דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רחביה פינות נסתרות בשכונה

הצריף האחרון שנותר ברחביה מגדוד העבודה
הצריף האחרון שנותר ברחביה מגדוד העבודה
הצריף ניצב בפינת רחוב הקקל ורחוב אבן גבירול 2 ,מאחורי בית הקפה ומבנה המגורים מעליו ומאחורי חנות הפרחים ודוכן העיתונים של משפחת לוי בעלי הצריף בנוסף.
 
לאחר עזיבת גדוד העבודה העברי על שם יוסף טרומפלדור את השכונה , נותר צריף העץ ,הוא הועבר בין מספר בעלים עד אשר רכשה אותו בדמי מפתח בשנות הארבעים משפחת לוי ,שהתגוררה בשכונת הבוכרים
כאשר רכשו את המבנה בשנות הארבעים , בני המשפחה גרו בו ובחלק מחנות העיתונים ,בזמנים שפחדו לעבור לביתם בשכונת הבוכרים ,בחלק מתקופת המלחמה.
 
משפחת לוי שרכשה את הצריף והשכירה אותו בשנות השישים לפני חמישים שנה בדיוק , כיום שנת 2011 בעת ביקורי, למשפחה אחרת אשר חייה בו עד היום, משפחה זאת גידלה במקום מספר ילדים ,על פי סיפורי אם המשפחה כאשר הגיעו לצריף החלקים החיצונים היו במצב רע ולכן ציפו את הקירות בטיח, בחלק הפנימי צופו הקירות בסרגלי עץ שנצבע לאורך השנים בצבע פלסטי.
 
לצריף נותר נותר גג הרעפים , במבואה למבנה כעין מרפסת ניצבת סבכה מסורגת מעץ , בחזית הבית ממוקמת כיכר מורנו מיוחס .   
כיום קירותיו של הקיר חופו בטיח ,גג הרעפים נותר בחזיתו כלפי רחוב מולכו קיימת מרפסת קטנה המוקפת בשבכת עץ מסורג.
הצריף האחרון שנותר ברחביה מגדוד העבודה
 
רחוב קקל 8 ראש רחביה
רחוב קקל 8 ראש רחביה
ראש רחביה תוכנן ונבנה בשנת 1936 בידי האחים האדריכליים רפאל ודן בן-דור , השטח נחכר מידי הכנסייה היוונית האורתודוכסית ל 99 שנה ,כיוון שמתקרבת שנת סיום החכירה , פנו החוכרים הקרן הקיימת ליוונים במטרה להאריך את חכירת השטח לעוד 49 שנה בהסכם החדש הוארכה החכירה לגוש אדמה הקרוב לשש מאות דונם הכולל גם את : חלקים משכונות רחביה וטלביה , מבני מגורים וציבור כמו בית הנשיא , גן רחביה וראש רחביה .
 
בשנת 1937 באחד המבנים  התנהל פנסיון רוזנפלד אסתר, מרחוב קקל עולה משעול כביש לכיכר שבמרכזה אובליסק מבלוקים זכוכית מטרת האובליסק לשמש כמזרקה מוארת , שאינה פעילה כיום ופרחים שתולים בה את הכיכר מקיפים מספר מבני בני שלוש קומות במבנה טבעת .
 
קיים היה ויכוח בין השופט גד פרומקין לבין אליעזר ילין האדריכל , גד פרומקין טוען כי את השם ראש רחביה שאב מן הפסוק התנכי כי ירחיב אלוהים גבולך, לעומתו טוען אליעזר לוין כי אביו דוד שאב את השם מהפסוק התנכי ויהיו בני אליעזר רחביה הראש ולא היה לאליעזר בנים, מחלוקת זאת קיימת עד היום ואין יודעים למי הפתרון .
רחוב קקל 8 ראש רחביה
 
רחוב אלפסי 10 קבר יאסון
רחוב אלפסי 10 קבר יאסון
לאחר שנתגלה המבנה בשנת 1956 והוחלט לשמרו ,כאתר ארכיאולוגי ,לכן נותר המבנה עם מספר הבית שיועד לחלקה ברחוב אלפסי 10.
המצב כיום סוף 2011
הכניסה למבואה למערת הכניסה ולמבנה חסומה בסורג נעול, מעל למבנה וצמוד לקירותיו נותר קיר מבחוץ של חצי מטר ומעליו הפירמידה , תקרת המבואה נתמכת בשני רלסים רקובים, מעל לתקרה במרווח הפנימי לפירמידה מעליהם נוצקו שתי תקרות בטון , בכדי לשאת את משקל הגן והדשא שהוקם מסביב לפירמידה, התקרה התחתונה של הכניסה ,בחלק הקדמי התמוטטה וניתן לראות את התקרה העליונה המחזיקה את הגינה והדשא מעלייה וכמובן את כובדו של גג הפירמידה.
כללית מבחוץ המבנה והחצר והגן שמורים , אך המראה הממשי הנראה לגבי מבואת הכניסה מדכא, איני יודע עוד כמה זמן יחזיק המבנה לפני הרס כולל, בצמוד לגג הפירמידה מצד שמאל מוקמת מפלצת נדלנית בת לפחות שש קומות שתאפיל על מראה האתר, ממש בטווח של 7-10 מטר מפירמידת הגג, לראות ולבכות.
 
סיפורו של המקום בעבר
המראה המתגלה למבקר בעת שהוא פוסע מהרחוב למבנה דמוי פירמידה המתגלה לעיניו, סברות שונות מנסות להבהיר מי גר במקום או מי בנה אותו ,משערים כי המבנה שימש כקבר, זהו מבנה שנחצב בסלע , משערים שנבנה – נחצב בתקופת בית שני, הוא נתגלה בעת חפירות לבניית בית מודרני בשכונה, המבנה ממוקם כיום בלב גינה קטנה.
 
משערים כי הוא נבנה על חורבות מבנה אחר שנהרס בעת רעידת אדמה שפקדה אצת ירושלים ושוחזר , בחלק של עיר המתים הנקרופוליס ,החיצונית לחומות העיר העתיקה,
מתחם , מבנה אחוזת הקבר מחולק למספר חללים , כאשר בחלל הפנימי חרוטים על הקירות שלוש ספינות והכתובת בארמית יאסון, יש הרואים בציורי האוניות אולי מרדף של אוניה כנגד אונית סוחר למטרות שוד ימי, לכן יש המשערים כי הקבור במבנה עסק במלאכת הימאות.
 
בכניסה למתחם חולפים בחצר חיצונית מרוצפת , בהמשך ניתן לראות פתח שנסגר בדלת אבן שנעלמה לאורך השנים , מן החצר החיצונית, עולים במדרגת אבן ונכנסים לחצר הפנימית דרך קשת ,שהייתה חלק מקיר המקיף את החצר הפנימית, לחצר הפנימית, מתוך החצר הפנימית נכנסים לפרוזדור חצוב בסלע ,פתח הכניסה לפרוזדור נסמך על עמודים ויש לו דמיון מה לקבר זכריה בנחל קדרון בשיפולי העיר העתיקה.
 
על אחד מקירותיו של הפרוזדור חקוקה כף תמר, קירות הפרוזדור מתעגלים כלפי מעלה ויצרים גג פירמידה ,פירמידה זאת נהרסה ברעידות האדמה שפקדו את ירושלים ושוחזרה למצבה כיום ,תוך שימוש באבנים שנמצאו במקום , על קירות הפרוזדור מספר ציורים וכתובות .
 
מהפרוזדור החצוב יוצאים שני חדרים חצובים בסלע , בחדר הראשון שמעל לפתחו חרוט ציור של אייל רובץ בעל קרניים ,רואים כעשרה כוכים ששימשו להנחת הגופות ייעודו של החדר השני כך משערים היה כמקום איסוף העצמות לאחר שהגופה הרקיבה , תהליך שנמשך בערך כשנה.
 
הארכיאולוג רחמני שערך חפירות במקום ,מצא אוסף מטבעות מתקופת החשמונאים ומטבעות מהמאה הראשונה לפני הספירה ובהמשך מטבעות מתקופת הורדות במאה הראשונה לאחר הספירה.
רחוב אלפסי 10 קבר יאסון
 
רחוב אבן עזרא 9 פינת רחוב אלחריזי
רחוב אבן עזרא 9 פינת רחוב אלחריזי
על שתי דלתות  המרתף מצוירים שני ציורים של יער טרופי עם ציפור ,נחש ,נמר ועוד חיות , על גוון כחול .
רחוב אבן עזרא 9 פינת רחוב אלחריזי
 
רחביה רחוב רמבן הקיוסק שמעליו הג'ירפה בגן רחביה

הגן נקרא גם גן הצפרדע ,גן הג'ירפה ,גן יאן ההולנדי, גן אליעזר ילין

 

הקיוסק שנבנה בשנת 1953 בידי עזרא יכין ,על גג הקיוסק הוצב פסל של גירפה,פסל זה פוסל ביד אחיו של בעל הקיוסק אברהם יכין,על קירות הקיוסק תלה עזרא יכין מציורי אחיו אברהם ורעייתו חנה שציירו גם את נוף ירושלים, אחיו אברהם וחנה יכין התפרסמו כאומנים צעירים בתערוכות שערכו בארץ ובעולם.

 

תושבי השכונה נהגו לכנות את הג'ירפה בשם יאן ההולנדי, לזכרו של חותנו של בעל הקיוסק יאן ואן הולסט שהיה אחד מחסידי אומות העולם אביה של חנה אשת אחיו אברהם, הקיוסק ממוקם בצידו השמאלי של גינת רחביה או כפי שהיא נקראת גן אליעזר ילין , או גן הג'ירפה על שם פסל הג'ירפה שהוצבה על גג הקיוסק בגן, בכניסה לגן בצידה הימני של הגינה ליד חנות הפרחים, מוצבת טבלה המציינת כי הגן נקרא על שם אליעזר ילין.

רחביה רחוב רמבן הקיוסק שמעליו הג'ירפה בגן רחביה
 
רחוב סעדיה גאון 14 רחביה הגינה הצבעונית
רחוב סעדיה גאון 14 רחביה הגינה הצבעונית של מידד ורחל דניאל
פתאום קם בבוקר ,אדם שעבר אירוע בריאותי ונאלץ לשנות את הרגלי חייו ,להפסיק לעבוד במלאכתו ולמצוא לעצמו תעסוקה ומטרה להגשים יצירתיות אומנותית , כמובן שהרעיון העיקרי הוא למחזר ולשמר חפצים שהושלכו , חפצים שגמרו את תפקידם והם מוכנים לפתוח בקריירה אומנותית קונספטואלית בחייהם החדשים.
 
האמן שסובל גם משמיעה לקויה החליט לאחר אירוע בריאותי שעבר עליו, לנטוש את מקצועו כנהג מונית ולפתוח ביצירה אומנותית צבעונית ,תוך ישום תפקידים חדשים לחפצים.
 
בחזית הבית המשותף אשר הוא מתגורר בה שתולים מספר שבשבות, צלחות , בובות, מיכלי פלסטיק ששמשו בעבר ככלי אכסון לחומרים שונים, צלחות טסות של גלגלי רכב, בובות ודובים צמריים ,קסדות אנגליות ותורכיות, ממש חגיגה צבעונית משובבת לב גינת בצבעוניות מבהיקה ושובת עין, משולבת בצמחיה טבעית של גינת נוי.
 
סיפורם של בני משפחת דניאל מתחיל כאשר רצו לרכוש דירה במבנה שהוקם בשנות השישים, הדייר אשר התגורר בדירה החליט שבטרם ימכור את הדירה הוא חייב להכירם ולכן קיים מספר פגישות בדירתם ,עד שנחה דעתו והסכים למכרה לבני הזוג
האם ספרתי שגילו היה מעל תשעים.
 
לאחר שנכנסו לביתם החליטו להצטרף לועד הבניין , וההחלטה הראשונית לייפות את גינת החזית, אלא שאיתרע מזלם וחוסר השמש וחומציות הקרקע מנעו מם הצמחים לפרוח או להניץ פרחים, בצר להם החליטו בני הזוג לשתול עצי פרי, וכיוון שעונת בצורת הייתה וצו משמעת מים שררה בארץ, החליט מידד לקחת גריקנים מפלסטיק צבעוניים לנקב חור בתחתיתם ולהניח בגומות העצים, וראה פלא הרעיון הצליח.
 
אז ניצתה בבני הזוג ההחלטה להלחם בקרקע המאכזבת, לצבוע את הגינה בחומרים ממוחזרים צבעוניים,למידד הייתה שבשבת שהחליט להניח בחצר מעליה קיבע בובה והלביש על ראשה תרבוש תורכי ,וכך החלו שכנים ואנשים להניח חפצים שנמצאו בביתם בפתח החצר, אנשים הביאו גלעיני צמחים ועצים למשל מגרוזיה או ממקומות שטיילו,בני הזוג ובעיקר הרוח החייה מידד טפלו ביד אוהבת והפריחו את חזית המבנה והגינה בצחורות ופסלים צבעוניים מחומרים ממוחזריים.
 
האידיליה פרחה, זאטוטי  השכונה נהנו, אנשים למרות שגרת חייהם הלוחצת עצרו התפעמו והשאירו פתקאות תודה , עד שהקמה פתחה את שערייה בראשון לחודש דצמבר 2011 והנה סיפור השוד והשבר.
 
בבוקר קר ירושלמי בסיורי ברחביה לצורך כתיבת ספרי על השכונה, ראיתי את בני הזוג עומדים ומפרקים את מפעל החיים, הלב דאב ובדחילו  התקרבתי לבני הזוג והסיפור סופר לי, כי אחד השכנים חפצה נשמתו למכור את דירתו , לאחר זמן החליט כי המראה הציבעוני של הגינה מפריע לתהליך המכירה וכיוון שזה שטח ציבורי השייך לאנשי הבית, ובחוסר רצון לגרום לשכן אובדן כספי , החליטו לפרק את הפסלים, הגריקנים הצבעוניים והרכוש שנצבר לאורך כמעט חמישים שנה.
 
חלקו יכנס למחסן ואולי חדוות היצירה תתעורר שוב והגינה הצבעונית תפרח שוב בחלקה מאחורי המבנה, האמת לראות את בני הזוג מפרקים מפעל חיים עורר בי כעס רב לחיים האכזריים שמסביבנו, מהיום גינה זאת נעלמה וחבל.
רחוב סעדיה גאון 14 רחביה הגינה הצבעונית
 
ירושלים סיפורו של כפר קסום מעץ ברחוב עזה
סיפורו של כפר קסום מעץ
משה אלון בעל חנות מסגרות לתמונות ברחוב עזה 41 ברחביה .
החליט להגשים חלום שחלם בעת ביקורו בחבל טוסקנה באיטליה, מראה עיירות עתיקות כמו סנטו מינאיינה , שהוקמו  עוד מימי הביניים הממוקמים בצלעות ההרים , חומות,  שערים ,בתים מדורגים המשולבים במגדלי חומות וצריחי מנזרים וכנסיות שבו את ליבו, הוסיפו למאכל מעט פסטורליות ושלווה והנה לכם המתכון הנכון .
 
לפני מספר שנים בחנותו הסמוכה למבנה של היום , העלה הרצון למשה להגשים את חלומו ולקרום עור וגידים , הוא החל לאסוף שברי עצים , משטחים ישנים ובעיקר הרעיון למחזר ולשמר , רעיונות מה ליצור חלפו בראש , אך משה הוא מהאמנים היוצרים תחילת רעיון והוא מבשיל ומתגבש לאט לאט , בתחילה יצר דגם מוקטן שהווה דוגמא ויזואלי ליצירה .
 
הדגם של העיירה הוקם כמחווה לירושלים ולזכרו של בן משפחה ירון אמיתי ,שנפל במלחמת לבנון השנייה שהיה איש המילואים המבוגר ביותר שנפל במערכה זאת, בדגם מופיעים כארבע מגדלים וצריחים ,( שנים מהם ניסו להצית בתחילת חודש אוקטובר 2011) פעולה מהירה של כיבוי האש והשכנים הצילו דגם זה מאבדון.
 
הדגם הזה שהיה מונח בתחילה ברחוב ממול , הוסר ממנו עקב דרישת משכירי החנות לסלקו מהמקום ,אז היה הדגם מדורג במפלסים שונים של גובה כמו במציאות ההררית של חבל טוסקנה, בניגוד למקום ההצבה החדש שהדגם ניצב במשטח אחד .
 
כיום ,הדגם נמצא ממול לחנותו של משה אלון ,על גדר השכנים ,שהסכימו להצבתו על גדר ביתם , במרכז הדגם מבחינים בבית כנסת גדול שמסביבו בתים ומגדלים .
 
ההסבר שניתן לי , כי משיחה עם עוברי אורח,  נוצרה התחושה החזקה לצופים ,כי מדובר בעיירה יהודית טיפוסית מהגולה, לכן בדגם התערבבו בתהליך היצירה לאורך השנים, מספר רעיונות והתחושה כיום ,שהמבנה מזכיר יותר עיירת עתיקה במזרח אירופה פולין וכדומה מהמאות הקודמות ולא את הרעיון הראשוני של עיירה מטוסקנה הדגם כיום בוצע רק במחצית העבודה והוא יושלם לאורך זמנו הפנוי של האמן משה אלון .
 
מוחו היוקד של האמן משה ,החליט לבצע דגם נוסף במימדים גדולים יותר ,על גדר ביתו ברחוב הנרקיס 37 והבית הראשון מאלה שכבר נבנו יוצב בתחילת חודש נובמבר 2011 ושאר מבני הדגם יתהדרו ויעלו בהמשך הזמן.
ירושלים סיפורו של כפר קסום מעץ ברחוב עזה
 
עולם הפנטזיות הקסום והחלום בפינה הנסתרת ברחביה

עולם הפנטזיות הקסום והחלום בפינה הנסתרת ברחביה

איך מגיעים : בכניסה לירושלים פונים ימינה לכוון גן סאקר, עולים בכביש השלישי שמאלה לאחר שעוברים את המבנים הענקים של וולפסון ,בסוף העלייה ברמזור , פונים ימינה ,לרחוב סעדיה גאון הממשיך כרחוב מטודלה , עוצרים לאחר 50 מטר מציצים בגן הצבעוני של ג'אנק, שנאסף כולל הרבה שבשבות , וממשיכים ברחוב מטודלה עד שרואים מבנה קופת חולים מימין ,כמאה מטר מהרמזור של מטודלה ועזה חונים ועולים שלושים מטר ברחוב אפודי המבנה השני הוא מספר 4.

הכניסה לחצר הקסומה חופשית ,בכניסה תלוי שלט ברוך הבא, מגבלה אחת קיימת שצריך לזכור ,זהו רכוש בית משותף ויש לשמור על השקט ולבקר בשעות מקובלות , אנא.

 

עולם הפנטזיות הקסום והחלום בפינה הנסתרת ברחביה
 
 
 
בניית אתרים - שרקור