דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

זכרון יעקב רחוב הנגיד

הפקיד אגרונום ז'יסטן דיגור הצרפתי

ביתו של הגנן דיגור היה ממול לבית הכנסת אוהל יעקב,הבית נהרס לאורך השנים ונותרה ממנו חנות נעלים שנבנתה על חורבות המבנה.

שימש כ מדריך החקלאות הראשון שנשלח בשנת 1882 ,למושבה ראשון לציון ,לאחר שהוציא דיבתם של חלק מחברי הוועד במושבה,הועבר באפריל 1886 למושבה זכרון יעקב בתחילה כמורה לצרפתית בשכר חודשי נמוך,לאחר מכן החזיר אליהו שייד את מעמדו והפכו בחזרה ליועץ חקלאי והממונה על הגינון במושבה זכרון יעקב.

בין יתר הפעולות שעשה דיגור במושבה זכרון ,הוא הקים את גן הברון (גן טיול במושבה זכרון יעקב) בין השנים 1886-1888,דיגור היה גנן ממוצא נוצרי שסיים את בית הספר לגננות בצרפת,לאחר סיום לימודיו עבד דיגור, בעירית פריס, באלג'יר ובמצרים ,שם הסתכסך עם מושל העיר שבה עבד וסולק לארץ ישראל.

הפקיד אגרונום ז'יסטן דיגור הצרפתי
 
זיכרון יעקב בית הכנסת אוהל יעקב

בית הכנסת ניצב מול גן הברון בצומת הרחובות המייסדים הנדיב (בצומת)הכניסה מרחוב הנדיב .

בית הכנסת אוהל יעקב נבנה בידי הברון רוטשילד לזכרו של אביו יעקב, בית הכנסת המרכזי של זיכרון יעקב נבנה בשנת 1886,כבית כנסת מפואר ששימש גם לאסיפות עם הברון בעת ביקוריו עם החקלאים במושבה .

כיוון שבארץ ישראל שלטו באותה העת התורכים ,שאסרו בנייה ללא רשותם אך הוגבלו בהריסת בתים על פי החוק העותומאני כי מבנה שיש עליו גג אין הורסים, ישבו וחשבו תושבי המושבה כיצד להתחכם לשלטונות ולבנות את בית הכנסת.

עמדו והתכנסו בלילה אחד תושבי המושבה והקימו מבנה שמעליו גג רעפים ,לקירותיו הצמידו טבעות לקשירת סוסים ,כאשר נשאלו לפשר המבנה שהוקם בחופזה ,סיפרו התושבים לפקידי השלטון ,כי מטרתם לבנות אורווה לסוסים,המלאכה הושלמה במהרה ובמקום התנוסס מבנה בית הכנסת ,סיפור דומה יש לבניית בית העם בגדרה .

זיכרון יעקב בית הכנסת אוהל יעקב
 
זיכרון יעקב גן הברון – גן הטיול

הגן הממוקם במרכז המושבה זיכרון ,בפינת הרחובות הרצל והנדיב,בסיפורו של גן הברון קשור לגינתו של פקיד הברון פרנסיס דיגור שהחליט להוסיף לבית מגוריו גן נוי בשנים 1886-8 , הגן השתרע על השטח שכיום הוא נמצא בתוספת לחלק שבית המועצה יושב עליו והגיע עד בית הפקידות,שהיה ביתו הפרטי של הפקיד –אגרונום  פרנסיס דיגור , לאורכו של מרבית רחוב המייסדים ואפילו נשק לבית ההסתדרות בשכונה .

לצורך הגשמת חלומו להקים גן כדוגמת הגנים בצרפת מולדתו, לצורך זה החל האגרונום לכרות אדמה להקים בורות על מנת להקים מזרקות ובריכות מים לגידול צמחי מים, בניגוד לצורת הגנים שבחצרות האפנדים הערביים העשירים הבוסתן ,הגן נוי בזיכרון יעקב לא הוקם בסגנון בוסתן והיה ללא עצי פרי,מטרתו היחידה של הגן הייתה לשמש גן טיול ומנוחה ,ואכן תושביה של זיכרון יעקב היו נוהגים לפסוע בין שבילי הגן ,ליהנות מריחם של צמחיו הפרחוניים ,הגן גם שימש להתערות של צעירים וצעירות בשעות הערבית.

בקרב תושביה הערביים של הכפרים הערביים בסביבת המושבה כמו זמרין היו התושבים מספרים בשבחו של הגן ללא עצי הפרי,כיוון שנדרשו כמויות מים ניכרות להשקיית העצים מיד שהוקמה בריכת המים והצנרת לאחריה חובר צינור מים להשקיית הגן בשנים 1901-3

זיכרון יעקב גן הברון – גן הטיול
 
בית האגודה להלוואה וחיסכון ברחוב הנגיד

מיקומו של המבנה ברחוב הנדיב (רחוב הפקידים),המוסד הבנקאי הוקם בשנת 1906,לאחר שמושבה שהייתה תחת חברת פיקא בבעלותו של הברון רוטשילד ,התחלפה באגודה יק"א בשנת 1900 בבעלותו של הברון הירש,אז גם פסקו לזרום כספי הנגיד רוטשילד,למרות שחלק גדול מהנחלות נרכשו לאורך השנים מידיהם של פקידי הברון והפכו לרכושם הפרטי,אל עדיין נדרשו סכומי כסף על מנת לרכוש חומרים זרעים וציוד חקלאי להמשך תפעול החצרות החקלאיות במושבה.

בצר להם החלו האיכרים ללוות כספים מבעלי ממון ,בתנאי החזרה קשים ובריבית גבוהה,מצב מצוקה וצבירת חובות למלווים, שעיקר מעשיהם היה צבירת ממון מההלוואות הללו שהעמידו לרשות האיכרים,אישי צבור מתוך המושבה הבינו כי יש להקים גוף בנקאי שיעזור לאיכרים במצוקתם הכספית במושבה.

חבורת היוזמים להקמת אגודה חברים בנקאית שעליהם נמנו :אהרון אהרונסון,נפתלי וייץ,ישראל לרנר,דוקטור הלל יפה,זכריה שפירא,ישראל ניידרמן ועוד,שיצרו הון יסוד מכספם ומכסף שנתקבל בהלוואה מאגודת יק"א ,חברי האגודה התקבלו לאגודה החקלאית מקרב תושבי ואיכרי המושבה ,תוך תשלום דמי חבר באגודה ומכספים אלו החלו להלוואות כספים לחברי האגודה

בית האגודה להלוואה וחיסכון ברחוב הנגיד
 
זיכרון יעקב בית הפקידות - מוזיאון העלייה הראשונה

מוזיאון העלייה הראשונה, ממוקם ברחוב הנדיב 2 (רחוב הפקידים בעבר), הכניסה בתשלום טלפון לתאום 04-6294777 המוזיאון פתוח בימים בימים ב – ה   בשעות 15:00-09:00,יום שישי בשעות 09:00-14:00,בשבת סגור, במוזיאון ניתן לסייר עצמאית ובסיור מודרך היוצא בכל יום בשעה 11:00.

 

מוזיאון העלייה הראשונה בן השלוש קומות לתצוגות ,שהוקם בשנים 1984-1985 ,נבנה בידי פקידיו של הברון רוטשילד על מנת לשמש כמשרדים ובית מגורים, של שליחיו של הברון  רוטשילד, המוזיאון שנפתח בשנת 1999 מנציח את ראשית ההתיישבות הציונית ואת תולדות העלייה הראשונה,האחראים על הפיכת המבנה ופתיחתו כמוזיאון הם משה ושרה אריזון (ארינסון).

 

מעט היסטוריה

 

בעת שלטון פקידי הברון במושבות השונות שהוקמו בארץ ישראל,שרכשו אדמות,נתנו הלוואות לאיכרים המתיישבים,פיתוח ענפי חקלאות ומשק בעלי חיים,נטיעת מטעי עצי תות כמזון לתולעי המשי ,על מנת להקים מפעל ליצור חוטי משי לתעשיית הבגדים,נטיעת כרמי ענבי יין ויקבים ליצור יין ,שתילת שיחי בשמים ליצירת מפעל ליצור בושם,שלצורך זה הוקם מבנה המעבדה שנקרא ארביטער שולה בקרבת מקום,(המפעל עצמו הוקם במושבה בנימינה).

זיכרון יעקב בית הפקידות - מוזיאון העלייה הראשונה
 
 
 
בניית אתרים - שרקור