דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קרקוב סיור במוזיאונים

 
 

לצערנו האנטישמיות בפולין,לא כופפה ראש בעקבות מלחמת העולם השנייה,עדיין היהודים יוזכרו בסלנג הפולני כיהודונים הקטנים ,בסלנג הפולני נמצא את הכינוי ללחם chlebek במילה לחמונצ'יק או כמו מילת החיבה חיימקה (קה) לכן יקראו גם ללחמניה Buleczka לחמנייקלה (בילקלה) ועוד.

להנצחת הנושא היהודי ,אנו מוצאים אל הפסלים הקטנים המגולפים של יהודים קטנים תחת הכינוי (ז'ידק) יהודי,מזכרות של דמויות מעץ של יהודים המגולפות בעבודת יד ,נמצאות בדוכני וחנויות המזכרות או בשווקים ,לרוב נמצא אותם בעיר קרקוב.
 
המפסלים יוצרים דמויות של יהודים שמחים המנגנים בכלי מוזיקה,או המחוללים בשמחות ,הדמויות המפוסלים הללו המכונים היהודים ברי המזל,(כהסבר לשמחה בחייהם של היהודים למרות חיי היום יום הקשים ),הדמויות המגולפות לובשות בבגדים מסורתיים יהודיים של הקפוטות ומתח למעיל מבצבצת הטלית,תוך הכוונה כרמז לעיסוק היהודי העיקרי עשיית כסף או העסקים .
 
בדמויות היהודיות המפוסלות, רובם מוצגות כאנשים מרודים,שחדלו לעסוק בענפי הייצור והחקלאות ופנו רק לדרכי המסחר,התווך ויצירת הכסף,בקיצור הלך המחשבה העיקרי כלפי היהודים מובעים בצורת מכירת מזכרות אלו, ומי לא ירצה איזה יהודי נלעג השמח בחלקו.
פולין מזכרות יהודיות מהימים האפלים של שנאת יהודים
 

הכניסה למוזיאון שינדלר בתשלום ,המוזיאון ממוקם ברחוב Lipowa 4 , המוזיאון פתוח בימי השבוע, בימי שלישי, רביעי, חמישי, שישי בשעות 10:00-18:00 ,ביום שני 10:00-14:00 למעט יום שני הראשון של כל חודש, הכניסה בימי שני בחינם.

מבנה המפעל בעל החזית הלבנה כמו בסרט המפורסם,כולל שני מוזיאונים כאשר החלק העליון ששימש כמשרדי המפעל בתקופת המלחמה ,הפך להיות מוזיאון mhk לזיכרון ליהודי העיר קרקוב ויתר תושביה של העיר בתקופת השלטון הנאצי באזור,תצוגה נוספת כוללת את סיפורו של שינדלר וסיפור המפעל ופועלו למען הפועלים היהודים שהעסיק במפעליו.

בעת הסיור במוזיאון שינדלר,שבעברו היה בית חרושת שנקרא אמליה (אמיליה) ,חוזרים לאחור במנהרת הזמן בזכות מסלול העובר בעזרת צילומים,הסברים במכשיר אודיו ווידאו ,הסיור מראה את חיי היום יום בשימוש שהיה לכרטיסי העובד הנדרש,תעודות המעבר המוחתמות,בסיור בדרך למגורים בגטו ,חדר מגורים טיפוסי שבו גרו העובדים בגטו,שכלל מתחם מחייה לשתי משפחות .

קרקוב מוזיאון מפעל שינדלר לסירים Oskar Schindler’s Factory
 

המוזיאון הנקרא בפולנית   Podziemia Rynku ,הכניסה בתשלום למוזיאון, היא מתחת לאולם הבדים Cloth Hall במרכז הכיכר Sukiennice ,טלפון 124265002 48,המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-20:00 פרט ליום שלישי שבו פתוח המוזיאון בשעות 10:00-16:00,בימי שני המוזיאון פתוח ללא תשלום.

בחללי המרתף של בית הבדים,מתקיימת תערוכה קבועה הנקראת "עקבות הזהות בימי השליטה של מדינות אירופה בקרקוב",בתצוגותיו של המוזיאון פריטים שנתגלו בחפירות הארכיאולוגיות מימי ימי הביניים,מצגות מולטימדיה בסיפורה של הכיכר מתחילתה במאה האחד עשר.

קרקוב המוזיאון התת קרקעי שמתחת לכיכר העיר הישנה Rynek Underground
 

הכניסה בתשלום, המוזיאון המלכותי פתוח בימים שלישי-שישי בשעות 08:00- 17:00בימים שבת וראשון בשעות 09:30-17:00 ,  סגור בימי שני.

בארמון המלוכה שבמצודת וואהל גרו שלוש שושלות של מלכי פולין בעת שקרקוב הייתה בירת פולין,בעת הסיור בחדרי הארמון ,ניתן לצפות ביצירות אומנות יקרים ועתיקים,בריהוט עתיק ומיוחד,אוסף מיוחד ונדיר של שטיחי קיר פלמיים (גובלנים) מהמאה השש עשר ,אוסף התכשיטים המלכותיים ,כתרים ,שרביטים .

בהמשך הסיור נכנסים לחלל הממצאים הארכיאולוגיים שנתגלו באזור,מצגים המספרים את תולדות המצודה הארמון והקתדראלה שעל גבעת וואהל,חלל התצוגה מהמזרח הרחוק המכילה דברי אומנות וקרמיקה מסין ויפן,דברי אומנות מפרס ומתורכיה , כלי נשק עתיקים ועוד.

קרקוב המוזיאון בארמון המלכים שעל גבעת וואבל Royal Castle Wawel
 

הכניסה בתשלום,כתובתו של המוזיאון  3 Poselska street ,המוזיאון סגור בימי שבת ופתוח בשאר ימי השבוע בשעות 10:00-14:00 ,ביום חמישי בשעות 14:00-18:00,כ ניסה חופשית ביום ראשון טלפון לתאום  124227560(+48)

בתערוכת הקבע של המוזיאון ניתן לראות ממצאים של קרקוב לאורך אלף שנה,ממצאים  התקופות קדומות,מימי הביניים ,מוצגים ממצרים העתיקה כולל פסלי אלים מיצריים,בתחילה שימש המבנה מיצדית בימי הביניים,לאחר מכן שימש כארמון ולאחריו כמנזר,לאחר פינוי המנזר הפך לכלא העירוני ולבסוף הפך המבנה למוזיאון הארכיאולוגי של העיר.

בין מוצגיו של המוזיאון פסל מאבן של אליל סלאבי בגובה שמונה מטר ,ככול שידוע הוא היחיד על אדמת פולין.

קרקוב המוזיאון הארכיאולוגי Archeology Museum
 

הכניסה בתשלום,כתובתו של המוזיאון 19 Sw. Jana street  ,בחלק ההיסטורי של העיר העתיקה ,בקרבה לספרייה העתיקה של המנזר ,כרגע המוזיאון סגור לשיפוצים עד שנת 2016.

חלק מאוספיו עברו לתצוגה במצודת Niepolomice castle וחלק אחר מהתצוגה עברה לגלריה לאמנות עתיקה ברחוב Pijarska street ,הגלריה פתוחה כל יום מלבד יום שני בשעות  10:00-16:00.באוספי המוזיאון הכולל ציורים של ציירים מפורסמים מהמאות הקודמות : ציורו של ליאונרדו דה וינצ'י הגבירה עם החמוס,תמונות נוף של הצייר ההולנדי רמברנט,יצירות מופת של אמנים אירופאים מהמאות הקודמות,דברי אומנות עתיקה מאירופה,הכוללת רהיטים,זכוכית ושטיחים,אוסף דברי אומנות וקרמיקה מסין,כמו כן מוצגים וחפצים הקשורים להיסטוריה של פולין ,שלל המוצגים היו של משפחת האצולה Czartortyskis ונתרמו על ידה לתצוגה .
קרקוב מוזיאון קזרטוריסקיס לאומנות הקלאסית היפה The Czartoryskis Museum
 

הכניסה בתשלום,כתובתו של המוזיאון 35 Rynek Glowny בכיכר העיר בבית העירייה  המוזיאון סגור בימי שני ושלישי ופתוח בשאר ימי השבוע בשעות 10:00-17:30 ,טלפון לתאום (+48) 126192300

מוזיאון המספר את סיפור תושביה של קרקוב ומבניה מתחילת הקמתה והיותה בשנותיה הראשונות מקום מושבם של מלכי פולין בעת ששימשה עיר בירתה של פולין,בתצוגות חולפים על פני מפות מתקופות של העיר,בעיצובה האורבני לאחר סיפוח הפרוורים למקשה של עיר אחת בין החומות ומחוצה להם.

עוד באוספים : חותמות רשמיות של מוסדות השלטון והמועצה,מסמכים מתקופות שונות הקשורות לניהול העיר,דיוקנאות של המושלים וראשי העיר,סממני שלטון כמו שרביטים וטבעות שלטוניות,ציוד ששימש לניהול העיר,ואוסף עריסות המעוצבות והמושקעות של בובות ישו המוצגות בחג המולד .

קרקוב מוזיאון העיר ההיסטורי City of Krakow Historical Museum
 

הכניסה בתשלום,כתובתו של המוזיאון 17 Jana Pawla II street ,המוזיאון סגור בימי שני ופתוח בימי שלישי-שישי בשעות 09:00-17:00 בימים שבת וראשון בשעות 09:00-16:00,בימי שלישי כניסה חופשית,טלפון לתאום 126424070 (+48) .

המוזיאון ממוקם בשדה התעופה ראקוביצ'ה שנסגר,בתצוגות המוזיאון האווירי ,המטוס הפולני הראשון שנבנה בשנת 1910 שהמריא ונחת פעם אחת בלבד,אוסף מטוסים מסוגים שונים, אוסף מסוקים,אוסף של ציוד טיסה ומנועים,מטוסים שפעלו בתקופת מלחמת העולם השנייה,מצגות לקרבות אוויר מפורסמים,בתצוגות המוזיאון כמאתיים פריטים.

קרקוב מוזיאון התעופה הפולני Polish Aviation Museum
 

הכניסה בתשלום,כתובתו של המוזיאון 4 Lipowa street ,המוזיאון סגור בימי שני ופתוח בימי שלישי עד יום ראשון 11:00-19:00. סגור בימים שני ,טלפון לתאום (+48)  122634000

המוזיאון ממוקם בקומת הממסד במפעל הסירים של שינדלר,באולמות היצור של המפעל הישן ותצוגותיו הן מעולם האומנות המודרנית העכשווית,מעבר לתצוגותיו הקבועות נערכות במוזיאון תערוכות מתחלפות ,של אומנות עכשווית במיצגי ווידאו ,תערוכות של אומנות פלסטית , מיצגים שההסברים ומידע מוצגים ומושמעים בשפות האנגלית והפולנית מוזיאון חביב ומעניין לביקור .

קרקוב מוזיאון לאומנות עכשווית MOCAK
 

הכניסה בתשלום,כתובתו של המוזיאון ברחוב Al. 3 Maja street, בכיכר העיר הישנה טלפון לתאום 122955500(+48), המוזיאון הלאומי פתוח בימי ראשון 10:00-04:00 ובימי שלישי, רביעי, חמישי, שישי, ושבת 10:00-18:00, סגור בימי שני,כניסה חופשית ביום ראשון.

בקומה השנייה של אולם סוחרי הבדים סוקיננצינה, ממוקם המוזיאון הלאומי,בכתובת  1 - Rynek 3 Glowny על לוח שישי חקוקים שמות התורמים לפתיחתו בתקופה שבין שתי מלחמות העולם הראשונה והשנייה ,כאשר מתבוננים מקרוב על השמות מבחינים בשמות יהודיים רבים.כיום הגלריה מציגה תמונות של אמנים מהמאה העשרים של אומנות עכשווית ומודרנית,כולל חתך של עבודות של אמנים פולניים מסוף המאה התשע עשר,בין המוצגים מדי צבא פולניים וסמלים של הצבא,במוזיאון לאומנות נערכות תערוכות קבועות ומשתנות.
קרקוב מוזיאון הלאומי נרודובה National Museum in Krakow
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור