דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה רחוב העולם החדש Nowy Swiat Street

 

אורכו של אחד הרחובות המפורסמים בוורשה כקילומטר ,אל הרחוב מגיעים בירידה בתחנת Nowy Świat-Uniwersytet ,הרחוב הוא המשכו של רחוב Krakowskie Przedmiescie ותחילתו באנדרטת המדען קופרניקוס בנקודת המפגש עם סוף רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה , וסופו בכיכר שלושת הצלבים Square of the Three Crosses ,כאשר הרחוב מהווה חלק מהדרך המלכותית המקשרת את ארמון וילאנוב עם הטירה המלכותית בכיכר העיר העתיקה .

הרחוב הוקם בימי הביניים במחצית המאה השבע עשר ,בתחילה הוקמו לצדי הרחוב בתי איכרים מעץ ,במחצית המאה השמונה עשר החלו לקום ארמונות ומבנים לעשירים ,בסך הכול באותה תקופה נבנו כשבעה ארמונות ,מספר בתי איכרים, שוק והפארק הציבורי כדגם גן אנגלי בלונדון בשם Foksal או באנגלית Vauxhall .

בתחילה שימש הרחוב לבניית בתי איכרים קטנים מעץ. במחצית השנייה של המאה ה -18 הופיעו בניינים עשירים יותר, בהם שבעה ארמונות, תריסר בתי מגורים, שוק, יחד עם הפארק הציבורי Vauxhall (Foksal בפולנית), מעוצב על שם הפארק של שם זה בלונדון.
 
רחוב ששימש כמעבר למלכים מהעיר קרקוב לארמונותיהם, אצילי ורשה ועשיריה בנו לאורך הרחוב את בתיהם וארמונותיהם ,בתקופת השלטון של נפוליאון בדרכו לכבוש את רוסיה, הוחלפו בתי הרחוב שנבנו מעץ בבנייה של בתי אבן אז גם קיבל את הכינוי לאזור עשיר המשמש גם לקניות בחנויות הפאר.
 
 

אורכו של אחד הרחובות המפורסמים בוורשה כקילומטר ,אל הרחוב מגיעים בירידה בתחנת  Nowy Świat-Uniwersytet  ,הרחוב  הוא המשכו של רחוב  Krakowskie Przedmiescie ותחילתו באנדרטת המדען קופרניקוס בנקודת המפגש עם סוף רחוב   קרקובסקה פשדמיישצ'ה , וסופו בכיכר שלושת הצלבים  Square of the Three Crosses  ,כאשר הרחוב מהווה חלק מהדרך המלכותית המקשרת את ארמון וילאנוב עם הטירה המלכותית בכיכר העיר העתיקה .

הרחוב הוקם בימי הביניים במחצית המאה השבע עשר ,בתחילה הוקמו לצדי הרחוב בתי איכרים מעץ ,במחצית המאה השמונה עשר החלו לקום ארמונות ומבנים לעשירים ,בסך הכול באותה תקופה נבנו כשבעה ארמונות ,מספר בתי איכרים, שוק והפארק הציבורי כדגם גן אנגלי בלונדון בשם  Foksal או באנגלית  Vauxhall  .          


ורשה רחוב העולם החדש Nowy Swiat Street
 

המתחם ממוקם ברחוב Nowy Świat 22/28, מאחורי שערי הכניסה למתחם בבתים  22 ,24 26, מסתתרים אוסף ביתנים שגודל כול אחד כששה מטרים ריבועים המשמשים כברים לבירה כול ביתן הוא בן שתי קומות כאשר בקומת הממסד דלפק בר הבירות בקומת המרתף ממוקמים השירותים ,בקיץ מוצבים שולחנות וכסאות בפתחי הברים.

למרות זאת כול אחד מהברים הקטנים מעוצב חיצוני או פנימי בצורה שונה כמו הביתנים הנקראים : חברים Precedens , הבאר Klaps שמספרו A12 ,  בר שובב וארוטי שעל קירותיו  תלויים ציצים מלאכותיים מפלסטיק ככיסוי מנורות , ויברטורים בצורת ידיות וברזי בירות , בירה מפורסמת שלו הקרויה הגיבורה הרוסית  Ruska Heroina .
 
בבר Pewex יש קומיקס על קירות השירותים, ברים נוספים הם בר Femme Fatale’s הבר הזול ביותר הוא בר Oranż ,שעל קירותיו פרווה כתומה ודמויות חתולים , חנות מנורות וחנות כללית, בעת הרמת הכוסית או הבירה לא לשכוח לומר את המילה  Na zdrowie שפרושה לחיים.
 
בר Rozbiegowka Bar, הוא בר בעיצוב סיני ,המגיש את המשקה המפורסם Long Island Iced Tea ,מנה המורכבת מכוס גבוהה שבה ארבעה סוגים של רום וודקה, ג'ין, וסורבה ,או את המשקה לונג קיווי ,(עצה ללגום לאט) כמו כן מגישים בו בירה פולנית וקוקטיילים .
ורשה מתחם הברים של Pawilony
 

רשת מזון איטלקית שסניפה הראשי בוורשה ממוקם ברחוב ,42 Nowy Swiat

ברשת ניתן לקבל מנות מהמטבח האיטלקי כמו  : פסטות,לזניה ופיצות ועוד,האוכל טרי מנות סבירות.

ורשה רשת הפיצות איטליינו Pizza Eataliano
 

ורשה ביתו של הסופר Jozef Teodor Konrad Korzeniowski ברחוב 47 Nowy Światברחוב בבית מספר 47 נמצא ביתו לשעבר של הסופר הפולני Jozef Teodor Konrad Korzeniowski ,מצד ימין של משקוף הכניסה ,תלויה לוחית נחושת המספרת את סיפורו, שחי בין השנים 1854-1924,סגנון עבודתו בכתיבה רומנטית עם ביקורת עצמית ,לכן נחשב בפולין כסופר המבשר את העולם המודרני.קונרד התייתם בגיל צעיר מהוריו והחליט כבר בגיל 17 להיות ימאי ,כך התגלגל להיות ימאי באוניה בריטית שם למד אנגלית וגם רכש את השפה הצרפתית ,היגר לאנגליה וקבל אזרחות בגיל 36 התיישב בעיר קנטרברי ,שם המשיך את הקריירה הספרותית שלו בכתיבת ספרים קונרד שנא את הרוסים ששלטו בורשה ,ואת הסופרים הרוסיים כמו דוסטוייבסקי ובספריו הוא כתב כנגדם ,בשנת 1924 נפטר מהתקף לב באנגליה ונקבר שם.

במבנה התגורר גם הקומפוזיטור Karol Szymanowski ,קרול שימש כמנהל המוזיקלי של הקונסרבטוריון בווארשה ,התגורר זמנית בדירה שהעמידה בעיר לרשותו ברחוב Nowy Świat 47 ,בין השנים 1924-9, גם לוחית נחושת שבה מסופר עליו תלויה על חזית המבנה.

ביתו של המשורר Leopold Staffביתו של המשורר היה ברחוב  Nowy swiat 60,על קיר המבנה תבליט , משורר שחיי בים השנים 1878–1957.
ורשה סיור בתי אישים שחיו ברחוב Nowy Świat
 

אל הדקל מגיעים בשימוש במטרו וירידה בתחנת Nowy Świat-Uniwersytet .

כאשר נוצר הפסל ונתרם לעיר ורשה ,לא ידעה העירייה מה לעשות בו ,לבסוף החליטה לטעת אותו ,במרכז הכיכר שבמפגש בין רחוב ירושלים ורחוב העולם החדש, פסל הדקל הוצב לקראת חג המולד של שנת 2012 והתחבב על התושבים, עד שנשאר במקומו ולא הוסר לאחר החג.

גופו של פסל הדקל עשוי מגזע פלדה ,שתוכנן כך שהרוח יכולה לכופף אותו כמו בטבע, מוט הפלדה כוסה בקליפה דמוית עץ ,עליו הנראים טבעיים עשויים מפוליאתילן ,האגדות בורשה  מספרות כי שיכורי העיר החוזרים לאחר בילוי לילי בסביבה ,נעמדים ובוהים בדקל הנמצא שלא בסביבתו ,ומחפשים את הבדויים והגמלים שאמורים להיות בנווה המדבר כפטה מורגנה.

ורשה עץ הדקל המלאכותי Rondo de Gaulle'a
 

רחוב Novy S`wiat נמצא בחלק הצפוני של העיר העתיקה , רחוב נובי שוויאט מהווה חלק מדרך המלך למסחר שסלל המלך יאן סובייסקי ,שהחלה בשער חומות העיר העתיקה וסיומו בארמון וילנוב רחוב נובי שוויאט נחשב כרחוב האלגנטי בוורשה שבו ממוקמים בוטיקים חנויות לעתיקות,  מועדונים , מסעדות ובתי קפה בתקופת הקיץ בסופי השבוע ,נסגר הרחוב והופך למדרחוב .

תחילתו של הרחוב ,באנדרטת המדען והחוקר ניקולס קופרניקוס ,בחיבור עם סוף רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה ,רחוב ממשיך ומסתיים בכיכר שלושת הצלבים Three Crosses Square, בקצה הדרומי של הכיכר משתלב רחוב Nowy Świat לשדרות  Ujazdów Avenue שהופכים לאחר מכן בכוון דרום ,לשדרה הסובייטית Sobieski Street ומסתיים בארמון וילנוב Wilanow.
 
בתחילת סלילתו באבני מרצפות עגולות שימש הרחוב ככביש הראשי, שחיבר את ארמונות העיר וורשה עם הכפרים שהיו בדרום העיר ,רק במאה השבע עשר קיבל הרחוב את שמו כרחוב העולם החדש , אז גם הפך לצפוף ועמוס כתוצאה מבניית הארמונות הרבים לאורכו בעקבות המעבר מהבירה הקודמת קרקוב לעיר הבירה החדשה וורשה.
ורשה רחוב נובי שוויאט העולם החדש Ulica Nowy Świat
 

בישול בסגנון פולני ביתי ,הממוקמת במרכז העיר ברחוב העולם החדש ul. Nowy Świat 64 טלפון 226924135 ,המסעדה פתוחה בימים שני –שישי בשעות 11:00-23:00,ביום שבת וראשון בשעות 11:00-24:00,תחבורה ירידה בתחנות מטרו Nowy Świat , Uniwersytet,מחיר 20-36 זלוטי לארוחה.

מסעדה פולנית עממית בסגנון ביתי (כמו אצלנו פרימוסים וסירים) ,המאכל הלאומי פירוגי ופירושקי בסוגים שונים של מילוי מתוק ומלוח ,כיסונים ומאכלים משפחתיים .
 
סניפים נוספים הנושאים את השם Zapiecek נמצאים ברחובות הבאים : Al. Jerozolimskie 28 , ul Freta 18, ul Wańkowicza 1, ul Freta 1, ul Świętojańska 13, ul Krakowskie Przedmieście 55.
ורשה רשת מסעדות פולנית Zapiecek
 

המסעדה ממוקמת ברחוב Nowy Swiat 21 , מסעדה שאינה זולה, פתוח בשעות 12:00-23:00.

מסעדה אופנתית שבה באים לראות ולהיראות בקרב ידועני וורשה ,כשמה כן היא מגישה המסעדה ממיטב מאכלי פולין הישנה ,בחלל המעוצב בדמות העבר הכולל ריהוט עתיק ובל נשכח את הווזות והפרחים ,(פולני או לא),למסעדה גינה פתוחה לשימוש בקיץ,כסאות קש ושולחנות עם מפות לבנות,מסעדה המתמחה באוכל פולני ומתמחה בקינוחים, לשם לב לעוגות השוקולד והאגוזים .

ורשה מסעדת Restauracja Polska
 
 
 
בניית אתרים - שרקור