דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רחביה רחוב קרן קיימת

 
 
רחוב קרן קיימת לישראל ברחביה

בשנת 1926 בעת חגיגות חצי יובל של הקקל הוחלט לקרוא אחד מרחובות שכונת רחביה בשם רחוב הקרן הקיימת לישראל .

רחוב קרן קיימת לישראל ברחביה
 
הצריף האחרון שנותר ברחביה מגדוד העבודה
הצריף האחרון שנותר ברחביה מגדוד העבודה
הצריף ניצב בפינת רחוב הקקל ורחוב אבן גבירול 2 ,מאחורי בית הקפה ומבנה המגורים מעליו ומאחורי חנות הפרחים ודוכן העיתונים של משפחת לוי בעלי הצריף בנוסף.
 
לאחר עזיבת גדוד העבודה העברי על שם יוסף טרומפלדור את השכונה , נותר צריף העץ ,הוא הועבר בין מספר בעלים עד אשר רכשה אותו בדמי מפתח בשנות הארבעים משפחת לוי ,שהתגוררה בשכונת הבוכרים
כאשר רכשו את המבנה בשנות הארבעים , בני המשפחה גרו בו ובחלק מחנות העיתונים ,בזמנים שפחדו לעבור לביתם בשכונת הבוכרים ,בחלק מתקופת המלחמה.
 
משפחת לוי שרכשה את הצריף והשכירה אותו בשנות השישים לפני חמישים שנה בדיוק , כיום שנת 2011 בעת ביקורי, למשפחה אחרת אשר חייה בו עד היום, משפחה זאת גידלה במקום מספר ילדים ,על פי סיפורי אם המשפחה כאשר הגיעו לצריף החלקים החיצונים היו במצב רע ולכן ציפו את הקירות בטיח, בחלק הפנימי צופו הקירות בסרגלי עץ שנצבע לאורך השנים בצבע פלסטי.
 
לצריף נותר נותר גג הרעפים , במבואה למבנה כעין מרפסת ניצבת סבכה מסורגת מעץ , בחזית הבית ממוקמת כיכר מורנו מיוחס .   
כיום קירותיו של הקיר חופו בטיח ,גג הרעפים נותר בחזיתו כלפי רחוב מולכו קיימת מרפסת קטנה המוקפת בשבכת עץ מסורג.
הצריף האחרון שנותר ברחביה מגדוד העבודה
 
רחוב קקל 8 ראש רחביה
רחוב קקל 8 ראש רחביה
ראש רחביה תוכנן ונבנה בשנת 1936 בידי האחים האדריכליים רפאל ודן בן-דור , השטח נחכר מידי הכנסייה היוונית האורתודוכסית ל 99 שנה ,כיוון שמתקרבת שנת סיום החכירה , פנו החוכרים הקרן הקיימת ליוונים במטרה להאריך את חכירת השטח לעוד 49 שנה בהסכם החדש הוארכה החכירה לגוש אדמה הקרוב לשש מאות דונם הכולל גם את : חלקים משכונות רחביה וטלביה , מבני מגורים וציבור כמו בית הנשיא , גן רחביה וראש רחביה .
 
בשנת 1937 באחד המבנים  התנהל פנסיון רוזנפלד אסתר, מרחוב קקל עולה משעול כביש לכיכר שבמרכזה אובליסק מבלוקים זכוכית מטרת האובליסק לשמש כמזרקה מוארת , שאינה פעילה כיום ופרחים שתולים בה את הכיכר מקיפים מספר מבני בני שלוש קומות במבנה טבעת .
 
קיים היה ויכוח בין השופט גד פרומקין לבין אליעזר ילין האדריכל , גד פרומקין טוען כי את השם ראש רחביה שאב מן הפסוק התנכי כי ירחיב אלוהים גבולך, לעומתו טוען אליעזר לוין כי אביו דוד שאב את השם מהפסוק התנכי ויהיו בני אליעזר רחביה הראש ולא היה לאליעזר בנים, מחלוקת זאת קיימת עד היום ואין יודעים למי הפתרון .
רחוב קקל 8 ראש רחביה
 
רחוב קקל 8 פנסיון רונפלד אסתר ויוליוס
רחוב קקל 8 פנסיון רונפלד אסתר ויוליוס
בני הזוג אסתר ויוליוס רוזנפלד גרו בשכירות בביתו של אהרון ברחוה אהרון 5, גברת רוזנפלד בשנת 1935 שכרה את המקום למטרת פתיחת פנסיון, בעלה יוליוס עבד כסוכן מסחרי.
בעברו מבנה אבן בן קומה אחת וגג רעפים, בעל גינה מסביבו, בחזית המבנה גדר בעלת שני פתחי שערים עם עמודי שער ללא השערים, בחזית המבנה נטעו בחלק הימני ארבעה דקלים ,שני עצי זית ועצים נוספים,בשני צדדי המבנה בקומה הראשונה והשנייה שתי מרפסות עגולות בפינות חזית הבית.
 
כאשר בנו את ראש רחביה הוצמד למבנה מבנה נוסף מצידו הימני אשר בחזיתו מצופה אבן וחלקו האחורי מבלוק מצופה טיח , מימין למבנה מוליך הכביש למתחם ראש רחביה גוש של שלושה מבנים בני שלוש קומות ,מבנים מאורכים היוצרים את האות חת,כניסה מספר אחת היא במבנה הצמוד לחלקו האחורי הימני של המבנה המקורי.
 
כיום בקומת הממסד סניף דואר שהגיע לאורך השנים ממקומו הקודם ברחוב קקל 25 .
 
רחוב קקל 8 פנסיון רונפלד אסתר ויוליוס
 
רחוב קקל 10 ביתו של דר גלזמן משה בית הקפה חרמון
רחוב קקל 10 ביתו של דר גלזמן משה - בית הקפה חרמון
גם אדמוני היה בעל חלק מהמבנה
בעליו הרשומים של המבנה בשנים 1935-7   ,היה רופא השינים דר גלזמן משה ,דר גלזמן היה בעל קלינקה לרפואת שינים ברחוב הנביאים , בקומת הממסד בחזית החנויות שכנו חנות מכשירי הכתיבה והצעצועים של רובינשטיין , הגלנטריה והפרופמריה של חביב ,סנדלריה אקספרס של קלרמן הרמן.
 
כיום מבנה בן ארבעה קומות מחופה אבן בן ארבע קומות , קומת הממסד במבנה משמשת לארבע חנויות ,כאשר החנות בגדי הנשים שכיום במבנה בחלקו השמאלי של הבית בחזית ,שימשה לבית הקפה חרמון אשר נפתח בשנת 1938 בידי הייקים ריינר ושרף , בית הקפה שיש להגיד עליו קדיש משנת 1984 לאחר שנפטר לא בשיבה טובה.
 
בית הקפה התהדר בגינה פתוחה ארוכה , בבית הקפה שימש בעיקר  למפגשים שלא מהסוג הרומנטי ,אלא כבית קפה אשר שימש ,את כול המנהיגות הציונית ,שהתרכזה ברחביה ובשילוב אנשי רוח,סופרים ומשוררים , בן יושבי בית הקפה היו הזוג פולה ובן גוריון שהתגוררו בצריפם השוודי במקום שהוקם מלון טירת בת שבע של היום ברחוב קינג גורג.
 
חברי הנהלת הציונית כולל אוסישקין , אנשי ספרות לאה גולדברג שהאגדות מספרות כי שם למדה גרמנית, או הסופר שלמה צמח , שהיה גם אגרונום וניהל את בית ספר החקלאי ,כדורי איש העלייה השנייה שהיה ידידו של דוד בן גוריון, הסופר יצחק שנהר ,הסופר אפלפלד .
 
כתבים ועיתונאים חגגו בבית הקפה חרמון ,כיוון שהם קיבלו מידע ממקור ראשון ומהאזנה לשיחות המדיניות בהאזנה מאושרת או שלא .
 
בעת שנסגרו אולפני הרדיו לפני מלחמת השחרור , עברו האולפנים לרחוב אבן גבירול 14 שהיה מבנה בית החלוצות,בקומת המרתף ואולם המבנה , מערכת החדשות והרדיו של קול ירושלים התמקמה בבית הקפה חרמון , ובדחני השכונה מספרים שלאחר שליקטו את המידע בבית הקפה יצאו בריצה לאולפן בבית החלוצות ,בכול שעה מלאה על מנת לשדר את החדשות .
רחוב קקל 10 ביתו של דר גלזמן משה בית הקפה חרמון
 
רחוב קקל 11 פינת רחוב אבן גבירול ביתו של שמואל הכהן

במבנה התגורר בקומה העליונה שמואל הכהן קוק אחיו של הרב קוק המפורסם, בקומת הקרקע הייתה קונדיטוריית חרמון , לאחר מכן משפחת מולצ'דסקי ניהלה במקום חנות מעדנייה ומכולת,המכולת של יעקב כהן , בהמשך מחלבת היגיינה סניף של המחלבה ברחוב מלכי ישראל (מול משרד החינוך – בית החולים האיטלקי),בהמשך נפתחו במקום בית הקפה נעם ומחליפו בית הקפה בהצלחה ולידו חנות הירקות .

 

את הבית רכשה בהמשך משפחת גולדברג ,שהשכיר את חלקו למשפחת זאב ורעייתו עליזה כהן, כיום זהו מבנה אבן בעל אגף קדמי ואחורי, פינת המבנה השמאלי של המבנה היא עגולה וכוללת מרפסות מתעגלות בפינה זאת , הם נמשכות לאורך החזית ,המבנה הוקם כמבנה בן קומה אחת שנוספו לו עוד שתי קומות,למבנה גג רעפים בחלקו הימני של המבנה גרם מדרגות פתוח המוביל לקומה הראשונה ומשם פיר למעלית.

רחוב קקל 11 פינת רחוב אבן גבירול ביתו של שמואל הכהן
 
רחוב קקל 12 ביתם של בכור חיים ורעייתו לאה ירחם (ירוחם)

מבנה שנבנה בשנות השלושים ,בשנת 1935 רשום כבעליו של המבנה בכור חיים ורעייתו לאה ירחם  (ירוחם)  , על הבית נחקקה כתובת ההקדש לאגודת בתי חסד בירושלים :"בית ירחם המוקדש לזכר עולם ,לא יימכר ולא יגאל ".

 

בשנת 1935 בעלי הבית היו משפחת בכור חיים ולאה ירחם ובנם מרק שעבד כמהנדס בעיריית ירושלים ,לצערה של המשפחה הבן מרק נפטר בגיל שלושים,מרק נקרא בלדינו מרקרדו שפירושו יקר , אביו חיים של מרק עבד בבית הספר אליאנס כמורה מקצועי וכמרכז הלימוד המקצועי בבית הספר, ונודע בזכות תחביבו כנגן כינור.

 

דיירים שכירים נוספים במבנה היו : וילנצוק יצחק שעבד כמהנדס בבנק למשכנתאות גר בביתו ,בנוסף  לבני משפחת חיים ולאה , הכימאי דר נח ליכטנשטיין מהאוניברסיטה.

 

כיום המבנה הוא ,בית אבן בן קומה אחת בעל גג רעפים,מבנה המחולק לשני יחידות, החלק הקדמי משמש כיום כסוכנות נסיעות, בעברו גן ילדים של העירייה, אך לפני כך שימש לכיתות היסוד בבית הספר רחביה.


רחוב קקל 12 ביתם של בכור חיים ורעייתו לאה ירחם (ירוחם)
 
רחוב קקל 13 ביתו של צדוק ורעייתו שרה הלבץ(הלביץ)

רעייתו של צדוק לבית ברהב ,אחיו של צדוק היה המורה הגימנסיה העברית יהודה הלביץ , בשנת 1911 עבד יהודה כמורה בסמינר בית הכרם, יהודה הלך לעולמו בשנת 1913 .

 

על מנת לרכוש את החלקה לבניית ביתו ברחביה, קבל צדוק הלבץ הלוואה מבנק "הלוואה וחסכון " על סך 600 לא"י .

 

כיום מבנה אבן בן שלוש קומות, המורכבות מקומת ממסד ושתי קומות נוספות מעליו,בחלקו השמאלי של המבנה, גרם מדרגות פנימי המוביל לקומות העליונות,בחזית המבנה ממוקמות שתי חנויות.

רחוב קקל 13 ביתו של צדוק ורעייתו שרה הלבץ(הלביץ)
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור