דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה סיור בפארק וואז'נקי Park Lazienki

 
 שמו של הפארק מגיע מהמילה בפולנית lazienkiשפרושו אמבטיה, שטחו של הפארק 75 דונם שעליהם משובצים ביתנים, פסלים, גשרים, מפלים, ברכות מים שבהם שוחים קרפיונים מלכותיים, וצמחייה ממינים מקומיים וזרים של עצים ושיחים שבינם מסתובבים פסיונים וטווסים .

בעבר ובהווה על שטח הפארק הוקמו ביתני מרחצאות במאה השבע עשר,  מאה שנה לאחר מכן מלך פוליןStanislaw August Poniatowski , רכש את שטח הגן ,לאחר הרכישה שיפר המלך את מראה הגן והוסיף בנייה של ביתנים בצורה מדורגת משולבים בפסלים ובגנים שבגן ,קונצרטים של מוזיקה קלאסית נערכים באוויר החופשי מצחת לפסלו של שופן.

 

הפארק והגנים פתוחים בכול ימי השנה מזריחה עד שקיעה,להגעה נוסעים בקווי האוטובוס 180 או 116.

הפארק הגדול והיפה בעיר וורשה, הנקרא גם פארק המרחצאות והמכונה בפי העם פארק שופן ,בעברו אזור המרחצאות ובית המרחץ המלכותי של האצולה והמלך,כיום בפארק ניצב ארמון על גדות אגם,מדשאות רחבות ידיים,יערות של עצים,להקות טווסים,ניתן לסיים את הביקור באחת מבתי הקפה הנמצאים בפארק ומחוצה לו.

את הכינוי פארק שופן קיבל הפארק מהאנדרטה והפסל של פרדריך שופן ,שהוקמה לכבוד המלחין הלאומי הפולני ,בחלק המערבי של הפארק בסמוך לשדרות Belweder ,אזור הנקרא באלייה אויאזדובסקה ,מסביב לפסל שופן ,גן הוורדים וספסלים ישיבה כמו באמפיתיאטרון

ורשה פארק וואז'נקי Park Lazienki
 

פתוח בימי שני בשעות 11:00-16:00,בימי שלישי ורביעי בשעות 09:00-18:00,שבת בין השעות 09:00-20:00,בימי ראשון 09:00-18:00,חמישי ושישי בשעות 09:00-18:00.

הארמון על המים שימש כארמון הקיץ של המלך Stanislaw August Poniatowski's , מבנה בסגנון הברוק והקלאסי ,שנבנה במחצית המאה השבע עשר על שרידי ביתן בגן ,מבנה הנמצא על אי ומוקף במים ,תוכנן בידי האדריכל טילמן, המבנה היפה נבנה בידי אמנים ועוטר בציורים של ציירים מפורסמים במבנה שובצו פסלים .

המבנה נחשב לאחד מסמליה של העיר וורשה ,הוא שימש את מלכה האחרון של פולין סטניסלאב פוניאטובסקי שהרחיב את הארמון והפכו מבית מרחץ למבנה היפיפה של היום

לאחר כיבוש וורשה בידי חיילי הצאר הרוסי ,הפך הארמון לרכוש האצולה הרוסית , בתקופת מלחמת העולם השנייה נהרס ונשרף הארמון בידי הגרמנים, חלק מאוספיו ניצלו ,לאחר השחזור והבנייה בשנות השישים הועתק אגף מהמוזיאון הלאומי הפולני לארמון והוא משמש כמוזיאון .

ורשה פארק וואז'נקי הארמון על המים Palace on the Water
 

פארק וואז'נקי האנדרטה הפסל של פרדריך שופן .

ליצני וורשה טוענים כי הקונצרטים של יצירותיו של שופן בפארק ,הנערכים מתחת לפסל מיועדים לאוזניו על מנת שיתקן לנגנים את הטעויות, הפסל תוכנן בתחילת המאה העשרים ,אך ביצועו והצבתו נדחו עד 1926.

מבנה Grand Office

בפולנית נקרא המקום Podchorążówka שפרושו המכללה הצבאית או Wielka Oficyna , מבנה הממוקם בחלקו המזרחי של הגן ליד ארמון המים, בתקופת שלטונו של המלך סטניסלאב פוניאטובסקי שימש המבנה כמטבח , בתחילת המאה התשע עשר הועבר המבנה לידי מכללת חיל הרגלים כאקדמיה לקצינים ,האגדות טוענות, כי מהמקום הזה החל המרד שבו דחק Piotr Wysocki את הצוערים להתחיל את המרד במלוכה להקמת הרפובליקה הפולנית בחודש נובמבר.
 
פארק וואז'נקי התיאטרון על האי Theatre on the Island
 
האמפיתיאטרון נפתח ביום השנה הראשונה לשלטונו של המלך סטניסלב אוגוסט , אמפיתאטרון הממוקם על גדות האגם בשטח שפונה ממבנים ישנים ,צורתו מזכירה אמפיתאטרונים יוונים, האמפיתאטרון הוקף בשורת פסלים  ייחודו של המקום שהבמה מופרדת מהקהל במים .על גג המבנה הוצגו 16 פסלים של אומנים, משוררים, הוגי דעות, סופרים שפעלו במאות השבע עשר והשמונה עשר, כיום על הגג 8 פסלים , המקום נותן תחושה של פורום רומאי בדחני וורשה טוענים כי לפעמים משתתפים בקולותיהם במחזות האווזים , הטווסים ובעלי כנף נוספים.
 
ורשה אטרקציות עיקריות בפארק וואז'נקי
 

פארק והגנים פתוחים בכול ימי השנה מזריחה עד שקיעה, הכניסה חופשית ,להגעה לפארק נוסעים בקווי האוטובוס 180 או 116 .

פסלו של המלחין הפולני המפורסם פרדריק שופן, ממוקם ליד הכניסה הראשית לפארק וואז'נקי ,בחלקו המערבי של הפארק בסמוך לשדרות  Belweder ,אזור הנקרא  באלייה אויאזדובסקה .
 
תושבי ורשה אוהבים לקרוא לפארק על שם המלחין הלאומי  פרדריך שופן מפסלו והאנדרטה לזכרו המוצבת בפארק, מסביב לפסל שופן נמצא גן הוורדים ובו מוצבים ספסלי ישיבה כמו באמפיתיאטרון.
 
בסופי שבוע ובעיקר בימי ראשון בחודשים מאי-ספטמבר ,נערכים מתחת לאנדרטה הפסל של שופן, קונצרטים לפסנתר חינמיים לאזרחי העיר, אלגוריה לבדיחה הוורשאית ,שהמלחין הלאומי שופן היושב מאזין ובוחן את המנגנים ,ואת ביצועם לסונטות שכתב למרגלותיו.
 
הפסל המקורי הוחרב בתקופת מרד ורשה ונוצר מחדש , למרות ששופן בילה רק כעשרים שנה מחייו בפולין בטרם עבר לגור בצרפת ובוינה ,הוא אומץ בידי האומה הפולנית הגאה כמלחינה הלאומי .
 
שמו של הפארק מגיע מהמילה בפולנית  lazienki שפרושו אמבטיה, שטחו של הפארק 75 דונם שעליהם משובצים  ביתנים, פסלים, גשרים, מפלים, ברכות מים שבהם שוחים קרפיונים מלכותיים, וצמחייה ממינים מקומיים וזרים של עצים ושיחים שבינם מסתובבים פסיונים וטווסים.
ורשה פסלו של שופן בפארק וואז'נקי Park Lazienki
 
 
 
בניית אתרים - שרקור