דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

קטמון הישנה רחוב חזקיהו המלך

 
 

מלון קלארידג נבנה בשנות השלושים בידי משפרחת פרייג ,בעבור מגורים לאנשי ממשל בריטיים ותיירים בירושלים ,המבנה כלל שני אגפים אגף בן שתי קומות ואגף בן שלוש קומות,הוא נוהל בידי המשפחה עד קום הכרזת המדינה ובריחת תושבי השכונה.

לאחר איכלוס השכונה במפוני בעיקר יהודי העיר העתיקה , הפך מבנה המלון למבנה בשימוש הסוכנות היהודית עד שנת 1999 , הסוכנות הפעילה במבנה חלק ממשרדיה ואת מכון וספריית המחלקה של מדריכי הנוער בתפוצות העולם על שם חזקיהו ומכון הנוער והחלוץ , כמו כן פעל וממשיך לפעול מרכז של ההתגוננות האזרחית של השכונה .

לאחר שהסוכנות פינתה את המבנה נכנס אליו מכון המחקר גולד שעסק במחקר תלמודי ומחקר ארץ ישראל ,מצידו הימני של המבנה הוקמו שני צריפים ששימשו לפעילות הנוער והחלוץ ,נזנחו לאחר מכן לאורך שנים ,בשנה האחרונה שופצו והושכרו למועדון לימוד שיטות לחימה מהמזרח.

מלון ששימש בתקופת המנדט את אנשי הממשל, בעת שנכנסו כוחות ערביים לאזור קטמון ערב הכרזת מדינת ישראל , שימש בית המלון כאחת המפקדות הערביות הראשיות בשכונה בנוסף למפקדה בבית המלון סמיראמיס .

לאחר פיצוץ מלון סמיראמיס בתחילת ינואר 1947 שבו נהרגו כעשרים ושש אנשים ונפצעו למעלה משישים החלו חלק מתושבי השכונה הערביים לברוח ונטשו את בתיהם בגל הבריחה הראשון, הגל השני החל לאחר כיבוש הכפר דיר יאסין והשלישי כאשר נכבש מנזר סן סימון.

רחוב חזקיהו המלך 15 מלון קלארידג
 
לאחר מכן שימש את הקונסוליה העירקית,ניתן לראות את סימני הכדורים שנותרו מהקרב על המבנה בעת שגבעת שהין שניצבת ממול לפלמח 33 ,לאחר כיבושה ירדו ברחוב אנשי גדוד מוריה בדרכם לכיבוש קטמון, בעת הירידה לכוון קטמון נתקלו הלוחמים בחיילים ירדיים שהיו מצויידים בשריונית,לאחר שירו על השיריונית במקלע ברחו החיילים הירדניים והחיילים העירקיים שהיו אמורים להגן על השגרירות העיראקית .
 
סיפור הטמון באגדות ירושלים מספר כי לאחר בריחת החיילים העיראקיים שהודיעו בהודעה אלחוטית כי אלפי חיילים ישראליים צרים על הבית,נכנס אחד ממפקדי הכוח התוקף שהיה בהכשרתו אדריכל למבנה, וחש שמשהו אינו מסתדר לו במבנה הבית לאחר שהחל לדפוק על הקירות נתגלה כי קיים חדר סודי במבנה, לכשנתגלה החדר נסתבר שהיו בו מסמכים סודיים של הקצינים העירקאיים במבנה שכללו גם מידע על הכשרתם הצבאית כולל תחת הדרכה של קציני הצבא הגרמני,לאחר זמן עברה להתגורר במבנה משפחתו של הסופר מאיר שלו.
רחוב חזקיהו המלך 32 בית דמיאני הקונסוליה העירקית
 
רחוב חזקיהו המלך 34 פינת רחוב בילו בית גורי
 

על חזית הכניסה מעל למשקוף האות M שנבנה בידי מורקוס

רחוב חזקיהו המלך 30 בית שגרירות עירק
 

נבנה בתחילה כמבנה אבן בן שתי קומות , על חזית הכניסה מעל למשקוף האות M שנבנה בידי מורקוס

רחוב חזקיהו המלך 28 בית פנסיון בלו
 
רחוב חיזקיהו 6
רחוב חיזקיהו 6
רחוב חיזקיהו 6
 
רחוב חזקיהו המלך 12
רחוב חזקיהו המלך 12 פינת תל חי 19
מבנה אבן בן שתי קומות וחצי ודירת מרתף וחצר מרשימה בצידו הימני של המבנה, כיום נבנת מפלצת ענקית חדשה בצמידות לחצר השמאלית של המבנה ,בכניסות למבנה מרחוב תל חי 19, ישנם גרמי מדרגות פנימיים לכניסה לקומות העליונות,דלתות הכניסה עדיין מעץ ועושה רושם שהם מקוריות,החלק מהמענין בראש גרם המדרגות חלון מתומן ומעוצב משמונה יחידות אבני שיש היוצרות עגול בסגנון ישן ,החלק הפינתי במפגש הרחובות של המבנה מעוצב בצורת חצי עיגול .
 
רחוב חזקיהו המלך 12
 
רחוב חזקיהו המלך 18 בית משפחת אווי
רחוב חזקיהו המלך 18 בית משפחת אווי
בביקור בסוף 2011 לא נראו תוספות מהותיות למבנה המקורי פרט לתוספות שוליות במבנה
 
מבנה בן קומה אחת מאבן ובעל גג רעפים , נבנה בשנות השלושים בידי משפחה מוסלמית ערבית עשירה ,בחזית המבנה מרפסת ארוכה מאבן  ומעליה סוכך שמש מיציקת בטון , למבנה שער כניסה, משמאל למבנה מוליך שביל מרוצף בשטיח מרצפות ארמני , את במבנה מקיפה חצר שמתוחמת בגדר ושער מתכת במרכזה .
רחוב חזקיהו המלך 18 בית משפחת אווי
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור