דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ישראל במרכז יקבים מבשלות בירה ומחלבות

 
 
יקבים בשפלת הרי יהודה והשפלה הפנימית 2
 

הרי יהודה מבשלות בירה

מושב בקוע יקב אור

מושב מטע יקב נבו

מושב מטע יקב רמ״א

מושב נס הרים יקב רביב

נס הרים יקב קטלב

מועצה מקומית גזר יקב ברבדו אזור כרמי יוסף

מועצה מקומית גזר חוות טל ויקב רד פואטרי

מועצה מקומית גזר יקב רענן מרגלית ביישוב גני יוחנן

קבוץ צובה יקב גת וגפן

מושב שורש יקב יהודה

בית מאיר יקב המסרק

מושב גבעת ישעיהו יקב הנס שטרנבך

מושב גבעת ישעיהו יקב ספרה

מושב גבעת ישעיהו יקב מצודה

מושב גבעת ישעיהו יקב קלע דוד

מושב גבעת ישעיהו יקב עדולם

קבוץ נתיב הל"ה יקב עמק האלה

רמת רזיאל יקב קסטל

 
 
 
יקבים בשפלת הרי יהודה והשפלה הפנימית 1
 
מבשלת השחר מבשרת ציון (קסטל) 
כתובת : דרך השלום 53 טלפון לתאום ביקור : 052-3594779
במבשלה מכינים מספר סוגי בירה בטעמים שונים ,ניתן להזמין ביקור בהדרכה
במבשלה .
 
בעת הביקור במבשלה ניתן להיחשף לטעמי סוגי הבירות בטעימות ,במבשלה גם נערכות סדנאות בתשלום, סוגי הבירות מהמבשלה,משתתפות בפסטיבלים הנערכים בארץ.
 
מבשלת פפו במושב צלפון
כתובת : התאנה 49 מושב צלפון, טלפון לתאום ביקור : 054-7597159
במבשלה מכינים מספר סוגי בירה בטעמים שונים ,ניתן להזמין ביקור בהדרכה במבשלה,בעת הביקור במבשלה ניתן להיחשף לטעמי סוגי הבירות בטעימות ,במבשלה גם נערכות סדנאות בתשלום, סוגי הבירות מהמבשלה משתתפות בפסטיבלים הנערכים בארץ.

בתקופת הקיץ בתאום ניתן לבקר ביקב ובמבשלה לטעום מהיינות המופקים ביקב, ולהזמין ארוחת בוקר הכוללות גבינות ,לחם ביצור עצמי, פוקצ'יות,מרקים ועוד.
 
 מבשלת שפירא
כתובת : אזור תעשיה שורק ליד הישוב נחם ובית שמש טלפון לתאום ביקור : 02-5612622
במבשלה מכינים מספר סוגי בירה בטעמים שונים,ניתן להזמין ביקור בהדרכה במבשלה הנמשך כשעה ,בעת הביקור במבשלה ניתן להיחשף לטעמיסוגי הבירות בטעימות במבשלה גם נערכות סדנאות בתשלום, סוגי הבירות מהמבשלה משתתפות בפסטיבלים הנערכים בארץ.

מבשלת שריגים
כתובת : מרכז מסחרי, ת.ד. 273, שריגים ( ליאון) טלפון לתאום ביקור : 0545599484
במבשלה מכינים מספר סוגי בירה בטעמים שונים ניתן להזמין ביקור בהדרכה במבשלה .
בעת הביקור במרכז המבקרים דרך הסיור שאורכו כשעה עוברים דרך המבשלה ומתקני היצור, ניתן להיחשף לטעמי סוגי הבירות בטעימות במבשלה גם נערכות סדנאות בתשלום, סוגי הבירות מהמבשלה משתתפות בפסטיבלים הנערכים בארץ.
 
מבשלת ביר - האלה בישוב צפרירים
כתובת : יחידה 25 ישוב צפרירים טלפון לתאום ביקור : 050-5557847
במבשלה מכינים מספר סוגי בירה בטעמים שונים וסוגי ליקרים ,ניתן להזמין ביקור בהדרכה במבשלה .
 
בעת הביקור במבשלה ניתן להיחשף לטעמי סוגי הבירות בטעימות ,ובל נשכח את חופן הפופ קורן,במבשלה גם נערכות סדנאות בתשלום, סוגי הבירות מהמבשלה משתתפות בפסטיבלים הנערכים בארץ.
 

מושב צפרירים מבשלת אביר האלה

יקב בבעלות בת שבע וארם דקל , המפיקים בירות טובות ללגימת הבירות ,ניתן לצרף בעת הטעימות ארוחה הכוללת סלט טרי ,גבינות צאן ,זיתים ,טלפון לתאום 054-7000512 במבשלה מכינים כארבעה סוגי בירה בטעמים שונים ,בתהליך ייצור ,הנמשך כחודש וחצי עד הלגימה, סיורים וטעימות בתאום ובתשלים ,פתוח גם בשבת . 
 
מושב מטע מבשלת הבירה מבשלת מנו

מבשלת בני הזוג מנו ודבי מנו נפתחה במושב מטע בשנים האחרונות ,טלפון לתאום 0544725026 המבשלה פתוחה בימי חמישי, שישי, שבת מהשעה 10:00 עד שעות החשיכה, במבשלה מייצרים ששה סוגי בירות בטעמים ובניחוחות שונים ,כמו סטאוט אירי כהה, אינדיאן פייל אייל, אייל כהה, אייל בהיר ובירת חיטה, כמו כן במקום ניתן לרכוש סוגי גבינות שונים ודבש, או לערוך סעודות בשריות בתאום.

 
 
הרי יהודה יקבים מבשלות בירה
 

באחד ממושבי הזקנים,בבית המרזח של המושבה שרונה,כעשרים וחמש שנים לאחר הקמתה,בעודם אוחזים בכוס שיכר משובח או בירה מתוצרת המושבה,ישבו וליהגו הזקנים בסיפורי המושבה תקופת יסוד המושבה, כמקום של ביצה ואגמי רפש,מצבה של המושבה היה רע,המתיישבים החדשים לא הכירו את הארץ,לא היו רגילים לתנאי מזג האוויר,מי שתייה טובים לא היו להם,תנאים אלו גרמו לתמותה של שליש מהמתיישבים הטמפלרים,אך רוחם לא נפלה ,הם קדחו בארות נטעו עצים לרוב ,למדו את השפה ועלו והצליחו.

הלגימות התאספו והסיפורים קלחו ,הזקנים הפליגו בשבחי טיבם של הפירות שאין פירות יפים וטעימים יותר ממטעי ופרדסי שרונה,החמאה,הגבינה והחלב נעמו לחיך תושבי הסביבה ויפו,בעלי החיים נראו מטופחים ,אך בעיקר הפליגו ותארו את טעמו המשובח של היין ומחירו שהיה בחצי חינם ממחיר יתר יינות הארץ ,הזקנים התגאו כי אפילו היהודים רכשו יינות מהיקב בשרונה בזכות היין הכשר שהוכן על פי ההכשר.


אגדת זקני שרונה לתחילת הדרך
 

כיאה לסיפור אצולת הספרדים נתחיל את סיפורנו בתקופת גרוש ספרד,שלאחרי עלו חלק ממשפחת פרנס בראשם האב שבתאי והתיישבו בין חוצות העיר העתיקה בירושלים, במאה השמונה עשר החלה המשפחה בין יתר עיסוקיה לטפל בקבורה יהודית ספרדית בעיקר בהר הזיתים בהיותם מנהליה של חברת קדישא הספרדית לאורך כמאתיים שנה .

על הקבורה בהר הזיתים שלטו עד המאה התשע עשר , משפחות ממוצא ספרדי,בדרך כלל בעלי החזקה על הקבורה התחלקו בין משפחת פרנס ומשפחת בילו ,כאשר משפחת פרנס טיפלה ברכישת הקרקעות ובהכנתם למטרת הקבורה בהקמת טרסות ,סיקול האבנים וחציבת בורות הקבורה ובנוסף הצבת המצבות והחריטה עליהם .

בנושא הטהרה של גופות הנפטרים עסקה משפחת בילו, אנשי העדה הספרדית הירושלמית בעלי החזקה , גבו מחירים גבוהים תמורת הזכות להיקבר בהר הזיתים ובעלי החזקות הללו התפרנסו ברווחה מנושא הקבורה למזלם של הדורות הבאים במשפחת פרנס ,נערך רישום די טוב לתקופתם לשמות הנפטרים ומספור חלקתם  .

ירושלים החלב והקבורה משפחת פרנס
 
רחוב בן יהודה 9 בית כרמל מזרחי בנק דיסקונט לשעבר

עד שנפתחה הסוכנות הראשית של כרמל מזרחי (יקב ראשון לציון), בשנת 1911 בעיר העתיקה בירושלים שימש יהודה פינקלשטיין בשנת 1892 ,בעליה של החנות מחוץ לשער יפו, נציג וסוכן יחידי בירושלים של יין מיקב ראשון לציון, מחוץ ליין מכר יהודה פינקלשטיין ,ספירט משובח ממושבת ראשון לציון,בעל תעודת הכשר מהבד"ץ של הרבנים .

אז החליטו ביקב ראשון לציון לפתוח את הסוכנות הראשית שלהם באזור ירושלים בשנת 1911 ,באזור שער יפו בירושלים,החנות פעלה עד שנת 1926 ,במחסנה זה לאחר שהייה של  15 שנים במחסן הסיטונות ,החליט סוכן החברה הירושלמי נ. סדומסקי ,כי השכירות למחסן וחנות המכירה, הוא יקר באזור שער יפו ולכן העבירו לסוכנות החדשה שפתח בניני הארמנים ממול לגן העיר (גן דניאל אוסטר) ברחוב יפו 19 .

בנוסף בטרם המעבר  ,פנה מנהל הסניף סדומסקי לשלטונות, בבקשה להוזיל את דמי השכירות למחסנו באזור שער יפו  ונענה בשלילה , לכן נקט סדומסקי בצעד העזיבה ופתיחת מקום חדש.

בשנת 1930 נבנה המבנה החדש בידי הקבלן פפרמן ובהסכם לעבודה עברית, בעבור סוכנות כרמל מזרחי ברחוב בן יהודה 9, ממול לבית מספר 8 , המבנה צופה בחזיתו באבן מלוטשת (שיש) חידוש של שימוש באבן מלוטשת מושך את תשומת העוברים והשבים ברחוב , הגדילה אף חברת כרמל מזרחי ועזרה לבעלי חברת הסתתות לרכוש את המכונות הדרושות לליטוש האבן בניגוד לאבן מסותת בסגנון מזרחי.

מסע הפרסום להגדלת הקנייה של יינות יקב ראשון לציון , כלל מכתבים מרופאי בתי חולים בירושלים ,שהגדילו ושיבחו וציינו, כי בדקו את טעמם וסגולתם של היינות לבריאות טובה יותר והכריזו בכתב ידם, כי היין והקוניאק שנוצר בראשון לציון עוזר לבריאות.

 

רחוב בן יהודה 9 בית כרמל מזרחי בנק דיסקונט לשעבר
 

כאשר מספרים את ספור הקמת בית החולים שערי צדק החדש שעבר מהעיר העתיקה לרחוב יפו מול שכונת שערי צדק,יש לקשור לרופא דוקטור וואלך היהודי הדתי מהמוצא הגרמני שהקים ופתח את בית החולים (המודרני של אז) , קשריו הטובים עם בני העדה הגרמנית כולל הטמפלרים סלל את הגדלת הרפת והפיכתה לרפת ומחלבה בחצר האחורית של בית החולים.

מעבר לשיטותיו המודרניות לטיפול בחולים במגבלות ההלכה היהודית ,תוך שמירה על מנהגי וחוקי היהדות המחמירים אל מול דרישות הרפואה ומצבם של החולים ,בנוסף האמין דוקטור וואלך בסגולותיו הרפואיות הנוספות של החלב ומוצריו , גם לחלוקת כוס חלב טרי מדי יום לחוליו הילדים ,הרפת והמחלבה הפרטית הוקמו במבנה בחלק הדרומי ,מעבר לגדר בית החולים שערי צדק על מנת לשווק חלב טרי גבינות וחמאה לחולים בלא להיות תלויים באספקה חיצונית.

רפת מחלבת בית החולים שערי צדק
 
רחוב סלומון 9 חצר משפחת דוד ג'יניאו סוחרי היין

העורך דין דוד ויונה ג'יניאו פרסם בשנת 1909 כי ברשותו שתי דירות להשכרה ברחוב היהודים בעיר העתיקה ,כולל שני מטבחים (בתי תבשיל) ובור מים בחצר .

כאשר נישא דוד ליונה דנקנר ( נפטרה בשנת 1979) ,הצטרף והיה חבר הנהלה ובעל מניות בחברת המלח של משפחת דנקנר ויצג את החברה כעורך דינה החל משנת ,1957 כאשר מפעל המלח שהיה בבעלות פיקא נרכש בידי משפחת דנקנר ,בשנת 1961 הוקם מפעל שני לידו שנקרא "גד כימיקלים" , בשנת 1966 הוקם מפעל "כרמל כימיקלים" ,בשנת 1967 הוקם מפעל "שרפי כרמל" לדבקים.

 

רחוב סלומון 9 חצר משפחת דוד ג'יניאו סוחרי היין
 

ספור מערכת מנהרות הקישור בין המזקקה ליקב.

לצערנו כיום נסגרו המנהרות לביקור בתוענה של סכנה בטיחותית.
 

מנהרת הקישור בין מרתף מבנה המזקקה למרתף מבנה היקב נחפרה בשנת 1898,מנהרה זאת שימשה כמערכת תת קרקעית למעבר ,לזיקוק בחדר הזיקוק ומנהרה לבאר המים שממנו שאבו מים הנדרשים לתהליך הזיקוק שבו השתמשו בחדר הזיקוק שהוקם בצמידות לבאר,המנהרה גם שימשה לאכסון חביות המשקאות האלכוהוליים,בתנאי קירור ממוזגים בטרם העבירו אותם למרתף היקב ומשם לשווק הסחורה.

השלוחה הנוספת של מנהרת המזקקה נתגלתה בשנת 2009 ,מאחורי קיר שחסם את הכניסה ,מנהרה שהחלה במרתף המזקקה והסתיימה בבאר מים,דרך המנהרה הזאת הוליכו את המים מהבאר ששימשו לתהליך ייצור היין והמשקות האלכוהוליים .


שרונה היקב הקטן והמזקקה "פלסטיין ספירט פקטורי" (117)רחוב דוד אלעזר 30 חלק 2
 

התחבולה נעשתה כך :על פי החוק התורכי ,תושב יכול היה להתחייב למכור חלק מאדמתו, בהתחייבות שאינה ניתנת להפרה (גם כאשר המחיר המוצהר הוא מוגזם ), לצורך הבטחת התחייבות המכירה המוכר נותן לקונים, כתב משכון לחלק מנכסיו .בפועל הוא קיבל סכום נמוך מאוד ,הן הקונים והן המוכרים מודיעם לשלטונות התורכים כי הסכום ששולם הסכום גבוה .בהסכם נוסף סודי בין הקונים למוכרים מתחייב המוכר כי לא יקבל או ידרוש את יתרת הסכום בין מה שקיבל לבין מה שהוצהר בפני השלטונות.כיוון שהסכום להתחייבות המכירה שנרשם בפני השלטונות התורכים היה גבוה ,לכאורה כאשר הגיעה כאילו דרישת הקונה לממש את ההסכם , לא היה יכול המוכר לרכוש בחזרה את הרכוש שהתחייב ונאלץ להעבירה לבעליה החדשים מכוח כתב המשכון בהתחייבות למכירה, כול תהליך ההתחייבות למכירה נעשתה בחסות הקונסול הבריטי גיימס פיין .מוצא סיפורה של המושבה חלק 2
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור