דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רחביה רחוב אלפסי

רחוב אלפסי 10 קבר יאסון
רחוב אלפסי 10 קבר יאסון
לאחר שנתגלה המבנה בשנת 1956 והוחלט לשמרו ,כאתר ארכיאולוגי ,לכן נותר המבנה עם מספר הבית שיועד לחלקה ברחוב אלפסי 10.
המצב כיום סוף 2011
הכניסה למבואה למערת הכניסה ולמבנה חסומה בסורג נעול, מעל למבנה וצמוד לקירותיו נותר קיר מבחוץ של חצי מטר ומעליו הפירמידה , תקרת המבואה נתמכת בשני רלסים רקובים, מעל לתקרה במרווח הפנימי לפירמידה מעליהם נוצקו שתי תקרות בטון , בכדי לשאת את משקל הגן והדשא שהוקם מסביב לפירמידה, התקרה התחתונה של הכניסה ,בחלק הקדמי התמוטטה וניתן לראות את התקרה העליונה המחזיקה את הגינה והדשא מעלייה וכמובן את כובדו של גג הפירמידה.
כללית מבחוץ המבנה והחצר והגן שמורים , אך המראה הממשי הנראה לגבי מבואת הכניסה מדכא, איני יודע עוד כמה זמן יחזיק המבנה לפני הרס כולל, בצמוד לגג הפירמידה מצד שמאל מוקמת מפלצת נדלנית בת לפחות שש קומות שתאפיל על מראה האתר, ממש בטווח של 7-10 מטר מפירמידת הגג, לראות ולבכות.
 
סיפורו של המקום בעבר
המראה המתגלה למבקר בעת שהוא פוסע מהרחוב למבנה דמוי פירמידה המתגלה לעיניו, סברות שונות מנסות להבהיר מי גר במקום או מי בנה אותו ,משערים כי המבנה שימש כקבר, זהו מבנה שנחצב בסלע , משערים שנבנה – נחצב בתקופת בית שני, הוא נתגלה בעת חפירות לבניית בית מודרני בשכונה, המבנה ממוקם כיום בלב גינה קטנה.
 
משערים כי הוא נבנה על חורבות מבנה אחר שנהרס בעת רעידת אדמה שפקדה אצת ירושלים ושוחזר , בחלק של עיר המתים הנקרופוליס ,החיצונית לחומות העיר העתיקה,
מתחם , מבנה אחוזת הקבר מחולק למספר חללים , כאשר בחלל הפנימי חרוטים על הקירות שלוש ספינות והכתובת בארמית יאסון, יש הרואים בציורי האוניות אולי מרדף של אוניה כנגד אונית סוחר למטרות שוד ימי, לכן יש המשערים כי הקבור במבנה עסק במלאכת הימאות.
 
בכניסה למתחם חולפים בחצר חיצונית מרוצפת , בהמשך ניתן לראות פתח שנסגר בדלת אבן שנעלמה לאורך השנים , מן החצר החיצונית, עולים במדרגת אבן ונכנסים לחצר הפנימית דרך קשת ,שהייתה חלק מקיר המקיף את החצר הפנימית, לחצר הפנימית, מתוך החצר הפנימית נכנסים לפרוזדור חצוב בסלע ,פתח הכניסה לפרוזדור נסמך על עמודים ויש לו דמיון מה לקבר זכריה בנחל קדרון בשיפולי העיר העתיקה.
 
על אחד מקירותיו של הפרוזדור חקוקה כף תמר, קירות הפרוזדור מתעגלים כלפי מעלה ויצרים גג פירמידה ,פירמידה זאת נהרסה ברעידות האדמה שפקדו את ירושלים ושוחזרה למצבה כיום ,תוך שימוש באבנים שנמצאו במקום , על קירות הפרוזדור מספר ציורים וכתובות .
 
מהפרוזדור החצוב יוצאים שני חדרים חצובים בסלע , בחדר הראשון שמעל לפתחו חרוט ציור של אייל רובץ בעל קרניים ,רואים כעשרה כוכים ששימשו להנחת הגופות ייעודו של החדר השני כך משערים היה כמקום איסוף העצמות לאחר שהגופה הרקיבה , תהליך שנמשך בערך כשנה.
 
הארכיאולוג רחמני שערך חפירות במקום ,מצא אוסף מטבעות מתקופת החשמונאים ומטבעות מהמאה הראשונה לפני הספירה ובהמשך מטבעות מתקופת הורדות במאה הראשונה לאחר הספירה.
רחוב אלפסי 10 קבר יאסון
 
 
 
בניית אתרים - שרקור