דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה מסלול השואה היהודית

 
 

האנדרטה ממוקמת ברחוב Ludwika Zamenhofa , במרכז הרובע היהודי ,אנדרטת גיבורי הגטו ממוקמת בקרבת רחוב זמנהוף Zamenhofa , ניתן להגיע לאנדרטה בחשמלית בקווים 36, 35, 18, 15 יורדים בתחנת Muranow , או באוטובוס מספר 100, יורדים בתחנה של שברחוב Jana Pawla II והולכים 150 מטר לכוון דרום.

האנדרטה בשמה הרשמי הפולני נקראת האנדרטה לזכר גיבורי הגטו ,אנדרטה  שהוקמה בידי הפסל נתן רפופורט באפריל 1948 מברונזה יצוקה ,ביום השנה החמישי לפרוץ מרד גטו וורשה, האנדרטה שהוקמה כאחת הראשונות בתום מלחמת העולם השנייה, בעת חנוכתה השתתפו כעשרת אלפים איש.

לוח האנדרטה כולל שני צדדים חלק אחד מתאר את מרד גטו וורשה , חלקו השני מציג את השואה והגרוש למחנות ,האנדרטה מונחת על לוח שיש שחור שהובא משוודיה לוורשה, בזמן המלחמה על מנת להקים אנדרטה לצורר היטלר.

ורשה אנדרטת מורדי הגטו אנדרטת בדמי חיי אנדרטת רפפורט
 

נסיעה במטרו קו מספר 1 אפשרות ירידה בחלק הצפוני או הדרומי של דרך הגבורה 

נתיב הגבורה כולל 16 אבני זיכרון מגרניט שהוצבו בשנת 1988,אבנים שעוצבו בצורה אחידה בידי האמן גסיור ,על כול אבן זיכרון המייצגת דמות או רעיון באמצעות שמו של אדם או אישה יהודיים בולטים,בדרך כלל אנשי רוח,מחתרות,לוחמים,סופרים ועוד,שחיו בתקופת השלטון הנאצי בוורשה,

מעבר לאבני הזיכרון לדמויות אישיות ברוח הגבורה בגטו,במחבוא או נציגים בולטים מבין המנהיגים שנשלחו למחנות ההשמדה ,על כול אבן זיכרון ,יש כיתוב הסבר והקדשה ,בשפות העברית,האידיש והפולנית, לאורך המסלול קיימות אנדרטאות לזכרם של אירגונים,או מאורעות כמו מרד גטו וורשה או מרד המחתרת הפולנית .

ורשה סיפורי האנשים בדרך הגבורה
 

הארגון אי"ל כלל בעת הקמתו בסוף יולי 1942 ,את חברי ארגוני השומר הצעיר,ארגון דרור,ארגון עקיבא ,ארגון הבונד ותנועת המזרחי,חלק מחברי הקבוצה הראשונה שהתארגנו נתפסו באקציות והועלו על רכבות שנשלחו למחנה הריכוז טרבלינקה,מיעוטם נמלטו מהרכבות וחזרו לגטו .

אנשי הארגון עסקו רבות ברכישת נשק והקמת מעבדה לייצרו,בתחילה השתמשו חברי הארגון, בנשק לפגיעה במפקדי המשטרה היהודית ,ששיתפה פעולה עם הנאצים בפעולות המעצר והשילוח,בכדאי להרתיע ולהעניש את היהודים לשתף פעולה עם הצוררים.

לאחר שהבינו היהודים הנותרים בגטו וורשה, כי פעולת האיסוף הגדולה והשילוח כאילו למחנות עבודה ,שנועדה לכאורה לפנות מהגטו את היהודים שאינם יצרנים(אלו שלא עבדו בבתי החרושת) הצטרפו רבים לתנועות ההתנגדות בהכנה לקראת הבאות.

בד בבד ניסו חברי הארגון לעורר את תשומת הלב הציבורית בוורשה ומחוץ לפולין,וכישלונם לשיתוף פעולה נרחב עם המחתרת הפולנית ,התכנסו בסוף יולי 1942 ,חברי הארגון על מנת ליצור חזית אחידה וחלוקת אזורי אחריות לכוחות השונים בארגון ,על פי מפתח מפלגתי ציוני בעיקר.

ורשה סיפור הקמת הארגון היהודי הלוחם אי"ל
 

כתובת St.Anielewicza 6 ,טלפון לתיאום 224710300

איך להגיע : בנסיעה בחשמלית בקווים קווים 36, 35, 18, 15 לתחנת Muranow

הרעיון והאידיאל שעמדו מאחורי בנייתו של המוזיאון

המוטיב העיקרי של הקמת המוזיאון מתבסס על התפיסה הרווחת על היהודים והיהדות בפולין , שיש לזכור כי יהדות פולין חייתה לאורך אלף שנה במקום,ואין לאפשר לשש שנים של כיבוש והשמדה למחוק זיכרון זה, לצורך הדגשת הרעיון הראשון הבינו מתכנני ואוצרי המקום כי ההיסטוריה של פולין שזורה ביהודים ואין להבין את הנושא היהודי בלי להתעמק בהיסטוריה של העם הפולני ומדינתו.

ורשה מוזיאון לתולדות יהודי פולין Muzeum Historii Zydow Polskich
 

ארגון המחתרת הפולנית זיגוטה ,שפרושו המועצה לסיוע ליהודים ,הוקם בסוף שנת  1942 כנגד הצורר הנאצי ועל מנת לנסות לעזור ולסייע ליהודים, לאחר שנקעה נשמתם של פולנים נוצריים ,מעוצמת האכזריות והברבריות שהפעילו הצוררים כנגד בני האנוש היהודים,הארגון עבד בתאום עם הממשלה הפולנית הגולה בלונדון ובסיועם הכספי .

למעשה עד הקמת ארגון זגוטה הממסדי,פעלו תושבים נוצריים תוך סיכון עצמם באופן פרטי להצלת יהודים,בראש הארגון הקודם לזגוטה ,עמדו הנשים  סופיה קוזאק, וונדה קרהלסקה פיליפוביץ ועוד,עד סוף 1942 טיפלו לברות הארגון בקרוב למאתיים נמלטים במקומות מחבוא,תוך אספקת מזון,קורת גג ותעודות מזוייפות.

גם שאר תושבי פולין הנוצרים ותושבי וורשה לא ליקקו דבש,פולנים רבים נרצחו ברחובות,רבים נהרגו כתוצאה מהלשנות,יש האומדים את ההרוגים כמאתיים הרוגים ליום בתקופות שונות.

ורשה ארגון זיגוטה ZEGOT הנוצרי להצלת יהודים
 

הרובע היהודי העתיק בורשה שימש למגורי יהודים ,רובם מתוך כשלוש מאות וחמישים אלף יהודים שהתגוררו בורשה, איתרע מזלם הרע והיטלר החליט, כי יש להרחיב את גבולות גרמניה על מנת לאפשר לאזרחיו מרחב מחייה ופרנסה רחבים יותר בארצות אחרות ופולין והעיר וורשה היו ההקדמה לשאיפותיו אלו.

לאורך השנים מסעות הרג ,פוגרומים והחרמות על היהודים לא הניעו את שאיפתם להתיישב בשטח העיר ,חלקה הגדול של הקהילה הגדולה (כתשעים אחוז) הושמדה בשואה ברובה ותושביה עלו בעשן לשמים במחנות ההרג וההשמדה שאליהם נשלחו

למרות האנטישמיות של תושבי העיר הנוצריים, בתקופה שבין מלחמות העולם הגדולות התפתחה הקהילה היהודית בביטחון יחסי ותרמה למרקם החיים והחברה שבעיר ורשה, כמו לפוליטיקה והתרבות בהשפעה גדולה ממספרם הפיזי בעיר.

כאשר נפלה העיר ורשה לאחר הפצצה אווירית ומצור קצר לידי הקלגסים הגרמנים, פנו אלו לתוכניתם להשמדת העם היהודי בפולין, שנה לאחר כיבוש העיר ורשה ב 1940 , יסדו הגרמנים את הגטו היהודי והכניסו לתוכו את היהודים שהתגוררו בורשה ובערים שמסביבה, תוך כדי הוצאת פקודה לוועד היהודי של הגטו להקיף את המתחם בחומה שכללה גם פנסי תאורה.

ורשה הרובע היהודי העתיק
 

עד שהוקם הגשר מעל נהר הוויסלה שחוצה את העיר ורשה ,הייתה שכונת פראגה השכונה הענייה שבה התגוררו בעלי הצווארון הכחול , אזור שהיה מופרד מהעיר משום ששכן מעבר לגדת נהר הוויסלה ,בין יתר תושבי השכונה נמנו בה כשליש מהם יהודים, חלקם הגדול נרצח בידי הגנרל הרוסי אלכסנדר סובורוב , בסוף המאה השמונה עשר ,בעת המרד הפולני כנגד הצאר הרוסי ששלט בורשה ובפולין .

אגדות זקני היהודים בפראגה מספרות על צעירי השכונה היהודיים ,היו עוברים את נהר הוויסלה בהתגנבות על המעבורות ,על מנת להשכיל ולחקור את הנשים הפולניות שמעבר לנהר ושאר הנאות החיים מחוץ לעיני הרבנים היהודיים בבתי המדרש בפראגה.

אחת התגליות מהשנים האחרונות היו אוסף ציורי הקיר וכתובות בעברית ,על אחד מבתי השכונה שנתגלו בעת שיפוץ הבית, אז התברר לאחר מחקר כי הבית שימש כבית תפילה יהודי (שטייבל) ליהודים בעיקר אלו שעבדו בבתי המלאכה ולא היה בידם הזמן להתפלל בשעות קבועות, אוסף ציורים אלו שוקם ושופץ ,בעזרת מוזיאון ההיסטורי לתולדות שכונת פראגה.

ורשה יהודים ברובע פראגה
 

כתובת בית הקברות Ul. Okopowa 45 Warszawa

נסיעה בחשמלית בקווים 1, 22 ,27 ,יורדים בתחנת Cm.Zydowski

בית הקברות פתוח בימי שני-חמישי בשעות  10.00-17.00 , בימי שישי בשעות  9.00-13.00 בימי ראשון בשעות  11.00-16.00.

לתשומת לב בעונות הסתיו והחורף ,בית הקברות פתוח עד רדת החשכה,בימי השבת ובחגים היהודים בית הקברות סגור.

החומות של בית הקברות הבנויות מלבנים אדומות,חומות מקבלות את פני המבקרים , עליהם ליד שער הכניסה, תלוי שלא כחול המציין את תחילתו של הרחוב שנקרא על שם מרדכי אנילביץ ראש המרד היהודי.

ורשה בית הקברות היהודי שברחוב אוקופובה ברובע וולה Wola
 

האבן לזכרו של יאנוש קורצ'אק או בשמו הספרותי הנריק גולדשמיט בארץ ישראל ,ממוקמת בפינת הרחובות סטבקי Stawki ודובואה Dubois ,קורצ'אק היה  רופא ומחנך יהודי פולני מהעיר ורשה ,יאנוש היה בן משפחה עשירה ומתבוללת,נולד בעיר וורשה בשנת 1878,את השכלתו הרפואית רכש באוניברסיטה בוורשה,שלאחריה החל לעבוד כרופא ילדים בבית חולים,בעבודתו זאת נחשף למצבם הקשה של ילדי עניים ובעיקר יתומים,עובדה שגרמה לו להקים בהמשך דרכו שני בתי יתומים אחד לילדי יהודים ואחד לילדים יתומים בני עדות אחרות בוורשה.

את בית היתומים היהודי בוורשה ניהל במשך כשלושים שנה ,לאחר שהקימו בשנת 1912 בוורשה ,בית היתומים שפתח ברחוב יאקטורובסקה 6 בוורשה,עבר במספר מבנים,בבית היתומים הלפני אחרון ניהל במבנה ברחוב יאנה קספרוביצ'ה 203. בוורשה ואז בפקודת הגרמנים, פתח בית יתומים בתחומי הגטו ברחוב לרחוב חלודנה 33, באותה תקופה נעצר למספר חודשים .

ורשה מסלול הגבורה אבן הזיכרון ליאנוש קורצ'אק
 

האנדרטה לזכרו של עמנואל רינגלבלום ממוקמת ברחוב זמנהוף במרחק קצר מאנדרטת מורדי הגטו,משמשת כאבן הזיכרון השנייה בנתיב הגבורה.

מעט על ההיסטוריון עמנואל רינגלבלום

עמנואל שבהשכלתו היה היסטוריון יהודי,היה מנהיג ציוני חבר באגודת פועלי ציון בפולין, כאשר נכלא בגטו וורשה עם חבריו היהודים,אמונתו בעזרה לזולת הייתה קרן האור וצור מחצבתו באמצעות פעילות ציבורית וחברתית למען אחיו היהודים.

בתקופת שהייתו בגטו וורשה ,ארגן מנהיגים יהודיים מקרב היהודים בגטו,לפעילות ציבורית בקרב תושבי בגטו בארגון שהתקרא "וועדי הבתים ",שבהם פעלו האישים להשגות מטרות סוציאליות לרווחת היהודים הכלואים בתת תנאים בגטו.

ורשה נתיב הגבורה אבן הזיכרון לעמנואל רינגלבלום
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור