דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מוזיאונים באי מלטה

 

 
 
 
וולטה המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה National Museum of Archaeology

בעברו אכסניית פרובנס ( Auberge de Provence ) , המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00 טלפון  21221623 הכניסה בתשלום חמישה יורו לאדם (2014) נגישות לנכים מעלית לנכים מיד לפני מדרגות העלייה לקומה העליונה מצד שמאל (גדולה ונוחה).

 

טיפ : מבוגרים שגילם מעל ל 61 שנה משלמים רק בעבור כרטיס הכניסה שלושה וחצי יורו.

הבניין המפואר נבנה ב-1574, נהרס בחלקו בהפצצות של 1942 ושוחזר, כיום פועל בו המוזיאון לארכיאולוגיה, ובו בין השאר עוגנים רומיים, שמשקלו של הגדול שבהם שלושה טונות; ממצאים פרהיסטוריים, חרסים, כלי אבן, פריטים מהאתר הארכיאולוגי טרשין, ועוד.

וולטה המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה National Museum of Archaeology
 
גוזו סיור בעיירה מאג'ר Mgarr

השם הרשמי Mgiarro ובכפר מגדלים ירקות והרבה כרמי ענבים המעט מבודד, שאנשיו נקראים התושבים הפשוטים עם הלב הרחב,בקרבה למרכז מאג'ר שני אתרים פרהיסטוריים מפורסמים :האתר Ta hagrat הממוקם ממש בקרבה למרכז העיירה , והאתר Ta Skorba שנתגלה בחפירות בשנת 1963 והממוקם מחוץ לכפר Zebbiegh .


גוזו סיור בעיירה מאג'ר Mgarr
 
מדינה מוזיאון קתדראלת פאולוס St Pauls Cathedral(פול)

מבנה המוזיאון בן שתי הקומות,שימש את הארכיבישוף דה בושן   Bussan של מלטה בשנת 1733,עיצוב המבנה נמסר לידיו של האדריכל Giovanni Barbara ,אך הוא נפטר חמש שנים לפני שהשלים את משימתו,בחזית המבנה בסגנון סיציליה ,משני צדדי הפתח הקשתי נמצאים שני תבליטי אדם בגודל טבעי של האל אטלנטיס,הנושאים על ראשם את בסיסי המרפסת שמעל לפתח.

 

האגדות מספרות כי ציצרו (קיקרו) הנואם הנודע ,התגורר במבנה בעת שהכין את כתב האשמתו כנגד המושל הרומאי וירס Verres שאותו האשים בגניבה ,תצוגות המוזיאון נערכות בשתי קומות המבנה ,שבנוי מסביב לחצר פנימית שבה מוצגים כלים ששימשו לסחיטת שמן ויין.

 

במבנה אוחסנו מסמכי הקתדראלה ומסמכי פעילות האינקוויזיציה במלטה , חלק גדול מהאוסף המוצג כולל תחריטי עץ של האומן דירר מהמאה החמש עשר המוצגים ,בקומה הממסד בחדר הלפני אחרון ,נאסף בידי הרוזן Saverio Marchese במאה התשע עשר.


מדינה מוזיאון קתדראלת פאולוס St Pauls Cathedral(פול)
 
מלטה רשימת מוזיאונים באי
מוזיאונים בעיר וולטה באי מלטה
מוזיאונים באי מלטה מחוץ לעיר וולטה
מוזיאונים בעיירה רבאט

מלטה רשימת מוזיאונים באי
 
מלטה העיירה פאולה Paola
העיירה פאולה  Paola או בשמה הישן  Casal Nuovo
העיירה ממוקמת בחלק הדרומי של האי מלטה חמישה קילומטר דרומית מהעיר וולטה .
תחבורה לעיירה פאולה קווים 1.2.3.4.8.18.19.20.21 .27
מידע על העיירה
בעיירה קרוב ל  12.000  תושבים היא קרוייה על שם מייסדה האביר  Grandmaster Antoine de Paule , או בכינוייה  Rahal Gdid  שפרושה ממלטזית העיר החדשה ,העיר ידוע בזכות מערות הקבורה הסמוכים לה,בזכות קבוצת הכדור רגל ,שתי הכנסיות  הכנסייה למלך המשיח והכנסייה  Our Lady of Lourdes  , עוד ידועה העיר  בתהלוכת יום השישי הטוב הנערכת בה בכול שנה.
 
התהלוכה של כנסיית המלך המשיח נערכת ברביעי ביולי והתהלוכה השנייה של גברתנו  ביום הראשון לאחר ה   15 בחודש  אוגוסט
קיימת גם הכנסייה העתיקה בפאולה   Ghajn Dwieli. St.Ubaldesca  העוברת שיפוץ, בעיירה גם מסגד לבן.
 
ליד העיירה ממוקם אתר הקבורה היפוגאום   Hal Saflieni Hypogeum
הכניסה בתשלום לאתר הקבורה כעשרים יורו למבקר.
 
אתר הקבורה ממוקם בקרבה לעיירה פאולה  Paola  באי מלטה
איך להגיע קווי אוטובוס 8,11,
האתר פתוח בימי השבוע , סיור מודרך יוצא בכול שעה בין השעות 09:00-16:00 ,אין סיור בשעה 12:00,
טלפון לתאום  
מידע 
כניסה לאתר כרוכה בהזמנה מראש כיוון שכמו במערות נטיפים כמות האנשים המורשים להיכנס לאתר במשך יום ביקורים מצומצמת ומדודה רק לשמונים אנשים ביום , ניתן להזמין בטלפון וניתן להזמין באינטרנט .

אתר ייחודי בקנה מידה עולמי המורכב ממספר אולמות המשתרעים על שלושה מפלסים , של אולמות וחדרים כאשר המפלס העליון שייך לתקופות  3300-3600 לפני הספירה, המפלס השני מהשנים  3000-3300, המפלס השלישי מתוארך לשנים 3150-2500
כאשאר החדר הנמוך במתחם נמצא בעומק של קרוב ל11 מטר מתחת לכביש , המתחם נתגלה במקרה בעת חפירת יסודות למבנה בשנת 1902,בתחילה חפר את המתחם הכומר הישועי  Father Magri S.J  עד שנת 1907 ואז החליף אותו מנהל המוזיאון הלאומי  Temi Zammit  שגילה את הממצאים החשובים המוצגים במוזיאון לארכאולוגיה בעיר וולטה.

בין הממצאים שנתגלו היו  הרבה כלי חרס ועצמות אדם, קישוטים אישיים כגון חרוזים קמיעות, חיות מגולפות ומעט צלמיות גדולות.

בתחילת הסיור צופים בסרט אור קולי במבנה המקדש המרכזי, כאשר באולמות כלי פולחן ומזבחים  להעלאת זבחים , אולמות אלו נחצבו לאורך למעלה מאלף שנים בסלע, בתקופה של האלף השלישית לספירה .
מלטה העיירה פאולה Paola
 
מלטה מקדשי מנג'דרה Mnajdra
מקדשי  Mnajdra
הכניסה בתשלום
מקדשי  Mnajdra  ממוקמים בחוף הדרומי של האי מלטה, חמש מאות מטר ממערב לHagar Qim על קצה הצוק מול הים ומפרץ  Filfla .
איך מגיעים לוקחים אוטובוס מתחנת האוטובוסים בוולטה ישירות למקדשים , קווים 32,38,138 .
המקדשים פתוחים בימי השבוע בשעות 09:00-17:00 סגור בחגים
טלפון לתאום 21424231
מידע
מקדשים אלו נבנו כשלושת אלפים שש מאות שנה לפני הספירה, בית המקדש המגליתי נחשב לאחד העתיקים שנתגלו בעולם במצב טוב יחסית, המקום הוכר בידי אונסקו לשימור בשנת 1992 , ארבעה מקדשים נמצאים במתחם אחד ששטחו חמש מאות מטר מרובע , המקדשים  נחשפו לציבור לאחר שחזור בשנת , ממצאי החפירות כולל פסלה של הגברת השמנה ממוצגים במוזיאון הארכיאולוגי של האי מלטה  .
 
חושבים כי מטרת המקדשים הייתה אולי , לאפשר טקסים ציבוריים , וטקסים פרטיים יותר  ממש ליד החור האורקל,  אולי טקסים לציון תאריכים חשובים בתאריכי לוח השנה אולי לציון חילופי העונות.
 
מקדשים אלו המורכבים ומתוכננים בצורה מתוחכמת, גובהם של האבנים  ומיקומם מאפשר צפייה באתר כבר ממרחקים, בעיקרו הוא מקדש אחד מתוחכם שדי קשה לפענח את שרידיו , כיוון שיש לו תכונות יוצאות דופן בכול אחד מחלקיו,  בחפירות הראשונות לגילוי המקדשים החלו בשנת   1840 בידי החוקר הבריטי  J.G. Vance, ובשנת 1871 החלו להתבהר תוכניות המתחם ,בשנת 1910 נערכו חפירות נוספות שבהם נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים חשובים, אך החפירה של שנת 1949 הביאה את הממצאים החשובים של חמישה פסלים קטנים אחד מהם נקרא הפסל של ונוס Venus of Hagar Qim, שתי קערות ששימשו באזור המזבח,ואבן עגולה ששימשה עם עוד אבנים כאלה כגלגלים להעברת האבנים הכבדות .
 
המקדשים נחצבו ונבנו מאבני גיר רך הנמצא בסלעי האזור,צורתם במבנה תלתן , המרוכזים בחלקם הקדמי למתחם עגול הנקראHagar Qim,בנמצא צפונית מזרחית למבנה התלתן של שלושת המקדשים, כאשר ישנם שלושה מבנים סיאמים שאינם מחוברים ,במבנה העליון,האמצעי והתחתון.
 
המקדש העליון הוא הקדום ביותר ,כאשר משערים כי הוא נבנה בתקופות של 3600-3200 שנה לפני הספירה , פתחו ממוקם בחציבה בתול הסלע ,במבנה במקורו הייתה תקרה מקומרת אך היא נהרסה לאורך השנים ונותרו רק בסיסי התקרה וקירות המורכבים מאבנים המונחים בשורות.
 
בית המקדש האמצעי נבנה כך משערים ,בשנים  3150-2500 לפני הספירה, כמקדש האחרון שנבנה במתחם.הוא ממוקם מול החוף הדרומי של האי, על גבעה קטנה בחלקה הגבוהה.  
מלטה מקדשי מנג'דרה Mnajdra
 
מדינה המוזיאון לטבע Museum of Natural History
מוזיאון לטבע Museum of Natural History 
ארמון   Vilhena Palace   
כניסה בתשלום
כתובת  בעיר מדינה בכיכר St Publius Square באי מלטה
המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00
מידע
בארמון זה נמסרו מפתחות העיר למסטר הגדול הראשון Jacques Villiers de l Isle Adam שהגיע למשול על האי בשנת 1530 למעשההאבירים וגם הוא הוא לא גרו בארמון,  כיוון שמדינה אינה ממוקמת ליד נמל, אבל זה שימש כארמון ממשל טקסי, במאה ה 17  שופץ הארמון בסגנון צרפתי כפי שנשקף בגינה בחזיתו  לאחר רעידת האדמה בשנת 1693 .

בשנת 1724 שופץ הארמון שוב ,בתקופת השלטון הבריטי בשנת 1908 שימש הארמון כבית חולים צבאי חנך אותו אחיו של מלך בריטניה הדוכס קונוט , בית החולים נסגר בשנת 1956, ובשנת 1973 נפתח במקום מוזיאון גיאולוגי המחולק לתשעה מדורים, שלושה ממוקמים בקומה התחתית , ומציגים אוספי חקרים, ציפורים ואוסף נפלי פצצות מתקופת מלחמת העולם השנייה , בקומת הקרקע מציגים תערוכות ואנטומיה של שלדי דגים , אוסף גיאולוגי,מעל לעשרת אלפים מאובנים,מינרלים, ופוחלצי בעלי חיים.
 
על גג המבנה מוצג אוסף קקטוסים וצמחיה אופיינית למלטה , מימין לכניסה בחצר ממוקם אקווריום שבו המוצגים העיקריים הם מסביבת מלטה וכללת מוצגים רבים, בנוסף למוזיאון ספרייה ענקית מקצועית בנושא הטבע
מדינה המוזיאון לטבע Museum of Natural History
 
וולטה בירגו מוזיאון המלחמה National War Museum
מוזיאון המלחמה   National War Museum
המוזיאון נקרא גם מוזיאון בירגו
כתובת המוזיאון המוזיאון ממוקם במקלט מבנה המכונה ההיכל הישן של מבצר סנט אלמו בעיר וולטה
  old Drill Hall of Lower Fort St Elmo, Valletta  ליד  השער של   Couvre Porte Gate בעיירה   Vittoriosa   באי מלטה
טלפון     21222430
תחבורה למוזיאון  מהתחנה המרכזית בוולטה אוטובוסים מספר 2,3 לרדת בתחנת  Vittoriosa/Birgu .
המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00 , כניסה אחרונה 16:30 , סגור 24, 25, 31 בדצמבר, 1 בינואר יום שישי הטוב .
מידע על המוזיאון 
המוזיאון כולל שני חדרים ששוקמו במקלט תת קרקעי  , אולמות וחדרים לתצוגות קבועות , אך גם לתערוכות מתחלפות, אוספיו אשר נאספו בשנים רבות כוללים  מגוון של נושאים, בהיבטים של  שתי מלחמות העולם הראשונה והשנייה,בתחילה מתייחסת התערוכה לסיבות אשר הביאו לפרוץ המלחמות, פיתוחי הנשק ופיתוח אמצעי לחימה , כיצד עברה מלטה את תקופות המלחמה בעיקר במלחמת העולם השנייה,בתנאים שאינם אנושיים, תוך עמידה בתלאות עד סיום המלחמה .
 
המוזיאון מציג את חיי היום יום בתקופת ההפצצות, מלטה הופצצה לאורך כול המלחמה בידי חיל האוויר הגרמני והאיטלקי במיוחד בשנת 1942  , המוזיאון מתאר את הסבל וכוח העמידה של האמיצים בתנאים לא תנאים, סיום הביקור במקדש המציין את שמות הנופלים להגנת מלטה .
 
בתצוגות המוזיאון חפצים אישיים,מסמכים,מזכרות מקוריות מאותה תקופה, חלק מהמוזיאון בתוך צריף ומקלטי הגנה, בהמשך המקלט אוסף של הרבה מחילות ומנהרות ,שנחצבו כשם שמקלט שנחצב בסלע לארבעים מטר , במקום גם הייתה ממוקמת מרכז ההגנה האזרחית של האי, כמו כן במחילות ומנהרות אלו שוכנו בעת המלחמה משרדי שלטון שונים.
 
מבנה המוזיאון המקלט ואוסף המנהרות שוקמו בהתנדבות , נערך סרט הדרכה בן חצי שעה , המספר את סיפור המצור וההפצצות בתקופה שנמשכה לאורך שנתיים , לצורך הענקת עיטור גבוה לגבורה הנפיק המלך מדלייה הנחשבת למדליה החשובה הניתנת לאומץ ,הנקראת צלב ויקטוריה
וולטה בירגו מוזיאון המלחמה National War Museum
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור