דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ראשון לציון וסביבתה

 
 
מיד לאחר העלייה לנקודת ההתיישבות במימונו של הברון רוטשילד בראשון לציון הבינו המייסדים כי אין תקומה למושבה ללא מקורות מים משלה ,מיד החלו פעולות לאיתור מקום לקידוח באר המים הראשונה ,בתחילה פנו לגבעה שעליו עמד בית הכנסת של המושבה ובסמוך לו בתחילת פבואר 1883 ,החל הקידוח בפיקוחו של מנהל בית הספר של מקווה ישראל שמואל הירש נציגו של הברון רוטשילד,אלא שהמקדח שהגיע לעומק 30 מטר לא בישר את מציאת המים ובפועל מחוץ לשכבות עפר, לא העלו הקודחים דבר.

כיוון שכך עברה נקודת הקידוח במחצית פבואר 1883 ,למדרון של הגבעה והחל תהליך הקידוח חדש, למרבה צערם של הקודחים ,כאשר הגיע המקדח לעומק של שלושים ושמונה מטר ,נתקלו הקודחים בשכבת סלע ,שגרמה להם להאט בצורה משמעותית את קצב הקידוח, אנשי המושבה החלו להתייאש בהבינם כי ללא מים אין אפשרות להיאחז בקרקע , נציגו של רוטשילד שמואל הירש אף כתב לברון רוטשילד ,את בעיית המקדח שנתקל בסלע ואת ההשלכות למושבה בגין חוסר המים.

ראשון לציון סיפור באר המים הראשונה במושבה ראשון
 
חנקין יהושוע גואל הקרקעות תקציר פעילותיו

לאחר עליית משפחת חנקין בתנועת חובבי ציון לישראל בשנת 1882 ,התיישבה המשפחה בתחילה ביפו,שם הקים אביו את ועד חלוצי העלייה ,על מנת לרכוש אדמות באזור יפו, כאשר ניסיון זה לא צלח עברה המשפחה למושבה ראשון לציון והאגדות מספרות שהם הקימו את המבנה הראשון במושבה.

באותה הזדמנות בשנת 1890 רכשה המשפחה  כעשרת אלפים דונם שעליהם צמחה המושבה רחובות, כיוון שלא הסכין לרודנות פקידי המושבות בעת שעבד את חלקותיו בניסיונו החקלאי שעזר לו להצליח בעמלו, סרב להישמע לפקודותיהם של פקידי הברון,כיוון שהתמרדה המשפחה עם עוד איכרים בראשון .

בשנת 1890 רכשה משפחת חנקין , כשלושים אלף דונמים ,בעיקר אדמות ביצות באזור חדרה , מידי האפנדי סלים חורי המוסלמי,הרכישה נעשתה בעבור תנועת חובבי ציון ברוסיה עקב רצונם לעזוב את המדינה בעקבות הפרעות שעברו שהיו באותה העת.משלחת מטעם תנועת חובבי ציון יצאה לישראל על מנת לרכוש קרקע בעבור אנשיהם שהתאגדו ברוסיה מהערים והעיירות בליטא מהערים : וילנה,אלסקוט,ריגה ,כאשר הגיעו נציגי הקבוצה לישראל הם נעזרו בקשריו של חנקין עם המושל התורכי ברכישת האדמות .


חנקין יהושוע גואל הקרקעות תקציר פעילותיו
 

תוצרת בית החרושת נמר החלה להופיע בשוק בשנת 1941 ,בתחילת דרכו העסיק המפעל כשלושים עובדים גברים ונשים המופרדים במחלקות שונות , הבעיה העיקרית של המפעל היא שכר העובדים , שלטענת מנהלי המפעל האחים ליפשיץ נעוץ במחירי התחרות אל מול החברה השוודית טרסט שבבעלותה חברת נור.

הגפרורים יוצרו מעצי ברוש וצפצפה ,שעובדו במכונות שיצרו קסמים דקים,הוטבלו בפרפין וגופרו בגופרת בראשיהם, מנהל העבודה והמדריך הראשי הגיע מרוסיה.

כיוון ששכר העבודה היה נמוך וההסתדרות הייתה בחיתוליה ,הוכרזה שביתה של הפועלות במפעל

ראשון לציון מפעל הגפרורים נמר של האחים ליפשיץ
 
ראשון לציון בית הספר העברי הראשון חביב
ראשון לציון בית הספר העברי הראשון חביב
כתובת רחוב אחד העם 7  ,בסמוך לבית הכנסת הגדול  ולבית פקידי הברון. ראשון לציון
טלפון לתאום 
מידע  
בית הספר העברי הראשון שנוסד בשנת 1886,בית הספר נקרא בית הספר העממי עד שנת 1951  בשנה זאת שונה שמו לבית ספר על שם דב לובמן חביב שהייה עסקן,יור המועצה וכורם  ,ייחודו  בעת פתיחתו ששפתו הייתה עברית בכיתות בית הספר ,המבנה העתיק בשעת פתיחתו כלל קומה אחת והוא נפתח בעבור לימודי בנות .
 
בית הספר פעיל עד עצם היום הזה.
ראשון לציון בית הספר העברי הראשון חביב
 
ראשון לציון גן המושבה
ראשון לציון גן המושבה
הנקרא גם גן הנדיב,או פרדס המושבה.גן העיר ב רחוב רוטשילד
הגן פתוח מזריחה לשקיעה ללא תשלום.
מידע  
תחילתו של הגן כחוות נסיונות חקלאית אשר הוקמה בכספו של הברון בשנת 1890.

בגן ממוקמת באר המושבה אשר נחפרה בשנת 1883 ולידה מגדל המים אשר הוקם בשנת 1889 בסיוע הברון,ניטעה בה שדרת דקלים הקיימת גם כיום,בשדרוג המקום נוסף אמפיתיאטרון קטן,וגן חיות קטן,מזרקות,בריכות רדודות,שולחנות למשחקי שולחן כמו שח מט וכדומה.
ראשון לציון גן המושבה
 
ראשון לציון מוזיאון לתולדות העיר
ראשון לציון מוזיאון לתולדות העיר
באדיבות מוזיאון ראשון לציון
כתובת ככר המייסדים, פינת רחוב אחד-העם 2-4 , המוזיאון ממוקם במתחם מבני הציבור הישן של העיר,ליד בית הכנסת ,בית הרפואות,דירת הרוקח,למוזיאון שני מבנים
טלפון לתאום 03-9598862
האתר פתוח בימים א, ג, ד, ה  בשעות 09:00-14:00, ביום שני בשעות 09:00-13:00, 16:00-19:00,בשבת הראשונה בכל חודש בשעות 10:00-14:00
מידע  
ראשון-לציון היום היא עיר תוססת ומתפתחת שהצליחה לשמר את נופה של מושבת הראשונים,במרכזה  המוזיאון המבוסס על רעיון המוזיאון הפתוח בשילוב של מסלול לסיור עצמי, מסומן ומשולט ברחוב, עם מוזיאון היסטורי.
 
בעת הסיור בעיר ראשון לציון חוזרים המבקרים לימים ולאווירה של ימי העלייה הראשונה שלפני למעלה מ  127 שנה עם נוף בתים ישנים, תמונות חלוצים ומעשיהם שהיוו את המסד למדינה שבדרך.
 
מומלץ להתחיל את הסיור  במוזיאון הממוקם במתחם היסטורי שהוקם בשנת  1888 אשר שימש כמרכז רפואי  וכבית המרקחת במושבה או במגורי הרוקח, הקליניקה ובית הדואר  שהוקם בשנת  1920 שנקרא הפוסטה.
 
בעת הסיור במוזיאון אנו מתבוננים  בתצוגת דמויות משוחזרות של  בעלי המלאכה הראשונים במושבה בסביבת עבודתם על כליהם המקוריים כמו : הרוקח בבית הרפואות, הצלם, מנהל הדואר, הסנדלר, פועל הבניין, הנגר, חרש הברזל והנפח ועוד. עושר כלי הפורצלן  או החרסינה,,  אשר עלו על שולחנות האוכל בעת החגים ובימי השישי מפתיעים בכמות וביופיים  .
 
תצוגה והמחשה לצורת הלימוד בעברית ,התלבושת האחידה ,בבית הספר העברי  חביב  אשר נפתח בתחילה כבית ספר לבנות בן הקומה האחת תוכלו לגלות כיצד למדו בבית הספר בהמחשה תצוגת כיתה משוחזרת הממחישה את צורת הלימוד בראשית המאה על מנת לחוש את הימים ניתן לחבוש תרבוש או מצנפת. ניתן לראות את המכשירים וצורת הכביסה באותם ימים, לראות כיצד פעל המטבח על שללו כליו הישנים ואיך בושלה הארוחה לבני המשפחה .
 
מתחם להמחשת האדם ואדמתו בעת העלייה לקרקע של המושבה , ניתן לתפעל את המכשור החקלאי שעמד לראשות החקלאים במושבה בתחילת דרכם על מנת להתנסות ולחוש את החוויה .   
ראשון לציון מוזיאון לתולדות העיר
 
ראשון לציון בית הכנסת הגדול
ראשון לציון  בית הכנסת הגדול  
כתובת רחוב המייסדים
טלפון לתאום 
מידע  
בית הכנסת הגדול שנבנה בשנים 1885—1889 וסביבו נבנו הבתים הראשונים של המושבה, בבית הכנסת שתי קומות: בראשונה מקום ל-150 מתפללים, ובשנייה נמצאת עזרת הנשים. בחלונות הנמצאים בשני צדי ארון הקודש ישנם ויטראזים של 12 שבטי ישראל, מעליו 2 חלונות ויטראז' בצורת לוחות הברית  ועליהם 6 ימי הבריאה. בצידי בית הכנסת ישנם ויטראז'ים המוקדשים  לחגי ישראל, לרבות יום העצמאות. מספר הדלתות והחלונות בחזית הוא 12, כמספר שבטי ישראל.

על מנת להסתיר את היותו בית כנסת בתקופת התורכים,אשר התנגדו לבית הכנסת ,הוסוואה  בית הכנסת  כמחסן חקלאי לציוד,שאף שוכן בקומת הקרקע.
ראשון לציון בית הכנסת הגדול
 
ראשון לציון בית הפקידות
ראשון לציון  בית הפקידות
כתובת רחוב אחד העם 19
טלפון לתאום 03-9598888/2
האתר פתוח בימים א-ה בשעות 10:00-16:00
מידע  
המבנה בן השתי קומות הוקם בשנת 1888,שימש כמרכז הפקידות של הברון רוטשילד, נחשב למבנה מפואר בזמנו,כיום משמש כבית יד לבנים להנצחת בניה שנפלו של העיר ראשון לציון.
ראשון לציון בית הפקידות
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור