דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה

 
 

ורשה סיור אטרקציות ברחוב פרוור קרקוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה Krakowskie Przedmiescie  

אנחנו מתחילים בסיור בכנסיית סנט אן st. ann church ,לכנסייה זו ניתן להגיע באמצעות אוטובוסים: 116, 122, 174, 180, 195, 503, N44 יורדים בתחנת האוטובוס PL. ZAMKOWY 02 ,ניתן להגיע בקווי החשמלית 13, 26, 32 ,יורדים בתחנת Stare Miasto 04 .

ורשה סיור לאורך רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה
 

פסלו של ניקולס קופרניקוס מעשה ידיו של הפסל הדני ברטל ת'ורוואלדסן , ממוקמת בחזיתו של ארמון סטאשיץ המשמש כיום את האקדמיה הפולנית למדעים שבאוניברסיטה וורשה בקצה הצפוני של הרחוב היוקרתי נובה שוויאט  Nowy Swiat , בסמוך לאוניברסיטת ורשה אל האנדרטה מגיעים במטרו וירידה בתחנת Nowy Świat-Uniwersytet .

האנדרטה, שהוקמה לזכרו של ניקולס קופרניקוס הפולני, שנודע בתחום האסטרונומיה והמתמטיקה כמשפטן, כאסטרולוג וכרופא, החוקר שהכריז לאחר מחקרים בשנת 1543 בספרו De Revolutionibus ,ללא שימוש בטלסקופ (שהומצא מאה שנה לאחר מותו ) וללא עזרה מספרות מקצועית , כי כוכבי הלכת מקיפים את השמש במסלול קבוע, וכי כדור הארץ שנוצר לפני מיליוני שנה ,חג על צירו במסלול קבוע יומי ,ומקיף את השמש במסלול אחת לשנה .

תאוריה זאת סתרה את ההנחה שהכנסייה הקתולית האמינה בה שכדור הארץ הוא המרכז ליקום , מחקריו החדשניים שאותם פרסם לקראת סיום חיו ,הביאו עליו את שנאת הכנסייה הקתולית,

חוקרים שהסתמכו על מחקריו והפיצו אותם נשרפו על המוקד, ספרו De Revolutionibus שבה פרסם את תורתו החדשנית, נכלל בספרי הספרים האסורים לקריאה ,אך תורתו הוכרה במחצית המאה התשע עשר והאיסורים בוטלו.

ורשה האנדרטה לזכרו של ניקולס קופרניקוס הפולני
 

פרוש שמו מפולנית של הרחוב פרוור של קרקוב ,זכר לתקופת נפוליאון בוורשה הוא שמו הצרפתי Faubourg de Cracovie , הרחוב הינו חלק מסיור בצפון הדרך המלכותית ,הרחוב מקשר את הכיכר המלכותית והארמון טירה בעיר העתיקה ,דרך רחוב Krakowskie Przedmiescie   שבסופו הופך לרחוב  Ulica Nowy Świat שפרושו רחוב העולם החדש וממשיך עד לארמון Wilanów Palace בדרום העיר .

הרחוב נוצר במאה החמש עשר במטרה לשמש כעורק תחבורה ומעבר לסחורות מפתח שערי העיר לתוך העיר העתיקה ,הדחיפה להעברת עיר הבירה מקרקוב לוורשה ,גרמה לאנשי המלוכה והעשירים לבנות את בתיהם לאורך הרחוב, אליהם התווספו אנשי הדת בבניית קתדראלות וכנסיות לאורך הדרך.

רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה נחשב לאחד הרחובות ההיסטוריים בוורשה , (ישנם עוד רחובות בשם הזה בערים נוספות בפולין) ליצני העיר וורשה מכנים אותו השאנזה אליזה הפולני Champs Elysees ,על שום האטרקציות הרבות לאורכו ,הארמונות, האנדרטאות ובעיקר משום החנויות והבוטיקים , המסעדות ובתי הקפה המפוזרים לאורכו.

ורשה רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה Krakowskie Przedmiescie
 

רבים נוהגים להגיע ל רחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה , או  מתחילים את הסיור ברחוב  Miodowa Street  ,לכוון כנסיית אן  st. ann church בתחילת רחוב   Krakowskie Przedmiescie  .

יש הנוהגים להתחיל את המסלול בכוון ההפוך מרחוב מכוון חיבורו לרחוב nowy swiat 
 
אנו התחלנו את סיורנו במסלול ברחוב  קרקובסקה פשדמיישצ'ה  מכוון  Miodowa Street .
        

                   

ורשה תחילת הסיור ברחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה Krakowskie Przedmiescie
 

הבית ממוקם ברחוב 87 Krakowskie Przedmieście , בפעם הראשונה נבנה המבנה בשנת 1660 ,לאחר שנהרס בעבר נבנה מחדש בסגנון הרורוקו ,לאחר שנהרס הבית שוב במלחמת העולם השנייה , נבנה ושוחזר המבנה כפי שהייה בעת הבנייה הראשונה במחצית המאה השבע עשר.

ורשה בית Prażmowski House
 

כנסייה הממוקמת ברחוב   קרקובסקה פשדמיישצ'ה 68 , טלפון לתאום 228268991 הכנסייה פתוחה בימי שני-שישי בין השעות 10:00-21:00,בימי שבת וראשון בין השעות 11:00-22:00כנסייה שקבלה גם את הכינוי כנסיית הסטודנטים ,כנסייה הממוקמת בעיר העתיקה בוורשה, שימשה בעת שנבנתה מעץ בסגנון הגותי ,בתקופת המאה הארבע עשר שנקראה אז כנסיית  St. Leonard , ששרתה את האזרחיים הגרמניים ,שהיגרו לוורשה והתגוררו תחת שלטון נסיכות מזוביה,  הכנסייה עברה מספר שיפוצים ושחזורים בעקבות שריפות, מלחמות ואסונות.

במאה החמש עשר נהרסה הכנסייה מפגעי הטבע, ובמקומה נבנתה כנסייה חדשה בסגנון נאו קלאסי ,בימיו של איש האצולה  Jan III Sobieski החלה הבנייה ובהמשכה של הבנייה לקח את העבודה  August Adam Czartoryski  ,אך את הכנסייה החדשה שהחליפה את השם לכנסיית  St. Anna Church , פתח מלכה של פולין המלך סטניסלב פוניאטובסקי .
 
הכנסייה עברה שיפוצים ושינויים כולל הגדלתה במחצית המאה התשע עשר , תחת ידי האדריכל הנרי מקרוני ובחסות אוגוסט בנו של המלך ורעייתו אלסנדרה ,חזיתה שונתה לסגנון ניאו רנסנס   ,מעל אולם התפילה הוקמה כיפה קעורה ,פנים הכנסייה עוצב והונסו לו תשמישי קדושה והמזבח המפורסם שלה הכולל את ציור מרים בעת קבלת הבשורה ללידתו הקרובה של ישו ,עוגב הכנסייה מהמאה ה 18 .              
ורשה כנסיית סנט אנה St. Anna Church
 

מגדל הפעמונים של הכנסייה ממוקם ברחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה 68 ,הכניסה למגדל הפעמונים לתצפית כרוך בתשלום, המגדל פתוח בימי שני-שישי בין השעות 10:00-21:00, בימי שבת ראשון פתוח המגדל בין השעות 11:00-22:00,טלפון 223749484.

המגדל בולט למרחוק הניצב לצד הכנסייה ,מגדל המורכב משלוש קומות ומעלייהם מרפסת נוף   וניתן לעלות למרפסת במאה וחמישים מדרגות ,הנוף שבראשו לתצפית מעל גגות העיר וורשה, מעל למרפסת מגדל משושה שמעליו צלב מנחושת, פעמוני מגדל הכנסייה הוסרו בידי חברי המחתרת בתקופת מלחמת העולם השנייה והוחבאו ,לאחריה הוצבו הפעמונים מחדש במגדל הפעמונים החדש שנבנה בצדה השמאלי של הכנסייה .

ורשה מגדל הפעמונים של כנסיית סנט אנה St. Anna Church
 

חנות המתמחה בעבודת יד פולניות, נמכרים מוצרים כמו בובות הלבושות בגדים מסורתיים, צעיפים בעבודת יד, תכשיטים המשובצים באבני ענבר ועוד.

דוכן חמוד ברחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה 66 Krakowskie Przedmiescie
 

האנדרטה הממוקמת ברחוב  קרקובסקה פשדמיישצ'ה לזכרו של הסופר והמשורר אדם מיצקייביץ Adam Bernard Mickiewicz , משורר שפעל במאה הרומנטית של המאה התשע עשר בהפיחו את רוח הלאומניות הפולני כנגד כובשי פולין, פסלו של המשורר הלאומי הפולני הוקמה ביום הולדתו המאה של הפייטן האהוב ביותר של פולין, ביום חנוכת האנדרטה התאספו כ 12 אלף פולנים וטקס גזירת הסרט .

בשנותיו האחרונות פעל המשורר בשדה הפוליטי בניסיונותיו להפיח רוח חיים לסילוק הפולש הרוסי הצארי מעל אדמות פולין, כתוצאה מפעילות זאת גורש בידי השלטון הצארי בוורשה והתיישב ברומא ולאחר מכן עבר לחיות בקהילה הפולנית של הנמלטים הפולנים מהמשטר הרוסי בפריז , במסעו האחרון של אדם מיצקייביץ לקונסטנטינופול על מנת  ללוות את גדודי הצבא הפולני שנלחמו כנגד הצבא הקיסרי בחזית האי קרים ,חלה אדם מיצקייביץ ונפטר.

ורשה אנדרטת הסופר והמשורר הלאומי אדם ברנרד מיצקביץ
 

מאחורי האנדרטה של לזכרו של הפייטן אדם מיצקייביץ ,ממוקמת הכנסייה הכרמליטית ממוקמת ברחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה מספרים 52-54 , הכנסייה גם ממוקמת ממול לבית הנשיא , תחבורה ירידה בתחנת המטרו Ratusz Arsenał ,ביקור בתאום ,טלפון 225566100 .

הכנסייה הנקראת גם כנסיית ההנחה של הבתולה מרי סנט ג'וזף, שנבנתה בעבור זרם הכנסייה הכרמליטית Discalced Carmelites , כנסייה שנבנתה בשנים 1761-1783 בסגנון הנאו קלאסי ואחת הבולטות בצורתה בעיר וורשה, כאשר עיקר פרסומה נובע מצמד מגדלי הפעמונים הבנויים בצורת גלילים , על פי האגדות של וורשה בכנסייה זאת החל המלחין שופן את דרכו המקצועית הראשונה כמוזיקאי, בעת שהוזמן לנגן על העוגב הכנסייתי.

הכנסייה הכרמליטית יצאה בנזקים קלים ממלחמת העולם השנייה ,בחזיתה ניתן לראות דגם של כדור הארץ מנחושת, המוקף בנחש (סמל החטא והפיתוי )שהוצב שם על מנת להדגיש את הפסוק הנוצרי "הוא תפח כמו בועה" ,כנגד המלחמה בחטא צמח זרם הכרמליתים.

ורשה כנסיית ההנחה של הבתולה מרי סנט ג'וזף הכנסייה הכרמליטית
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור