דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

גוזו סיור מוזיאונים בעיר ויקטוריה

מוזיאון הפולקלור במצודת העיר  Folklore Museum
הכניסה בתשלום
המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00
המוזיאון ממוקם ברחוב  Melite Bernardo De Opuo Street   במצודה העיר ויקטוריה
המוזיאון ממוקם בין בתים שנבנו במאות 15-16 בסגנון הבנייה הסיציליאני בהשפעת משפחות בני האצולה שמשלו באזור לפני כניסת המסדרים הצלבניים למלטה במאה ה 15 , המוזיאון מציג את החיים במאות הקודמות של אנשי האדמה והעיר עם המסורות שהשתרשו לאורך השנים, באופן יחסי החלק הפנימי של הבתים בסגנון פשטני ,המנוגדים לחזיתות הבתים,עם דלתות קשתיות , חלונות כפולים ואבני חוץ ששמשו לבנייה מגולפים כיאות, בכדי לשמר את מבני המוזיאון שקיימים עוד מהמאה ה 15 הוחלט לשמרם בצורת מוזיאון פולקלור בשנת 1983.
 
התצוגות בקומת הקרקע מתייחסות לכלי הבית, הכלים החקלאיים, כולל כלי קציר ידיים ומחרשות ומכונות דיש , מבחר כלי יום יום ואירוח, בגדים מסורתיים מתקופות קדומות,כלי עבודה לבעלי מלאכה כמו נגרים,נפחים, מסגרים, סוגי משקולות למסחר, תאור חנויות למזון וכלליות, מכשור לאריגה ותחרה, תצוגת מפות ובגוד סרוגים, מבחר אלמנטים לשימוש הציבור וימי חגיגות הקדושים, אוסף פסלוני חמר, עבודות זכוכית ,בקומת המגורים בקומה העליונה מוצגים : ציוד ששימש לדייג מסורתי , ציוד ששימש לצייד חיות,רהוט לבתים כפריים ועירוניים,מודלים מינאטוריים של כנסיות, אביזרי דת.
ויקטוריה גוזו מוזיאון הפולקלור במצודת העיר Folklore Museum
 
מוזיאון לארכאולוגיה באי גוזו Gozo Museum of Archaeology
הכניסה למוזיאון בתשלום
המוזיאון ממוקם במצודת העיר ויקטוריה , מאחורי השער העתיק לכניסה למצודה
המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00
במוזיאון ממוקם במבנה מהמאה ה 17 , במקורו שימש המבנה כמעון הגנד מסטרים של מלטה ממסדר סנט גון, במבנה נהגו המסטרים לארח אורחים רמי מעלה, לאחר מכן עבר לידי משפחת האצולה Bondi family, מסיבה שאינה ידועה ננטש המבנה לאורך השנים והוא סבל משחיקה מתמשכת, בשנת 1937 שוקם ושופץ בסגנון הרנסנס המבנה, בידי סגן מושל מלטה סר ארי לוק, המבנה הועבר לידי שלטונות מלטה בהמשך ונפתח כמוזיאון בשנת 1960, בתחילה כמוזיאון הראשון הכללי באי גוזו ולאחר מכן בשנת 1986 ,קיבל את ציביונו העכשווי כמוזיאון לארכיאולוגיה, בתצוגות המוזיאון מורשת מלטה והאי גוזו מהתקופה הפריהיסטוריה עד התקופה המודרנית העכשווית , תערוכות קבועות ומתחלפות משלל הממצאים הארכיאולוגיים שנתגלו ברחבי האי גוזו כולל המקדשים העתיקים.
 
כל התארוכות מסודרות על פי סדר כרונולוגי ותערוך של התקופות על פי הממצאים שנתגלו,  בקומה התחתונה מוצגים ממצאים מהתקופה הניאוליתית ,מתקופת בתי המקדש במאה החמישית עד למאה ה ראשונה לפני הספירה, תצוגות משוחזרות של חדרים, כלים,שבריט חרסים, בקומה העליונה תצוגות מהתקופה הפניקית, הרומאית, ימי הביניים, תקופת האבירים, באוספים : תכשיטים, מטבעות,פסלי שיש,נרות שמן וחפצים ששימשןו לקבורה, כולל בקבוק שבו נמצאים אדם שנשרף, חלק מהממצאים נשלו מהים והם מרוכזים בחדר שנקרא Xlendiמצבות ושלטי זיכרון עם כתובות,תאורי ושחזור מקדשים, כולל מהמאה השנייה מהתקופה הפונית, יצירה יוצאת דופן היא הזאבה ושני גורייה התאומים רומלוס ורמוס היונקים מעטיניה חלב . מוערך משנת 1720 לספירה.
ויקטוריה מוזיאון לארכאולוגיה באי גוזו Gozo Museum of Archa
 
בית הכלא הישן במצודת העיר ויקטוריה  Old Prison
הכניסה בתשלום
בית הכלא הישן ממוקם במצודת העיר ויקטוריה בסמוך לבית המשפט בכיכר המרכזית של המצודה
ניתן לבקר בימי השבוע בשעות 09:00-17:00
טלפון 21565988
הכלא הישן שנבנה בשנת 1548 החליף כלא אחר שהיה במקום ,מחולק כיום לשני חלקים , חלק אולם הכניסה, שמסופחים אליו ששה חדרי כליאה, הכלא היה בשימוש מהמאה ה 16 עד המאה העשרים ,פרסומו היה בשליחת חברי מסדר האבירים להרגע בתאים הבודדים של הכלא, תאי הכליאה פונים לכוון החצר המרכזית של הכלא, כאשר הם מוקפים בהפרדה של פרוזדור צר, על קירותיו של הפרוזדור וקירות החדרים ציירו האסירים גרפיטי,וחרטו מוטיבים שונים כמו כפות ידיים,אורנומנטים,ספינות,אוסף גרפיטי זה  מהווה בזכות עצמו אוסף מרשים של ציורי גרפיטי.
 
על פי האגדות אפילו האביר הגרנד מסטר מייסד וולטה נשלח לצינון בכלא, אוסף הגרפיטי מאפשר הצצה נדירה לחייהם של האסירים ,רובם של הכלואים לאחר תקופת האבירים היו חסרחי השכלה , דבר שניכר בסגנון החריטות והציורים.
ויקטוריה גוזו בית הכלא הישן במצודת העיר Old Prison
 
מחסן אבק השריפה  Gun Powder Magazine
ממוקם במצודת העיר ויקטוריה בצמידות לסוללת תותחי הגנה שמוצבים על חומת המצודה ,התותחים עמדו בשני צדדי החומה אל מול הנמל והחוף.
וולטה מחסן אבק השריפה Gun Powder Magazine
 
גוזו הקתדראלה של ויקטוריה Cathedral of Assumption
הקתדראלה של ויקטוריה   Cathedral of Assumption
או בשמה הנוסף הקתדראלה של עליית הבתולה
הכניסה חופשית
איך להגיע הקתדראלה ממוקמת בחלקו הדרומי של הרובע המבוצר של העיר  Citadella או  Il-Kastel  ,חזיתה של הקתדראלה פונה לכוון כיכר הקתדראלה הנקרא  Misrah il-Katidral  בחלקה הדרום מערבי של הכיכר, הקתדראלה ממוקמת ליד מצודת העיר ויקטוריה.
הקתדראלה פתוחה בימי השבוע בשעות
מידע
את הקתדראלה הקתולית ,הקימו במאה ה 17 תוך שימוש בחומרים כמו אבן גיר ,משרידי מקדשים פניקיים ורומאיים המקדש לאלה יונו , אורכה של הכנסייה כארבעים מטר ורוחבה כעשרים מטר צורתה כצורת הצלב למשקיף מהמרום ,חזית הקתדראלה מחולקת לשלושה חלקים ובמרכזה פתח הכניסה במשקוף מעל  לדלת החומה מוטבעים מגן של הגרנד מאסטר רמון פיריוס אי רקפול ומגן נוסף של אחד הבישופים מהעבר,מתחת למגינים מוטבע סמל הדוקסייה השלטונית הדתית  של גוזו .

מעל לפתח הכניסה בקומה השנייה של החלק המרכזי ,גמלון שבו מוצב פסלה של מריה הצופה לכיכר ומעליו צלב הקתדראלה הקתדראלה נבנתה בסגנון ברוקי המחולק לשלושה אגפים ,כולל עמודי קורינתיים לתמיכה לגג  בין האגפים משני צדדי חזית הקתדראלה ניצבים שני תותחים קטנים להגנתה  .

קירות הקתדראלה החיצונים באגפים , אטומים ואין בהם חלונות או פתחים,האגף המרכזי של הקתדראלה מורכב משתי קומות , ברצפתה של הקתדראלה הונחו לוחות שיש בצורת פסיפס צבעוני ומקבועים בה קברים ולוחות שיש עם שמות קדושים וסמליים של הכנסייה , חלק מעניין הוא תקרת הקתדראלה שמחוסר כסף לבניית כיפה אמיתית ציירה תקרת כיפה בגג הקתדראלה על מנת לתת תחושה של כיפה מעל לכנסייה.

העמודים הקרנתים המחוברים בקשתות  מצופים בבד ארגמני ובקשתות תלויים וילונות כהים, בחלק המרכזי מוצב מזבח תפילה שמעליו גגון קטן ,בתקרה המצויירת בהטעיה ליצור רושם של כיפה מצוירת פרקסקה של עליית הבתולה מרים לשמים.

בחלקה הצפון מזרחית של הקתדראלה אנו רואים את מגדל הפעמונים שבתוכו תלויים חמישה פעמונים , המגדל מעוטר וחלקו העליון הוא צריח ומרפסת צפייה עם מעקה,
מן המרפסת ניתן לראות את החלל שתוכנן להקים עליו את כיפת הקתדראלה שהכסף לא הספיק ,אך התשתית מוכנה להמשך הבנייה

כאשר נכנסים למבנה מבעד לפתח, ופונים שמאלה נתקלים בגומחה מוארת אשר בה ניצב פסלה של מריה בעת עלייתה לגן עדן, בפסטיבלים הנערכים לעיתים קרובות נהוג להוציא את הפסל של מריה ולשאת אותו על כתפי המאמינים כיוון שהפסל כבד יש צורך בארבע עשר מאמינים לשאת את הפסל בעת התהלוכה הדתית .

לאחר הביקור בקתדראלה  ניתן בקרבת מקום לבקר במוזיאון הכנסייה בתשלום , בתצוגות המוזיאון, חפצי דת וכלים דתיים, אומנות של ציורים ופסלים במוטיבים דתיים , חפצים ששימשו את הבישופים מזהב וכסף, ניתן לראות את מזבח שעליו דמוית המתארות את הסעודה האחרונה ואת מרכבתו של אחד הבישופים .
גוזו הקתדראלה של ויקטוריה Cathedral of Assumption
 
נשקיית גוזו Armoury of Gozo 
Museum Citadel Armoury
Knights Armoury
ממוקם במצודת העיר Victoria באי גוזו
כניסה בתשלום 
המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 08:30-16:30
אולם שששוחזר בשנת 1776 ושימש כמחסן נשק של שיריון ,חרבות,קשתות רומחים וכדומה.
נשקיית גוזו Armoury of Gozo
 
מוזיאון הטבע בגוזו Natural Science Musuem gozo
הכניסה בתשלום
המוזיאון ממוקם מאחורי בתי המשפט במבצר הגדול בעיר ויקטוריה באי גוזו.
המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00
 
מבנה שנבנה במאות 17-18 בעברו אכסנייה לאבירים, לפני מלחמת העולם השנייה תואר כמלון נקי ונוח, בעת המלחמה עברו להתגורר במבנה מספר משפחות מלטזיות, המוזיאון משתרע על שתי קומות, בקומת הקרקע מוצגים בעיקר אבנים, מינרליים, חתכי שכבות גיאולוגיות,במיוחד של האי גוזו.
 
בקומה השנייה של המבנה מוצגים בתחום הצפרות והציפורים, תצוגות אנטמולוגיות של חרקים פרפרים אקזוטיים ,עשים אוסף מרחבי העולם וממלטה , תצוגגות של שרידי בעלי חיים יציים וגילם בין 35-5 מיליון שנה, מבחר נטיפים ממערת Gozitan, שברי עצמות ומאובנים מתקופת הקרח של פילים ננסיים,סוסי יאור, שני חדרים מוקדשים לשינויים אבוציונלים של יצוריים ימיים, אוסף של דר לואיס מיצי בנושא המינרליים, פיסת קרקע מהירח כולל דגל מלטה, מהטיסה השנייה של אפולו שנתרמה בידי הנשיא ניקסון, עוד בקומה השנייה אוסף ציפורים חנוטות, החלק האחרון בתערוכות למערכות האקולוגיות של מלטה והאי גוזו, חלק נרחב מופנה לאזור שמורת הטבע   Dwejra , ובעיקר לפטרייהת פטרת מלטה  שצומחת במערות , בנוסף סיפורם של מצוקי האי.
מוזיאון הטבע בגוזו Natural Science Musuem gozo
 
 
 
בניית אתרים - שרקור