דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ירושלים רשימת המוזיאונים בעיר העתיקה

 
 
 
העיר העתיקה מסדר כנסיית המשיח עמנואל
סיורון רומנטי במסדר כנסיית המשיח - עמנואל
כנסיית המשיח על שם ניקולסון שנקראת גם כנסיית עמנואל ,כיום משמש את העדה המשיחית וכת האנגליקנית בבעיר העתיקה בשער יפו בירושלים
 
החלטתי בעקבות עגנון להשתלשל מעט בסמטאות העיר העתיקה להוציא את הפולנייה להריח ולהתבסם מריח הכעך והזעתר ,כי הרי לא קונים במחיר מופקע ולכן מריחים , מחיר הדלק שיעלה מחר בסביבות שבעה שקלים ושמונים אגורות מפחיד קמעה וכמו שאבא היה אומר כשאין כסף ישנים בחושך, הלכנו למקום קרוב (סתאם ).
 
תחילת הטיול הוא המעבר בשדרות אלרוב עד סופו במדרגות המוליכות לרחבת הכניסה לשער יפו, נכנסים בשער הכניסה ופונים ימנה לכוון הקישלה ומגדל דוד כשלושים מטר לאחר מגדל דוד מציין שלט על הקיר מצד שמאל את הפתח לאכסניית כנסיית המשיח זאת הכניסה גם לכנסייה טל 02-6277727 ,כניסה חינם בין השעות 09:00-16:00.
 
מה באים לראות במתחם :
בית הארחה בכניסה מצד ימין לשער הכניסה נכנסים למבואה ופונים שמאלה לדלת הכניסה למתחם ,אלא אם מחפשים גם אפשרות לאירוח שאינו זול, אכסניית האירוח החלה לפעול לאחר שנים במקום , בעת התגברות תופעת הצליינות בישראל .
 
ארכיון לתולדות הפרוטסטנטים בעיר הקודש.
 
הכנסייה הפרוטסטנטית המרשימה אשר נבנתה בעידוד האגודה הנוצרית להמרת יהודים לחיק הנצרות שנוסדה באנגליה בשנת 1809 , בעזרת שלמונים ששולמו בתשלום של שמונה מאות לירות לקניית המתחם כולו, במתחם נבנו מבנים בעבור הקונסול ,בית מגורים לעובדי המיסיון,בית חולים של מסדר האחיות הדיאקוניסות, בית ספר לבנים ולבנות על מנת להעבירם לדת הנוצרית, חנות תשמישי דת ועוד .
העיר העתיקה מסדר כנסיית המשיח עמנואל
 
ירושלים מוזיאונים הפתוחים בשבת
מוזיאון  הארמני בירושלים העתיקה
כניסה ללא תשלום לכנסייה ,תשלום מועט לכניסה למוזיאון .
כתובת המוזיאון : המוזיאון ממוקם בכנסיית סנט גיימס בפטריארכיה הארמנית בעיר העתיקה.
טלפון לתאום : 02-6282331
המוזיאון פתוח בימי שני- שבת בשעות: 16:30-09:30.  סגור בימי ראשון.
מידע
המוזיאון הארמני ברובע הארמני שבירושלים נמצא כיום במבנה שנבנה בשנת 1853 כאכסניית סמינר הכמרים והם אף התגוררו בו.
 
במוזיאון מוצגים ההיסטוריה והתרבות של העם הארמני לרבות מוצגים מתחום הפולקלור, ציורים וצילומים. חלק משמעותי מהתצוגה במוזיאון מתייחס לשואה הארמנית בידי השלטון התורכי.

במקום ניתן להתרשם מעושר התרבות ,האומנות ומהקהילה הארמנית ,מעברה ההיסטורי.הרובע הארמני תופב כשישית משטחה של העיר העתיקה ויחודו בחומה פנימית המקיפה אותו בנוסף לחומות העיר העתיקה.
ירושלים מוזיאונים הפתוחים בשבת
 
מוזיאון בית זיבנברג ירושלים
מוזיאון  בית זיבנברג ירושלים
כניסה בתשלום  .
כתובת המוזיאון : סימטת בית השואבה 5, העיר העתיקה ירושלים  
טלפון לתאום : 6282341 - 02
המוזיאון פתוח בימים א - ה ,ביקורים בתאום בשפה האנגלית ועברית.
מידע
מוזיאון מיוחד המוקדש לפועלו של תיאו זיבננברג ,אשר בעת חפירות ליסודות בביתו חפר וממצא ממצאים ארכיאולוגיים ושרידי מבנים ,יחודו של המוזיאון בשלוב בית המגורים בשטח המוזיאון החפור מתחתיו, ושילובם לחיבור בין עבר להווה, האוסף המוצג במוזיאון הם מימי בית ראשון ושני ומהתקופה הביזנטית.
מוזיאון בית זיבנברג ירושלים
 
מוזיאון מגדל דוד העיר העתיקה ירושלים
מוזיאון  מגדל דוד העיר העתיקה ירושלים
כניסה בתשלום  , נגישות לנכים .
איך להגיע למוזיאון במדרחוב החדש של עזריאלי בממילא ולעבור מהמדרחוב לתוך שער יפו.
כתובת המוזיאון : שער יפו בעיר העתיקה. 
טלפון לתאום :  02-6265333, 02-6265310
המוזיאון פתוח בימים א - ה ושבת  בשעות 10:00-16:00 , בימי שישי רק לקבוצות בתאום .  סיורים מודרכים בעברים בתצוגות הקבע בימי שני ורביעי בשעה 10:30.
מידע
מוזיאון מגדל דוד ממוקם במתחם שער יפו, במוזיאון הממוקם בתוך מצודת דוד ,מוצגים ממצאים שנתגלו בחפירות שנעשו במקום, בשרידי המבנים שנתגלו בחפירות,בגן הארכיאולוגי,בנקודות התצפית מעל למגדלים במצודה, ניתן לראות דגם משוחזר של העיר,מצגות אור קוליות וליהנות מסיור ברחבי מתחם המצודה.
מוזיאון מגדל דוד העיר העתיקה ירושלים
 
מוזיאון רוקפלר העיר העתיקה ירושלים
מוזיאון רוקפלר ירושלים  
כניסה בתשלום  , נגישות לנכים .
איך להגיע בנסיעה בכביש העוקף את החומות היוצא מבית העירייה הישן בירושלים בכיכר צהל, אחרי שער שכם ומול שער הפרחים.
כתובת המוזיאון :  רחוב סולטאן סולימן 27,ירושלים
טלפון לתאום :  02-6282254
המוזיאון פתוח בימים א ,ב,ד,ה בשעות 10:00-15:00 , בימי שישי סגור, ביום שבת בשעות 10:00-16:00.  בימים ב ו ד מוזיאון ישראל מציע הסעה הלוך ושוב למוזיאון רוקפלר והדרכה במקום, כלולות בכרטיס הכניסה למוזיאון.
מידע
המוזיאון ללימוד ותצוגות של ממצאים ארכיאולוגיים,ספרייה ארכיאולוגית ענפה ,הממוקם במבנה מחוץ לחומות העיר העתיקה,מבנה זה  הוקם במאה ה 17 ומהווה נכס אדריכלי בזכות עצמו,המוזיאון הינו חלק ממוזיאון ישראל.
 
רובם של תצוגותיו הם מוצגים ארכיאולוגיים שנתגלו בחפירות בארץ ישראל ,המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות תערוכות בנושאים הקרובים לאופיו של המוזיאון הארכיאולוגיה, במרתפיו מוצגים אשר עדיין לא נחקרו של ממצאים מחפירות רבות שנערכו.

במוזיאון מוצגות  תערוכות קבע של חפצי אומנות הכוללים , תמונות,פסלים,דברי אומנות,מסמכים, במוזיאון ניתן לצפות במיצגים אור קוליים ואודיו,
הדרכה בתערוכות ובמוזיאון מתקיימת בתאום ,ניתן לקבל  חוגי הפעלת ילדים וסדנאות ,חוגי הדרכה ופעילות אומנותית יצירתית ,במוזיאון חנות מזכרות
מוזיאון רוקפלר העיר העתיקה ירושלים
 
הרובע היהודי מוזיאון חצר הישוב הישן
מוזיאון חצר הישוב הישן
לזכרו של יצחק קפלן
הכניסה בתשלום
טלפון 02-6276319
המוזיאון פתוח בימים א-ה בשעות 10:00-15:00 ,ביום שישי בשעות 10:00-13:00. 
איך להגיע המוזיאון ממוקם ברחוב אור חיים 6 בעיר העתיקה.
מידע
המוזיאון ממוקם במבנה שמוערך שנבנה למעלה מחמש מאות שנה,במוזיאון מוצגות ומומחשות תולדות הקהילות היהודיות מכל רחבי העולם אשר עלו ותקעו יתד בירושלים,כל זאת במוצגים מקוריים של בגדים,רהיטים,בתי מלאכה זעירים,חפצים מחיי היום יום,כלי אכסון, ותערוכות המשקפות את הווי החיים ברובע,את אורח החיים בין החומות ולפני שהתיישבו מחוץ להם,מהתקופה העותומאנית בתחילת המאה החמש עשר,עד תקופת כיבוש הכותל בידי הלגיון הערבי.
 
על פי המסורת היהודית בבית זה נולד הארי בשנת 1534,המוזיאון נפתח בשנת 1976 ובו בית כנסת משוחזר על פי המסורת הספרדית של הארי.
 
במקום ניתן לצפות בתערוכת אומנות של האמן מירון סימה,ולרכוש העתקי גלויות שהיו בנמצא באותם ימים.
הרובע היהודי מוזיאון חצר הישוב הישן
 
מוזיאון יווני אורתודוכסי ברובע הנוצרי העיר העתיקה
מוזיאון יווני אורתודוכסי ברובע הנוצרי העיר העתיקה ירושלים
כניסה בתשלום  ,
כתובת המוזיאון : הרובע היווני העיר העתיקה ,הפטריארכיה היוונית אורתודוקסית
טלפון לתאום : 02-6284917
המוזיאון נפתח לביקורים בתאום טלפוני.  
מידע
המוזיאון ממוקם ברובע היווני נוצרי בעיר העתיקה,במוזיאון מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים המשויכים לתקופת הורדוס, הכוללים קברים,מצבות,תבליטים.
מוזיאון יווני אורתודוכסי ברובע הנוצרי העיר העתיקה
 
מוזיאון וואהל לארכיאולוגיה ברובע היהודי בירושלים

הרובע ההרודיאני

כניסה בתשלום  .כתובת המוזיאון : רחוב הקראים 1 העיר העתיקה.טלפון לתאום :  02-6283448

המוזיאון פתוח בימים א - ה בשעות 09:00-17:00 , בימי שישי בשעות 09:00-13:00  ביום שבת סגור.

ממצאיי המוזיאון נתגלו כתוצאה מחפירת יסודות לבית ששופץ ברובע היהודי בעיר העתיקה, בין השנים 1969-1983 , באזור החפירות נתגלו ממצאים של ששה בתים של אצילי ירושלים שצפו כלפי הכותל, סגנון הבתים הוא רומי הלניסטי, תכולתם של הבתים והממצאים מראים את עושרם של תושבי הבתים, בחפירות נתגלו בורות מים,מטבחים כולל כלי הבישול והתנורים,חדרי אכסון,מקוואות, חפצי נוי ,רצפות פסיפס, החפצים שנתגלו מהווים נדבך חשוב להבנת חיי התושבים היהודיים ברובע.

 

מוזיאון וואהל לארכיאולוגיה ברובע היהודי בירושלים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור