דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פתח תקווה ספור חלוצי המושבה

יואל משה סלומון נולד בשנת 1838,אביו מרדכי סלומון היה מהחשובים והמובילים בקהילה האשכנזית בעיר ירושלים, סבו של יואל משה היה רבי אברהם  שלמה זלמן צורף, שהיה ידוע בכינויו הראש"ז, הסבא ממייסדי היישוב הישן בירושלים .

כנער יואל סלומון קיבל חינוך תורני בירושלים ,כאשר למד אצל הרבנים מקאליש ומקוטנא והמשיך את לימודיו בישיבה שבליטא, בעת שלמד בישיבות באירופה, למד גם את מקצוע הדפוס בקניגסברג שבגרמניה.

לאחר שלמד חזר לארץ ישראל בשנת 1862-3, יואל משה סלומון נישא לרעייתו פרומה ולזוג נולדו 13 ילדים, שבהמשכה צאצאיהם התפרסו ברחבי ארץ ישראל וכיום צאצאיה של משפחת סלומון מונים כמה אלפי אנשים.

פתח תקוה משפחת יואל משה סלומון
 

המושבה פתח תקווה (אומלבס) ,שהוקמה בפעם הראשונה ראשונה בחודש יולי בשנת 1878,בתחילה נרכשו כשלושת אלפים דונם מידיו של האפנדי הנוצרי סלים קאצר שהתגורר ביפו ,אדמות אלו נרשמו ברובם על שמו של הנתין האוסטרי דוד גוטמן, בהמשך בעזרתו של אמזלג סגן קונסול בריטניה ביפו נרכשו עוד כתשעת אלפים דונם ,מידיו של האפנדי טאיאן שישב גם הוא ביפו, בחלק הביצתי וקרוב לגדות נחל הירקון , החלטת המתיישבים החדשים  שתבססה על מקורות המים הרבים שבמקום לפתח אתהחקלאות והן את דייג בלא לפקוח עיניים למצב בשטח ,אמנם אז המים עדיין היו סבירים, אדמות אלו ברובם נרשמו על שמו של סגן הקונסול אמזלג.

לפני הרכישה של אדמות אומלבס, ניסו אגודות יהודיות לרכוש אדמות באזור יריחו (ניסיון שכשל) ,נעשה ניסיון נוסף לרכוש את אדמות דוראן (אזור העיר רחובות של היום) , וניסיון לרכוש אדמות באזור חברון ולבסוף הצליחה רכישת אדמות המושבה פתח תקווה (א' מלבס)

פתח תקווה סיפור הקמת המושבה
 

בתו של יהודה אסתר ראב ,נולדה בפתח תקווה כאחות לשלושת אחיה, אסתר נולדה בחג הפורים ועל פי האגדות קבלה בזכות זאת את שמה אסתר, בהיגוד להערצתה לאביה היחסים בינה לבין אימה גבלו בשנאה ורצון לברוח מהבית.

אסתר   שכישרונה לשירה משוררת נגלה עוד בצעירותה, שבשיריה וכתביה סיפרה על שנות ילדותה וחוויותיה כילדה ונערה במושבה פתח תקווה בשנותיה הראשונות, עוד בצעירותה החלה להתמרד למוסכמות החינוכיות שהיו נהוגות במושבה, בצעירותה נחשפה למוסיקה קלסית ולנגינה .

למרות היותה בת גדלה בחברת אחיה כבן ,היא השתובבה כמותם, האחים נהגו להתקוטט אחד עם השני כילדים ועל פי האגדות מעולם לא נכנעה לכוחם בעת ההתגוששות, כבר אז שברה מוסכמות והייתה שונה מיתר ילדי המשפחות בפתח תקווה בדעותיה ובהתנהגותה, יש הטוענים כי מרדנותה נבעה מעידודו של אביה.

אסתר ראב בתו של אליעזר בן יעזר ראב המשוררת הבוהמית
 

בשנת 1926 נקבר בבית הקברות הישן של חיפה ליאון שטיין ,בלווייתו השתתפו קומץ מתלמידיו חבריו ורעייתו, לבני הזוג שטיין לא היו ילדים , חבריו אלו תמכו באלמנתו עד יום מותה, מסביב הקימו חבריו סבכת גדר מברזל ועל קברו הניחו את המצאתו המפורסמת פילטר המים למשאבות בארות המים.

שלושים שנה לאחר מותו הציבה הקרן שהוקמה לזכרו מצבה על קברו וקבר רעייתו בבית הקברות הישן של חיפה, יחודו של ליאון שטיין בהמצאותיו למען בארות המים בארץ ישראל אדם ללא השכלה פורמלית.

בשנת 1887 בגל העלייה הראשונה, בגיל 23 שנה עלה ליאון שטיין לארץ ישראל, בעקבות הזמנת אחיו מנחם שטיין האמיד שהתיישב בשכונת נווה צדק החדשה שמחוץ לחומות יפו העתיקה, שם הקים בעזרת כספו של אחיו עם שותפו זאב סמילנסקי ,את בית החרושת חרושת הברזל והפחחות.

פתח תקווה ליאון שטיין איש משאבות המים
 

גוטמן נולד בהונגריה ואף הספיק לשרת כחייל בצבא ההונגרי, בעת המרד הגדול בשנת 1848,לאחר שחרורו פנה למסחר והצליח בעסקיו, בשנת 1876  עלה לארץ   ישראל והתיישב בירושלים שם כונה הגביר ההונגרי, בירושלים גברה בו הרוח להצטרף למקימי המושבה פתח תקווה, למען רעיון זה השקיע את כול הונו .

חלק גדול משטח האדמה שנרכש ביולי 1878 מידי האפנדי סלים קצאר מהעיר יפו, ולאחריה האדמה שנרכשה מהאפנדי טיאן הנוצרי מהעיר יפו ,נרשם על שמו כיוון שאחז בדרכון של הממלכה האוסטרית הונגרית חלק נרשם על שמו של אמזלג היהודי סגן הקונסול האנגלי ביפו.

אדם עקשן היה דוד מאיר גוטמן במלחמתו כנגד פקידי השלטון העותומאני, בהגנתו על המושבה פתח תקווה, גוטמן גם עמד בזכות הכשרתו הצבאית ואחז בנשק ,כנגד כנופיות הפורעים והחמסנים הערבים באזור.

פתח תקוה המייסד דוד מאיר גוטמן
 
שכונת נווה שלום ספור הסוחר הפרוון האנגלי זרח ברנט וספור השכונה

זרח ברנט נולד בליטא בשנת 1843,לאביו שהיה סוחר בפרוות,בצעירותו למד בישיבת סלובודקה, עד אשר הגיע סוחר הפרוות האנגלי יצחק הכהן שנולד אף הוא בליטא ,ובקש לשדך לזרח ברנט את בתו לאה ,למרות שחזונו של זרח היה לעלות לארץ ישראל ,זרח ברנט הסכים לשידוך ועבר לעבוד עם חותנו בפרוונות באנגליה ,כאשר מטרתו הייתה לאסוף ממון רב ,על מנת שיוכל בסופו של דבר לעלות לארץ ישראל.                                             

לאחר שלמד את מלכת הפרוונות ,הקים מפעל משלו והרוויח הון עתק מהפרוונות,לאחר שהתבסס, ביקר זרח ברנט כתשע פעמים בארץ ישראל בעת שהתגורר בלונדון,רק בביקורו התשיעי בארץ בשנת 1890 ולאחר קבלת האזרחות האנגלית,החליט זרח ברנט לרכוש את האדמה להקמת ביתו בשכונת נווה שלום ,לאחר שהיה מעורב בעבר בהקמת שכונת מאה שערים בירושלים  בייסוד המושבה פתח תקווה ביחד עם חבריו במיוחד יואל משה סלומון .

רק התערבותו של זרח ברנט במימון רכישת הקרקע (שאמורה הייתה להיות השכונה הראשונה שהוקמה מחוץ לחומות יפו) והתיישבותו עליה עזרה להגשמת הקמת שכונת נווה שלום בשנת 1890כשכונה השנייה שמחוץ לחומות ,זרח ברנט אף דאג לחפירת בור המים בשכונה על מנת להקל על התושבים בשכונה            


שכונת נווה שלום ספור הסוחר הפרוון האנגלי זרח ברנט וספור השכונה
 
 
 
בניית אתרים - שרקור