דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

סיציליה ארכיפלג האיים האאוליים - Aeolian Islands

 
 

ארכיפלג איי Aeolian Islands האיים האאוליים, מונה שבעה איים ,ממוקם ממול לאזור Milazzo ,באזור מיצר מסינה, מול החוף הצפון-מזרחי של סיציליה ,האיים שונים במראם, אך יוצרים ארכיפלג קטן וטבעי ובעל חשיבות תיירותית,המאפשרת הצצה לסיפור התופעה הגעשית,המשמשת גם מקום מנוחה לציפורים נודדות.

צורת הארכיפלג Aeolian Islands האיים האאוליים,כראש חץ הפונה מערבה בין סיציליה ליבשת האיטלקית, בחלק העליון הצפון מזרחי נמצא האי סטרומבולי Stromboli,מתחתיו בחלק הדרומי מזרחי נמצא האי Panarea,דרום מערבית ממנו עדיין על הקו האחורי של החץ ,ממוקם האי Lipari,מתחתיו ומדרום לו ומעט מזרחה ממוקם האי Vulcano,מצפון מערב לאי Lipari,ממוקם האי Salina מערבה ממנו ממוקם האי Filicudi,בראש החץ שכוונו מערב נמצא האי Alicudi.
סיציליה ארכיפלג האיים האאוליים - Aeolian Islands
 

שתי אמצעיים ימיים מובילים לארכיפלג,השייט הזול יותר ,שזמן הפלגתו כפול מהרחפות שהמסע עליהם יקר יותר, אך הזמן מתקצר לחצי,הנקודה הקרובה ביותר בחופה המזרחי הצפוני של סיציליה הוא העיירה  Milazzo משמשת כנמל היציאה לסירות ורחפות בתדירות יומית קבועה לארכיפלג.

החברות המפעילות את התחבורה הימית הם חברת S.Na.V בטלפון 090/9880266 מחוץ לאי סיציליה קידומת 039,חברת Si.Re.Mar בטלפון  090/9811312  ,חברת Co.Ve.Mar בטלפון 090/9813181,חברת NGI בטלפון 95511090-98,שלה יש רחפת וסירה , אבל ניתן להגיע בשייט מהערים :מסינה,סאן ג'ובני (מחוז רג'יו קלבריה),פאלרמו,נאפולי,והעיר טאורמינה ,העיר Milazzo מקושרת לנמלה עם חברות אוטובוסים המביאות את התיירים לנמל היציאה והחזרה.

סיציליה איך להגיע לארכיפלג האיים האאוליים Aeolian Islands
 

לינה באיי הארכיפלג האיים האאוליים, מתאפשרת בבתי המלון המסורתיים ,בחדרים להשכרה,במיני דירות ניתן גם ללון באתרי קמפינג באיים  Lipari  והאי Salma, ובאכסניית הנוער הממוקמת במצודה של האי  Lipari

שימוש בכספומט ניתן לביצוע רק באי  Lipari,בקורסו ויטוריו עמנואל,השימוש בכרטיסי אשראי בארכיפלג לא נפוץ במיוחד ,ולא מקבלים אותו בכול מקום.

הספורט המבוקש ביותר בשרשרת האיים ,הוא הצלילה ולכן הוקמו מרכזי צלילה עם סירות להסעת הצוללים,במרכזים אלו ניתן לשכור ציוד צלילה או לרכוש ציוד לצלילת שנוקל ,הים שבסביבת הארכיפלג הם חמימים יחסית בעלי גוון קובלט ,החופים הסלעיים והמים החמימים,מעניקים תנאי מחייה נוחים לשושנות ים,ספוגים,אצות וצדפות ומספר סוגי דגים רבים ובעלי חיים ימיים, החופשה בדרך כלל באיים שלווה ושקטה,למרות שעקב התגברות התיירות ,נפתחו מסעדות,חנויות,דוכנים ומקומות בילוי.
סיציליה מידע חשוב לארכיפלג האיים האאוליים Aeolian Islands
 

אי סטרומבולי נמצא בשרשרת הארכיפלג האיים האאוליים,מבחינת קירבה גיאוגרפית,מיקומו קרוב יותר ליבשת באזור קלבריה,מאשר לאי סיציליה, סטרומבולי הוא חלק מהקשת הוולקנית של קלאבריה ,פרסומו של האי נובע מהר הגעש הפעיל סטרומבוליקיו strombolicchio,המופיע בהתפרצויות קבועות ,הממוקם כמאה מטר מהאי,בקרבה לאזור Sciara del Fuoco,הכולל מספר מכתשים (לועות) .

רישומי עדויות להתפרצויות הוולקניות של לבה, בצורה מתונה או אלימה ,בעת שחרור הגזים הכלואים בלועי ההר הגעש,קיימים כבר מעל לאלף שנה,רישום כזה מספר על שבירת חלונות בבתי התושבים בהתפרצות הגדולה בשנת 1907,בשנות השלושים ולאורך השנים כולל בתחילת שנות המאה עשרים ואחת.

סיצילה האי סטרומבולי Stromboli בארכיפלג האיים האאוליים
 

למרות היותו אי קטן ששטחו שלושה וחצי קילומטר מרובעים,שעל הקרקע שבו צומחת צמחיה רבה ,מבחינה גיאולוגית הוא נחשב לאחד הראשונים שנוצרו,על האי סימנים להתיישבות פרהיסטורית בת שלושת אלפים וחמש מאות שנה.

האי נחלק לשלושה אזורים הנקראים : S. Pietro, Iditella , Drautto .

אזור S. Pietro ,נחשב לאזור הכלכלי והעסקי , גם בזכות היותו הנמל של האי המשמש גם כמוצא לסיורים בסירות באיי הארכיפלג,,שבו מרוכזים כמעט כול אפשרויות הלינה,ההסעדה,החנויות  הבוטיקים וחנויות המזכרות,המקום גם נחשב לאזור הבילוי והברים של האי,המשמש את התיירים המבלים באווירה בין לאומית.

סיציליה האי פנריאה Panarea בארכיפלג האיים האאוליים
 

האי ליפארי נחשב לאי הגדול בארכיפלג והמיושב ביותר,(מעל לאחד עשר אלף תושבים) כיוון שקיימים עליו שטחים מישוריים, נבנו עליו ישובים ,לאורך קו החוף ובחלקים פנימיים יותר,האי נשלט בידי הר Chirica ,ופטרונו הרוחני הקדוש של האי הוא   San Bartolo שלכבודו עורכים התושבים פסטיבל ב 24 לחודש אוגוסט בכול שנה.

אורכו של האי ליפארי ,כעשרה קילומטר ורוחבו כחמישה קילומטר, כיוון שמקורות המים ממימי הגשמים ומשאיבה לא מספקים את תושבי האי,התיירים והחקלאות,מיובאים מים בספינות לאי מהאי סיציליה ,ספור של שעה הפלגה .

סיציליה האי ליפרי Lipari בארכיפלג האיים האאוליים Aeolian Islands
 

נחשבת לעיר הגדולה והשולטת בעיר,רחובה הראשי של העיר הוא רחוב Corso Vittorio Emanuele ,הרחוב יוצא ממרינה Marina Lunga , בחלק האחורי של לשון יבשת המצודה,לאורך הרחוב ניתן למצוא את רוב החנויות של האי ושירותים שימושיים כמו לשכת המידע לתיירים,סופרמרקט מזון קטן,חנות ספרים חנויות בגדין ובוטיקים, בתי קפה ומסעדות,חנויות מזכרות וחנויות מזון ואוכל.

במסלול לאורך רחוב Corso Vittorio Emanuele ,ניתן לראות סמטאות ורחובות החוצים את הרחוב הראשי,שמתחברים גם למרינה Corta ,לבית הקברות (נקרופוליס) דיאנה.

סיציליה העיר ליפאטרי Lipari town
 

המוזיאון ההיסטורי ארכיאולוגי   Archeologico Eoliano - Luigi Bernabo Brea

הכניסה בתשלום כששה יורו ,המוזיאון פתוח בימים שני-שבת סגור בראשון, בשעות 09:00-13:00 ובשעות 15:00-18:00.

מוזיאון הממוקם בין חומות המצודה , משתרע על מספר מבנים המחולק לנושאים על פי תקופות היסטוריות שונות מהתקופה הפרהיסטורית עד התקופה הקלסית,ממצאים שנתגלו בחפירות שעיקרם החל משנת 1949,שנעשו באי ליפארי,כולל ממצאים מחפירות ימיות ,בכול חלל תצוגה לוחות הסברים ,לוח הסבר בסיסי בצבע אדום והלוח השני נותן הסברים מפורטים יותר.

סיציליה סיור באטרקציות בעיר ליפארי
 

טירת העיר ששימשה כמצודה וכמרכז העיר בעבר,את הביקור מתחילים כמובן במעבר שער הכניסה בחומות המצודה,מיד לאחר הכניסה ,ניתן לעלות במדרגות לסיור מעל לחומות המצודה,ולבקר בתוככי הסמטאות הקטנות.

חלק מעניין בביקור במצודה הוא האפשרות להציץ לשכבות הארכיאולוגיות של צורות מגורים מתקופת הברונזה והלאה,שעליהן נבנתה המצודה דרך חפירה לעומק שחצבה העירייה,בפינה אחרת ניתן לראות קברות מהתקופה היוונית,לידו תיאטרון יווני המדמה תיאטרון בסגנון יווני שנבנה במאה העשרים,שבו נערכות הופעות וערבי מוזיקה כאשר לצופים נשקף מראה הים כתוספת לחלק האומנותי.

המצודה באי ליפאטרי
 

חלק גדול מהמסעדות והברים הם בסגנון תיירותי ולתיירים,ניתן לאכול במרינה Corta ,שבה חלק משולחנות המסעדות יושבים על קו החוף והמים.

ניתן לאכול במסעדת Sfiziusa ,ברחוב רומא, מסעדה נחמדה נמצאת בעיר ליפארי ברחוב corso Vittorio Emanuele, 92 , הפועלת משנת 1930 מגישה קנולי משובח,פסטות ומאכלים האופייניים לארכיפלג,גם המסעדה Pulera ,הנמצאת ברחוב via Diana ,מציעה בעונת התיור ישיבה במרפסת המסעדה מגישה אוכל מקומי טעים,בחודשים יולו-אוגוסט מופיעה במסעדה להקת פולקלור מקומית.
סיציליה אוכל בעיר ליפארי
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור