דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים סיור בשכונת תלפיות

תלפיות אגדת סמטת הכלב בלק הירושלמית

ספור סמטת בלק מצטרפת לספורת העגנונית ,שנכתבה בביתו של עגנון בשכונת תלפיות.

 

סמטה ברזילי ,שזכתה לשם חדש בשכונת תלפיות , החליט מישהו מדייריה לשנות את שמה לסמטת הכלב בלק ,למרות שבשילוט העירייה נקרא הרחוב ברזילי ,הסמטה ממוקמת בתחילת רחוב קורא הדורות בפניה הראשונה שמאלה , בתחילת הסמטה ,ממוקם שלט העירייה הכחול ,המספר את סיפורו של הסופר והעיתונאי ברזילי ,אך אחת המשפחות ברחוב החליטה לשנות את שמו של הרחוב לסמטת בלק.

 

אין לי מידע על בלק פרט מה שנכתב על שלט הנחושת שנתלה על גדר הסמטה , הכלב בלק חי בשנים 1995 -2008  , כפי שכתבו בעליו  בשכונה וסמטה זאת, הייתה ביתו השני והוסיפו הוריו האוהבים : כול יצור חיי אפילו כלבלב הוא במרכז היקום .

תלפיות אגדת סמטת הכלב בלק הירושלמית
 

הקדמה

שטח האדמה בן השישים דונם שנרכש בידי הקק"ל להקמת משק הפועלות באזור תלפיות נרכש בשנת 1928 , האזור שימש כמזבלה העירונית ולכן נסלל אליו בידי עיריית ירושלים, כביש עוד בשנת 1926 אלא שלאחר שנרכש השטח ,פסקה פעולת שפיכת האשפה העירונית בסביבה.

השטח שנקנה נחשב לקיצוני והשומם בפאתי ירושלים,כמאה וחמישים מטר מבית הנציב שנבנה באותה העת,זקני ירושלים זוכרים כי ליד הדרך החדשה שנסללה היו שרידי דרך רומאית שנחשבה לדרך מעבר הירדן לירושלים ומשם בואכה דמשק,כן נמצאו בעת החריש והסיקול אבנים שהעידו כי במקום היו שרידי מבצר או ארמון, שטחי האדמה שיועדו לנטיעת המטעים הוכשרו בשיטה הערבית של טרסות מדורגות רחבות לכוון ים המלח ,

מטרת הקמת משק הפועלות היה להכשיר את בנות העלייה השנייה והשלישית לעבודת כפים והכשרתם כעובדות חקלאיות ומשק הבית בישובים היהודיים בארץ ישראל, בראש משק הפועלות הירושלמי נבחרה גברת רחל ינאית לימי אשת נשיא המדינה בן צבי ונקבע כי בכול מחזור ישהו כעשרים בנות להכשרתם כעובדות ,בנוסף ישהו במקום עוד בנות שעבודתם מחוץ למשק הפועלות אך השתלמו בחומר הלימוד.

תלפיות רפת משק הפועלות בירושלים
 
שדרות בן מימון 54 רחביה והצייר אבל פן

הצייר אבל פן התגורר בשדרות בו מימון 54 ברחביה בשנת 1937 , את ביתו הקים אבל פן ברחוב קוראי הדורות 8 בשכונת תלפיות, בית זה נהרס בשנות השבעים ועל חורבותיו הוקם מבנה דירות משותף.

 

אבל פן נולד בשנת 1883 בלטביה, למד בחדר ובגיל 12 החל לצייר בהדרכת צייר יהודי ,את לימודי האומנות למד בעיר אודסה ולאחר מכן המשיך את לימודיו בפריז, בשנת 1913 החליט לעלות לישראל והצטרף לצוות מורי האקדמיה לאומנות בצלאל , בשנת 1921 נמשך לתחום ההדפסה של ציורים ליטוגרפיה ולכן פתח בית דפוס שבו ייצר ליטוגרפיות מעבודותיו.

 

עיקר עבודתו הוקדשה לדמויות בסיפורי התנך כגיבורי המזרח  ,את ציוריו שילב בסגנון המזרחי האוריינטלי אשר חווה בעיניו במגוריו בישראל , כמו מדמויות פלאחים ועובדי אדמה שעל פי הבנתו היו דומים לדמויות היהודיות שגרו בעבר בישראל,אבל פן התייחס רבות גם לנושא העקידה ויש הקושרים את זה לנפילת בנו במלחמת השחרור, יצירות רבות שלו מעבודותיו מוצגות במוזיאונים החשובים בעולם.

       
שדרות בן מימון 54 רחביה והצייר אבל פן
 
תלפיות סיור בשכונת בירושלים
השכונה כונתה הנגב הירושלמי בפי תושבי העיר נחשו למה ?
שכונת תלפיות ממוקמת בחלק הדרום מזרחי של העיר ולמעשה עד שנת 1967 הייתה שכונת ספר מנומנמת שמספר הבתים שנבנו בה נשקו למספר 20 לשנה לפחות בשנים הראשונות, שימשה עד שהוקמה שכונת הר חומה כסמן גבולה הדרום מזרחי של העיר, שמה של השכונה נגזר ממיקומה הגבוה באותם ימים והנוף המשתקף ממנה לכוון מזרח ומהפסוק התנכי את כמגדל דוד צווארך בנוי לתלפיות.
 
היוזמה לקניית הקרקע של השכונה הגיעה ממנהל בנק אפק יצחק לוי ,שהגה רעיון לשכן את עובדי הבנק בשכונה משלהם , בשנת 1911 ,לצורך מציאת קרקעה מתאימה חבר לרופין כיוון שהזמן היה תקופת השלטון העותומאני והשטחים מחוץ לחומות העיר העתיקה היו ברשות נוצרים והטמפלרים שהגיעו בתחילת המאה ה 18 ורכשו אדמות רבות בירושלים בעיקר במושבה הגרמנית,בקעה ותלפיות.
 
בחיפושיהם הגיעו השנים לטמפלרים שהציעו להם חלקה בת 196 דונם בהתניה שנדרש לקנות את כול הגוש ולא חלק מהחלקות,הגוש מתחיל באזור רחוב כספי של היום ועד לגבעת אליהו כמו שזה נקרא עכשיו גבעת מר אליאנס והמנזר שעליו.
 
 לאחר שרופין , שעמד ביחד עם יצחק לוי ברכישה,  אמר ליצחק לוי כי החלקות שיהיו עודפות לעובדי הבנק ירכשו על ידו , לקנייה הצטרפו דוד זלמן לבונטין ופרונקי  , כספים לבניית נתנו כהלוואה מבנק אפק, השכונה תוכננה להיות מודרנית ,בבניית 800 בתים חדי קומה עם חלקות קטנות בנות 600 מטר , כאשר כול תחום חלקה  סומנה בנטיעת בעיקר עצי ברוש, בגבולה ועד היום ניתן לראותם במרווחים בין החלקות.
 
לוי יצחק יליד קושטא ,נולד בשנת 1880 ,נבחר בימי השלטון התורכי כאחד מששה נערים מבטיחים ,שנשלחו ללמוד ולהרחיב את השכלתם בלימודי אגרונומיה בגרמניה , חזר לישראל ובשנת 1904 הקים את סניף בנק אפק בירושלים,בנו הבכור בשנת 1940 התגייס לצבא הבריטי ונהרג בלחימה בעיר בטוברוג באפריקה, בנו השני נהרג גם כטייס בצבא הבריטי בשנת 1945 ומהמשפחה לא נותר יורש ,אחרית דבר יצחק לוי , לכשסיים את עבודתו בבנק, פרש בשנת 1938 מהשכונה וביתו נשאר כמות שהיה , יצחק עבר להתגורר בחלקה חקלאית שקנה בהוד השרון , הקים בית ונטע פרדס הדרים ונהייה חקלאי.
תלפיות סיור בשכונת בירושלים
 
ירושלים תלפיות מוזיאון בית עגנון
מוזיאון  בית עגנון ירושלים
כניסה בתשלום  , נגישות לנכים .
איך להגיע המוזיאון ממוקם בשכונת תלפיות,בנסיעה על דרך בית לחם ליציאה הדרומית מהעיר יש לרדת בצומת הבנקים שמאלה לכוון תלפיות,ולפנות בפניה השניה ימנה לרחוב קלוזנר 16
כתובת המוזיאון :  קלוזנר 16 ירושלים
טלפון לתאום : 02-6716498
המוזיאון פתוח בימים א - ה בשעות 09:30-13:00 , בימי שישי ושבת סגור.
מידע
המוזיאון ממוקם בביתו המקורי של שי עגנון ,במבנה בן שתי הקומות נשתמרו החדרים המקוריים וחפציו ,כמו כן הרהוט ,במקום מצגת אור קולית המתארת את חיו ועבודותיו, בתערוכה מתמדת,המקום משמש לסדנאות,ימי עיון ומרכז ספרותי.
ירושלים תלפיות מוזיאון בית עגנון
 
רחוב החבשים 11 ביתו של אליעזר בן יהודה מחייה השפה עברית

בית המגורים של בן יהודה מחייה השפה עברית

מספר הבית 11 ברחוב אתיופיה

הבית נבנה בתחילת המאה ה  19   ,בבית זה התגוררה משפחת בן יהודה בשנים 1909-1922 ,עד אשר נפטר בשנת 1922 משחפת, במגורים הללו לא השתמשה המשפחה בתקופת הביניים בעת מלחמת העולם הראשונה ,שאז התגוררו באמריקה

 

במקביל בשנים 1914-1918 באותה תקופה כאשר התגורר במבנה ,החל בן יהודה לבנות את ביתו בשכונת תלפיות ,ברחוב עין גדי מספר 28 , כאשר גר ברחוב החבשים ,סבל אליעזר בן יהודה , מהתנכלויות שכניו הדתיים ,משכונת מאה שערים שנבעו מהבדלי הדעות שבינם ,בביתו שבנה בתלפיות, לא זכה אליעזר בן יהודה לגור, מהסיבה שהבית לא הושלם עד מותו.

 

רחוב החבשים 11 ביתו של אליעזר בן יהודה מחייה השפה עברית
 
 
 
בניית אתרים - שרקור