דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה הרובע היהודי העתיק

 
 

האנדרטה ממוקמת ברחוב Ludwika Zamenhofa , במרכז הרובע היהודי ,אנדרטת גיבורי הגטו ממוקמת בקרבת רחוב זמנהוף Zamenhofa , ניתן להגיע לאנדרטה בחשמלית בקווים 36, 35, 18, 15 יורדים בתחנת Muranow , או באוטובוס מספר 100, יורדים בתחנה של שברחוב Jana Pawla II והולכים 150 מטר לכוון דרום.

האנדרטה בשמה הרשמי הפולני נקראת האנדרטה לזכר גיבורי הגטו ,אנדרטה  שהוקמה בידי הפסל נתן רפופורט באפריל 1948 מברונזה יצוקה ,ביום השנה החמישי לפרוץ מרד גטו וורשה, האנדרטה שהוקמה כאחת הראשונות בתום מלחמת העולם השנייה, בעת חנוכתה השתתפו כעשרת אלפים איש.

לוח האנדרטה כולל שני צדדים חלק אחד מתאר את מרד גטו וורשה , חלקו השני מציג את השואה והגרוש למחנות ,האנדרטה מונחת על לוח שיש שחור שהובא משוודיה לוורשה, בזמן המלחמה על מנת להקים אנדרטה לצורר היטלר.

ורשה אנדרטת מורדי הגטו אנדרטת בדמי חיי אנדרטת רפפורט
 

הארגון אי"ל כלל בעת הקמתו בסוף יולי 1942 ,את חברי ארגוני השומר הצעיר,ארגון דרור,ארגון עקיבא ,ארגון הבונד ותנועת המזרחי,חלק מחברי הקבוצה הראשונה שהתארגנו נתפסו באקציות והועלו על רכבות שנשלחו למחנה הריכוז טרבלינקה,מיעוטם נמלטו מהרכבות וחזרו לגטו .

אנשי הארגון עסקו רבות ברכישת נשק והקמת מעבדה לייצרו,בתחילה השתמשו חברי הארגון, בנשק לפגיעה במפקדי המשטרה היהודית ,ששיתפה פעולה עם הנאצים בפעולות המעצר והשילוח,בכדאי להרתיע ולהעניש את היהודים לשתף פעולה עם הצוררים.

לאחר שהבינו היהודים הנותרים בגטו וורשה, כי פעולת האיסוף הגדולה והשילוח כאילו למחנות עבודה ,שנועדה לכאורה לפנות מהגטו את היהודים שאינם יצרנים(אלו שלא עבדו בבתי החרושת) הצטרפו רבים לתנועות ההתנגדות בהכנה לקראת הבאות.

בד בבד ניסו חברי הארגון לעורר את תשומת הלב הציבורית בוורשה ומחוץ לפולין,וכישלונם לשיתוף פעולה נרחב עם המחתרת הפולנית ,התכנסו בסוף יולי 1942 ,חברי הארגון על מנת ליצור חזית אחידה וחלוקת אזורי אחריות לכוחות השונים בארגון ,על פי מפתח מפלגתי ציוני בעיקר.

ורשה סיפור הקמת הארגון היהודי הלוחם אי"ל
 

הרובע היהודי העתיק בורשה שימש למגורי יהודים ,רובם מתוך כשלוש מאות וחמישים אלף יהודים שהתגוררו בורשה, איתרע מזלם הרע והיטלר החליט, כי יש להרחיב את גבולות גרמניה על מנת לאפשר לאזרחיו מרחב מחייה ופרנסה רחבים יותר בארצות אחרות ופולין והעיר וורשה היו ההקדמה לשאיפותיו אלו.

לאורך השנים מסעות הרג ,פוגרומים והחרמות על היהודים לא הניעו את שאיפתם להתיישב בשטח העיר ,חלקה הגדול של הקהילה הגדולה (כתשעים אחוז) הושמדה בשואה ברובה ותושביה עלו בעשן לשמים במחנות ההרג וההשמדה שאליהם נשלחו

למרות האנטישמיות של תושבי העיר הנוצריים, בתקופה שבין מלחמות העולם הגדולות התפתחה הקהילה היהודית בביטחון יחסי ותרמה למרקם החיים והחברה שבעיר ורשה, כמו לפוליטיקה והתרבות בהשפעה גדולה ממספרם הפיזי בעיר.

כאשר נפלה העיר ורשה לאחר הפצצה אווירית ומצור קצר לידי הקלגסים הגרמנים, פנו אלו לתוכניתם להשמדת העם היהודי בפולין, שנה לאחר כיבוש העיר ורשה ב 1940 , יסדו הגרמנים את הגטו היהודי והכניסו לתוכו את היהודים שהתגוררו בורשה ובערים שמסביבה, תוך כדי הוצאת פקודה לוועד היהודי של הגטו להקיף את המתחם בחומה שכללה גם פנסי תאורה.

ורשה הרובע היהודי העתיק
 

ביציאה מהאנדרטה ברחוב מילה 18, ניצבת האבן לזכרו של מפקד מרד גטו וארשה, מרדכי אנילביץ.

מעט על מרדכי אנילביץ

מרדכי אנילביץ נולד בשנת 1920בעיירה קטנה להוריו החנוונים,מפעת בעיות של פרנסה עברה משפחתו לאחר לידתו לוורשה,שם המשיכה המשפחה להתפרנס מחנוונות,למרות זאת סבלה המשפחה מעוני כיוון שגרו בשכונה ענייה שבה שלטה האנטישמיות.

כבר מגיל רך ,נאלץ מרדכי להשיב מלחמה לאנטישמיות השכונתית עקב היותו יהודי בשכונה אנטישמית , לצורך הלחימה בנערים האנטישמיים,הקים כנופיית נערים יהודית שהחזירו מלחמה בבני הנוער האנטישמים,עד שהאנטישמים פסקו ממלחמתם ,בהצהירם כי הנערים אינם יהודים ,מהסיבה שהיהודים אינם נלחמים.

ורשה אבן הזיכרון האנדרטה למרדכי אנילביץ
 

הארגון הנוסף (ז'ידובסקי זביונזק וואיסקאבי) שהשתתף במרד גטו וורשה, נוסד בידי חברי ארגון בית"ר וארגונים אחרים מבית התנועה הז'בוטינסקית,ארגון שהחל בפעולות ההתארגנות וההצטיידות בנשק תכף לאחר כיבוש וורשה בידי הקלגסים הנאצים.

על פי העדויות שנתגלו לאחר המלחמה ,נתברר כי מעטי מעט נשארו מבין חברי הארגון לאחר כיבוש והשמדת גטו וורשה משום שרוב חברי הארגון נפלו בקרבות ובלחימה העיקשת אל מול החיילים הנאצים.

מן העדויות התברר כי חברי הארגון ההסתדרות היהודית הלוחמת,עסקו בפעילות חבלה והצלת יהודים מתוך שטחו של הגטו והברחתם החוצה,פעלו כנגד משתפי פעולה עם הנאצים באזורים שונים של פולין ובעיר וורשה,עוד לפני שארגון האי"ל החל לפעול .

במפקדת אי"ל היו חברים נציגים מארבע ארגונים מתוכם נציג לארגון הבונד,על פי העדויות בגטו וורשה לחמו 22 פלוגות של לוחמים על פי מפתח מפלגתי ציוני,18 פלוגות היו שייכות לשאר הארגונים ולבונד היו ארבעה פלוגות,כל פלוגה פעלה באזור שאותה הכירה בצורה הטובה ביותר,בנוסף להם פעלה פלוגת ההסתדרות היהודית הלוחמת שנלחמה באומץ רב אך נעלמה מתזכורת הטכסים שלאחרי המלחמה בגרמנים.

ורשה מרד ההסתדרות היהודית הלוחמת Z.Z.W
 

בית הכנסת האורתודוקסי נוז'יק ממוקם ברחוב   ul. Twarda 6 , טלפון 22652805 ,פתוח בימי שני-שישי בשעות 0900-17:00 ,ביום ראשון בשעות 11:00-17:00, בקור לקבוצות בתיאום ,לבית הכנסת ניתן להגיע בקווי החשמלית 15,18,35,36 ולרדת בתחנת Królewska או במטרו לתחנת Świętokrzyska .

בית הכנסת נוז'יק שחזיתו כלפי הרחוב ,ותר יחידי שנותר במלחמת העולם השנייה בוורשה, בית הכנסת הוקם בתחילת המאה העשרים בתרומת משפחת נוז'יק ,משפחה עשירה ללא ילדים ,ולכן הוא נושא את שמם, מאחר ועלות המבנה עלתה על המצופה, ארכה הבנייה כארבע שנים, למרות זאת כעשרים שנים לאחר מכן עבר שיפוץ.

כאשר הוקם גטו וורשה נכלל בית הכנסת בתחומו, לאחר שהגרמנים צמצמו את שטח הגטו וחיסלו את הגטו הקטן ,הוצא בית הכנסת מתחום הגטו והפך לאורווה לסוסים ולמחסן קש , בתקופת המרד הפולני בגרמנים נהרס חלקית המבנה ומיד לאחר המלחמה שוקם מחדש.

בשנות השמונים נערך שיפוץ ותוספות אגף בעבור משרדים למועצת הקהילה בבית הכנסת והוא נחנך ביובל החמישים למרד גטו וורשה בהשתתפות צמרת הממשל והממסד הנוצרי כאשר געתה האנטישמיות התנכלו לבית הכנסת והוא אף הוצת ונגרם לו נזק חלקי ששוקם.

ורשה הגטו בית הכנסת נוז'יק Synagoga Nożyków
 

האנדרטה ממוקמת בחלקה הצפוני של חומת הגטו ,ברחוב סטאבסקי 10,ממש בין בית החולים היהודי ומפקדת הגסטפו של גטו וורשה.

כיכר המשלוחים בוורשה ,שימשה את הסוחרים היהודים ,בתקופה שלפני כבוש וורשה כמקום שבו הועברו סחורות ממחסני הסוחרים היהודים ,לידי הסוחרים הנוצריים של וורשה,לכן שמה היה כבר בעבר כיכר המשלוחים.

אנדרטת המשלוח,השילוח או השלוחים בסופו של דבר נקראת כיכר אומשלגפלץ ,היהודים קראו לה כיכר הנעלמים ,כיוון שמי שהגיע אליה למשלוח לא חזר,אחת דינו להישלח בקרונות רכבת למחנה ההשמדה טרבלינקה, לאחר שעבר מיון והרשמה ראשון בכיכר ,בטרם נשלח ונעלם במשרפות ,לאחר שטוהר במקלחות תאי הגז ,לפחות למרביתם.

ורשה אנדרטת הזיכרון כיכר השלוחים אומשלגפלץ
 

ליד בית שמספרו 51 במגרש החנייה ,על שרידי רחוב נלבקי , בין שער הכניסה לגן קרשינסקי והאנדרטה לזכר הקרב על מונטה קמינו ,ניצבת אנדרטה המסמלת את תעלת הביוב ששימשה את הנמלטים מגטו וורשה בעת סיום המרד ובתקופת החיים בגטו לצרכי הברחות מזון ונשק.

האנדרטה מוצגת כפתח של פתח תעלת ביוב,ממוקמת בחלק הארי של הגטו ,בקרבה לשע הכניסה לגטו מרחוב נבלקי,האנדרטה מציגה צינור שממנו משתלשל סולם פנימה לתוך מימי הביוב,בקצה צינור האנדרטה צמודה יד האוחזת בפתח לצורך משיכת הגוף החוצה מתוך הצינור.
 
צינור ביוב זה ,שימש כאחת מנקודות היציאה והמלטות של עשרות יהודים, בעת שהגטו חוסל ,דרך פתח זה נמלט מארק אדלמן, אחד ממנהיגי המרד ,שמשום שהיה קומוניסטי נשאר בפולין ולא עלה לישראל לאחר המלחמה בניגוד לחבריו.

ורשה אנדרטת פתחי תעלות הביוב רחוב פרושטה 51 Prosta Street
 

שדרות סולידריות הנקרא בפולנית Aleja Solidarnosci ,חוצה את העיר ורשה מחלקה הדרומי לחלקה הצפוני, את שמו קיבל הרחוב לאחר המחאה של התנועה שנקראה בשם סולידריות, שסילקה את השלטון הקומוניסטי ממדינת פולין ,שמו של הרחוב בעבר היה רחוב לשנו ,שבעצם היה אחד הרחובות הראשיים בתקופת הקמת גטו ורשה.

כיום מסמלת השדרה בפריחתו מחדש לאחר סילוק הקומוניסטים מפולין, בבניית מבנים ובתים חדשים על פי הקדמה המודרנית ולא על פי הראש הקומוניסטי, השדרה מפורסמת בהיבט הכלכלי והתרבותי, שצמח בו לאחר בנייתו מחדש, הבתים הבנויים כיום בשדרות סולידריות, שנהרס לחלוטין בתקופת מרד גטו ורשה, מוגבהים לגובה הרחוב ולרובם נדרש טיפוס קל במדרגות על מנת להיכנס לפתחם, משום שהם נבנו על חורבות גטו ורשה, בקצה הרחוב בכיכר נבנה אחד מגורדי השחקים ,הנקרא המגדל הכחול Błękitny Wieżowiec .

זמן בנייתו של המגדל הכחול התארך לאורך 16 שנה, זקני ורשה טוענים שמכיוון שהמבנה הוקם כעל שרידי בית הכנסת הגדול הוא קולל ולכן בנייתו התמשכה לאורך הזמן הארוך, בחזיתו של המגדל ,הוצב פסלו של Stefan Starzyński   ,שהיה ראש העיר ורשה בטרם פרוץ המלחמה.

ורשה שדרות סולידריות Solidarity Avenue
 

סיפורו של מייצ'יסלב ינדרושצ'ק ,חלק גדול מסיפור הנצחת חומות הגטו קשורות למייצ'יסלב ינדרושצ'ק היהודי, שחיי בין השנים 1921-2016,שנפטר בשנת 2016 בגיל 95, איש המחתרת הפולנית שנעצר לאחר כיבוש פולין בידי הקומוניסטים ונשלח לאחר חקירות קשות לסיביר ,לאחר שחזר מסיביר בשנות השישים החליט לקחת על עצמו את נושא ההנצחה לחומות, וקורבנות המסע הרגלי שבו הובלו חיילים יהודים שנפלו בשבי ,בידי הגרמנים למחנה כליאה מלובלין לביילה פודלסקה .

בשנת 1970 לאחר מאבק בשלטונות ובדיירי הבתים ,הצליח להעביר את ההחלטה לשמר את שרידי חומות הגטו בורשה ולמנוע את הריסתם ,ובמקביל החל את המאבק להקים אנדרטאות שיספרו את הסבל הנורא בתחומי הגטו ליהודים שנכלאו בו .

במשך שנים רבות פעל למייצ'יסלב ינדרושצ'ק, למען סימון שרידי החומות שנותרו, הודות למאמציו ומסירותו נתלו על הקירות לוחות מידע ,כתוצאה מכך שרידי חומת הגטו לשעבר, הפכו לאתרים  היסטוריים חשובים על מפת ורשה.
 
שימור שרידי חומות הגטו שימשו כשליחות לחייו של מייצ'יסלב ינדרושצ'ק, כל רגע פנוי בחייו הוא הקדיש לשיחת עם התיירים שבאו לראות את החומה, במפגשים אלו  סיפר להם על השואה ,ועל המאמצים שנועדו להנצחת זיכרון היהודים.
 
ורשה שריד חומת הגטו ברחוב סיינה 55 Sienna Ghetto wall remains
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור