דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מבצרים וביצורים באי מלטה

 
 
וולטה סיור יומי באטרקציות תיירותיות בעיר 3

מסע הסיור בעיר וולטה ,אינו צריך להיות מסע למיטיבי לכת ,או מסע כומתה צהלי, אנסה במאמר ובטיפים להקל על המבקרים בעת ביקורם באטרקציות בעיר וולטה, הן מבחינת הקטנת המאמץ הגופני , במידע תיירותי והיסטורי לאטרקציות בעיר ,לסיור התווספו ההמלצות למספר מסעדות ובתי קפה יחסית זולים ואוכל רחוב ,והכוונה למקומות הכבוד לצרכינו האישיים, כול זאת מרשמי ביקור שערכתי באיי במלטה.

את הסיור בעיר אחלק למספר תתי סיורים על פי מיקומם הגיאוגרפי בעיר ובסביבה הקרובה הסיור יכלול את מרבית האטרקציות התיירותיות בעיר וולטה ,כאשר נקודת התחלת הסיור בעיר מתחילה בכיכר התחנה המרכזית של העיר ומזרקת הטריטון  Triton Fountain   שבמרכזה .

טיפ : בשטח תחנת האוטובוסים המרכזית מצד ימין של גשר הכניסה כחמישים מטר ממוקמת תחת המידע לתיירים הראשונה של העיר והמידע לקווי התחבורה של האוטובוסים .


וולטה סיור יומי באטרקציות תיירותיות בעיר 3
 
סלימה מצודת מנואל port manoel

מצודת מנואל על שם המסטר הגדול מנואל הפורטוגזי, נבנתה בשנים 1723-55 ,המצודה ממוקמת על חוף האי מנואל להגנת נמל האי   Marsamxett Harbour ,ומעגן הספינות של העיירה סלימה במזח Sliema Creek   בחלק הצפון מערבי של העיר וולטה, מצודה מוגנת בתעלות וחומות בסגנון כוכב .

המצודה מוקפת חומה וחפיר וארבעה מיצדיות אחת בכול פינה של המצודה ,שתים מהמצדיות ממוקמות בחזית המצודה לכוון הים והנמל,השתים האחוריות הגנו על הכניסה היבשתית בגשר המחבר בין האי מלטה לאי מנואל.

במצדית הימנית בחזית הים נותר מבנה המגן על התותחים ,בין המצדיות חומה שבחזיתה שער כניסה עם מגדל שמירה מעליו בקו החוף ,מכיוון הים מוגן בעמדות מגן ,בחצר המצודה ממוקמים ארבעה מבנים בני שתי קומות ,שנים אנכים ,שאחד מהם הוא הקפלה, שני מבנים של המגורים הניצבים לים כוללים אכסדרה עם עמודים בחזיתם המלבנית.

         
סלימה מצודת מנואל port manoel
 
מדלינה מבצר נמל העיר Fort Madliena
מבצר נמל  Fort Madliena   
ממוקם בנמל העיירה   Madliena, שלושה וחצי קילומטר צפונית מערבית לעיירה סנט גוליאן, Triq ll-Madliena, Swieqi
המצודה ממוקמת בתוך אזור מגורים בנמל Madliena, המבצר שייך לקו ההגנה והחומות של קו חומות של קו ויקטוריה , המבצר המחומש גם בעמדות תותחים הוקם בשנת 1870 , תפקידו היה לשמש ככיסוי הגנה לחוף המערבי של מלטה כולל לגישה לחופי העיר וולטה , הוא נבנה במיוחד בפרופיל גובה נמוך על מנת שיקשה לראותו או לפגוע בו מאוניות מתקרבות מהים,
בעת סיור במבצר רואים כי יש גשר מסתובב בכניסה ולא גשר תלוי,
.
 
המבצר שימש את צבא בריטניה בעת שלטונם באי ובמיוחד במלחמת העולם השנייה שגם הוקמה עליו תחנת מכם וסוללות תותחים במיוחד בחלק הפונה אל הים, לאחר מלחמת העולם השנייה שימש המבצר כתחנת מכם של אירגון נאטו, המצבר ננטש מבחינה צבאית בשנת 1970 בידי הבריטיים, כיום מתופעל המקום בידי יחידת המתנדבים של יחידת החילוץ והריפוי .
 
קיימים במלטה עוד שלושה מבצרים הנושאים את אותו השם, כיום משמש המבצר כבית ספר להדרכה של יחידת החילוץ של מלטה , אך ניתן לסייר בו בסיורים מאורגנים רק ביום שבת אחר הצהריים בין השעות 14:30-15:30 , להתקשר  לטלפון   21335524 לארגון המתנדבים של St. John Rescue Corps העורכים סיורים ברחבי מלטה, או להגיע ישירות לצלצל בפעמון השער ולבקש רשות לביקור ברחבי המבצר .
מדלינה מבצר נמל העיר Fort Madliena
 
מלייה המגדל האדום Red Tower - St. AgathasTower
המגדל האדום   Red Tower  
או בשמו  St. AgathasTower
המגדל ממוקם בעיירה  Mellieha
המגדל הינו אחד ממגדלי השמירה בחופי מלטה, הוא תואם מגדלים אחרים הנקראים Wignacourt , המגדל נבנה בשנת 1649 מלבנים אדומות ומכאן שמו המגדל האדום המקורי , הוא נבנה בתקופת שלטונו של המסטר הגדול  Juan deLascaris-Castellarמבנה מרובע בעל מגדל כולל ארבע מגדלים בפינותיו כולל תותחים במגדלים היכולים לעבוד בשילוב לכיסוי השטחים מסביבו, כולל אפשרות להטות ולכוון את התותחים לכוון שער המגדל , עוביים של הקירות החיצוניים כארבעה מטר, החלק הפנימי של המגדל המרכזי מקומר בגגו.
 
חלקו הדרום מערבי של המגדל כוון להגנת Marfa  Ridge בחלקה הצפוני מערבי של מלטה,  ומפרץ  Mellieha Bay, ולכוון מזרח עם עוד מגדלים להגנת המפקדה הראשית של האבירים, הוא היה המעוז הראשי של האבירים בחלק המערבי , בשטח המגדל שרתו כשלושים לוחמים שהיו מצוידים המזון ותחמושת לארבעים ימי לחימה ומצור, במאה ה 19-20 נוספו לו בצללית נמוכה סוללות תותחים והוא שימש כמבצרון לאורך שתי מלחמות העולם וכיום משמש כבסיס מכם של הצבא המלטזי.
 
 
כיוון שהמקום הוזנח אחד מצריחיו נהרס וצריח נוסף נפגע ,נערך בו שיפוץ מסיבי ושחזור , השיפוץ החל בשנים  1999-2001 ,קירות נבנו מחדש ,הגג הוחלף , שני המגדלים הפגועים שוחזרו , בחלק הפנימי גורדו הקירות וטויחו שוב, נחשפה הרצפה
מלייה המגדל האדום Red Tower - St. AgathasTower
 
גוזו מצודת שמברי Fort Chambrey
מצודת שמברי  Fort Chambrey
המצודה ממוקמת דרומית לנמל  מגר Mgarr  על גבעה הנקראת  Ras it-Tafal .
המצודה חולשת על הנמל והסביבה הקרובה מעל לנמל מגר , לאבירי מסדר גון היה חלום לבנות מצודת עיר חדשה לחוף הים שתהווה תחליף לעיר ויקטוריה הממוקמת במרכז האי גוזו, בהקמת העיר רצו האבירים להחליפה כעיר הבירה של האי מהסיבות ,כי כאשר יקימו מצודה טובה מעל עיר הנמל היא תגן על העיר ,כתוצאה מכך היקף המסחר בין האיים יגדל ובנוסף העיר החדשה תמשוך מתיישבים רבים יותר לאי גוזו.
 
תכנונה של עיר המבצר החדש ,לקחו כעשרים וחמש שנה עקב בעיות תקציב, בשלב הזה מפקד הצי באי גוזו Jacques Francois de Chambray ,שנבחר להיות מושלה של האי גוזו , החליט להוציא מכיסו את סכום הכסף הראשוני לבניית המבצר והעיר, הבנייה נמשכה כעשר שנים, נבנו חומות ומבצר אך בניית חומות העיר ובתי התושבים לא בוצעה ,לכן הייתה בעייתית פחד לתושבים לגור בעיר, עקב פשיטות של שודדים מחוסר חומת הגנה, תוצאה זאת של פחד האנשים גרמה לנמל ולמצודה לרדת מגדולתם ו.
 
למעשה המצודה ננטשה עד מלחמת העולם הראשונה, שאז הוצב במצודה גדוד חיילים בריטיים להגנת הנמל, בהמשך בין המלחמות שימשה המצודה כבית חחולים לחולי נפש, בהמשך בית חולים ובעיקר לחולי צרעת, במלחמת העולם השנייה, בשנת 1971 שימש שוב כבית חולים לחולי נפש למשך שבע שנים,בשלב הזה החליט השלטון למסור את השטח לצרכי תיירות ולפתח אותו בהתאם לתוכניותיה.
 
שמה של המצודה ניתן לה משמו של המושל הראשון Chambray , של האי גוזו לאחר שנתן כסף להקמתה בשנת 1723 , תחילתו כמבצר להגנת התושבים בידי האבירים  ולאחר שאזל הכסף לבנייתו השתלבה המצודה בעיר ולמעשה המבצר לא הושלם.
 
ביצורי מצודת שמברי נחשבים לביצורים  האחרונים שנבנו במלטה בידי האבירים , פעילותה למעשה כמצודה הייתה כנגד הצבא הצרפתי כאשר הגיע לכבוש את מלטה בשנת 1798, בשלב הביצור עלה הרעיון לבנות בין חומות המצודה עיר כמו וולטה, כיוון שנתקלו בבעיות כספיות הבנייה הופסקה ,כיום בשטחה  של המצודה הוקמו בתי מלון ודירות מגורים מודרניים תוך שימוש בחומרים ובסגנון הכפרי ,בתוך ביצורי המצודה על מנת לשמר את אופייה העתיק, ינטעו גנים יבנו כיכרות ציוריות ויהיו שטחים פתוחים והכול בשילוב החומות הקיימות,כאשר עומדים במרומי המצודה ניתן להשקיף על שני האיים הנוספים באיי מלטה.
 
מעל לנמל בחלקו השמאלי, ניצבת גם כנסיית לורדס שנבנתה בשנת 1888 בסגנון גותי,
גוזו מצודת שמברי Fort Chambrey
 
מלטה אטרקציות מלחמתיות הקשורות לצבא באי
אטרקציות הקשורות לצבא באי מלטה  
מצודת  Fort St Elmo  בעיר Valletta
הנשקייה בארמון Palace  Armoury  בעיר Valletta
פעמון המצור  Siege Bell  Memorial בעיר Valletta
מוזיאון המלחמה   War  Museum  בעיר Valletta
מגדל השמירה  Wigna  court Tower בעיר Valletta
 
מספנות הצי Fleet Storehouses בעיירה Vittoriosa באי מלטה
מצודת  Fort St Angelo בעיירה Vittoriosa באי מלטה
מוזיאון הצי Malta Maritime  Museum  בעיירה Vittoriosa  באי מלטה
 
מצודת נמל Fort  Madliena  בנמל העיירה  Madliena
המגדל האדום  Red  Tower  בעיירה Mellieha
חומת   VictoriaLines    בעיירה Madliena
 
מצודת נמל  Fort  Ricasoli  בעיירה  Kalkara
מצודת נמל    Fort  Rinella  בעיירה  Kalkara
 
מצודת נמל Fort Mosta  נמל Mosta
חומת   Victoria Lines  בעיירה Mosta
 
מצודת  Fort St  Lucian בעיירה Marsaxlokk באי מלטה
 
מוזיאון חיל האוויר Malta Aviation  Museum  העיירה  Rabat
מוזיאון המשטרה  Police  Museum בעיירה Floriana
מלטה אטרקציות מלחמתיות הקשורות לצבא באי
 
מרשלוק מצודת סנט לוציאן Fort St. Lucian
מצודת סנט לוציאן  Fort St . Lucian
המצודה נפתחת לקהל לקבוצות של 2-5 אנשים בימי שבת בשעות 9:00-10:00-11:00 , לקבוצות גדולות יותר יש לתאם בטלפון  2223317 .
המצודה ממוקמת בחלקו המערבי של כפר הדייגים Marsa xlokk ,על לשון בין כפר הדייגים לבין  Birzebbuga,  זהו מבצר שהוקם להגן על מפרץ Marsaxlokk Bay  כמו עוד מבצרים ועמדות שמירה לאורך קו החוף , עמדות ומבצרים אלו הוקמו להתרעה והגנה מפני אוניות שודדים וכוחות אויב תורכיות, זהו מבצר מסיבי שנבנה בשנים 1610-11  בידי הגרנד מסטר  Grand Master De Wignacourts ,בפעולתו הראשונה הגן המבצר , מפני פלישת ששים אוניות תורכיות על המפרץ, המצודה שוכנת על קו החוף ונמוכה מעל תנאי השטח מסביבה , ועקב מיקומה לא היה ניתן לשגר אותות איתות לבשר על התקרבות כוחות עוינים למלטה, בעת הכיבוש הבריטי הורחבה המצודה ובוצרה בתוספות מגן נוספות כמו תעלת מגן, מצדיות ,הצד הפונה אל הים חוזק בחומות ושלושה עמדות  תותחים ,כיום העמדות רייקות והתותחים סולקו .
 
בתקופה ההיא נבנה המבצר כמרובע והוצבו בו ששה תותחים וחיל משמר של אבירים, מסביב נחפרה תעלה והכניסה הייתה מעוקלת להגנה טובה יותר, במצודה נבנתה קפלה קטנה לקדוש סנט לוסיאן, לאחר עזיבת הבריטיים נשתכחה המצודה, ונעשה במבצר שיפוץ אמיתי.
 
לצורך פתרון בעיה זאת של תקשורת, הוסיפו בגבעה השולטת מאחורי המצודה ,בכנסייה העתיקה  st. Gregorio של הכפר Zejtun על הכנסייה שני מגדלי תצפית ומעבר פרוזדור מבוצר, שקירותיו בוצרו   עם חלונות ,ממגדלים אלו  ניתן היה לתצפת לכוון הים ולנמל הגדול בוולטה, מגדל נוסף הוצב בכנסייה בכפר סנט תומאס St. Thomas, מגדלים אלו אפשרו העברת אותות בקלות למצודות של הנמל הגדול,בתקופת מלחמת העולם השנייה שימשו מבנים אלו כמחסן תחמושת וכיום משתמשים בהם כמרכז החקר הימי במלטה לדיג ושימור .

מרשלוק מצודת סנט לוציאן Fort St. Lucian
 
מרשלוק מצודת טה סילק Fort Tas-Silg - Ta Silc
מצודת טה סילק   Fort Tas-Silg - Ta Silc
מצודה מצולעת שהוקמה בשנים 1879-83 ביד הבריטים , המצודה השולטת על השטח ממוקמת על לשון היבשת  Delimara Headland בכניסה לנמל Marsaxlokk,ממוקם מעל ל hofra-z-Zghira, מבצר זה נבנתה על מנת לשמש כמוצב פיקוד ושליטה ,
את המצודה מקיף חפיר שבחלקו נהרס בשנים האחרונות עקב קריסה,
 
המצודה שולטת על מפרץ ונמל  Marsaxlokk Bay  ועל הכניסה הצפונית של מפרץ  Marsacala Bay, היו בה עמדות תותחים רבות ותותחים שאינם עוד, המצודה היא אחת משרשרת מצודות שהגנו על המפרץ והנמל , בשנות החמישים שרתה במקום יחידת אלחוט בריטית ,כשלוש מאות מטר מהמצודה היה מוצב חוץ עם תותחים גם כן, כיום משמש המבצר כמקלט לגידול כלבים  .
מרשלוק מצודת טה סילק Fort Tas-Silg - Ta Silc
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור