דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

גוזו אטרקציות באי

 

 
 
 
גוזו הכפר פונטנה pontana
הכפר פונטנה  pontana 

הכפר ממוקם ממוקם באי גוזו איך להגיע הכפר ממוקם בחלק המרכזי דרומי של האי , מגיעים אליו בהליכה מהעיר ויקטוריה או באוטובוס הנוסע ל  Xlendi    קו 87.

 

כפר המשמש כפרוור של העיר ויקטוריה באי גוזו ,פרוש שמו של הכפר מאיטלקית הוא אביב, פרסומו של הכפר מהמעיין יש המכנים אותו מעיין האביב  , בעוד המקומיים מכנים אותו בדרך אך המעיין    Ghajn L-Triq , לכפר מעין מים מתוקים ומכאן שמו, אכלוס הכפר החל במאה השש עשר לספירה מעל למעיין נבנה מבנה קמור, המים שימשו הן לכביסה והן לשתייה והשקיה.

 

למעשה הכפר שהוקם במאה השש עשר נקבע במקומו עקב מציאת מעיין המים, בכפר בתחילת המאה התשע עשר ,התגוררו בכפר רבים מדייגי מפרץ Xlendi .

גוזו הכפר פונטנה pontana
 
מלטה בקור באי גוזו
האי גוזו
לאי גוזו מגיעים במעבורת היוצאת ממפרץ גן עדן בחלק המערבי של האי מלטה , המעבורת מגיעה לנמל מגר  Mgarr , זמן הנסיעה כעשרים דקות, מהנמל אוטובוס מספר 25 נוסע לעיר הבירה ויקטוריה.  
האי גוזו הינו האי השני בגודלו במלטה, מתגוררים בו מעל לשלושים אלף תושבים, מיקומו כחמישה קילומטר צפונית מערבית לאי מלטה, אורכו כארבע עשר קילומטר ורוחבו מעט מעל לשבעה קילומטר, היוונים אשר שלטו באי במהלך ההיסטוריה כינו את האי אוגיגיה והאגדה מספרת על נימפיאה בשם קליפסו שהצילה את אודיסאוס בעת שספינותיו טבעו ליד האי וטיפלה בו במערות לאורך שבע שנים .
 
לאורך חופיו המערבים ממוקמות מערות בצוקיו ,על פי הסברות במערות אלו גרו אנשים שהגיעו מאיטליה ,  בין האלף השלישי לחמישי לפני הספירה, בעת שהייתם במקום הוקם המקדש גגנטייה המגליתי בסביבות 3600 שנה לפני הספירה שעל פי האגדות הוקם בידי הענקים מכאן גם שמו , המקדש נחצב במערות אשר בסלע .
 
חמישה מקדשים מגליתים נוספים נתגלו באי מלטה הסמוך ,  אך מקדש זה נחשב לאחד הקדומים שנותר בשלמותו כולל כלי הפולחן והמזבחים, לאחר תקופה זאת התיישבו באיי מלטה הפניקים והקימו בהם מושבות, השולטים הבאים היו היוונים ולאחריהם הרומאים, הפלישה הבאה הייתה של העותומאניים בשנת 1551 אשר כבשו את האיים ושלחו את תושביהם לעבדות בעיקר בחופי לוב .
 
באי התיישבו לאחר מכן מסדרי הטמפלרים בעת שנסוגו מישראל בתקופת הצלבנים  , אבירי מסדרי ההוספליטרים  בנו מצודות ועמדו במצור של העותומאניים בשנת 1565 כאשר עשרות אלפים רבים  של עותומאניים ניסו לכבוש בחזרה את האיים אך לבסוף כשלו אל מול ביצורי המצודות ומעט המגינים ההוספליטרים , האבירים החזירו את התושבים המלטזים שהוגלו לאיי מלטה .
 
במערב האי גוזו במפרץ דווירה גילו האבירים את צמח הטופל האדום שממנו הפיקו תרופה למניעת שטפי דם ומניעת זיהומים בפציעות, במחצית המאה ה17 כבש נפוליאון חלקים מהאיים באי גוזו התבצרו התושבים במצודת האי בעיר ויקטוריה ולבסוף מחוסר מים לצבא הצרפתי נאלצו חייליו לסגת מהאי גוזו, נסיגה זאת הביאה בשנת 1798 להכריז על עצמאות והקמת שלטון עצמאי, אך חלום זה נגוז העת הכיבוש הבריטי שנתיים לאחר מכן בשמת 1800 והריבונות השלטונית הוכפפה שוב לאי מלטה.
 
השפה באי גוזו מעט שונה בניב מלטזי משלהם ,אנשי גוזו מכנים את האי בשם אודש   Ghawdex ,השם גוזו ניתן לאי בידי תושביו הפניקים בעבר, תושביו מתפרנסים מחקלאות ודייג ואף ממכירת בדי משי.
מלטה בקור באי גוזו
 
גוזו גנים ופארקים באי
גנים באי גוזו
משתלת   Elysium Tree Nursery  ומרכז מבקרים  The Gaia Foundation , טלפון לתאום סיורים  21584473/4
המרכז ממוקם בכביש  Tuffieha Road    באזור   Ghajn Tuffieha  ליד מפרץ  Ramla Bay  
משתלה המתמחה בצמחייה טיפוסית מלטזית הכוללת צמחים ועצים , חנות מוצרים אורגניים תוצרת של תושבי האי ,מהמרכז מוביל שביל  מגדל השמירה , למגדל השעון הישן מימי האבירים, ההליכה בשביל מציעה תצפית מרהיבה  לנוף לאורך החוף הצפון מערבי של מלטה. מרכז המבקרים פתוח גם עבור טיולים מאורגנים כנגד תשלום
גוזו גנים ופארקים באי
 
גוזו מצודת שמברי Fort Chambrey
מצודת שמברי  Fort Chambrey
המצודה ממוקמת דרומית לנמל  מגר Mgarr  על גבעה הנקראת  Ras it-Tafal .
המצודה חולשת על הנמל והסביבה הקרובה מעל לנמל מגר , לאבירי מסדר גון היה חלום לבנות מצודת עיר חדשה לחוף הים שתהווה תחליף לעיר ויקטוריה הממוקמת במרכז האי גוזו, בהקמת העיר רצו האבירים להחליפה כעיר הבירה של האי מהסיבות ,כי כאשר יקימו מצודה טובה מעל עיר הנמל היא תגן על העיר ,כתוצאה מכך היקף המסחר בין האיים יגדל ובנוסף העיר החדשה תמשוך מתיישבים רבים יותר לאי גוזו.
 
תכנונה של עיר המבצר החדש ,לקחו כעשרים וחמש שנה עקב בעיות תקציב, בשלב הזה מפקד הצי באי גוזו Jacques Francois de Chambray ,שנבחר להיות מושלה של האי גוזו , החליט להוציא מכיסו את סכום הכסף הראשוני לבניית המבצר והעיר, הבנייה נמשכה כעשר שנים, נבנו חומות ומבצר אך בניית חומות העיר ובתי התושבים לא בוצעה ,לכן הייתה בעייתית פחד לתושבים לגור בעיר, עקב פשיטות של שודדים מחוסר חומת הגנה, תוצאה זאת של פחד האנשים גרמה לנמל ולמצודה לרדת מגדולתם ו.
 
למעשה המצודה ננטשה עד מלחמת העולם הראשונה, שאז הוצב במצודה גדוד חיילים בריטיים להגנת הנמל, בהמשך בין המלחמות שימשה המצודה כבית חחולים לחולי נפש, בהמשך בית חולים ובעיקר לחולי צרעת, במלחמת העולם השנייה, בשנת 1971 שימש שוב כבית חולים לחולי נפש למשך שבע שנים,בשלב הזה החליט השלטון למסור את השטח לצרכי תיירות ולפתח אותו בהתאם לתוכניותיה.
 
שמה של המצודה ניתן לה משמו של המושל הראשון Chambray , של האי גוזו לאחר שנתן כסף להקמתה בשנת 1723 , תחילתו כמבצר להגנת התושבים בידי האבירים  ולאחר שאזל הכסף לבנייתו השתלבה המצודה בעיר ולמעשה המבצר לא הושלם.
 
ביצורי מצודת שמברי נחשבים לביצורים  האחרונים שנבנו במלטה בידי האבירים , פעילותה למעשה כמצודה הייתה כנגד הצבא הצרפתי כאשר הגיע לכבוש את מלטה בשנת 1798, בשלב הביצור עלה הרעיון לבנות בין חומות המצודה עיר כמו וולטה, כיוון שנתקלו בבעיות כספיות הבנייה הופסקה ,כיום בשטחה  של המצודה הוקמו בתי מלון ודירות מגורים מודרניים תוך שימוש בחומרים ובסגנון הכפרי ,בתוך ביצורי המצודה על מנת לשמר את אופייה העתיק, ינטעו גנים יבנו כיכרות ציוריות ויהיו שטחים פתוחים והכול בשילוב החומות הקיימות,כאשר עומדים במרומי המצודה ניתן להשקיף על שני האיים הנוספים באיי מלטה.
 
מעל לנמל בחלקו השמאלי, ניצבת גם כנסיית לורדס שנבנתה בשנת 1888 בסגנון גותי,
גוזו מצודת שמברי Fort Chambrey
 
גוזו סיור במפרץ רמלה Ramla Hamra Bay
מפרץ רמלה  Ramla Hamra Bay
איך מגיעים בקו 302 מהעיר ויקטוריה
פרוש השם מפרץ החולות האדומים , החוף נחשב לחוף החולי הגדול באי גוזו, המים במפרץ שומרים על צבעם הכחול הנקי, החוף נחשב גם לאחד היפים במלטה ומנסה לשמר את טבעייותו , מסביבו עמק טבעי שמסביבם צוקים , פרסומו רב לצוללנים מרחבי העולם עקב שקיפות מימיו, בקיץ ניכרת צפיפות מה בעת שחוברים לתושבי המקום, תיירים ואזרחים מלטזים מרחבי המדינה, למרות זאת עקב גודלו יש מקום לכולם, בקו החוף החוליי לכוון מעמקי הים, לאחר מספר מטרים קיימת רצועת סלע שקועה , אך עקב הצלילות ניתן לראותם בעת שמניחים את כפות הרגלים.
 
בשנת 1910 נתגלו בחלקו  המערבי של המפרץ ,שרידי כפר רומאי ובעיקר שרידי וילה רומאית  ששימשה כוילת קיץ ,חלקם של הממצאים נקברו שוב בחול ולידם קיימים כיום בתי הקפה, בממצאים של הוילה נמצאו 19 חדרים ,שש אמבטיות, כאשר את המים לאמבטיות קבלו ממעיין סמוך, חדרי האמבטייה היו מוסקים ומימי האמבטיות היו מחוממים במערכת חימום, לא נמצאו רצפות פסיספס או קישוטי קיר, המבנה הוקם תוך שימוש באבני גיר מקומיות, הרצפה צופתה באריחי חימר, רצפות אלו נלקחו למוזיאון הרכיאולוגיה בעיר ויקטוריה, החלק המעניין הוא שהמבנה לא הוגן ,דבר שמעיד כי היו תקופות שקטות ללא מעשי שוש וביזה של שודדי הים.
 
שרידי המבצר הרומאי  The Roman Redoubt
את שרידיו של המוצב שכונה  Vendosme redoubt  ושרידי חומת מגן שכוסתה בחלקה בחול, המוצב היה מאויש באופן קבוע כדי להתריע את השודדים לפלוש לפעולות ביזה כנגד האיכרים,בנוסף בנו הרומאים שני מגדלי שמירה אחד בכול צד של המפרץ ,על סוללת המגן שכונתה  סוללת ההגנה  Nadur battery  , חלק משרידיהם עדיין קיימים במקום.
 
נשק   Fougasse  באגפי חומת המגן הציבו בהמשך עמדות פוגז שניתן לתארן כך  : תותח פרימיטיבי שכלל ערימה אבנים שממנו נמשך חוט פתיל לאורך הערוץ , בתוך העמדה הניחו חומר נפץ , חומר נפץ זה העיף את מטר האבנים למרחק כשלוש מאות מטר כמו מטעני הקלע של זממנו, הבעייה היחידה שלא ניתן היה לכוונו והיה צריך המפעיל להמתין בקרבה על מנת לאמוד את המרחק לפיצוץ אל מול התוקפים., בכדי לטענו מחדש נדרשו חמשה אנשים ופרק זמן של חמש דקות בערך, לכן המטען היה טעון בכול עת ומפעיל ניצב באזור בכול זמן.
 
בשנת 1881 הוקם במרכז המפרץ, פסלה של הבתולה מריה הניצב עד היום במקום שהונח, הקיוסקים למשקאות ואוכל קל פועלים רק בעונת התיירות בקיץ , כיוון שזהו חוף ששומרים עליו הוצבו מצלמות על מנת לפקח ולשמרו.
גוזו סיור במפרץ רמלה Ramla Hamra Bay
 
גוזו ויקטוריה מקדש גגנטיג'ה Temples Ggantija
מקדש  Temples Ggantija   
איך מגיעים מן העיר ויקטוריה באי גוזו עולים על קווי האוטובוס 64,65 המגיעים לכפר , הכפר נחשב לישוב השני בגודלו באי גוזו , עד שהוכרזה ויקטוריה כעיר הבירה, שימש הכפר בעבר כבירת האי , הכפר Xaghra ממוקם על גבעה בחלק המזרחי צפוני של עיר הבירה של ויקטוריה. פרוש השם מתייחס למצב הנטוש של הגבעה לפני שהוא יושב , המקדש המגליתי הענק  Temples Ggantijaהמשמש כאבן שואבת לכפר ממוקם על הדרך בין העיר ויקטוריה לכפרXaghra
 
פרסומו של הכפר Xaghra  נובע מהמקדש המגליתי הענק  Temples Ggantija ,הנחשב למבנה המקדש העתיק ביותר העומד על תילו,הארכת הארכיאולוגיים כי מקדש זה נבנה בין האלף הרביעי לבין שנת 3600 לפני הספירה , תושבי האי מאמינים כי מקדש זה נבנה בידי ענקים , חצי קילומטר צפונית מהמקדש קיים מעגל אבנים המכונה מעגל ברוקדורף , שלמעשה מהווה בית קברות תת קרקעי עתיק מגליתי שבו קבורים בוני המקדש, קיים גם האתר הניאוליתי סנטה ורנה , המקדש שרד במצב די טוב עקב קירותיו העבים המתנשאים במקומות מסויימים לגובה של שבעה מטר, למעשה מורכב המקדש משני מקדשים הדרומי הממוקם בצד שמאל , והצפוני הוקם במקום שחלק מחומת המקדש הוסרה על מנת לאפשר בניית המקדש השני ממולו.
 
סגנון בנייתו דומה לסגנון שאר המקדשים המצויים באיי מלטה, סגנון של חצר קדמית  אל מול חזית קעורה , פתח הכניסה מורכב משני לוחות משקוף שמעלייהם מונח לוח שלישי גדול הכניסה מוליכה לפרוזדור מרכזי מהמסתיים ברחבת חצר ומזבח הממוקם באבסיס , בשני צדדיו של הפרוזדור ממוקמים חדרים, שני חצאי חדרים עגולים בעלי שני פתחים , קיימות גם גומחות נוספות /שבהם מוצבים מזבחים קטנים יותר, חלר מאבני האביסים מעוטרים בחריטה של ספירלות , על הרצפה תעלות איסוף והעברה לדם שניתז מהחיות שהוקרבו כקורבן , גם במשקופי הדלתות מופיעים חריטות ושקערוריות לצירי הדלתות
 
 האבנים המרשימות ביותר ממומקמות בקיר הדרומי האחורי , הקירות הפימיים צופו בשכבת גיר ,ומשערים כי תקרת המקדשים נתמכו בידי קורות עץ , חלק גדול מן הממצאים כולל חריטת שני ראשי נחשים נמצאים כיום במוזיאון להיסטוריה באי גוזו, מעבר לכביש בכוון צפון ממוקמת מערה שמשערים כי שימשה לצרכי פולחן, כמו כן בשנות הארבעים נתגה מחבוא של שברי חרסים של כלים ששימשו לעבודה במקדשים.
גוזו ויקטוריה מקדש גגנטיג'ה Temples Ggantija
 
גוזו אטרקציות צבאיות באי
אטרקציות הקשורות לצבא באי גוזו
 
נשקיית גוזו Armoury of Gozo  העיר Victoria באי גוזו
מצודת גוזו   Citadel העיר Victoria באי גוזו
מצודת נמל מגר Fort Chambray בנמל  Mgar באי גוזו
אוסף Wickman Maritime Collection בעיירה  Xghajra באי גוזו
מוזיאון Kelinu Grima Maritime Museum העיירה Nadur באי גוזו
גוזו אטרקציות צבאיות באי
 
ויקטוריה גוזו אנדרטת לנופלים במלחמת העולם השנייה
אנדרטת לנופלים במלחמת העולם השנייה
 האנדרטה ממוקמת בכיכר העצמאות בעיר ויקטוריה, עשויה בצורת המלך המשיח מברונזה  ,יושב על בימה, את הפסל ששופץ חנכה המלכה אליזבט בשנת 1954 ,
ויקטוריה גוזו אנדרטת לנופלים במלחמת העולם השנייה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור