיו כשמונה עשר חסידים ,שכונו אותיות החיים.
 
הם מונו למפיצי הדת ברחבי העולם.בהכרזתו  של בהא אללה מירזא חוסיין-עלי, על הקמת הכת הדתית החדשה וכנביא הפותח תקופה חדשה, באמונה דתית חדשה המבטלת את האמונה האסלאמית הכתובה בקוראן למרות שלא כפר בכתוב בספר התפילה של המוסלמים, הוכרזה עליו מלחמה ורדיפות של השלטון הפרסי.אביו מירזא עבאס י-נורי של מירזא ,שימש בבית המלוכה הפרסית כיועץ משפחת המלוכה הפרסית,מירזא מוחמד קולי התייתם בצעירותו בעת שאביו נפטר, את הובלת המשפחה וגידול אחיו נטל האח הבוגר מירזא חוסיין-עלי.
 
בשנת 1844 החל האח הבוגר להתעניין בתורתו של באב סייד עלי מוחמד ,סוחר מהעיר שיראז בן 25 שנה שהחל להפיץ את תורתו, שעיקרי דתו הם אמונה באל אחד ,אשר אמונתו ניזונה בידי שליחים מכל הדתות, עוד הוסיף באב סייד עלי מוחמד והכריז כי הוא נועד להודיע לתושבים ברחבי התבל את זמן התגלותו של האל, לאחר הכרזתו הוסיף לשמו את התואר באב שפרושה בעברית דלת.
 
לעיקרי הדת נוספו החוקים המאפשרים הצטרפות למאמיני הדת הבהאית , ללא הבדלי לאום גזע , מעמד או הבדל בין גברים לנשים , מבחינתו כולם שווים ועליהם לשאוף ליצירת שלום בין אנשים ולבטל את הענישה והקיפוח בקרב עמים ואומות , תוך הבאת הצדק בעבור כול הדתות .
 

תודה למשה רימר על עזרתו בכתיבת מאמר זה .

דרגתו של הקצין בדימוס הבריטי הייתה בריגדיר קולונל השווה לדרגת תת אלוף. 

בית הקולונל ממוקם בכניסה הצפונית בכפר הערבי מזרעה, נכנסים בכניסה הצפונית של הכפר מזרעה, ליד שוק פייסל, בעת הנסיעה בעיקול הכביש המבנה נראה המבנה ,יש להיכנס ימינה ברמזור הראשון, שלאחר שוק פייסל. ממשיכים ישר גם אחרי הפניה ימינה עד שמגיעים לעיקול הכביש שמאלה, טלפון לתאום  04-8313131, ביקור בתוך המבנה מחייב אישור של הגנים הבהאים בעכו.   .  

על פי אגדות הגליל נבנתה החווה החקלאית בידי אפנדי מעשירי עכו בתקופת השלטון התורכי יש הטוענים כי מקור החווה מתחיל בתקופה הצלבנית ,כאשר בוחנים את יסודות המבנה הבית המקורי שהורחב בתקופת המנדט היה רכושו של האפנדי מוחמד ספאד , מכיוון שמושבו היה בעיר עכו ,השכיר את החווה לידי בני הכת הבהאית בארץ ישראל ולמנהיגם בהא אללה מירזא חוסיין-עלי ששוחרר מכלאו במצודת עכו בשנת 1878.

בהאיים בית הבריגדיר קולונל אנגוס ג'ון מקניל בצפון נהריה
 
עכו סיור בגן הבהאיים
גן הבאיים  
איך מגיעים בכביש חיפה-נהריה, לנסוע בעוקף עכו, בצומת שומרת שמאלה ,הכניסה הצפונית של עכו,  לכביש צר שמסתיים בשער הגן ,שני קילומטר צפונית לעכו, ממש בסמוך למושב בוסתן הגליל.
הכניסה אינה בתשלום , סיורים מודרכים בתאום
טלפון לתאום 04-6361358, 04-8313131.
הגן פתוח הימים א – ה בשעות 16:00-8:00 בימים שבת וראשון בשעות  12:00-8:00,ההיכל הנקרא גם הקבר אינו פתוח בימים שני-חמישי, אך פתוח לביקור בימים שישי-ראשון,חלק מהגן השייך למגורים ומשרדים סגור לקהל בכל הימים.
מידע  
המקום נודע כמקום קבורתו של הבהאאולה מיסד כת הבהאים העולמית, הוא נולד בשנת 1817 בפרס,נרדף עקב דעותיו ומשנתו הדתית,נכלא,עונה,הוגלה לבגדד,נדד לתורכיה ומשם עבר לעכו כאסיר עותומני ,דעותיו הכתובים בספריו קוראים ליסד עולם ללא גבולות או דתות , ולאיחוד עולמי לשלום, אחוזת קברו שימשה כחווה חקלאית של עבוד אליאס עשיר לבנוני , החווה העותומנית ונרכשה ביד הכת , באחוזה זאת אף גר בשנותיו האחרונות ונקבר בה,מאז משמש המקום לעלייה לרגל למאמיניו ולמבקרים בזכות גניו והמקדש לזכרו .
 
המקדש לזכרו צמוד למבנה לבן ,בעל גג רעפים ותריסים בצבע כחול,אשר בו דר בשנותיו האחרונות,את המבנים מקיפים עצים מדהימים בצורתם מפרידים בין הגנים ותוחמים את שטח הגן מפלישה של מראות מחוץ למקום. פסלי טווסים ונשרים מפוזרים בכל רחבי הגן ,הם גם סמליהם של הבהים, שבילים בצבע היין מובילים במסלול ארוך ומסובב לעבר המקדש התחום במבנה אבן מסוגנן,המקדש מסודר למשעי, נשמעים בו אך ורק ציוצי הציפורים, השיחים גזומים היטב בעיגול ירוק. דשאים משורטטים בקווים ישרים.
 
 יש להמתין למארחת ולכבד את המקום. כאן חובה לחלוץ את הנעליים בכניסה, חשוב לשמור על השקט ובעיקר לכבות פלאפונים. בתוך המקדש תקרה גבוהה עם חלונות גדולים, גינה קטנה וסביבה שביל קטן, שטיחים רכים על הרצפה, על הקירות עבודות אמנות ממתכת, חרס וריקמה. קבר הקדוש נמצא בתוך חדר קטן אפלולי ובו נרות רבים וריח עז של קטורת.
עכו סיור בגן הבהאיים
 
 
 
בניית אתרים - שרקור