דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

נס ציונה

 
 

לאחר התיישבות לרר במושבה נס ציונה הגיעו אליה ורכשו אדמות במקום גולדה מילוסלובסקי ובעלה,אהרון אייזנברג ורעייתו,אברהם ילובסקי,יוסף פלדמן,מ. הוכברג ורעייתו,זאב טיומקין מהעיר יפו, לאחר רכישת רוב הקרקעות במקום נותרו חלוצים אלו ללא פרוטה בכיסם להמשך הפיתוח לעזרתם נזעקו אנשים משכונת יפו כמו מיכאל הלפרין אביו של ירמיהו הלפרין ( הנפת הדגל).

מעט על מיכאל הלפרין יליד העיר וילנה שאביו ייעד אותו ללימודי תורה,אך הן מיכאל נתפס לרוח המהפכה האומרת שיש לחלק את אדמות בני האצולה לתושבים עניים הרוצים לעבד אדמה ( חלוקת הרכוש בסגנון המוקדם של המהפכה הסוציאליסטית) בד בבד נחשף לרעיון הציוני של עליה לארץ ישראל ולעבד את האדמה , חיזוק לרעיון הציוני קיבל לאחר פרעות בשנת 1881 , מיכאל הגשים את רעיונו ובשנת 1885 עלה לארץ ישראל.

נס ציונה תקציר סיפור המושבה
 

בהסבר פשוט: היא נקודה בולטת בשטח ,שמקשרת בין המפה לשטח בזכות נקודות קישור, ביחס למיקומם המדויק והיחס לגובה פני הים ובמיקומם המדויק ברשת הקואורדינאטות העולמית, רק לאחר שקובעים בשטח את נקודות טריאנגולציה שממנה רואים לפחות עוד שתי נקודות טריאנגולציה וביחד השלושה יוצרות משולש על המפה ובשטח.

רשת נקודות הטריאנגולציה ששימשו בתהליך לרישום הקרקעות בטבו

בעת שרכשו היהודים קרקעות מידי הערבים בארץ ישראל ,נשלחו מודדים לבצע את המדידות ,לאחר שסיימה יחידת המודדים את סימון השטחים שנרכשו במדויק ,החלה עבודת הניירת המנדטורית של הכנה ורישום הקרקעות בספרי האחוזה (הטבו).

לניירת זאת צורפו מפות חתומות על ידי המוכרים, השייחים של השבטים (בעלי הרכוש) תוך ציון מה חלקה ומיקומה של כול משפחה בנכס הנמכר, לאחר החתמת המפות גם בידי השייחים של החלקות ובעלי החלקות הסמוכות לשטח שנרכש, על מנת למנוע סכסוכים בעתיד, בנוסף הוגשו גם מסמכים המאשרים כי השטחים היו שייכים למוכרים בעשר השנים לאחור.

נקודת טריאנגולציה לצורך מיפוי ומדידת שטחי קרקע
 
נס ציונה סיפור המושבה
סיפורה של המושבה נס ציונה ואצבעות כף ידי הימנית 
מבט על כף ידי וחמשת האצבעות שבה ,כאשר חלק מאצבעותיי מיותרות לספירה , כך אתאר את מספר הביקורים האישי שלי ושל ישראלים בעיר נס ציונה ,פרט למעבר חולף בכביש בין המושבות ראשון לציון ומושבת רחובות לא זכיתי לראות ולהכיר את ההיסטוריה של המקום מתחילת ההתיישבות, עד הלום ימינו אנו וכמוני קהל ישראל וזהו הזמן לגשר על הפער בהיסטוריה של העיר ולנסות לגשר על החור השחור הזה  
סיפורו של איש העלייה הראשונה יהושוע זנגוויל הידוע בשמו ראובן לרר
הקדמה
סיפורה של הקמת המושבה נס ציונה משולב בקורות חיו של ראובן לרר ,מיהו האיש ראובן לרר , תחילת חיו באחוזה ב עיירה קריסטו יבנוקו ליד העיר אודסה , למשפחת סוחרים יהודיים , ציוני ודתי שעסקה באספקת תבואה ומזון לצבא הרוסי והרומני , באותה תקופה היה נהוג לגייס נערים לצבא הרוסי ובגיל 12 נחטף הילד יהושוע לשירות בצבא, גרסאות מספר מספרות את בריחתו ממחנה הגיוס ,שהבולטת בהם היא סיפורה של הדודה שעטתה על גופה שכבות של בגדים,הצטיידה במשקה חריף ,הגיעה לבסיס הגיוס שיכרה את השומרים חדרה לבסיס ,הכניסה את הילד בן ה 12 מתחת לשכבות הבגדים ונעלמה עימו מבעד לשערי המחנה.
 
כיוון שנותר הפחד לגיוסו מחדש ,החלה המשפחה בתוכניות לחלצו מגיוס כפוי זה, באחד ממסעות הרכישה של אביו לסחורות בגרמניה ניתקל בסוחר עמית בשם לרר ותינה בפניו את חששו מלקיחת בנו שוב לצבא הצאר, לרר שהיה חשוך ילדים הציע את עזרתו באימוץ הילד כילדו ובא גואל לציון , הילד יהושוע עבר לדור בגרמניה ונקרא ראובן לרר.
 
אצל משפחתו המאמצת היה במשך שש שנים עד שמלאו לו שמונה עשר ,ואז גמלה בו ההחלטה לחזור למשפחתו באודסה, הוא השתלב בעסקי המשפחה , עד אשר הגיע לידיו מכתב מאמו המאמצת שבה הודיעה לו כי אביו המאמץ נפטר ואת רכושו הוא הוריש לו, ראובן חזר לגרמניה , עשה חיל בעסקיו החדשים בגרמניה, אימץ את שם אביו המאמץ וקרא לעצמו ראובן לרר , למרות עסקיו המצליחים  ,לאחר זמן מה חזר לאודסה והמשיך את עסקי המסחר במזון ,משאת נפשו עדיין הייתה ירושלים וארץ ישראל כדתי לאומי בנפשו וכאיש תנועת חובבי ציון.
 
נס ציונה סיפור המושבה
 
נס ציונה אנדרטת הדגל
שאו ציונה נס ודגל  דגל מחנה יהודה
ותיקי המושבות ראשון לציון ונס ציונה ימשיכו לאחוז עוד דורות רבים את הזכות להנפה הראשונה של הדגל היהודי הראשון, בצבע כחול לבן שבעקבותיו נקבע המודל כדגלה של מדינת ישראל .
 
הצד של רשל"צ טוען לנו זכות הראשונים ואומנם כן , אך מנגד טוענים האוחזים בקרנות הדגל מהמושבה נס ציונה, כי דגלם שהונף בידי מיכאל הלפרין בשנת 1891 הוא דגל אמיתי ששוזר בחוטי זהב עם פס כחול שבו כתוב מושבת נס ציונה ודגלם של תושבי המושבה ראשון לציון, הוא בסך הכול טלית שהומרה לדגל.
 
סיפור הנפת הדגל במושבה נס ציונה קשור למעשה אמיץ בתקופת השלטון התורכי , כי הסכנה הייתה רבה, תחילת הסיפור בשנת 1891 בעת שתושבי המושבה נאספו לחגוג שלושה אירועים במקשה אחת :
 
1 . חנוכת הבית המשותף שנבנה בעבור משפחת הוכברג ומשפחת אייזנברג וכלל ארבע חדרים שנחלקו כך : חדר אחד למשפחת אייזנברג , שני חדרים למשפחת הוכברג, אחד לכל אח  והחדר הרביעי לטובת הציבור ושימש במשך היום ככיתת לימוד ,בית כנסת ובית הועד של המושבה .
 
2 . שמחת הברית של בנו של אייזנברג 
 
3 . הנחת אבן הפינה לבניית ביתו של מיכאל הלפרין .
 
בעת שכולם כונסו לשמחה נשמעו קולות פרסות סוסים , קהל הנוכחים נלחץ מהפחד של פשיטה תורכית על המושבה, אך לפתע פרץ סוסו של מיכאל הלפרין מעל למדורה ובידו המונפת אחז את הדגל הראשון של העלייה הראשונה  שהווה אירוע בעל חשיבות לאומית, מיד עצר ירד מיכאל מעל סוסו הוציא את חרבו וחתך את ידו , טפטף דם על הדגל והכריז את האמרה  אם אשכך ירושלים תשכח ימיני , מיד לאחר מכן נעלם בחשכת הליל לקבור את הדגל באדמה, כמובן שהדגל אבד וכיום קיימים רק חיקויים לדגל המקורי.
נס ציונה אנדרטת הדגל
 
נס ציונה מוזיאון בית ראשונים
נס ציונה מוזיאון בית ראשונים
איך להגיע למוזיאון בית הראשונים ברחוב תל אביב מגיעים בנסיעה מכוון ראשון לציון לכוון רחובות ברחובה הראשי של נס ציונה רחוב וייצמן, בפנייה ימינה ברחוב רוטשילד ופנייה ברחוב השני שמאלה לרחוב תל אביב .
תחילתו הרעיון של המבנה בשנת 1907 אך הוא הושלם בשנת 1912 בידי הקבלן אברהם טפר , המבנה שימש את אנשי המושבה כמרכז קהילתי וכבית ספר,בית כנסת,יחידת ההגנה העירונית,מרכז לפרדסנים ובעלי הכוורות לדבש בני המושבה כמו כן ישבה בו מועצת המושבה עד שנת 1962 שאז ננטש המבנה לטובת בית המועצה החדש.
 
כיוון שנדרשו שיפוצים למקום התאחדו צאצאי מקימי המושבה בשנת 1977 והקימו עמותה ציבורית במטרה לשפץ בעצמם ועל חשבונם את המבנה ולהפכו למוזיאון ומקום לאירועים כמו הדלקת נרות בחג החנוכה ערבי מורשת וכדומה.
 
את המבנה מתפעלים מתנדבי מצאצאי התושבים בהתנדבות ועל כך מגיעים להם מחמאות, מתנדבים אלו מתפעלים גם את מוזיאון ומרכז ההדרכות בנחלת ראובן לרר ליד וואדי חנין.
 
למבנה מוליכה כניסה דרך גרם מדרגות בסגנון הישן ,לפני המדרגות ממוקם גן קטן ובו אוסף כלי חקלאות , קטע מסילת הולכת עגלות התפוזים מהקטיף בקרוניות,מספר כוורות דבורים וכלי עבודה לרדידת הדבש ,באר קטנה משלימה את התצוגה וסוכה הכוללת ספסלי מנוחה בה.
 
כאשר נכנסים למבנה ולאולם מבחינים בתצוגות שונות ודגמים של חיי המתיישבים הראשונים ,גביעי ספורט וכלי נשק , אך העיקר הוא אילן המשפחות הראשונות שתקופת העלייה הראשונה ואוסף תמונות המייסדים על קירות האולם ,על פי שקבעו הצאצאים המשקמים תמונות אלו והאילן המשפחתי הוא עד שנת 1917 ,כמו כן בחלק האחורי של המבנה פינת הדגל המשוחזרת של נס ציונה.
נס ציונה מוזיאון בית ראשונים
 
נס ציונה רחוב תל אביב וגבעת האהבה

לרחוב תל אביב מגיעים בנסיעה מכוון ראשון לציון לכוון רחובות ברחובה הראשי של נס ציונה רחוב וייצמן, בפנייה ימינה ברחוב רוטשילד ופנייה ברחוב השני שמאלה לרחוב תל אביב.

הרחוב ששמו ניתן לו כשש שנים לפני שקמה העיר תל אביב,עולה מרחוב ראובן לרר או יורד מרחוב רוטשילד , הוא כולל בבתים מספר 17-19 את גן עולי הגרדום מדמשק, את בית הכנסת הגדול,את בית הראשונים ומאחור את גבעת האהבה.

 

בעת שיצרו את רחוב תל אביב למרגלות גבעת האהבה , נבנו בו בתחילה נחלות וחמישה בתים , וכיוון שבעת הבנייה לא היו תוכנית מתאר לרחובות המושבה למיקום מעבר שהם יעברו, נבנו בתים אלו כאשר להם שתי כניסות מאחור ומקדימה לכוון הרחוב שיוקם בעתיד.

נס ציונה רחוב תל אביב וגבעת האהבה
 
נס ציונה מוזיאון נחלת ראובן לרר החדש
מוזיאון נחלת ראובן לרר החדש
איך להגיע כאשר מגיעים מהמרכז כביש 431 או רשלצ רחובות נסיעה ברחובה הראשי של נס ציונה רחוב וייצמן על לרמזור ופנייה לדרך יצחק רבין , פנייה שמאלה לרחוב תרמג ומגרש החנייה לנחלת ראובן ,שילוט קיים ,הדרך הישנה דרך נחל חנין חסומה בכניסה לכביש בית הקברות.
 
מוזיאון נחלת ראובן הוא סניף חדש של מוזיאון בית הראשונים של מושבת נס ציונה הממוקם ברחוב תל אביב.
 
צאצאי משפחת לרר ועיריית נס ציונה החליטו לשקם את נחלת ראובן לרר , שהוותה את המתווה להקמת העיר נס ציונה המונה כארבעים אלף תושבים,שביל עפר משובץ במימי הגשמים בשלוליות שנותרו לאחר הגשם  עקב בעיית הניקוז הקשות של האזור מימים ימיה מוליך לשער הנחלה שבשלט מעליו כתוב נחלת ראובן.
 
מיד משמאל לשביל הצמוד לוואדי חנין משמאל לשער הכניסה , ממוקמים ספסלי ישיבה שעל אחד מהם יושבים פסליהם של הזוג פייגה וראובן לרר ולידם מכשיר אודיו המספר את סיפורם .
 
בחלק הימני של החצר הטבולה בתוך פרדס עצי הדר ועץ תאנה אחד ,ממוקמת באר האנטילה המשוקמת שכאשר מסובבים את גלגל השינים נכנסת מערכת העלאת המים בסלי המים ומזרימים את המים לתוך בריכת אגירה , לידה דגם הבאר להבהרת הפעולה תוך שפיכת מים מבקבוק ליד הבאר שרידי החאן ששימש למגורים.
 
מבנה המרכזי בלב הפרדס הוא שיחזור של בית אריזת תפוזים טיפוסי של אותם הימים המשמש להדרכה לקבוצות מבקרות,כאשר חפרו לשקם את יסודות המבנה נתגלו שרידי ביתו של רובן לרר ,על קירות המבנה תמונות וחומר מידע על ראשית ההתנחלות בימי העלייה הראשונה ,קורות משפחת לרר,הפרדסנות ותחילת ענף הדברנות בישראל שירותים ומים גם כן במבנה .
 
לאחר ההדרכה ,עוברים במיצגים של מפות השטח וקורות הנחלה,דגם באר אנטילה,דגם כלים ועבודתם של העוסקים במלאת הדבש,ציוד וכלים לקטיף פרי ההדר וסיור בין עצי הפרדס, כאשר שהיינו במקום עצי ההדר היו מלאים בפרי, ממש קרסו מכובדם וניתן לנו ליינות מטעימה עסיסית מגירת עסיס .
 
משם המשך לאנדרטת הדגל והבית המשותף ומשם לבית ראשונים ובית הכנסת של המושבה מרשים ושווה ביקור.
נס ציונה מוזיאון נחלת ראובן לרר החדש
 
נס ציונה ספור הבית המשותף
נס ציונה ספור הבית המשותף
הבית המשותף ואנדרטת הנפת הדגל 
האנדרטה בחלקה הקדמי ברחוב יצחק רבין בנס ציונה המקביל לרחוב ראובן לרר שממנו עולה רחוב תל אביב.

כיום בנקודה קיימת אנדרטת הנפת הדגל מצד ימין לידה , ממוקמים שני מבנים מבנה הבית המשותף המשמש כיום כחלק ממוזיאון בית ראשוניםובו מוצגים אוספים של כלי בית ,כלי עבודה על פי מקצועות,מנורות,כלים ומחרשות לחקלאות,אוספי מנעולים ומפתחות ,ארון קרח ועוד .
 
מימינו של המבנה ביתו השני של ראובן לרר שהוקם בשנת 1911 ,שבו חיי בשנותיו האחרונות לאחר שפשט רגל וחיי עד 1914 ביפו אצל הרב קוק  לאחר שחובותיו הכריעו אותו בנחלת ראובן ועבר ליפו ,ראובן חזר למושבת נס ציונה לאחר שהיהודים גורשו מעיר יפו בתקופת מלחמת העולם הראשונה, ובנו משה בנה לו את ביתו הקטן מימין לבית המשותף בבית זה האריך ימים ,אך לאחר מותו המשיכה לגור בבית אשתו פייגה עד גיל 115 שנה.
  
על האזור השתלטו כרישי ממון ובנו עליו מבנים רבי קומות למגורים במחקם במחי יד את ההיסטורי של העלייה הראשונה בישראל ויסוד מושבת נס ציונה, כל זאת אני מספר על מנת לתאר את האיוולת שנעשתה במתחם הבית המשותף ובית ראובן לרנר ברחוב יצחק רבין, מאחורי המבנה בשטח שעדיין לא ננגס נטועים ארבעה עצי פיקוס רמי קומה ,ממש גדולים שבעבר צמחו בו עצי תות ועוד.
 
ומה הקשר לעץ התות בחצר מאחורי הבית המשותף ,בכיתת הלימוד  בבית המשותף שבו גר המורה צבי הוכברג , אילוצי המקום וחומרים  אילץ אותו להכין מערכי ציוד וחומר לימוד יש מאין, כיוון שרצה ללמד גיאוגרפיה ולא היה לו גלובוס שעליו משורטטות מדינות החליט המורה צבי כי לטובת הנושא, יסכין הדמיון לכדור הארץ הגלובוס בצמרת העץ וענפיו של עץ התות שהיה בחצר הבית המשותף.
 
כל ענף היווה מדינה, צורת עלוות העץ דומיינה ככדור וכל ילד בשיעור הגיאוגרפיה , ידע איזה ענף מסמל איזו מדינה ואף נערכו מלחמות עמים בהשתתפות הילדים בינות לענפי המדינות להדגמת השיעור בהיסטוריה המשולב בגיאוגרפיה שימושית .
נס ציונה ספור הבית המשותף
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור