דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ישראל בדרום יקבים מבשלות בירה ומחלבות

 
 
מצפה רמון דרך היין מסלול נוסף בחוות בודדים

תחילת הנסיעה ביציאה הדרומית של העיר באר שבע ,מעבר מחווה לחווה מהצפון לדרום נוסעים לכוון צומת הנגב ,בצומת פונים שמאלה לכביש 224 ומשם לכביש 225 המוליך לעיר ירוחם בצומת פונים שמאלה לכביש 224 ומשם ימינה , ממשיכים לאגם ירוחם ,ממול לכביש לירוחם ,לאחר הביקור ממשיכים דרומה לכוון צומת חלוקים .

פארק ירוחם והאגם

הכניסה בחינם. 

איך להגיע  בנסיעה מבאר שבע לכוון העיר דימונה, על כביש מספר 25, עד לצומת דימונה,, משם נפנה לכביש 204, נעבור את צומת ירוחם, לכניסה המערבית לירוחם. ונמשיך עם הכביש בהתאם לשילוט עד לפארק ירוחם.  

מסביב לחלק העליון של נחל רביבים נטעה הקק"ל יער אורנים ,עצי פרי כולל דקלים המושקים במי קלחין, המקום מיועד לפיקניקים ומנגלים, בשנת 1992 הוקם סכר על ערוצו העילי של נחל רביבים, דבר שיצר את אגם ירוחם , על גדות האגם צמחיית מים, מעין נווה ירוק בסביבה, במשך השנים הוזנח האגם ונצטבר בו לכלוך ועל כן נאסרה הרחצה במקום.

בחורף פארק ירוחם הוא יפה במיוחד ,משום שהוא נמצא בקו הנדידה של עופות המים, שבאים לחורף לכאן, אפשר לנפח סירות מגומי ולשוט באגם או סתם לשבת על הדשא וליהנות מיפי המקום.


מצפה רמון דרך היין מסלול נוסף בחוות בודדים
 
עין יהב - יקב אריק וינשטין

אריק וינשטין נייד  052-8991070.

גידול פלפלים זה לפרנסה כך החליט אריק וינשטיין בעת שהתיישב במושב עין יהב בערבה, אלא שהנפש דרשה משהו נוסף ,שאותו גילה בהכנת יין לשימוש המשפחה והחברים ביקב קטן שהקים במשקו,בתחילת דרכו כיינן חובב החליט אריק ללמוד את רזי הכנת היין,זני הענבים המשמשים אותו לייצור היין מובאים מהגליל ומכרמו בישוב.

ניתן לערוך סיור מודרך ביקב לערוך מסע טעימות ובליסת גבינות וזיתים להקלת שתיית היין,הסיור משולב בסיור בחממות הפלפלים שלו ,בכרם שנטע בשטחיו ,לאחר הסיור הנשמה דורשת לחלוחית בגרון ואז עורכים מסע טעימות יין מזני הקברנה סובניון,יין מארלו,מובן שגודלו של היקב מגביל את הכמות הייצור ולכן מספר בקבוקי היין שמייצר היקב עולה במעט על 1000 בקבוקים לעונה.


עין יהב - יקב אריק וינשטין
 
על חשבון הברון תחשיב הקמת משק

לאחר קריאת שורות אלו יבין הקורא מה פרוש המשפט " על חשבון הברון " ומדוע ברח הברון רוטשילד,לאחר שנים ספורות, מאימוץ המושבות והעבירם לידי הברון הירש וארגון יק"א .

לצורך רכישת משק חקלאי במושבות נדרשו   כעשרים אלף פרנק במזומן,האיכר חישב  את הוצאותיו כך   : על מנת להקים כרם שיספק פרנסה למשפחה בת חמש נפשות נדרש לו שטח של 55 דונם (חמישה הקטר) מחיר הדונם כ 240 פרנק   ,הקמת בית בן שני חדרי שנה ומטבח יעלה כשלושת אלפים פרנק, בניית רפת ומתבן יעלו כאלף חמש מאות פרנק ,סוס עגלתו והרתמות מחירו כשלוש מאות פרנק,פרה מחירה כשמונים פרנק,מחרשה מחירה כארבעים פרנק,כחמש מאות פרנק מחירם של הדישון והולכת הענבים ליקב   .
 
להוצאות הללו יש להשקיע עוד כעשרים אלף פרנק לנטיעת הכרם ,ולתקופה של ארבע שנים עבודה ,השקיה והמתנה עד שיניבו אשכולות הענבים,מחיר שיקבל האיכר בעבור יבול הענבים, תלוי בבחירת סוג הגפנים וטיב הקרקע ,הערכה הייתה שרווחו של האיכר יהיה בין אלפים לשלושת אלפים פראנק בעבור היבול. 

                

על חשבון הברון תחשיב הקמת משק
 
ערבה קבוץ נאות סמדר היקב

גידול כרמי הענבים בקבוץ נחלקים לענבי מאכל המשווקים לשווקים המקומיים בישראל ולענבים המשמשים לעשיית יין מבנה היקב ,יש לציין כי היקב אינו מספק יינות בתווית של כשרות ,כרם הגפנים שגודלו כארבעים דונם ,נטוע באזור קבוץ גרופית והבציר מתקיים מוקדם בחודש יוני ,כיוון שכך המחיר לענבי מאכל גבוה בעת מכירתו כיוון שהקדים את עונת השווק לשווקים בחודש .

בעת הסיור במבנה היקב בעל הצורה הייחודית והגינה וסוכת הטעימות של סוגי היין המופק ביקב המוגדר כדרומי ביותר בחלק זה של העולם ,ניתן לקבל הדרכה לעבודת יצור היין האורגני ,ביקב יוצרים יינות לבנים ואדומים , חומץ בן יין שמופק מסילן של תמרים,וליקרים של פירות מענבי כרמי האזור והן מפירות המטעים  ואיך אפשר בלי טעימות לעידוד המכירה בחנות היקב המפוקק כשמונת אלפים בקבוקים בשנה .

ערבה קבוץ נאות סמדר היקב
 
קבוץ נאות סמדר מחלבת הצאן של קבוץ סמדר

מחלבת הכבשים ממוקמת בבניין חדיש בקבוץ נאות סמדר,העדר המונה כמאתיים כבשים חולבות הנחלב פעמיים ביום, יוצא למרעה יום יומי בשדות הפלחה המעובדים, שחברי הקבוץ שותלים במיוחד לרעיית עדר הכבשים ,כיוון שמדובר בעדר אקולוגי לא מוטבעים על הכבשים מספרים אלא הן מסומנות על פי קבוצות בסרט צבעוני על צווארם ולאוזניהם מוצמדת תווית זיהוי .

תפוקת החלב עוברת את 160 אלף הליטר לשנה,כאשר קיימת תוכנית שנתית להתעברות וההמלטות של הכבשים לאורך כול השנה ,על מנת למנוע מחסור בתוצרת המשווקת לרשתות המזון ,חלוקת הכבשים לקבוצות נעשית במטרה ליצור אחידות בהריונות של הכבשים לאורך השנה ויצירת רף קבוע של כמות חלב חודשית ,כול הריון כולל המלטה של שנים עד ארבעה גדיים בהמלטה.

מתוצרת החלב שנחלב מייצרים אנשי המחלבה ,גבינות אורגניות בשיטות מסורתיות,כאשר מתקבלות גבינות רכות וקשות בטעמים שונים , עוד רוקחים חברי המשק, גבינות עובש,יוגורטים ומשקה המקביל לאשל, כמו כן מייצרים במחלבה מזון המקובל בהודו בשמו לאסי, החלב מעורב עם מי ורדים וסוכר חום.

קבוץ נאות סמדר מחלבת הצאן של קבוץ סמדר
 
מושב שחר יקב לה טרה פרומסה

יקב לה טרה פרומסה  טלפון לתאום 08-6849093  , 050-684775  משק 44 מושב שחר
יקב רמים  נוסד בשנת 1999, טלפון לתאום 08-6602092. 052-6101010 , משק 64 מושב שחר , מתמחה ביינות אדומים יבשים וביינות קינוח.
כניסה חופשית סיור בתשלום  
ממוקם באזור חבל לכיש ליד קריית גת
כתובת מושב שחר
שעות פתיחה בימים א – ה 10:00-16:00, בימי שישי 10:00-14:00,
מידע 
הביקור מלווה בסיור אשר מתאר ומסביר את דרך יצור היין,סוגי הגפנים באזור, מהבציר עד לביקוק,צורת האחסנה עד ההבשלה ,לאחר הסיור וההסברים במעבדה ובחדר החביות, ניתן לערוך מדגם טעימות ליינות המופקים במקום,ניתן לרכוש יינות המיוצרים במקום .

צמודה ליקב טרה פרומסה מסעדה בסגנון איטלקי וקוצ'ני ,שאיננה כשרה , היקב מבוקק שבעת אלפים בקבוקים בשנה מזני ענבים שונים.

מושב שחר יקב לה טרה פרומסה
 
נעמה חוות בודדים ליד ירוחם
חוות נעמה 
החווה ממוקמת על כביש 40
כיצד מגיעים : בכביש לירוחם לפני הכניסה לישוב,לפנות לכוון מזרח ולנסוע בדרך העפר.   
טלפון לתאום :   052-3668672 , 4218789 -054, 4218788- 054
מידע :
החווה משמשת לאירוח ולינה מדברית, ליצור יין מכרם החווה, גידול עיזים לחלב יוגורטים עדינים, לבנה, גבינות רכות, חצי קשות וקשות, תוצרת של חוות סמוכות, בנוסף ניתן להזמין ארוחות בעיקר ארוחות בוקר בסגנון צמחוני ,המוגשות בשימוש במזון ויינות אשר יוצרו בסביבה תוך נתינת חוויה קולינארית שונה.
 
השקט השלווה והריחוק מהעיר וההמון הן אבני היסוד לאירוח במקום. נוף המדבר והשקיעות הן ליבו של האזור, ניתן להזמין סיורים מדבריים ברגל, ברכיבה וסיורים רכובים ,ניתן לערוך סיורים ליליים ולצפות בחיי במדבר, או סיורי טבע בסביבה הקרובה של תופעות טבע, והצומח המדברי.
 
במקום מקלחות ושירותים וברזי מים,לילדים ניתן לשחק וללטף את חיות הבית והמשק החיות בחופשיות ברחבי החווה, סדנאות שונות בנושאים שונים נערכות במקום ,אך יש לתאם זאת מראש.  
     
נעמה חוות בודדים ליד ירוחם
 
צברי אורלי חווה שבין ירוחם לדימונה
חוות צברי אורלי
החווה ממוקמת בין ירוחם לדימונה על כביש 204.
טלפון לתאום  9456660- 08,  08-9462274
האורחן פתוח בכל ימות השבוע בשעות 09:00-18:00.
מידע
בחווה נטעו זני צבר ללא קוצים למטרת יצור ומכירה,בסיור מודרך בחווה מקבלים הסברים על דרכי הגידול לסוגים השונים של צמח הצבר, לשיטות הקטיף והמיון ,ובקור בבית האריזה.
 
צמח הצבר הנטוע במקום הותאם לתנאי הגידול האופיינים לאזור ,בצבעי פרי שונים לפרי הצבר,כמו מתבוננים בתהליכי יצור הריבות,המיצים ,ליקרים,התרכיזים והמרקחות השונות.
 
האורחן המופעל במקום מאפשר ביקור בכל ימות השבוע,הארוחות המוגשות במקום בשיטת הדלפק,אשר כל אורח לוקח את מזונו,
ניתן להזמין מספר שונים של סיורי הדרכות קצרות וארוכות , המשולבים בסיור ארוחות או רק בטעימות ,וכמובן לרכוש ממוצרים המופקים מתהליך השווק. 
צברי אורלי חווה שבין ירוחם לדימונה
 
מחלבת משק קורנמל
מחלבת משק קורנמל
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.
החווה באזור צומת טללים באר שבע כתובת חוות קורנמל, מ.א רמת נגב ד.נ. חלוצה
איך מגיעים מבאר-שבע נוסעים עד צומת טללים ומשם פונים שמאלה לכביש 40  לכוון שדה בוקר, עד השלט המורה על הפנייה לחווה בצד שמאל  ,כשני קילומטר מהצומת .
טלפון לתאום 08-6555140
הביקור בתאום 
שעות פתיחה 10:00-18:00 בכל יום,
מידע
החווה ממוקמת על גבעה, בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים, העדר בכל יום יוצא לרעות במרעה טבעי, , לילדים ניתנת החוויה ללטף גדיים ולהאכיל אותם בבקבוק , ניתן לרכוש את תוצרת החווה ולרכוש יינות ומוצרים יצור עצמאי של חוות סמוכות.
ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ,במכון החליבה ללוות את תהליך יצור הגבינות, ,מרבית הגבינות בעלות מוטיבים צרפתיים ומתובלות ומעט חריפות, לסיום ניתן לשבת לטעום את מנת הבית ומשלל הטעימות וללגום משקאות אל מול הנוף,בבית קפה אשר הוקם מחיבור שני קרונות רכבת,
מחלבת משק קורנמל
 
שדה משה חוות הרועים
חוות הרועים ופינת חי
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.
החווה באזור קריית גת   כתובת מושב שדה משה משק 4
טלפון לתאום 08-6810711
הביקור בתאום 
מידע
במקום גן אירועים ומסעדה.   
בחוות הצאן מגדלים עדר לחלב, לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים, העדר בכל יום יוצא לרעות במרעה טבעי, ניתן להזמין ארוחות בסגנון של פעם הכוללות לחמים ,ירקות וגבינות, ניתן לרכוש את תוצרת החווה ולרכוש יינות ומוצרים יצור עצמאי של חוות סמוכות.
 
ניתן לקבל הדרכה וסיור בדיר ,במכון החליבה ללוות את תהליך יצור הגבינות ואף לצפות במרתף האחסנה של ככרות הגבינות, לסיום ניתן לשבת לטעום וללגום משקאות אל מול הנוף.
 
פינת החיי בחוות הרועים
בפינת החי נאספו חיות בית וחיות מחמד בכלובים,אשר אינם נעולים ולחלקם ניתן להיכנס וללטף,חלק מבעלי החיים מסתובבים חופשי במכלאות וניתן להיכנס אליהם, במטרה לאפשר לילדים ולמשפחות, לחוות חוויות התקרבות לבעלי חיים ולפתוח בפניהם את עולמם הקסום באמצעות חוש המישוש,הראיה,השמיעה והריח ,בפינה החי נעשה ניסיון להקנות לחיות אורח חיים הקרוב לחייהם בטבע ,חוויה זאת מתעצמת באפשרות לשחק וללטף את החיות ואף להאכיל חלק מן החיות ,רכיבה על סוסים,ניתן לקבל מידע על בעלי החיים,כמו כן  באזור פינת החיי ,ממוקמים מתקני משחק ושעשוע לילדים ופינת מנוחה להורים.
שדה משה חוות הרועים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור