דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פולין אטרקציות לילדים

 

 
 
 

הכניסה בתשלום,כתובתו של המוזיאון 17 Jana Pawla II street ,המוזיאון סגור בימי שני ופתוח בימי שלישי-שישי בשעות 09:00-17:00 בימים שבת וראשון בשעות 09:00-16:00,בימי שלישי כניסה חופשית,טלפון לתאום 126424070 (+48) .

המוזיאון ממוקם בשדה התעופה ראקוביצ'ה שנסגר,בתצוגות המוזיאון האווירי ,המטוס הפולני הראשון שנבנה בשנת 1910 שהמריא ונחת פעם אחת בלבד,אוסף מטוסים מסוגים שונים, אוסף מסוקים,אוסף של ציוד טיסה ומנועים,מטוסים שפעלו בתקופת מלחמת העולם השנייה,מצגות לקרבות אוויר מפורסמים,בתצוגות המוזיאון כמאתיים פריטים.

קרקוב מוזיאון התעופה הפולני Polish Aviation Museum
 

אגם המכונה גם ים מזוריה Mazurian Sea עקב גודלו ,צורתו כמשולש ,אגם הנחשב לגדול בין האגמים אורכו 114 קמ"ר, עומקו כששה מטר עד 77 מטר , קוטר חופיו הם 52 קילומטר, אגם שבו משולבים שלושה אגמים : Kaczerajno, Seksty , Warnolty .

קיבולת המים שבו שווה ל60 אחוז מהמים באזור מזוריה, האגם נוצר לפני כ 12.000 שנה בעת הפשרת השלגים מקרחון ענק ,סביבו מספר שמורות טבע, שבחלקם בעלי חיים ייחודיים ונדירים, כמו : ביזון, איילים, חזירים, זאבים בונים,איילים, מיניאטוריות .

אזור סביבת האגם משמשת למחקר בידי חוקרי טבע, צמחיה ובוטניקה ,זואולוגיה למחקר בעלי חיים ובעלי כנף וגאולוגים.

אגם המציע פעילות ספורטיבית, ימית או יבשתית, שכירת קיאקים סירות קנו ,מקום לעריכת שייט ברחבי האגם וסביבו, דייג של דגים כמו : דניס, דניס לבן, מוט, פיד, וצלופח ,סיורים רגליים ואופניים במסלולים שונים, באמצעות תעלות ונהרות ניתן לסייר באגמים מתחבר לאגמי טוכלין, לוקנוינו, מיקולייסקיה, רוז, ביאלולוקי ואגמי טורקלו.

מצפון לאגם נמצאת העיירה מיקולאצ'קי ואגם מיקולאסקיה , ממזרח לאגם נמצאת העיירה אורזיש Orzysz, עם מסלולי קאנו ורכיבה על אופניים, חופים ואגמים, לעיירה Orzysz יש הרבה להציע מבחינה תיירותית.

בסביבת האגם ניתן לראות טירות ומצודות היסטוריות,באגם ממוקמים שמונה איים כמו צ'ארסי אוסטרוב Czarci Ostrow , שבו שרידי מעוז שהוקם בשנים 1784-96, עוד איים הם: Szeroki Ostrow, Wyspa Pajecza, Wyspa Kaczor ועוד, מסביב לאגם ממוקמים עיירות וישובים כמו : פופילנו, גלודובו, נידווידזי רוג, אוקרטובו, נובה גוטי, זדג'וגו ואוקנוינו.

פולין מזוריה אגם סניארווי lake Sniardwy
 

פארק פלטני הוקם על חורבות חומת העיר העתיקה שהוסרה בעקבות רצון נבחרי העיר,להרסם על מנת לאפשר גידול ופיתוח העיר,כנגדם קמו המתנגדים וביקשו לשמר את אופייה של העיר העתיקה בעזרת החומה העתיקה ,אך המחאה לא עזרה ומרבית חומות העיר העתיקה נהרסה בשנת 1807 ביחד עם סתימת חפיר המים שהקיף אותה מבחוץ.

סיור לאורכו של הפארק עורך בין שעה לשעתיים בלא להתפתות לבקר ברחובות וחנויות צדדים, הפארק המשתרע על שטח של חמישים וארבע דונם מתחיל למרגלות גבעת מצודת וואהל,עד שער היציאה ברחוב Franciszkanska Street ,מול מבנה התזמורת הפילהרמונית, אורכו של הפארק כארבעה קילומטר ,המחולקים לשמונה תתי חלקי גן, המעוצבים בסגנונות שונים הגן החל לפעול למען הציבור משנת 1820 .

כיום במקום חומה אנו מוצאים פארק המלא עצים,שיחים וערוגות וכיכרות מלאות בפרחים בין שבילי הגן,בפארק נחפרו אגמים שבמרכזם מזרקות,ומסביבם הוצבו ספסלי מנוחה,את סופריה ומשורריה של קרקוב ופולין הנציחו בעזרת פסלים ואנדרטאות לזכרם,הקטע היהודי של הגן קשור לאחת מקבוצות הציוניות שהתאספה (מחוסר מבנה מתאים) לצרכי הכשרה בטרם עלו לארץ ישראל.

קרקוב פארק פלנטי Planty
 

מכרה המלח ממוקם בכתובת Danilowicza Street 10, Wieliczka ,בחלק הדרומי מזרחי כחמש עשר קילומטר מהעיר קרקוב,המכרה הוכרז בידי אונסקו כאתר שימור עולמי.

המכרה פתוח בחודשים אפריל-סוף אוקטובר בכול ימי השבוע (מלבד חגים) בשעות 7:00-19:30,בחודשים נובמבר-מרץ בימי השבוע בשעות 08:00-17:00.

הקדמה

המכרה משמש  מעין עיר תת-קרקעית בת תשעה מפלסים ,הכוללת מנהרות חצובות שאורכם הכללי המשותף כשלוש מאות קילומטר,זאת עיר תת קרקעית הכוללת למעלה משלושת אלפים חללים – חדרים שנחצבו בשנים שמכרה המלח פעל במלוא התפוקה.

העומק המיירבי של המכרה הוא קרוב שלוש מאות מטר ויותר,במהלך הכרייה נחצבו במנהרות המכרה מבנים,מוזיאונים ,אולם למופעים וקונצרטים,כנסייה ואולם תפילה,פסלים של מוטיבים דתיים וחיקוי פסליו וציוריו של ליאונרדו דה וינצ'י כמו הסעודה האחרונה אלמנטים קישוטיים מוזיאונים המראים ומספרים את חיי הכורים ועבודתם ,כאשר חומר הגלם הוא גושי מלח בעורקי החציבה.

קרקוב מכרה המלח וויאליצ'קה Wieliczka
 

כיום מסלול היום בשביל הנשרים לאחר שנסגר לפרקים עקב תאונות , מתחיל באוכף הר זאורת Zawrat שגובהו 2155 מטר לכוון אוכף הר Krzyzne שגובהו 2112 מטר, כיום השביל איננו מוביל לפסגת ההר Wielka Buczynowa Turnia , תחילתו של יצירת השביל בידי כומר ולנטי גדובסקי בשנת 1901 .

תחילתו של המסלו במגרשי החניה בפאלניצה ביאלצ'נסקה Palenica Białczanska או במגרש החניה בדולינה שבעמק רוזטוקי Dolina Roztoki Valley .

מסלול טיפוס הנקרא באנגלית Eagle's Path , נתיב תיירותי למטפסים הממוקם בהרי הטטרה בחלקה הדרומי של פולין, מסלול שאיננו קל אפילו למטפסים מנוסים, מסלול המסומן בסימון אדום, לראיה בטיפוס במסלול מיום הקמתו איבדו את חייהם כמאה וארבעים מטפסים, ניתן לעלות להר Kasprowy Wierch ברכבל (זמן המתנה ארוך לרכישת כרטיסים ולעליה לפסגה) ,רגלית המסלול מתחלק למספר מקטעים , הכוללים עלייה תלולה ,חלק מהמעברים צרים חד סטיריים במסלול, במיוחד בטיפוס ל Zavrat ,במסלול הטיפוס להר Koziy Wierch הכוללים שרשרת מעקה בטיחות, (המתכסה בשלג בתקופת החורף דבר המגביר את הסכנה) קטעים אלו הם למעבר אדם בודד ויש לפעמים זמן המתנה עד שהמסלול מתפנה .

לפעמים בזמן ההליכה נזקקים לעזרה של חבל ,על מנת לטפס לשביל נחש צר בפסגות הרכס, במסלול ישנם בחלק מהקטעים יתדות אחיזה ואפילו מדרגות חצובות , בקיצור מסלול מפחיד וקשה ונדרש כושר גופני ,יציבה והרבה אומץ לעבור במסלול ההיסטורי, צריך לקחת בחשבון גם את זמן הירידה בכדי להספיק לאוטובוס למקום הלינה ,ובל נשכח את ההכנות כולל נעלים למניעת החלקות וביגוד מתאים.

פולין מסלול דרך הנשר Orla Perc
 

מצודת ,ארמון המלכים Wawel והקתדראלה המלכותית ממוקמים על גבעה בחלקה הדרומי מערבי של העיר העתיקה, כתובת  Wzgórze wawelskie, Kraków טלפון  הכניסה בתשלום.

המוזיאון המלכותי פתוח בימים שלישי-שישי בשעות 08:00- 17:00בימים שבת וראשון בשעות 09:30-17:00 ,  סגור בימי שני.

כאשר עולים בדרך למצודת העיר וארמון המלוכה ,ניתן לראות למרגלות הגבעה את הפתח של מערת הדרקון , על פי האגדות בקרקוב,במערה Wawel ,התגורר דרקון שניזון מבשר אדם,על פי האגדה הרגו המלך קרקוס (בטרם בנה את המצודה) ,המלך קרקוס הרג את הדרקון ,בעזרת עצה שנתן לו הנפח סקובה, תמורת ידה של בתו,הנפח סקובה יעץ למלך להקריב לדרקון בשר שימלא אותו בגפרית,  לאחר שאכל הדרקון את הזבח ,נתקף בצמא וירד לנהר לשתות מים,בעת המגע בין הגפרית למים ארעה פיצוץ והדרקון נהרג, המשך האגדה מספרת כי המלך קרקוס נאלץ להשיא את בתו לנסיך גרמני ולא לבן הנפח,כתוצאה מזה התאבדה הנסיכה בקפיצה למימי נהר הויסלה. 

קרקוב מצודה וארמון וואבל Wawel
 

גשר הברזל להולכי הרגל, העובר ומחבר את שתי גדות נהר הוויסלה שבעיר קרקוב מפורסם בחיבורו למילה אהבה,ליצני העיר קרקוב,מוסיפים באותה נשימה, כי בורא עולם אוחז בעבותות שכופתים את הגשר לבל יימוט,וזאת משום ,תליית מספרם הגדול של מנעולים כסמל לזוגות אוהבים ,או הכמהים לאהבת בת זוג נסתרת ,בדרך אגב מוסיפים הליצנים כי לאחר שתולים האוהבים את המנעולים, הם משליכים את המפתחות לנהר,דבר המביא חסימה והצפות בתקופת החורף.

הגשר ממוקם במרחק הליכה קצר מבית הקברות היהודי ברובע היהודי מאחורי בית הכנסת עוד מרחוק ניתן להבחין בנצנוץ הנובע מקרני השמש המוחזרים מכמות המנעולים הגדולה המחוברים לשני מעקות הגשר משני צדדיו,רק ממספר המנעולים התלויים,אנו מבינים כי בתי החרושת למנעולים מתקיימים בעיר.

זהו אינו הגשר היחידי בעולם ,המושתת על האמונה והרעיון לתליית מנעול הקושר זוגות לעולמים ,כמו שבועת הנישואים או האהבה,אך בברור אפשר להגיד כי הוא אחד המרשימים בכמות המנעולים התלויים עליו חלקם עם כיתוב חלקם בצבעים האהובים על תוליי המנעולים.

קרקוב גשר האהבה Ktadka Ojca Bernatka מעל לוויסלה
 

חבל הממוקם בדרום פולין ,הכולל את נהר הדונייץ Dunajec River , המשמש כגבולה הטבעי של פולין עם סלובקיה, אזור גורחה עובר למרגלות הפארק הלאומי בהרי פייניניPieniny Mountains ,פארק שהוקם בשנות השלושים ,שבו פסגת ההר הגבוה בהם הוא Trzy Korony ,המתנשא לגובה של כאלף מטר ,שפרוש שמו הוא שלושת הכתרים, על שם שלושת פסגותיו, וההר סוקוליקה הגבוה מתנשא לגובה 750 של מטר.

עיקר פרסומו של חבל גורחה ונהר הדונייץ ,הוא מסלול רפטינג שאורכו כשמונה עשר קילומטר, שבו עורכים שייט על גבי רפסודות, לאורכו של המסלול חולפים בין מצוקים מגיר שגובהם עד 300 מטר משני צדדי המסלול .

בעת הביקור באזור גורחה ניתן לערוך סיור בטירת נידז'יקה הממוקמת בעמק דויינץ, טירה שהוקמה במקור במאה הארבע עשר על גבעה , כיום הטירה מוקפת באגם מלאכותי ,המקנה לטירה ולסביבה תמונת טבע מרשימה, בצדו השני של האגם ,ממוקמים חורבות טירת צ'ורשטיין Czorsztyn ,שהוקמה בימי הביניים שגם בהם ניתן לבקר.

פולין חבל גורחה Gorge ושמורת פייניני Pieniny
 

פארק בתשלום לילדים ולמשפחות הממוקם Kolonijna 24 ,הפארק פתוח בחודשים סוף אפריל-תחילת אוקטובר, בין בשעות 09:00-19:00 , בעונת החורף הפארק סגור.

בפארק הדינזאורים המשתרע על שטח כדונם ניצבות דמויות משוחזרות של מאות דינוזאורים שגודלם הטבעי שחיו באזור לפני כשישים וחמשה מיליון שנה, הדמויות ניצבות בינות לפלגי מים וגשרונים, ומסלול הליכה לימודי שבהם ניתן להבין וללמוד את תורת האבולוציה האנושית מאותה תקופה עד ימינו אנו.

סיסמוזאור Sejsmozaur הוא אחד הדינוזאורים הגדולים והארוכים ביותר, שאורכו מעל ל 45 מטר, עוד ניתן לראות ולסייר בביקור בגן חיות קטן מגרש משחקים לילדים נרחב הכולל גלגל ענק עם 22 קרוניות, שגובהו כעשרים ושבעה מטר, העתק של כפר הודי.

מגרש משחקים הכולל שטח ארכאולוגי לחפירות לילדים לגילוי שלדי דינוזאורים , מסלול חבלים וטיפוס, מסלול מיני גולף , מיני רכבת ועוד ועוד .

לבה פארק הדינוזאורים Dinozaurow leba Park
 

שמה הגרמני אלבינגה של העיירה היה Elbingus, העיירה ממוקמת בצפון מרכז פולין עיירה היושבת על גדות נהר Elblag River ובקרבה לנהר נוגוט Nogat River , ודרכו נשפך בשפך נהר הוויסלה בחלקו המזרחי לים הבלטי.

עיר נמל בינונית , הממוקמת 55 קילומטר צפונית מזרחית לגדנסק, ותשעים קילומטר דרומית מערבית לעיר הרוסית קלינינגרד, העיר יושבת בפתח נהר אלבלונג ,המשמש כיובל של נהר הוויסלה, ומשם זורם הנהר ללגונת הוויסלה , כתוצאה מכך התאפשרה בניית נמל בעיר.

זאת עיירה שצמחה מסביב לטירה הטבטונית ,שהוקמה במחצית המאה השלוש עשר וקבלה לאחר מכן זכויות של עיר ריבונית, בסוף המאה השלוש עשר צורפה העיירה לממלכה ההנסינית Hanseatic League ,בסוף המאה השש עשר הפכה לנמל הפרוסי המזרחי בסחר עם אנגליה.

טירת העיר הגנה על היציאה לים והגנה גם על המעבר בנהר הויסלה, עד מלחמת העולם השנייה הייתה העיר הרבה יותר גדולה ממה שהיא כיום, העיר נכבשה בתקופת מלחמת העולם השנייה בידי הגרמנים ,בעת כיבושה במלחמת העולם השנייה נהרסה העיר כמעט כליל בידי הכוחות הסובייטים , לאחר מכן החלו הפולנים לשקם חלקים מהעיר והנמל ,אך שיקום העיר העתיקה המסיבי החל רק בשנות התשעים .

העיירה התקיימה לאורך השנים ,בזכות שיתוף הפעולה ההדוק בין פולנים וגרמנים, אך עיר סבלה מפגיעות גדולות ,בכל פעם ששתי המדינות השכנות נכנסו למלחמת , מאחר ובעיר שלטו הן הפולנים והן הפרוסים ,ניתן לראות אנדרטאות ואטרקציות שהוקמו בתקופת שלטונם בעיר.

כיום משמשת העיר שמספר תושביה מאה עשרים וחמש אלף, כצומת תחבורתי חשוב למסילות הרכבות ולתחבורה ברשת הכבישים שנסללה מחדש, כיום כלכלת העיר בנויה על תיירות ,יצור מכונות כבדות ,טורבינות וחקלאות, בסוף המאה התשע עשר הושלמה חפירת תעלת המים Elblag Canal שאורכה כמאה שישים קילומטר המחברת בין נמל העיר, לבין נמל אוסטרודה הפנימי לכוון דרום , בעירה מתגוררים קרוב למאה חמישים אלף תושבים.

העיר אלבלג נחשבת גם כיום כעיר חשובה בזכות מספנותיה, מבשלות הבירה והתעשייה המתכתית המשגשגת שבה, העיר היא גם מקום בעל היסטוריה רחבה, ואטרקציות תיירותיות רבות, בעיר ניתן למצוא בתי מגורים וכנסיות מאפיינים מימי הביניים , הבנויות מלבנים אדומות .

במרכז הרובע ההיסטורי של העיר, נתבונן בקתדראלת סנט ניקולאה ,למרות שכיום בעקבות השחזור נראה בתים בסגנונות גותי, בארוק ורנסנאס , אך אף אחד איננו מבוגר יותר מחמישים שנה מכוון שרובם נהרסו במלחמת העולם השנייה, מתוך שלל בתיה המשוחזרים של העיר , המרשים ביותר הם שער העיר וכנסיית סנט מרי (שכיום היא גלריה לאמנות).

מזוריה אלבלג השער הראשי לשוק העיר Brama Targowa

השער ממוקם בכיכר Stary Rynek בעיר העתיקה, שער שנבנה בתחילת המאה הארבע עשר כחלק מחומת העיר, השער נחרב מספר פעמים לאורך השנים, במאה השמונה עשר התווסף השעון ומרפסת תצפית למגדל שער שהוקם מחדש בגובה 26 מטר, מזהיר בבדידותו בכיכר וגבוה מעל המבנים הסמוכים אליו, על השער שעון ולידו מספר לוחות מידע לתיירים.

האגדה מספרת על שוליית אופים בשם פייקרצ'יק, שהציל את העיר מפני כיבוש ,כאשר בהתקפה במהלך מלחמות פולין-טהוטוניות , הבחין בכוח התוקף וחתך את כבל השער שצנח וננעל , מאז הוצב פסלו של שוליית האופים פייקרצ'יק מול השער , תמונת השער הונצחה במטבע זיכרון שהוציאה המדינה בשנת 2006.

השער נבנה מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה, כמגדל מלבנים אדומות הבנוי מעל לשער, ומעליו גג רעפים אדומות חרוטי , מתחתיו שעון בצבע שחור ומחוגים שניתן במתנה מעיריית המבורג ,בקיר החזית של המגדל מעל לשער, 6 חלונות קעורים ומעליהם חלון רוזטה , מבנה גבוה ומרשים .

מזוריה אלבלג קתדראלת סנט ניקולאה (ניקולאס) St. Nicholas Cathedral

כנסייה הממוקמת ברחוב Mostowa 18 באלבלג , כנסייה שהחל את דרכה במאה השש עשר תחת הכנסייה הפרוטסטנטית ,ובמאה השבע עשר החליפה את ההנהגה לכנסייה אורתודוכסית .

בסוף המאה השמונה עשר נשרפה הקתדראלה, נבנתה מחדש ונפגעה במלחמת העולם השנייה , בשנות התשעים החליטו השלטונות בעיר לשפצה ולשקמה, הכנסייה פתוחה לביקורים בשעות היום פרט לזמני התפילות במיסות ,המיועדות לנוצרים מאמינים.

האזור המקיף את העיר אלבלג, שייך לאזור דלתת הוויסטולה (זולאווי וויסלן) Zulawy Wislane, אזור שטוח בעיקר המשמש למטרות חקלאיות. ממערב לאלבלג ,יש מישורים נרחבים ושדות פתוחים, הנופים הדרומיים הם של הביצות והביצות המקיפות את אגם דרוזנו.

את העיר ומסביבה חוצות מספר תעלות , ניתן לטייל לצד גדותיהן או לטייל על גדות נהר Elblag ,המקושרת לתעלת Miejski ,אשר מחברת את האגמים דרוזנו Druzno ואגם יזיורק Jeziorak לנהר דרווקה Drweca מספר חברות בעיר מפעילות קווי שייט בתעלות ובנהרות כמו החברה המפעילה את השייט בנהר נהר Elblag, בכתובת Wybrzeze Gdanskie 1A.

מזוריה אלבלג תעלת Elblag Canal

תעלה המכונה גם Elblag-Ostroda , תעלה בת 15-0 שנה שמוליכה מהעיר אלבלג לעיר Ostroda , תעלה שאורכה 80 קילומטר, כיום התעלה הארוכה ביותר שבה משתמשים עדיין בפולין לתובלה ושייט, תעלה שמסלול השייט בו מעניין ומהנה .

העיירות אילאווה llawa and Ostroda ואוסטרודה Ostroda שבאגם Ilawa ,משמשים כנקודת מוצא לשייט לאורכה של תעלת Elblag Canal , מסלול המחבר ששה אגמים ומעבר במערכת סכרים ושערים בזרימה במדרון של התעלה, הדרך חולפת על פני טירות מתקופת האבירים הטבטונים , על פני חומות הגנה הממוקמים בשרידי העיירות בנידז'יקה Nidzica רזיל Reszel וקסטרזין Ketrzyn .

אפשרויות לינה במזוריה כוללות מחנות קמפינג, בקתות עץ, אכסניות, מלונות ,צימרים מלונות עם מכוני ספא ואפשרויות קייטרינג עצמי, צורות אפשרויות הלינה באזור האגמים רב ומיועד לסוגים וטעמים שונים של הוצאה , קיימת תיירות הנקראת agro tourism ,שבה גם ניתן להתאכסן בחוות חקלאיות .

כיוון שמחוז האגמים משתרע על שטח גדול , הכולל עיירות, כפרים וחוות ,ניתן לסעוד בסגנונות ובטעמים משתנים בהתאם למיקומו הגיאוגרפי של היישוב במחוז שבו ניתן למצוא אוכל מקומי אופייני ושפע מנות שבו משולבים טעמים ומנות בסגנון ליטאי, פולני ופרוסי .

בעת חפירת התעלה היו הפרשי גובה של כמאה מטר בין הערים והאגמים, שאותו לא יכלו לפתור בפתרון מקטעים עם שערים כרגיל בשיטה המסורתית , אלא נקטו בשיטה מקורית וייחודית ,למעבר בקטע שאורכו כעשרה קילומטר, הפתרון לקטע הייחודי הזה הממוקם בין אגם דרוזנו Druzno לאגם Piniewo מכיוון שהפרשי הגובה היו גדולים מדי, במקום זאת, בנו מערכת מסילות מהמים המעלות את הסירות לקרוניות ,אלו נגררות על פני המסילות שעל גדת התעלה ,עד שהן עוקפות את מקטע הפרשי הגובה ,שם מורדות הסירות באמצעות מסילות שוב באמצעות מסילות לתוך תעלת המים להמשך השייט.

מזוריה העיירה אלבלג Elblag
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור