דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

גדרה

חנקין יהושוע גואל הקרקעות תקציר פעילותיו

לאחר עליית משפחת חנקין בתנועת חובבי ציון לישראל בשנת 1882 ,התיישבה המשפחה בתחילה ביפו,שם הקים אביו את ועד חלוצי העלייה ,על מנת לרכוש אדמות באזור יפו, כאשר ניסיון זה לא צלח עברה המשפחה למושבה ראשון לציון והאגדות מספרות שהם הקימו את המבנה הראשון במושבה.

באותה הזדמנות בשנת 1890 רכשה המשפחה  כעשרת אלפים דונם שעליהם צמחה המושבה רחובות, כיוון שלא הסכין לרודנות פקידי המושבות בעת שעבד את חלקותיו בניסיונו החקלאי שעזר לו להצליח בעמלו, סרב להישמע לפקודותיהם של פקידי הברון,כיוון שהתמרדה המשפחה עם עוד איכרים בראשון .

בשנת 1890 רכשה משפחת חנקין , כשלושים אלף דונמים ,בעיקר אדמות ביצות באזור חדרה , מידי האפנדי סלים חורי המוסלמי,הרכישה נעשתה בעבור תנועת חובבי ציון ברוסיה עקב רצונם לעזוב את המדינה בעקבות הפרעות שעברו שהיו באותה העת.משלחת מטעם תנועת חובבי ציון יצאה לישראל על מנת לרכוש קרקע בעבור אנשיהם שהתאגדו ברוסיה מהערים והעיירות בליטא מהערים : וילנה,אלסקוט,ריגה ,כאשר הגיעו נציגי הקבוצה לישראל הם נעזרו בקשריו של חנקין עם המושל התורכי ברכישת האדמות .


חנקין יהושוע גואל הקרקעות תקציר פעילותיו
 

בהסבר פשוט: היא נקודה בולטת בשטח ,שמקשרת בין המפה לשטח בזכות נקודות קישור, ביחס למיקומם המדויק והיחס לגובה פני הים ובמיקומם המדויק ברשת הקואורדינאטות העולמית, רק לאחר שקובעים בשטח את נקודות טריאנגולציה שממנה רואים לפחות עוד שתי נקודות טריאנגולציה וביחד השלושה יוצרות משולש על המפה ובשטח.

רשת נקודות הטריאנגולציה ששימשו בתהליך לרישום הקרקעות בטבו

בעת שרכשו היהודים קרקעות מידי הערבים בארץ ישראל ,נשלחו מודדים לבצע את המדידות ,לאחר שסיימה יחידת המודדים את סימון השטחים שנרכשו במדויק ,החלה עבודת הניירת המנדטורית של הכנה ורישום הקרקעות בספרי האחוזה (הטבו).

לניירת זאת צורפו מפות חתומות על ידי המוכרים, השייחים של השבטים (בעלי הרכוש) תוך ציון מה חלקה ומיקומה של כול משפחה בנכס הנמכר, לאחר החתמת המפות גם בידי השייחים של החלקות ובעלי החלקות הסמוכות לשטח שנרכש, על מנת למנוע סכסוכים בעתיד, בנוסף הוגשו גם מסמכים המאשרים כי השטחים היו שייכים למוכרים בעשר השנים לאחור.

נקודת טריאנגולציה לצורך מיפוי ומדידת שטחי קרקע
 
גדרה צריף סברדלוב
גדרה צריף סברדלוב
הצריף הוא אחד מששה שהוקמו בתחילה במושבה ללא רישיון בשנת 1888 ,היחידי שנותר בישראל מעליית הבילויים, אליהו סברדלוב ורעייתו היו בין 14 המתיישבים המקורים שהקימו את המושבה בשנת 1884 .
 
את הצריף הקימו בשנת 1888,באזור החדש בראש הגבעה ,לאחר שהמשפחה התגוררה בצריף המשותף ובבור ,בצריף זה גרו גם המורה והחובש,כיום שלוחה של מוזיאון גדרה ,וכולל תצוגות של מסמכים וצילומים מאותה תקופה.בחצר הבית מטמורה לאכסון תבואה.
גדרה צריף סברדלוב
 
גדרה מוזיאון הבילויים וסיור אטרקציות בגדרה
גדרה מוזיאון הבילויים והאטרקציות בגדרה
כניסה בתשלום  , נגישות לנכים .
כתובת המוזיאון :  מושבת גדרה, רחוב הבילויים 29
טלפון לתאום :  08-8593316
המוזיאון פתוח בימים א - ה בשעות 08:00-13:00 ,יום רביעי בשעות 16:00-18:00
מידע
המוזיאון ממוקם במבנה היסטורי שהוקם בשנת 1925 בסגנון קלאסי צרפתי של המאה ה 19,על ידי משפחת מינץ,המבנה  מקושט באורנמנטים פיסוליים ותבליטים, הבית נבנה על פודיום בגובה מטר מעל פני הקרקע,המבנה המוגבה מעל בתי שאר המתיישבים ומוליך אליו גרם מדרגות  וגג רעפים מעליו כאשר בחזיתו גמלון משולב בעמודים,החוזר על עצמו במרפסת,בשנת 1985 שוחזר המבנה למראהו האוטנטי,כולל חזיתו ופתחיו,בעברו שימש המקום גם כמקום כינוס העם,ואולמו הראשי שימש כאולם תרבות לקונצרטים והצגות,כמו כן שימש כספרייה, מרפאה ובית חולים צבאי,גן ילדים, ובין השנים 1963-1979 שימש כבנין המועצה.
 
אשר משקף את מהוות מוטיב המוזיאון, בתצוגותיו מציג המוזיאון את סיפור עלייתם וההתיישבות של הבילויים בארץ ישראל ובפרט במושבה גדרה,תוך איסוף ושימור מסמכים,תמונות,כלי בית וחפצים ששימשו לחיי היום יום, תולדות גדרה, הרקע להקמתה של תנועת ביל"ו ברוסיה והתנועה הבילויית בארץ.
 
ניתן לראות במוזיאון : וטרינה של מוצגים ארכאולוגיים שנמצאו במקום, אוסף מרשים של כלים חקלאיים, מסמכים, תצלומים, רהיטים, כלי בית ואפילו פרטי לבוש של הבילויים.מוצגי כביסת בגדים מכונות ועבודת יד,תאור חיי החקלאי לזריעה לקצירת היבול,תהליך עבודת הכרם ויצור היין, משקלים מתקופות שונות,צריף הרצען ,הסנדלר וסדנת הנגר,חדרו וציודו של הרופא.
 
כמו כן, מתקיימים במקום סיורים מודרכים באתרים היסטוריים נוספים דוגמת בור הבילויים אשר היה האורווה, בית הספר הראשון, מגדל המים .

סיור באתרים ההיסטוריים – המחנה הראשוני: הצריף הקולקטיבי הראשון, הבור, צריף סברדלוב הצריף היחידי שנשתמר בארץ מעליית הבילויים  ,רחוב הבילויים, בית הכנסת, המוזיאון - בית מינץ, תל-קטרה, פארק הפסלים.
גדרה מוזיאון הבילויים וסיור אטרקציות בגדרה
 
גדרה בית הכנסת ישורון
גדרה בית הכנסת ישורון
בית הכנסת נבנה בשנת 1912, הוא הוקם על שטח של צריף שהיה לפניו,גג בית הכנסת נהרס בירי תותחי הצבא הבריטי בזמן כיבוש הארץ , אך הוא שוקם.
גדרה בית הכנסת ישורון
 
גדרה בור הבילויים והאורווה
גדרה בור הבילויים והאורווה
כאשר הגיעו המתיישבים הראשונים לגדרה ,ניצב הצריף הקולקטיבי שנבנה ברישיון, על מנת לעקוף את חוק רישוי הבנייה נחפר בור לאורווה וכוסה בגג רעפים,כי הרי לא נאסר לחפור בור, בור זה נסתם בידי החיילים התורכים,אך נחפר מחדש, והושלם תוך יום עם גג,ולפי החוק התורכי בית עם גג שנבנה עד הבוקר אינו נהרס.
גדרה בור הבילויים והאורווה
 
גדרה פעמון המושבה
גדרה פעמון המושבה 
ליד בית הכנסת בחזיתו ממוקם פעמון המושבה, כאשר בפעמון צלצלו בבוקר ובערב ,והוא שימש לזמן מצוקה או לאות אבל.
 
ביום חגיגות שלושים שנה להווסד המושבה, התכנסו מייסדי המושבה ואורחים ,התאספו שש עשר מייסדים מתוכם ששהו בישראל באותה העת ולא יכלו להגיע דר שטיין ומר צרנוב, כן השתתפו בחגיגה : ישראל ושמשון בלינקנד,י. דרובין,צבי הורוביץ ,דר ש, חיסין, יעקב שלמה חזאנוב,פאניה חיסין,דוד ליבוביץ,מנשה מאירוביץ,אליהו סווירדלוב,אברהם סולימיאק,פנייה פינברג,בינימין פוק,שלמה צוקרמן,יהודה וחסיה צאלאליחין.
 
בשעה חמש בפעמון צלצלו 30 פעמים לזכר כול שנת הקמה ובסך הכול שלושים צלצולים.
גדרה פעמון המושבה
 
גדרה סיור במושבה
גדרה סיור במושבה 
מוזיאון המושבה ,ביתו של משה מינץ,המוזיאון ממוקם במבנה היסטורי שהוקם בשנת 1925 בסגנון קלאסי צרפתי של המאה ה 19,על ידי משפחת מינץ,המבנה  מקושט באורנמנטים פיסוליים ותבליטים, הבית נבנה על פודיום בגובה מטר מעל פני הקרקע,המבנה המוגבה מעל בתי שאר המתיישבים ומוליך אליו גרם מדרגות .וגג רעפים מעליו כאשר בחזיתו גמלון משולב בעמודים.
 
צריף סברדלוב , אחד מששה שהוקמו בתחילה במושבה ללא רישיון בשנת 1888 ,היחידי שנותר בישראל מעליית הבילויים, אליהו סברדלוב ורעייתו היו בין 14 המתיישבים המקורים שהקימו את המושבה,בשנת 1884 ואת הצריף הקימו בשנת 1888,באזור החדש בראש הגבעה ,לאחר שהתגוררו בצריף המשותף ובבור ,בצריף זה גרו גם המורה והחובש,כיום שלוחה של מוזיאון גדרה ,וכולל תצוגות של מסמכים וצילומים מאותה תקופה.בחצר הבית מטמורה לאכסון תבואה.
 
פעמון המושבה ,ליד בית הכנסת מוקם פעמון המושבה, כאשר בפעמון צלצלו בבוקר ובערב ,והוא שימש לזמן מצוקה או לאות אבל.
בית הכנסת ישורון ,בית הכנסת נבנה בשנת 1912, הוא הוקם על שטח של צריף שהיה לפניו,גג בית הכנסת נהרס בירי תותחי הצבא הבריטי בזמן כיבוש הארץ , אך הוא שוקם.
 
אחוזת הבילויים
הצריף הקולקטיבי הראשון, צריף זה הוקם ברישיון בעבור המתיישבים הראשונים ,בידי יחיאל מיכל פינס, הכיל חדר שינה,מטבח וכיריים,ספסלים משלושה כיוונים מבחוץ,שולחן אוכל וספסלים לארוחות,מחוץ למבנה,אסם לתבואה ,ואורווה לחמורים.
 
בור הבילויים האורווה ,כאשר הגיעו המתיישבים הראשונים לגדרה ,ניצב הצריף הקולקטיבי שנבנה ברישיון, על מנת לעקוף את חוק רישוי הבנייה נחפר בור לאורווה וכוסה בגג רעפים,כי הרי לא נאסר לחפור בור, בור זה נסתם בידי החיילים התורכים,אך נחפר מחדש, והושלם תוך יום עם גג,ולפי החוק התורכי בית עם גג שנבנה עד הבוקר אינו נהרס.
 
מגדל המים ,המגדל נבנה בשנת 1935,בגובה של מעל 16 מטר, במגדל המים נבנו שלוש קומות, בקומת הקרקע השתמשו כחדר לימוד וכסליק נשק ,הקומה השלישית שימשה למתקני הבריכה,מגדל הבריכה שימש גם כנקודת שמירה, בשנת 1912 נבנתה בריכת המים,שממנה הוזרמו מים בצינורות מים לחצרות ולאחר מכן לתוך הבתים.
 
בית הקפה בדולינה ממוקם במבנה ישן משוחזר ,ממוקם  ברחוב הבילויים 7, גדרה, טלפון 8680463 – 08, בית הקפה מגיש קפה ומאפה,ארוחות בוקר קלות.
גדרה סיור במושבה
 
 
 
בניית אתרים - שרקור