דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

כנסיות וקתדראלות באי גוזו

 
 
גוזו האי סיור באוטובוס תיירים הקו הירוק

לאי גוזו מגיעים במעבורת היוצאת ממפרץ גן עדן בחלק המערבי של האי מלטה , המעבורת מגיעה לנמל מגר  Mgarr , זמן הנסיעה כעשרים דקות, מהנמל אוטובוס מספר 25 נוסע לעיר הבירה ויקטוריה. 

 

האי גוזו הינו האי השני בגודלו במלטה, מתגוררים בו מעל לשלושים אלף תושבים, מיקומו כחמישה קילומטר צפונית מערבית לאי מלטה, אורכו כארבע עשר קילומטר ורוחבו מעט מעל לשבעה קילומטר, היוונים אשר שלטו באי במהלך ההיסטוריה כינו את האי אוגיגיה והאגדה מספרת על נימפיאה בשם קליפסו שהצילה את אודיסאוס בעת שספינותיו טבעו ליד האי וטיפלה בו במערות לאורך שבע שנים .

 

           

       

גוזו האי סיור באוטובוס תיירים הקו הירוק
 
גוזו הכפר פונטנה pontana
הכפר פונטנה  pontana 

הכפר ממוקם ממוקם באי גוזו איך להגיע הכפר ממוקם בחלק המרכזי דרומי של האי , מגיעים אליו בהליכה מהעיר ויקטוריה או באוטובוס הנוסע ל  Xlendi    קו 87.

 

כפר המשמש כפרוור של העיר ויקטוריה באי גוזו ,פרוש שמו של הכפר מאיטלקית הוא אביב, פרסומו של הכפר מהמעיין יש המכנים אותו מעיין האביב  , בעוד המקומיים מכנים אותו בדרך אך המעיין    Ghajn L-Triq , לכפר מעין מים מתוקים ומכאן שמו, אכלוס הכפר החל במאה השש עשר לספירה מעל למעיין נבנה מבנה קמור, המים שימשו הן לכביסה והן לשתייה והשקיה.

 

למעשה הכפר שהוקם במאה השש עשר נקבע במקומו עקב מציאת מעיין המים, בכפר בתחילת המאה התשע עשר ,התגוררו בכפר רבים מדייגי מפרץ Xlendi .

גוזו הכפר פונטנה pontana
 
מלטה סיפורי הכנסיות
הכנסיות במלטה
תולדות כניסת הנצרות למלטה ,קשורה לניפוץ סירתו של השליח St Paul of Tarsus, בדרכו לרומא בחופי מלטה ושהייתו במלטה לאורך שלושה חודשים במחבוא, למרות שלטון בני לאומים ודתות שונות על מלטה של הרומאים ולאחר מכן הערבים לאורך למעלה ממאתיים שנים, הפגינו תושביה של מלטה, חופש דתי של מסורות וכתות נוצריות שונות . ניתן לראות זאת בהקמת קפלות עתיקות הפזורות ברחבי האיים המרכיבים את מלטה.
 
באיי מלטה מעל לארבע מאות כנסיות , השייכות לזרמים שונים בנצרות,חלקם הגדול תוכננו ונבנו בידי תושבי מלטה, בזמם החופשי ובדרך כלל ,ללא תשלום בעבור עבודתם ,חלקם של הכנסיות הוקמו על שרידי מקדשים פגאנים ,חלקם הוקדשו בידי האפיפיורים, לחלקם הוענקה אצטלה קדושה בחיבור אגדות וסיפורים, חלקם קבלו ייחוס לפתרון בעיות בריאות ומזור ולחלקם הוענקו זכויות לפתרונות רוחניים ועסקיים, קיימות כנסיות וקתדראלות באיים הנחשבות לגדולות בקנה מידה עולמי, חלקם מעוצבים חיצונית ופנימית ברמה הגבוהה ביותר, וממש נראה שקיימת תחרות עיצובית אדריכלית, שכיות חמדה ותשמישי קדושה כולל פסלי המדונה בהקדשים שונים ומחומרים שונים.
 
בסך הכול במלטה ישנה סובלנות דתית לכול הדתות, למרות שבחוקת האי הדת הרשמית היא הקתולית של רומא, ישנם מספר זרמים וכתות נוצריות בנוסף לכנסיות הקתוליות הרומאיות, קיימים גם טקסים שונים המתקבלים בהבנה ובסובלנות מצד השלטונות ומוסדות הדת במלטה.
מלטה סיפורי הכנסיות
 
כנסיית בזיליקה Nativity of Our Lady
כנסיית בזיליקה  Nativity of Our Lady  
ממוקמת בישוב Xaghra באי גוזו
במרכז הכפר  Xaghra  ממוקמת כנסייה מפוארת בסגנון ברוקי מעוטרת על שם מריה הקדושה של הנצחונות,הכנסייה ידועה בשמה הנצחון או אל במבינה , הכנסייה נבנתה לציין את נצחון האבירים על המוסלמים התורכיים במחצית המאה ה  15 ,את המבנה בנו בתחילת המאה ה  19 בידי מאמינים מסיציליה ,בתוך הכנסייה אוסף פסלים מצופי זהב , ציורים איטלקיים ,כלי קודש בסגנון איטלקי ועוד, בשנת 1878 הובא לכנסייה פסלו של ישו התינוק בידיה של מריה , פסל זה המכונה אל במבינה מעניק לכנסייה את שמה השני.
כנסיית בזיליקה Nativity of Our Lady
 
גוזו קפלה גברתנו האדונה chapel Our Lady of Lourdes
קפלה גברתנו האדונה   chapel Our Lady of Lourdes
ממוקמת בצוק מעל נמל מגר  Mgarr באי גוזו , ניתן להגיע לקפלה ברגל מהנמל או מאזור Ghajnsielem, או באוטבוס מספר 25 מתחנת האוטובוס של ויקטוריה
 
הנוף הנשקף מהקפלה שווה את המאמץ להגיע אליה, פסלה של מרים הבתולה הוצב בחור טבעי מתחת למצוק , פסל זה שיוצר בידי האמן אנטוניו בוטוצלי בשנת 1879, מעל לפסל נבנתה קפלה ,הבנייה נמשכה בין השנים 1888-1949 בסגנון גותי הכולל גג משופע וצריח פעמונים גותי בחלקה האחורי של הקפלה הכולל חמשה פעמונים ומתחת לגג הצריח מקובעים בכל ארבעת צדדיו שעונים ,מתחת לגמלון הכניסה ממוקם חלון עגול ומתחתיו הכניסה הראשית למבנה.
 
חדר התפילה מצולע ובעל גג מקומר ומתחתיו פסל הבתולה של מריה של העיר לורדס , הפסל נתרם לקפלה בשנת 1893, חג ההתגלות נחגג בכול שנה ב 11 בחודש פבואר , במהלך החג נוהרים רבים לקפלה ונערכת תפילה המוני גדולה.
גוזו קפלה גברתנו האדונה chapel Our Lady of Lourdes
 
גוזו הקתדראלה של ויקטוריה Cathedral of Assumption
הקתדראלה של ויקטוריה   Cathedral of Assumption
או בשמה הנוסף הקתדראלה של עליית הבתולה
הכניסה חופשית
איך להגיע הקתדראלה ממוקמת בחלקו הדרומי של הרובע המבוצר של העיר  Citadella או  Il-Kastel  ,חזיתה של הקתדראלה פונה לכוון כיכר הקתדראלה הנקרא  Misrah il-Katidral  בחלקה הדרום מערבי של הכיכר, הקתדראלה ממוקמת ליד מצודת העיר ויקטוריה.
הקתדראלה פתוחה בימי השבוע בשעות
מידע
את הקתדראלה הקתולית ,הקימו במאה ה 17 תוך שימוש בחומרים כמו אבן גיר ,משרידי מקדשים פניקיים ורומאיים המקדש לאלה יונו , אורכה של הכנסייה כארבעים מטר ורוחבה כעשרים מטר צורתה כצורת הצלב למשקיף מהמרום ,חזית הקתדראלה מחולקת לשלושה חלקים ובמרכזה פתח הכניסה במשקוף מעל  לדלת החומה מוטבעים מגן של הגרנד מאסטר רמון פיריוס אי רקפול ומגן נוסף של אחד הבישופים מהעבר,מתחת למגינים מוטבע סמל הדוקסייה השלטונית הדתית  של גוזו .

מעל לפתח הכניסה בקומה השנייה של החלק המרכזי ,גמלון שבו מוצב פסלה של מריה הצופה לכיכר ומעליו צלב הקתדראלה הקתדראלה נבנתה בסגנון ברוקי המחולק לשלושה אגפים ,כולל עמודי קורינתיים לתמיכה לגג  בין האגפים משני צדדי חזית הקתדראלה ניצבים שני תותחים קטנים להגנתה  .

קירות הקתדראלה החיצונים באגפים , אטומים ואין בהם חלונות או פתחים,האגף המרכזי של הקתדראלה מורכב משתי קומות , ברצפתה של הקתדראלה הונחו לוחות שיש בצורת פסיפס צבעוני ומקבועים בה קברים ולוחות שיש עם שמות קדושים וסמליים של הכנסייה , חלק מעניין הוא תקרת הקתדראלה שמחוסר כסף לבניית כיפה אמיתית ציירה תקרת כיפה בגג הקתדראלה על מנת לתת תחושה של כיפה מעל לכנסייה.

העמודים הקרנתים המחוברים בקשתות  מצופים בבד ארגמני ובקשתות תלויים וילונות כהים, בחלק המרכזי מוצב מזבח תפילה שמעליו גגון קטן ,בתקרה המצויירת בהטעיה ליצור רושם של כיפה מצוירת פרקסקה של עליית הבתולה מרים לשמים.

בחלקה הצפון מזרחית של הקתדראלה אנו רואים את מגדל הפעמונים שבתוכו תלויים חמישה פעמונים , המגדל מעוטר וחלקו העליון הוא צריח ומרפסת צפייה עם מעקה,
מן המרפסת ניתן לראות את החלל שתוכנן להקים עליו את כיפת הקתדראלה שהכסף לא הספיק ,אך התשתית מוכנה להמשך הבנייה

כאשר נכנסים למבנה מבעד לפתח, ופונים שמאלה נתקלים בגומחה מוארת אשר בה ניצב פסלה של מריה בעת עלייתה לגן עדן, בפסטיבלים הנערכים לעיתים קרובות נהוג להוציא את הפסל של מריה ולשאת אותו על כתפי המאמינים כיוון שהפסל כבד יש צורך בארבע עשר מאמינים לשאת את הפסל בעת התהלוכה הדתית .

לאחר הביקור בקתדראלה  ניתן בקרבת מקום לבקר במוזיאון הכנסייה בתשלום , בתצוגות המוזיאון, חפצי דת וכלים דתיים, אומנות של ציורים ופסלים במוטיבים דתיים , חפצים ששימשו את הבישופים מזהב וכסף, ניתן לראות את מזבח שעליו דמוית המתארות את הסעודה האחרונה ואת מרכבתו של אחד הבישופים .
גוזו הקתדראלה של ויקטוריה Cathedral of Assumption
 
האי גוזו הכנסיות באי
כנסיות באי גוזו
כנסיות בעיר ויקטוריה
כנסיית Gozo Cathedral, רחוב 
כנסיית St.George, רחוב 
כנסיית St.Francis Conventual , רחוב 
כנסיית St.Augustine Convent , רחוב 
קפלה לורנצו   chapel in Lunzjata 
 
כנסיות בעיירות ובכפרי האי גוזו
כנסיית גבירתנו של לורנטו  Our Lady of Loreto   ממוקמת בישוב Ghajnsielem באי גוזו
הכנסיית הישנה Old Parish Church ממוקמת בישוב Ghajnsielem באי גוזו
כנסיית סנט אנטוני של פדואה   St. Anthony of Padova  ממוקמת בישוב Ghajnsielem באי גוזו
 
כנסיית  Ta Pinu Sanctuary ממוקמת בישוב Gharb באי גוזו
כנסיית  Visitation of Our Lady ממוקמת בישוב Gharb באי גוזו
 
כנסיית  St.Gregory the Great ממוקמת בישוב  Kercem  באי גוזו
כנסיית  St.Pauls Shipwreck ממוקמת בישוב Munxar באי גוזו
כנסיית  Rotunda of St.John the Baptist   ממוקמת בישוב Xewkija באי גוזו
כנסיית  Sacred Heart of Jesus ממוקמת בישוב Fontana באי גוזו
כנסיית  St.Margaret ממוקמת בישוב Sannat באי גוזו
כנסיית Sts.Peter and Paul  ממוקמת בישוב Nadur באי גוזו
כנסיית  St. Joseph ממוקמת בישוב Qala באי גוזו
כנסיית St.Mary  ממוקמת בישוב zebbug באי גוזו
כנסיית  St.Paul ממוקמת בישוב Marsalforn באי גוזו
כנסיית  Corpus Christi ממוקמת בישוב Ghasri באי גוזו
כנסיית Nativity of Our Lady  ממוקמת בישוב Xaghra באי גוזו
כנסיית St.Lawrence  ממוקמת בישוב San Lawrenz באי גוזו
האי גוזו הכנסיות באי
 
קתדראלת Ta Pinu Sanctuary
קתדראלת  Ta Pinu Sanctuary Our Lady of Ta  Pinu    

כניסה חופשית הקתדראלה פתוחה בימי שני – שבת בשעות 09:30- 16:30 , נערכים סיורים מודרכים בכמה שפות, טלפון  22556187.

 

איך להגיע  הכנסייה הקתולית הבודדת באי גוזו שבמלטה, ממוקמת על שלוחה של גבעה בגובה של 100 מטרים, כשלושה קילומטרים צפונית-מערבית לעיר ויקטוריה וכחצי קילומטר ממזרח לכפר קארב  Gharb   שבתחומו היא נמצאת.

מידע  

הכנסייה המוכרת ככנסייה לאומית   National Shrine , הכנסייה שהחלה את דרכה כקפלה קטנה במאה ה  15 ונודעה כקפלת האצילים, נחשבת  כאתר צליינות פופולארי ואחת הכנסיות החשובות במדינה.

קתדראלת Ta Pinu Sanctuary
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור