דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה סיור בדרך המלך

 

מסלול צעד אחרי צעד בדרך המלכותית העוברת בחלקה הדרומי של העיר, אורכו כאחד עשר קילומטר ניתן להגיע לנקודת התחלת הסיור בנסיעה באוטובוס מספר 116 היוצא מהכיכר המלכותית ומגיע לארמון וילאנוב Wilanowa , ניתן לעשות חלק מהמסלול לעלות ולרדת מהאוטובוס כיוון שהוא עובר במרבית המסלול המוצע .

 
 
 

מסלול הדרך המלכותית הנקרא בפולנית Trakt Królewski , עובר בחלקה הדרומי של העיר אורכו כאחד עשר קילומטר ניתן להגיע לנקודת התחלת הסיור בנסיעה באוטובוס מספר 116 היוצא מהכיכר המלכותית ומגיע לארמון וילאנוב Wilanowa , ניתן לעשות חלק מהמסלול לעלות ולרדת מהאוטובוס כיוון שהוא עובר במרבית המסלול המוצע .

ההסבר לשם הסיור הדרך המלכותית ,מספר כי הדרך שימשה את מלכי פולין למעבר מארמונם בטירה המלכותית בעיר העתיקה למתחם ארמון Wilanów , לאורכו של רחוב Krakowskie Przedmieście , הותקנו כחמש מאות פנסים בדגמים מיושנים על מנת לנסות לשחזר את הרחוב כמו בעבר.

ורשה מסלול הדרך המלכותית The Royal Route
 

במסלול המלכותי מרוכזות חנויות לאופנה, ביגוד ,עור ונעלים, תכשיטים ועוד, ריכוז גדול של חנויות אופנה בוטיקים וכדומה , כאשר יורדים בתחנת  Metro Centrum ליד רחוב העולם החדש נובי שוויאט במיוחד במפגש עם רחוב Chmielna , ברחוב נובי שוויאט   35,כדאי לעצור וליהנות ממנוחה בבית הקפה הקונדיטוריה המיוחדת והמעדנייה Blikle , ואילו ברחוב Chmielna לשם לב לחנות הדובי פרווה Teddy bear shop ,המתמחה בדובים צמריים , בסביבתה ברחוב  Ul Bracka 25   חנות מוזיקה Traffic Club ,בשלוב במבנה גדול של חנות ספרים, קולנוע ומוזיקה .

ורשה ריכוזי חנויות ברחובותיה
 

בפולנית נקרא הארמון  Pałac  Wilanowie ,הארמון ממוקם ב ul. Agrykoli 1 ,טלפון לתאום 504243783 , הארמון פתוח לביקור בקיץ בימי שני בשעות 09:00-16:00 , יום ראשון ושלישי בשעות 09:00-18:00,בעונת החורף שעת הסגירה 16:00.

ארמון וילאנוב שימש כארמון השלטון והאירוח של המלך הפולני Jan III Sobieski's ,הוא נבנה לקראת סוף המאה השבע עשר ואת עיצובו קבע האדריכל כאשר סופח הפרוור לוורשה העיר Augustyn Locci,הארמון נבנה בסגנון וילה איטלקי ותוספת ארמון בסגנון ארמונות  לואי הארבע עשר מלכה של צרפת, המבנים נבנו באזור הכפרי שמחוץ לעיר וורשה שנקרא Milanow , כאשר סופח הפרוור לוורשה העיר הפך הארמון לחלק מהעיר.
 
בתקופה שבה התגורר בארמון המלך Jan III Sobieski ורעייתו המלכה מאריסיינקה היה בקומת הממסד חדר אוכל מפואר בסגנון הברוק ,מאוחר יותר כאשר בארמון באגף הדרומי גרו August II Mocny ורעייתו הנסיכה Izabela ,ניתן לבקר באגף המגורים שלהם, ולבקר בגן שמאחורי הארמון .
ורשה ארמון וילאנוב Wilanow Palace
 

הפארק והגנים פתוחים בכול ימי השנה מזריחה עד שקיעה,להגעה נוסעים בקווי האוטובוס 180 או 116.

הפארק הגדול והיפה בעיר וורשה, הנקרא גם פארק המרחצאות והמכונה בפי העם פארק שופן ,בעברו אזור המרחצאות ובית המרחץ המלכותי של האצולה והמלך,כיום בפארק ניצב ארמון על גדות אגם,מדשאות רחבות ידיים,יערות של עצים,להקות טווסים,ניתן לסיים את הביקור באחת מבתי הקפה הנמצאים בפארק ומחוצה לו.

את הכינוי פארק שופן קיבל הפארק מהאנדרטה והפסל של פרדריך שופן ,שהוקמה לכבוד המלחין הלאומי הפולני ,בחלק המערבי של הפארק בסמוך לשדרות Belweder ,אזור הנקרא באלייה אויאזדובסקה ,מסביב לפסל שופן ,גן הוורדים וספסלים ישיבה כמו באמפיתיאטרון

ורשה פארק וואז'נקי Park Lazienki
 

פתוח בימי שני בשעות 11:00-16:00,בימי שלישי ורביעי בשעות 09:00-18:00,שבת בין השעות 09:00-20:00,בימי ראשון 09:00-18:00,חמישי ושישי בשעות 09:00-18:00.

הארמון על המים שימש כארמון הקיץ של המלך Stanislaw August Poniatowski's , מבנה בסגנון הברוק והקלאסי ,שנבנה במחצית המאה השבע עשר על שרידי ביתן בגן ,מבנה הנמצא על אי ומוקף במים ,תוכנן בידי האדריכל טילמן, המבנה היפה נבנה בידי אמנים ועוטר בציורים של ציירים מפורסמים במבנה שובצו פסלים .

המבנה נחשב לאחד מסמליה של העיר וורשה ,הוא שימש את מלכה האחרון של פולין סטניסלאב פוניאטובסקי שהרחיב את הארמון והפכו מבית מרחץ למבנה היפיפה של היום

לאחר כיבוש וורשה בידי חיילי הצאר הרוסי ,הפך הארמון לרכוש האצולה הרוסית , בתקופת מלחמת העולם השנייה נהרס ונשרף הארמון בידי הגרמנים, חלק מאוספיו ניצלו ,לאחר השחזור והבנייה בשנות השישים הועתק אגף מהמוזיאון הלאומי הפולני לארמון והוא משמש כמוזיאון .

ורשה פארק וואז'נקי הארמון על המים Palace on the Water
 

פארק וואז'נקי האנדרטה הפסל של פרדריך שופן .

ליצני וורשה טוענים כי הקונצרטים של יצירותיו של שופן בפארק ,הנערכים מתחת לפסל מיועדים לאוזניו על מנת שיתקן לנגנים את הטעויות, הפסל תוכנן בתחילת המאה העשרים ,אך ביצועו והצבתו נדחו עד 1926.

מבנה Grand Office

בפולנית נקרא המקום Podchorążówka שפרושו המכללה הצבאית או Wielka Oficyna , מבנה הממוקם בחלקו המזרחי של הגן ליד ארמון המים, בתקופת שלטונו של המלך סטניסלאב פוניאטובסקי שימש המבנה כמטבח , בתחילת המאה התשע עשר הועבר המבנה לידי מכללת חיל הרגלים כאקדמיה לקצינים ,האגדות טוענות, כי מהמקום הזה החל המרד שבו דחק Piotr Wysocki את הצוערים להתחיל את המרד במלוכה להקמת הרפובליקה הפולנית בחודש נובמבר.
 
פארק וואז'נקי התיאטרון על האי Theatre on the Island
 
האמפיתיאטרון נפתח ביום השנה הראשונה לשלטונו של המלך סטניסלב אוגוסט , אמפיתאטרון הממוקם על גדות האגם בשטח שפונה ממבנים ישנים ,צורתו מזכירה אמפיתאטרונים יוונים, האמפיתאטרון הוקף בשורת פסלים  ייחודו של המקום שהבמה מופרדת מהקהל במים .על גג המבנה הוצגו 16 פסלים של אומנים, משוררים, הוגי דעות, סופרים שפעלו במאות השבע עשר והשמונה עשר, כיום על הגג 8 פסלים , המקום נותן תחושה של פורום רומאי בדחני וורשה טוענים כי לפעמים משתתפים בקולותיהם במחזות האווזים , הטווסים ובעלי כנף נוספים.
 
ורשה אטרקציות עיקריות בפארק וואז'נקי
 

הטירה ממוקמת בשדרות Al. Ujazdowskie 6 ,המרכז לאומנות עכשווית ואירועים ,טלפון לתאום 226281271-3, פתוח בימי שלישי-חמישי ושבת בין השעות 11:00-21:00 ביום ראשון בין השעות 11:00-17:00 ביום שני סגור , פעילות בתשלום למרות שיש גם מופעים בחינם.הגעה לטירה באוטובוסים מספר :  116, 122, 144, 195, 501,503 או באוטובוס 187 יש לרדת בתחנת האוטובוס  Plac Na Rozdrożu  , הטירה מסתתרת מאחורי עצים

טירה גדולה בסגנון הבארוק ששמה בפולנית Zamek Ujazdowski ,טירה שעברה שיפוץ לאחרונה ,הטירה שנבנתה מעץ הוקמה במאה הארבע עשר ,על מנת לנגן על וורשה מפני פלישות של ממלכת ליטא .
 
במחצית המאה השש עשר הוחלפה הטירה במבנה אבן ,בידי המלכה  Bona Sforza שמוצאה מבית המלוכה האיטלקי , במחצית המאה השבע עשר לוקח את הטירה המלך זיגמונד השלישי  Sigmund III Vasa , זיגמונד עורך שינויים ומגדיל את הטירה על מנת שתשמש אותו כמעון קיץ, צורתה החדשה נשמרה עד היום.          
ורשה טירת אויזדוף Castle of Ujazdów
 

שדרת Aleje Ujazdowskie ממוקמת ברובע Śródmieście, את שמה קיבלה השדרה מארמון Zamek Ujazdowski הממוקם בה ,באנגלית נקראת השדרה Ujazdów Avenue שדרות המקבילות לנהר הוויסלה, תחילתה של השדרה ברחוב Belweder Street ,משם אורך המסלול עד כיכר שלושת הצלבים כקילומטר ושש מאות מטר.

לאורך הרחוב ממוקמים שגרירויות כמו : שוויץ, ארצות הברית, בריטניה חדש, זילנד, בולגריה , ליטא , כמו כן ממוקם בשדרות ביתו של הקנצלר של פולין,  פארקים כמו : הארמון והפארק Ujazdów Park ופארק , Łazienki Park הגן הבוטני , משרד המשפטים, וכנסיית אלכסנדר , כיום נחשבת השדרה כאחת היפות בוורשה ,השדרה כוללת ארמונות ומבנים יפים שמסביבה פארקים וגינות ומבנים ממלכתיים של השלטון הפולני .
 
תחילתה של השדרה כאשר המלך אוגוסט השני נתן הוראה לסלול את הדרך המחברת את ארמון  Belweder בשדרה שנקראה Belweder Avenue שהתחברה למסלול הדרך המלכותית ,לאורכה של השדרה הקימו אנשי אצולה ועשירים וילות ובתי מגורים מהודרים.
ורשה שדרת אויאזדובסקי Aleje Ujazdowskie
 

בשמה הפולני נקראת הכיכר Plac Trzech Krzyzy ,בכיכר ממוקמת כנסיית Kościół Św. Aleksandra ,מלון שרתון ,חנויות יוקרתיות ויקרות בוורשה ,כיכר שנוצרה באמצע המאה השמונה עשר, עברה מספר גלגולים .

בתקופת מלחמת העולם השנייה , נהרסו רוב המבנים בכיכר בידי הגרמנים ,כולל כנסיית אלכסנדר ,בשטחה של הכיכר נבנה בית קברות לחללים במלחמה, לאחריה הועברו הקבורים לבתי קברות אחרים והכיכר שוקמה אך לא בצורתה המקורית ,שני עמודי צלבים מתוך השלושה בכיכר שרדו

נקודה היהודית קשורה למלחמת העולם השנייה שבה בשנת 1942 נמלטו קבוצת ילדים יהודיים מן הגטו אל האזור הארי של העיר וורשה, לאורך תקופה ארוכה שרדו הילדים כאשר אחד מגן על רעהו והתקיימו מרוכלות ומכירת סיגריות וגפרורים בכיכר , לתושבים וחיילים גרמניים קבוצת הילדים גם נעזרו בלוחמי מחתרת שנתנו להם מחסה ,חלקם של הילדים נתפס ונרצח לאורך המלחמה ,הנותרים כמו : פרץ הוכמן, יורק פולנסקי, אירווינג , סיפרו את סיפורם שתורגם לשפות רבות ופורסם ברבים .

ורשה כיכר שלושת הצלבים Three Cross Square
 

כנסייה שנבנתה במחצית המאה התשע עשר ,על פי האגדות הכסף שנאסף ויועד להקמת שער ניצחון בוורשה לאלכסנדר הקיסר הרוסי ,אלא שהתושבים החילטו להשתמש בכסף שנאסף ולבנות במקומו את כנסיית אלכסנדר הניצבת בכיכר שלושת הצלבים ,האגדות מספרות כי הקיסר אלכסנדר קיבל את ההחלטה לשינוי ברצון.

הכנסייה נחרבה מספר פעמים ושוקמה ,בפעם האחרונה נחרבה במלחמת העולם השנייה ושוקמה בשנת 1952,בניגוד לכנסייה המקורית שהייתה גבוהה מאות ושלטה על הכיכר הכנסייה הנוכחית שנבנתה מתמזגת על המבנים בכיכר והיא פופולרית לזוגות נישאים לחתונתם .

אגדות מלחמת העולם השנייה מספרות כי בכנסייה נהגו אנשי המחתרות וסוכני מודיעין להיפגש על מנת להחליף מידע וקבלת הוראות כאשר הם שיחקו כחרשים בעת התפילה .

ורשה כנסיית סנט אלכסנדר Kościół Aleksandra
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור