דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה סיור ברחוב Nowy Swiat

 

אורכו של אחד הרחובות המפורסמים בוורשה כקילומטר ,אל הרחוב מגיעים בירידה בתחנת Nowy Świat-Uniwersytet ,הרחוב הוא המשכו של רחוב Krakowskie Przedmiescie ותחילתו באנדרטת המדען קופרניקוס בנקודת המפגש עם סוף רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה , וסופו בכיכר שלושת הצלבים Square of the Three Crosses ,כאשר הרחוב מהווה חלק מהדרך המלכותית המקשרת את ארמון וילאנוב עם הטירה המלכותית בכיכר העיר העתיקה .

הרחוב הוקם בימי הביניים במחצית המאה השבע עשר ,בתחילה הוקמו לצדי הרחוב בתי איכרים מעץ ,במחצית המאה השמונה עשר החלו לקום ארמונות ומבנים לעשירים ,בסך הכול באותה תקופה נבנו כשבעה ארמונות ,מספר בתי איכרים, שוק והפארק הציבורי כדגם גן אנגלי בלונדון בשם Foksal או באנגלית Vauxhall .

 

אורכו של אחד הרחובות המפורסמים בוורשה כקילומטר ,אל הרחוב מגיעים בירידה בתחנת  Nowy Świat-Uniwersytet  ,הרחוב  הוא המשכו של רחוב  Krakowskie Przedmiescie ותחילתו באנדרטת המדען קופרניקוס בנקודת המפגש עם סוף רחוב   קרקובסקה פשדמיישצ'ה , וסופו בכיכר שלושת הצלבים  Square of the Three Crosses  ,כאשר הרחוב מהווה חלק מהדרך המלכותית המקשרת את ארמון וילאנוב עם הטירה המלכותית בכיכר העיר העתיקה .

הרחוב הוקם בימי הביניים במחצית המאה השבע עשר ,בתחילה הוקמו לצדי הרחוב בתי איכרים מעץ ,במחצית המאה השמונה עשר החלו לקום ארמונות ומבנים לעשירים ,בסך הכול באותה תקופה נבנו כשבעה ארמונות ,מספר בתי איכרים, שוק והפארק הציבורי כדגם גן אנגלי בלונדון בשם  Foksal או באנגלית  Vauxhall  .          


ורשה רחוב העולם החדש Nowy Swiat Street
 

פסלו של ניקולס קופרניקוס מעשה ידיו של הפסל הדני ברטל ת'ורוואלדסן , ממוקמת בחזיתו של ארמון סטאשיץ המשמש כיום את האקדמיה הפולנית למדעים שבאוניברסיטה וורשה בקצה הצפוני של הרחוב היוקרתי נובה שוויאט  Nowy Swiat , בסמוך לאוניברסיטת ורשה אל האנדרטה מגיעים במטרו וירידה בתחנת Nowy Świat-Uniwersytet .

האנדרטה, שהוקמה לזכרו של ניקולס קופרניקוס הפולני, שנודע בתחום האסטרונומיה והמתמטיקה כמשפטן, כאסטרולוג וכרופא, החוקר שהכריז לאחר מחקרים בשנת 1543 בספרו De Revolutionibus ,ללא שימוש בטלסקופ (שהומצא מאה שנה לאחר מותו ) וללא עזרה מספרות מקצועית , כי כוכבי הלכת מקיפים את השמש במסלול קבוע, וכי כדור הארץ שנוצר לפני מיליוני שנה ,חג על צירו במסלול קבוע יומי ,ומקיף את השמש במסלול אחת לשנה .

תאוריה זאת סתרה את ההנחה שהכנסייה הקתולית האמינה בה שכדור הארץ הוא המרכז ליקום , מחקריו החדשניים שאותם פרסם לקראת סיום חיו ,הביאו עליו את שנאת הכנסייה הקתולית,

חוקרים שהסתמכו על מחקריו והפיצו אותם נשרפו על המוקד, ספרו De Revolutionibus שבה פרסם את תורתו החדשנית, נכלל בספרי הספרים האסורים לקריאה ,אך תורתו הוכרה במחצית המאה התשע עשר והאיסורים בוטלו.

ורשה האנדרטה לזכרו של ניקולס קופרניקוס הפולני
 

רשת מזון איטלקית שסניפה הראשי בוורשה ממוקם ברחוב ,42 Nowy Swiat

ברשת ניתן לקבל מנות מהמטבח האיטלקי כמו  : פסטות,לזניה ופיצות ועוד,האוכל טרי מנות סבירות.

ורשה רשת הפיצות איטליינו Pizza Eataliano
 

ורשה ביתו של הסופר Jozef Teodor Konrad Korzeniowski ברחוב 47 Nowy Światברחוב בבית מספר 47 נמצא ביתו לשעבר של הסופר הפולני Jozef Teodor Konrad Korzeniowski ,מצד ימין של משקוף הכניסה ,תלויה לוחית נחושת המספרת את סיפורו, שחי בין השנים 1854-1924,סגנון עבודתו בכתיבה רומנטית עם ביקורת עצמית ,לכן נחשב בפולין כסופר המבשר את העולם המודרני.קונרד התייתם בגיל צעיר מהוריו והחליט כבר בגיל 17 להיות ימאי ,כך התגלגל להיות ימאי באוניה בריטית שם למד אנגלית וגם רכש את השפה הצרפתית ,היגר לאנגליה וקבל אזרחות בגיל 36 התיישב בעיר קנטרברי ,שם המשיך את הקריירה הספרותית שלו בכתיבת ספרים קונרד שנא את הרוסים ששלטו בורשה ,ואת הסופרים הרוסיים כמו דוסטוייבסקי ובספריו הוא כתב כנגדם ,בשנת 1924 נפטר מהתקף לב באנגליה ונקבר שם.

במבנה התגורר גם הקומפוזיטור Karol Szymanowski ,קרול שימש כמנהל המוזיקלי של הקונסרבטוריון בווארשה ,התגורר זמנית בדירה שהעמידה בעיר לרשותו ברחוב Nowy Świat 47 ,בין השנים 1924-9, גם לוחית נחושת שבה מסופר עליו תלויה על חזית המבנה.

ביתו של המשורר Leopold Staffביתו של המשורר היה ברחוב  Nowy swiat 60,על קיר המבנה תבליט , משורר שחיי בים השנים 1878–1957.
ורשה סיור בתי אישים שחיו ברחוב Nowy Świat
 

אל הדקל מגיעים בשימוש במטרו וירידה בתחנת Nowy Świat-Uniwersytet .

כאשר נוצר הפסל ונתרם לעיר ורשה ,לא ידעה העירייה מה לעשות בו ,לבסוף החליטה לטעת אותו ,במרכז הכיכר שבמפגש בין רחוב ירושלים ורחוב העולם החדש, פסל הדקל הוצב לקראת חג המולד של שנת 2012 והתחבב על התושבים, עד שנשאר במקומו ולא הוסר לאחר החג.

גופו של פסל הדקל עשוי מגזע פלדה ,שתוכנן כך שהרוח יכולה לכופף אותו כמו בטבע, מוט הפלדה כוסה בקליפה דמוית עץ ,עליו הנראים טבעיים עשויים מפוליאתילן ,האגדות בורשה  מספרות כי שיכורי העיר החוזרים לאחר בילוי לילי בסביבה ,נעמדים ובוהים בדקל הנמצא שלא בסביבתו ,ומחפשים את הבדויים והגמלים שאמורים להיות בנווה המדבר כפטה מורגנה.

ורשה עץ הדקל המלאכותי Rondo de Gaulle'a
 

רחוב Novy S`wiat נמצא בחלק הצפוני של העיר העתיקה , רחוב נובי שוויאט מהווה חלק מדרך המלך למסחר שסלל המלך יאן סובייסקי ,שהחלה בשער חומות העיר העתיקה וסיומו בארמון וילנוב רחוב נובי שוויאט נחשב כרחוב האלגנטי בוורשה שבו ממוקמים בוטיקים חנויות לעתיקות,  מועדונים , מסעדות ובתי קפה בתקופת הקיץ בסופי השבוע ,נסגר הרחוב והופך למדרחוב .

תחילתו של הרחוב ,באנדרטת המדען והחוקר ניקולס קופרניקוס ,בחיבור עם סוף רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה ,רחוב ממשיך ומסתיים בכיכר שלושת הצלבים Three Crosses Square, בקצה הדרומי של הכיכר משתלב רחוב Nowy Świat לשדרות  Ujazdów Avenue שהופכים לאחר מכן בכוון דרום ,לשדרה הסובייטית Sobieski Street ומסתיים בארמון וילנוב Wilanow.
 
בתחילת סלילתו באבני מרצפות עגולות שימש הרחוב ככביש הראשי, שחיבר את ארמונות העיר וורשה עם הכפרים שהיו בדרום העיר ,רק במאה השבע עשר קיבל הרחוב את שמו כרחוב העולם החדש , אז גם הפך לצפוף ועמוס כתוצאה מבניית הארמונות הרבים לאורכו בעקבות המעבר מהבירה הקודמת קרקוב לעיר הבירה החדשה וורשה.
ורשה רחוב נובי שוויאט העולם החדש Ulica Nowy Świat
 

בישול בסגנון פולני ביתי ,הממוקמת במרכז העיר ברחוב העולם החדש ul. Nowy Świat 64 טלפון 226924135 ,המסעדה פתוחה בימים שני –שישי בשעות 11:00-23:00,ביום שבת וראשון בשעות 11:00-24:00,תחבורה ירידה בתחנות מטרו Nowy Świat , Uniwersytet,מחיר 20-36 זלוטי לארוחה.

מסעדה פולנית עממית בסגנון ביתי (כמו אצלנו פרימוסים וסירים) ,המאכל הלאומי פירוגי ופירושקי בסוגים שונים של מילוי מתוק ומלוח ,כיסונים ומאכלים משפחתיים .
 
סניפים נוספים הנושאים את השם Zapiecek נמצאים ברחובות הבאים : Al. Jerozolimskie 28 , ul Freta 18, ul Wańkowicza 1, ul Freta 1, ul Świętojańska 13, ul Krakowskie Przedmieście 55.
ורשה רשת מסעדות פולנית Zapiecek
 

המסעדה ממוקמת ברחוב Nowy Swiat 21 , מסעדה שאינה זולה, פתוח בשעות 12:00-23:00.

מסעדה אופנתית שבה באים לראות ולהיראות בקרב ידועני וורשה ,כשמה כן היא מגישה המסעדה ממיטב מאכלי פולין הישנה ,בחלל המעוצב בדמות העבר הכולל ריהוט עתיק ובל נשכח את הווזות והפרחים ,(פולני או לא),למסעדה גינה פתוחה לשימוש בקיץ,כסאות קש ושולחנות עם מפות לבנות,מסעדה המתמחה באוכל פולני ומתמחה בקינוחים, לשם לב לעוגות השוקולד והאגוזים .

ורשה מסעדת Restauracja Polska
 
 
 
בניית אתרים - שרקור