דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

סיציליה העיר קטניה Catania וסביבתה

 
 
 
קטניה לינה בתי מלון מומלצים וזולים
 
סיציליה העיר קטניה Catania

הויכוח בסיציליה שאינו נגמר האם העיר קטניה היא השנייה או השלישית בגודלה בסיציליה,עניין של כבוד סציליאני,שדה התעופה המרוחק ארבעה קילומטר מהעיר ,משמש כשדה התעופה בין לאומי השני של סיציליה והשלישי בעומס בכול איטליה.

העיר קטניה שוכנת לחוף הים היווני,בין הערים מסינה בצפון מזרח האי לבין העיר סרקוזה, עיר עברה מספר גדול של כיבושים וכובשים ,אך האל התאכזר אלי ביותר בשל קרבתה לאתנה ולרעידות האדמה שעברו על העיר וחוללו הרס וחורבן במיוחד רעידת האדמה של המצה השמונה עשר שגרמה לבנייה מחודשת של מרבית בתי העיר ומוסדותיה,בנייה חדשה שהושפעה מסגנון הברוקי ששלט בתקופה ההיא.

סיציליה העיר קטניה Catania
 
סיציליה קטניה המלצה לתחילת הסיור בטירת Ursino Castle

הכניסה לטירה חופשית ,למוזיאון בתשלום,טלפון לתאום 39.095.345830,הטירה פתוחה לביקורים בין השעות 08:30-13:00.

טירת Ursino Castle ,נקראת מהמלה Castrum Sinus ,שפרושה הארכיטקטורה של המפרץ, הטירה ממוקמת בכיכר Piazza Federico di Svevia , בקרבה למרכז העיר,בסוף רחוב Via Auteri ,בין הרחוב Via Plebiscito ,לרחוב Via Garibaldi .

זאת הטירה הראשונה שהגנה על העיר ונבנתה בידי Richard de Lentina ,בהוראת המלך פרדריק השני Frederick II von Hohenstaufen ,טירה שנבנתה בתחילה על חוף הים,ובהמשך עברה למיקומה על הצוק ,שמעל לעיר והמשקיף על הים היווני.

סיציליה קטניה המלצה לתחילת הסיור בטירת Ursino Castle
 

אורכו של הרחוב הישר אטנה כשלושה קילומטר מצפון לדרום,בדרכו הוא עובר בכיכר הדומו   Piazza Duomo     בכיכר האוניברסיטה Piazza dell’ Universita,בכיכר Piazza Stesicoro,בווילה בלייני Villa Bellini,ובגן הציבורי לזכרו של המלחין בלייני ,משני צדדי הרחוב ,פתוחות מיטב חנויות העיר,חנויות מותגים ובוטיקים.

קטניה סיור ברחוב Via Etnea הנחשב לרחוב הקניות החשוב בעיר
 
איטליה סיציליה מילון איטלקי לשיחה הכרחי וקצר

משקלים ונפח : קילו – און קילו, שני קילו – דואה קילו,שלושה – טרה,ארבעה – קואטרו,חמישה צינקואה,שישה – סאי,שבעה – סטה, שמונה – אוטו, תשעה – נובה,עשרה –דיאצ'י, 100 גרם – צ'נטו גראמי ,מאתיים גרם – דואה אטי גראמי.  חצי קילו – מצו קילו,קילו אחד- און קילו ליטר – און ליטרו,שלושה רבע ליטר -  טרקוארטי ליטרו , חצי ליטר – מצו ליטרו,רבע ליטר- און קואטרו ליטרו.

מספרים באיטלקית : 1 Uno   אונו , 2 Due  דוא , 3 Tre תרה, 4  Quattro קואטרו , 5 Cinque צ'ינקווה, 6  Sei סיי  , 7  סתה, 8 אוטו  , 9   Nove נווה , 10 Dieci דיאצ'י  , 50  Cinquanta צ'ינקואנטה , 100 צ'נטו  , 1,000  Mille מילה.
איטליה סיציליה מילון איטלקי לשיחה הכרחי וקצר
 
סיציליה קטניה כיכר הדומו

כיכר מיוחדת ויפה, הבנויה מחדש לאחר רעידת האדמה, שעברה על העיר במאה השבע עשר,הכיכר בנויה בסגנון הבארוק של סיציליה וממוקמת במרכזה של העיר,שבו שימשה ותפקדה כמרכז שלטוני של העיר,למעשה רחובות העיר העתיקה ,מתכנסים לתוך הכיכר ומאפשרים לתיירים הבאים לעיר להתמצא ולא לאבד את דרכם.

במרכז כיכר הדומו ניצב סמלה של העיר, סמל שנוצר במחצית המאה השמונה עשר,מזרקת העיר המפורסמת,שבמרכזה, פסל הפיל הבנוי מגוש אבן בזלת שחורה ,שנותר מזרימת הלבה בעת התפרצות הר האתנה,וחיטיו הלבנים שנעשו מהאבן הלבנה האופיינית לעיר,על גבו נושא הפיל אובליסק מצרי שעליו סימני כתב חרטומים מצרי.

פסל הפיל הניצב במרכזה של המזרקה ,הוא העתק לפסלו של הפסל ברניני מכיכר ברומא האובליסק עצמו הובא ממצרים,האגדה המקומית מספרת כי הרעיון ליצירת פסל הפיל,קשור לקוסם העיר Eliodor בתקופת השלטון הביזנטי, שנהג לרכב על פיל במרכזה של העיר,כאשר יצרו את הפסל החליטו ראשי העיר לקרוא לפסל על שמו של הקוסם, אלא שברבות השנים השתבש השם לעגה המקומית ,וכיום נקרא הפיל Liotru .

סיציליה קטניה כיכר הדומו
 
סיציליה קטניה כיכר הדומו מזרקת הפיל שעל גבו אובליסק Fontana dell’Elefante

במרכז כיכר הדומו ניצב סמלה של העיר, סמל שנוצר במחצית המאה השמונה עשר,מזרקת העיר המפורסמת, Fontana dell’Elefante שבמרכזה, פסל הפיל הבנוי מגוש אבן בזלת שחורה ,שנותר מזרימת הלבה בעת התפרצות הר האתנה,וחיטיו הלבנים שנעשו מהאבן הלבנה האופיינית לעיר,על גבו נושא הפיל אובליסק מצרי שעליו סימני כתב חרטומים מצרי.

פסל הפיל הניצב במרכזה של המזרקה ,על הכן עגול הניצב במרכז בריכת אגירה למים הניתזים,הוא העתק לפסלו של הפסל ברניני מכיכר ברומא האובליסק עצמו הובא ממצרים,האגדה המקומית מספרת כי הרעיון ליצירת פסל הפיל,קשור לקוסם העיר Eliodor בתקופת השלטון הביזנטי, שנהג לרכב על פיל במרכזה של העיר,כאשר יצרו את הפסל החליטו ראשי העיר לקרוא לפסל על שמו של הקוסם, אלא שברבות השנים השתבש השם לעגה המקומית ,וכיום נקרא הפיל Liotru .

סיציליה קטניה כיכר הדומו מזרקת הפיל שעל גבו אובליסק Fontana dell’Elefante
 

בחלקה המזרחי של כיכר הדומו,ניצבת הקתדראלה המפוארת של העיר שהוקדשה לפטרונה של העיר, הנקראת קתדראלת הקדוש  St. Agatha ,הקתדראלה נבנתה על חורבות בית מרחץ רומאי,עמודי החזית שייכים למבנה הישן ,ומעליו נוספו במאה השמונה עשר שיפורים ושיפוצים חדשים .

בתוך אולם התפילה נמצאת קפלה המוקדשת לפטרון העיר,ובתוכה מה שמכונה,האוצר של סנטה אגתה,אוסף של יצירות אומנות ואוסף תכשיטים יקרי ערך,אוצר זה נחשף לצפייה של המבקרים ,רק ארבעה ימים בשנה בעת שנחגגים בקתדראלה הימים שהוקדשו לזכרו,בקתדראלה קבורים גם המלחין בלייני ומלכי ארגון (המושלים הספרדים בסיציליה).

סיציליה קטניה קתדראלת הקדושה סנט אגתה St. Agatha
 

הפסטיבל נחגג בכול שנה ,בין 3-5 בפברואר,הוא נחשב לאחד האירועים הדתיים החשובים ברחבי סיציליה,בימי החג נערכות תהלוכות דתיות,שבהם נישאים על כתפי המאמינים שרידים המיוחסים לקדושה סנט אגתה.

זהו אירוע דתי ופולקלוריסטי ,הנערך לאורך מאות בשנים,צליינים רבים ותושבי העיר משתתפים באירוע החשוב לנוצרים,לקדושה שחייה בקטניה במאה השלישית לספירה,התהלוכה חולפת במקומות ונקודות הקשורות לעיר ולקדושה,ולכיכר שבה הוצאה להורג כיכר piazza Stesicoro , שרידיה של הקדושה אגתה,הועברו לעיר Costantinople ,אך הוחזרו לקתדראלה במאה השתים עשר,ומאז נערכות התהלוכות לשובם של שרידיה לעיר .

בשלישי לפברואר היום הראשון של הפסטיבל ,השרידים אינם מוצאים מן הקתדראלה,אך התהלוכה שנקראת תהלוכת הטהרה,יוצאת מכנסיית  St. Agatha alla Fornace church שבכיכר piazza Stesicoro ,שבה הקהל נושא נרות ענק ,בראש התהלוכה שני קרונות מהמאה השמונה עשר כולל מרכבת הכסף של הקדוש אגתה,ועל כתפי החוגגים נישא פסל שחור בדמותה .

קטניה פסטיבל חגה של סנט אגתה.
 

בית העירייה ניצב לצידה של הקתדראלה,במידה וניתן להכנס לחצר המרכזית של המבנה ,נתבונן בתבליט של הקדושה והפטרונית של העיר הקדושה אגתה,ליד התבליט נערך טקס דתי וחילוני בהשתתפות ראש העיר,בעת קיום הפסטיבל השנתי של הקדושה אגתה בחודש פברואר בכול שנה.

באם השומר יאפשר להמשיך לבקר גם בחצר השנייה הפנימית ניתן לראות עותק על קיר המבנה,שהוכן במאה התשע עשר ,של שעון שמש מתקופת השלטון היווני בעיר,כרגיל טוענים התושבים באגדות העיר כי היוונים למדו ליצור שעוני שמש בעת שלטונם מתושביה הוותיקים של העיר, שאר חלקי מתחם העירייה סגורים למבקרים שלא תאמו את הביקור.

כיכר הדומו בית העירייה המכונה ארמון הפיל Palazzo degli Elefanti
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור