דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

זכרון יעקב סיור בדרך היין רחוב המייסדים

 
 
זכרון יעקב סיפורה של מושבה 1

תודה לצאצאי משפחות מייסדי המושבה,למספרי הסיפורים,לזקני המושבה ובמיוחד לחיליק לייטנר שממנו למדתי הרבה.

סיפור הקמת המושבה מתחיל בשנת 1882,בעקבות התחלת ההתעוררות של יהודי אירופה עקב עליית זרם הפוגרומים ,שנעשו מספר שנים קודם לכן ,חלקם של המהגרים היהודים היגר לאמריקה,אך חלקם החליטו כי הם עולים לארץ ישראל, על מנת להתיישב בה ולהתפרנס מעבודת האדמה ,למטרה זאת ,יש להוסיף את ההתעוררות הדתית והכמיהה לחזור לארץ אבות.

שנה לפני עלייתם לארץ של יהודים מרומניה,ברוח מפלגת חובבי ציון במדינה,החלו להיערך אסיפות ,שבהם נאמו אישים מפורסמים לעליה לארץ ישראל,באספות ניתנו תיאורים דמיוניים של ארץ זבת חלב,שכאשר עומדים מתחת לעץ הפרי ,הפרי נושר לידיו של העומד,במטרה לשלוח את נציגי ומרגלי העדה, לתור את הארץ המובטחת, נאספו כספים מקהל המאזינים באספות, על מנת לשלחם ובעתיד לעזור לעולים החדשים (קולניליסטים) בקליטתם בארץ המובטחת.

נוצרו קבוצת תומכים בערי רומניה ,שהבטיחו לשגר כספים ככול שיידרש ,על מנת לתמוך בחבלי הקליטה, של העולים שכונו " אמיגרנטים",בתחילה נשלחו שלושה נציגים ,לתור את הארץ ארץ,כאשר חזרו מרגלים אלו לקהילות ברומניה,הם הפליגו בסיפורי מעשיות על הדבש הנמצא על האדמה ,כאשר הפעולה הנדרשת היא, להתכופף ולאספו.

זכרון יעקב סיפורה של מושבה 1
 
זכרון יעקב סיפורה של מושבה 2

הקדמה

חברת יק"א שפרוש שמה הוא, החברה היהודית להתיישבות,הוקמה בידי הברון מוריס הירש בשנת 1891,כאשר מטרתה העיקרית ליישב את פליטי הפרעות היהודים מרוסיה ,תוך הכשרתם לעבודה חקלאית,ביבשות שאליהם נשלחו אמריקה וארגנטינה 

למרות שאגודת חובבי ציון ,ניסתה לשנות את דעתו ולאפשר הגירה של יהודים אלו לארץ ישראל,אך הקשיים והשלמונים שנדרשו להגשמת מטרה זאת ,בידי השלטון העותומאני היו רבים ומסובכים,הם שגרמו לו להעדיף את הרעיון ההתיישבותי באמריקה וארגנטינה.

מהפך משמעותי חל לטובת התמיכה בהתיישבות של יהודים בארץ ישראל ,התרחש בשנת 1896, כאשר הברון מוריס הירש ,הלך לעולמו וכספו עבר לידי רעייתו,שהחליטה בהשפעת יועציה היהודים ,לתמוך בתחילה במושבות חדרה,משמר הירדן ונס ציונה.

כאשר החליט הברון רוטשילד ,לעזוב את רעיונו בהקמת המושבות בארץ ישראל ,בשנים 1899-1900,הוא פנה לאלמנתו של הברון מוריס הירש,בבקשה שיק"א תקבל עליה, את מפעל התמיכה וההתיישבות במושבות אשר הקים בארץ ישראל ,בשנים 1893-1890,לאחר משא ומתן ,מסר הברון רוטשילד את רכושו וניהול מפעליו בארץ ישראל , ביטל את שלטון פקידיו במושבות,ההסכם שנחתם עם הברון ,כלל גם הקמת גוף ניהול חדש שלבסיסו העביר הברון רוטשילד, כחמש עשר מיליון פראנקים מוזהבים.

זכרון יעקב סיפורה של מושבה 2
 
זכרון יעקב סיפורה של מושבה 3

החיים במושבה ערב מלחמת העולם הראשונה

עד שהחלו ההכנות למלחמת העולם הראשונה ,התקיימו יחסי שלטון ,שלוו בשימון כספי נרחב מרצון ומחוסר רצון של תושבי המושבה שכלכלתם הייתה בקו עלייה ושיפור,למרות שבתחילה התגייסו שחלק מצעירי המושבה מרצונם לעזרת הצבא העותומאני ,הגיוס בכפיה של צעירים יהודיים בארץ ישראל החל ממש בתחילת המלחמה,יחסם של העותומאני אל מגויסים אלו בתחילה עבר על מי מנוחות ,אך בהמשך התחלף היחס לחשדנות טוטלית של העותומאניים המוסלמים אל הכופרים ,ומכאן הגיע ההתייחסות וההכבדה על מגויסים אלו שהביאה גם לשינויים וחשדנות בכללי ההתנהגות ,כלפי אנשי המושבה ויתר המושבות היהודיות בארץ ישראל.

קשיי המלחמה והאספקה,המצור הימי הבריטי על חופי ארץ ישראל,הביאו את השלטון העותומאני בארץ ,להשתמש בכוח רב כנגד הישוב,מעשי החרמות,שוד וגזל הפכו ללחם חוקו של השלטון העותומאני,לחוסר האונים הזה הצטרפו פגעי הטבע שהכו ביבולים החקלאיים של איכרי המושבה ,במו מכת הברד של שנת 2014 שהשמידה יבולים רבים ומכת הארבה הנוראית בשנת 1915 שלא הותירה כמעט תוצרת חקלאית ,הביאו את האיכרים במושבה אל פת לחם.

אנשי השלטון העותומאני שהתרגלו לקבל את חלקם בבקשיש וההוצאות הרבות שנגרמו להם עקב המלחמה ,לא רקחו את לבבם ,בדרישתם הבלתי הגיונית ,לקבל את המיסים והשלמונים שהתרגלו אליהם,מצבם של איכרי המושבה הדרדר לאחור, כעגלה ללא בלמים בעת החלקתה, למרות זאת הצליחו תושבי המושבה ,לפדות חלק ממגויסי המושבה (הסוכרה) .

זכרון יעקב סיפורה של מושבה 3
 
זכרון יעקב סיור לאורך רחוב המייסדים – דרך היין

תודה לצאצאי מתיישבי זיכרון יעקב ובמיוחד לחיליק לייטנר עזרה באיסוף החומר.

שמות רבים לו ,אגדות זקני זיכרון יעקב  מציינים שבעת סלילתו נתנו לו את השם הבומבסטי הרחוב החדש,חכמי הדור החליטו שמכיוון שמגיעים מהעיר יפו יקרא הרחוב דרך יפו,בהמשך נקרא על שם אל בורג' הכפר הערבי, ליצני המושבה החליטו לקרוא לרחוב רחוב הגורן  משום מבנה הגורן הגדול שעמד בתחילתה רחוב ,שעל גבי חבילות הקש בדקו צעירי המושבה את גדולתם , כיום משמש המבנה לעמותת הגדעונים משמרי ההיסטוריה של זיכרון יעקב .

כיוון שבזיכרון הוקמו בתחילה שני רחובות ישרים ,רחוב הפקידים לזכרם של פקידי הברון,והרחוב החוצה אותו נקרא רחוב האיכרים מצפון המושבה לדרומה ,עם עיקול קל בראשיתו (לכוון ביר חנ'זיר מקור שאיבת המים למושבה),הרחוב נקרא על שמם של האיכרים בעלי המשקים והחצרות תושבי המושבה.

תחילתו של הרחוב בקטע הדרומי ,בבית הקברות של המושבה וממולו מגדל המים והגורן המפורסמת של העיר,בתחילה לא נבנו רחובות ,אך הם הוספו לאחר מכן שהמרווח מחזית הבית למדרכה היה כחמישה מטר,רוחבו של הרחוב תוכנן למרווח ההיקף של סבוב עגלה רתומה לשור או סוס, לאורכו של הרחוב הוקמו חצרות האיכרים.

זכרון יעקב סיור לאורך רחוב המייסדים – דרך היין
 
תחילתו של הסיור ברחוב המייסדים בקטע הדרומי

סיור בבתים,חצרות ,מוסדות,מוזיאונים ,אגדות ועסקים לאורך רחוב המייסדים :

עצה מבחור שחווה את הביקור ברחוב,כדאי לתכנן את הכניסה לחצרות כיוון שחלקם במורד הרחוב וחלקם הם בחזרה במעלה הרחוב .

תחילתו של הסיור ברחוב המייסדים בקטע הדרומי
 
זיכרון יעקב בית הקברות של המושבה

בית הקברות ממוקם בתחילת דרך היין ברחוב המייסדים 1 ליד מגרש החנייה ותחנת אגד, בית הקברות הוקם על אדמה ציבורית (חלקות שכונו אדמות טרשים) ,הוא הוקם במושבה בשנת 1883 ,כאשר הכניסה המקורית הייתה בחלקו הצפוני באזור רחוב הגרנות של היום,לכן בעת הביקור ניתן לראות כי פני המצבות פונות לכוון הכניסה הצפונית,עד שנפתח בית הקברות של המושבה, נקברו המתים הראשונים בבית הקברות היהודי בחיפה.

חלק קטן מהמשפחות המייסדות הראשונות של זכרון יעקב,נקברו בבית הקברות כאשר נפתח ,חלקם נקברו עקב זקנה ,חלקם עקב מחלות המלריה והשחפת ,אך בעיקר תמותה של בקרב מגורשי תל אביב ויפו מבתיהם, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, שחלקם השתקעו במושבה זיכרון יעקב .

כמאה מבין הנקברים בבית הקברות,הם חולי מחלת הקדחת, שהגיעו מהעיר חדרה לטיפול בבית החולים,כיוון שבעירם לא היו מספיק תרופות לטפול במחלה,אלו שלא החזיקו באשפוז ומתו בבית החולים במושבה זכרון יעקב .

זיכרון יעקב בית הקברות של המושבה
 
זכרון יעקב מוזיאון יד למייסדים
מוזיאון יד למייסדים
המוזיאון ממוקם מול בית העלמין,על יד התחנה המרכזית.
 
טלפון לתאום עמותת הגדעונים  04-6398811
מידע
המוזיאון הוקם לזכרם של משפחות החלוצים מהעלייה הראשונה אשר הקימו את זיכרון יעקב,המוזיאון הוקם על שטח הגורן במושבה ,אשר אליו הביאו החקלאים את תוצרתם,במוזיאון צילומים,מסמכים מקוריים ונדירים המנציחים את תולדות המושבה בעזרת מסמכי החלוצים, במוזיאון חדר הנצחה וקיר קרמיקה שעליו חקוקים שמות המייסדים.
 
המוזיאון  ממולו מגדל המים (שנבנה בשנות החמישים,שעליו ציור הנדיב עם הענבים,והגורן המפורסמת של העיר, סמוך לתחנת אגד העירונית.


זכרון יעקב מוזיאון יד למייסדים
 
שער ישי- שער המושבה הכניסה בדרך היין

(שער תחילת מסלול היין)שער ישי הוקם לכבודו של ראש המועצה המקומית ישי שיבובסקי, חתנו של אבא שכטר,שכיהן כראש המועצה למעלה מ- 30 שנה ברצף כראש העיר .

מסעדות בשער ישי –שער המושבה על דרך היין.


מסעדת בשרים "המייסדים",ממוקמת ברחוב המייסדים 16 בשער ישי.
 

מסעדת פשוט בר אוכל רחוב המייסדים 16 שער ישי

 
שער ישי- שער המושבה הכניסה בדרך היין
 
שער ישי –שער המושבה המסעדות בשער על דרך היין.

מסעדת מנואלה עברה לכתובת החדשה, כתובת המייסדים 41  זכרון יעקב , טלפון  04-6290249 ,המסעדה פתוחה בימים א-ש בשעות 09:00 עד אחרון הסועדים, ,מחיר בינוני עד יקר ,מידע :ארוחה איטלקית,מבחר יינות,קינוחים.

 

מזנון בלקוני גפטה  ,כתובת המייסדים 16 , סנדוויצים,בר,מזנון,המבורגר,דברי מאפה. טלפון 6399930 04 .

מסעדת בשרים "המייסדים ",ממוקמת ברחוב המייסדים 16 בשער ישי.

שער ישי –שער המושבה המסעדות בשער על דרך היין.
 
זכרון יעקב ביתו של חיים בר שוורץ

רחוב המייסדים 19 זכרון יעקב -כיום משרד התווך בראל 

חיים בר אדם דתי ששמר על האמונה ,נמנה על הגל השני למתיישבי המושבה זיכרון יעקב, בשח חלקתו מסביב לביתו טרח ולמד את רזי החקלאות המודרנית לאותם ימים,שיטות מתקדמות אלו הכניס לעבודתו החקלאית במשקו.

מכוח אמונתו החליט לבצע עלייה לרגל לירושלים ככתוב על העלייה לרגל לירושלים בספרי התנך,כיוון שהדרכים היו משובשות ארכה לו הדרך לעלייה וחזרה למושבה כשבועיים.

משפחתו וילדיו ,כיתר התושבים לא אהבו את השלטון העותומאני ,שהתעמר בתושבים שאינם בני דת האיסלם ,ובמיוחד בבני המושבות שלמדו בדרך הקשה את המילה בקשיש .

שנאה זאת הניעה צעירים להצטרף לתנועת נילי שעסקה בעיקר בריגול כנגד השלטון העותומאני לטובת הצבא הבריטי, כתוצאה מפעילות זאת נעצר בנו של חיים בר בידי השלטונות,בעת שנתגלתה רשת הריגול ,כתוצאה ממעצר זה של ראובן בנו של חיים, הוא עונה ומת בכלא מעינויים אלו.

זכרון יעקב ביתו של חיים בר שוורץ
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור