דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פולין אטרקציות לילדים

 

 

הכניסה בתשלום,כתובתו של המוזיאון 17 Jana Pawla II street ,המוזיאון סגור בימי שני ופתוח בימי שלישי-שישי בשעות 09:00-17:00 בימים שבת וראשון בשעות 09:00-16:00,בימי שלישי כניסה חופשית,טלפון לתאום 126424070 (+48) .

המוזיאון ממוקם בשדה התעופה ראקוביצ'ה שנסגר,בתצוגות המוזיאון האווירי ,המטוס הפולני הראשון שנבנה בשנת 1910 שהמריא ונחת פעם אחת בלבד,אוסף מטוסים מסוגים שונים, אוסף מסוקים,אוסף של ציוד טיסה ומנועים,מטוסים שפעלו בתקופת מלחמת העולם השנייה,מצגות לקרבות אוויר מפורסמים,בתצוגות המוזיאון כמאתיים פריטים.

קרקוב מוזיאון התעופה הפולני Polish Aviation Museum
 

פארק פלטני הוקם על חורבות חומת העיר העתיקה שהוסרה בעקבות רצון נבחרי העיר,להרסם על מנת לאפשר גידול ופיתוח העיר,כנגדם קמו המתנגדים וביקשו לשמר את אופייה של העיר העתיקה בעזרת החומה העתיקה ,אך המחאה לא עזרה ומרבית חומות העיר העתיקה נהרסה בשנת 1807 ביחד עם סתימת חפיר המים שהקיף אותה מבחוץ.

סיור לאורכו של הפארק עורך בין שעה לשעתיים בלא להתפתות לבקר ברחובות וחנויות צדדים, הפארק המשתרע על שטח של חמישים וארבע דונם מתחיל למרגלות גבעת מצודת וואהל,עד שער היציאה ברחוב Franciszkanska Street ,מול מבנה התזמורת הפילהרמונית, אורכו של הפארק כארבעה קילומטר ,המחולקים לשמונה תתי חלקי גן, המעוצבים בסגנונות שונים הגן החל לפעול למען הציבור משנת 1820 .

כיום במקום חומה אנו מוצאים פארק המלא עצים,שיחים וערוגות וכיכרות מלאות בפרחים בין שבילי הגן,בפארק נחפרו אגמים שבמרכזם מזרקות,ומסביבם הוצבו ספסלי מנוחה,את סופריה ומשורריה של קרקוב ופולין הנציחו בעזרת פסלים ואנדרטאות לזכרם,הקטע היהודי של הגן קשור לאחת מקבוצות הציוניות שהתאספה (מחוסר מבנה מתאים) לצרכי הכשרה בטרם עלו לארץ ישראל.

קרקוב פארק פלנטי Planty
 

מכרה המלח ממוקם בכתובת Danilowicza Street 10, Wieliczka ,בחלק הדרומי מזרחי כחמש עשר קילומטר מהעיר קרקוב,המכרה הוכרז בידי אונסקו כאתר שימור עולמי.

המכרה פתוח בחודשים אפריל-סוף אוקטובר בכול ימי השבוע (מלבד חגים) בשעות 7:00-19:30,בחודשים נובמבר-מרץ בימי השבוע בשעות 08:00-17:00.

הקדמה

המכרה משמש  מעין עיר תת-קרקעית בת תשעה מפלסים ,הכוללת מנהרות חצובות שאורכם הכללי המשותף כשלוש מאות קילומטר,זאת עיר תת קרקעית הכוללת למעלה משלושת אלפים חללים – חדרים שנחצבו בשנים שמכרה המלח פעל במלוא התפוקה.

העומק המיירבי של המכרה הוא קרוב שלוש מאות מטר ויותר,במהלך הכרייה נחצבו במנהרות המכרה מבנים,מוזיאונים ,אולם למופעים וקונצרטים,כנסייה ואולם תפילה,פסלים של מוטיבים דתיים וחיקוי פסליו וציוריו של ליאונרדו דה וינצ'י כמו הסעודה האחרונה אלמנטים קישוטיים מוזיאונים המראים ומספרים את חיי הכורים ועבודתם ,כאשר חומר הגלם הוא גושי מלח בעורקי החציבה.

קרקוב מכרה המלח וויאליצ'קה Wieliczka
 

מצודת ,ארמון המלכים Wawel והקתדראלה המלכותית ממוקמים על גבעה בחלקה הדרומי מערבי של העיר העתיקה, כתובת  Wzgórze wawelskie, Kraków טלפון  הכניסה בתשלום.

המוזיאון המלכותי פתוח בימים שלישי-שישי בשעות 08:00- 17:00בימים שבת וראשון בשעות 09:30-17:00 ,  סגור בימי שני.

כאשר עולים בדרך למצודת העיר וארמון המלוכה ,ניתן לראות למרגלות הגבעה את הפתח של מערת הדרקון , על פי האגדות בקרקוב,במערה Wawel ,התגורר דרקון שניזון מבשר אדם,על פי האגדה הרגו המלך קרקוס (בטרם בנה את המצודה) ,המלך קרקוס הרג את הדרקון ,בעזרת עצה שנתן לו הנפח סקובה, תמורת ידה של בתו,הנפח סקובה יעץ למלך להקריב לדרקון בשר שימלא אותו בגפרית,  לאחר שאכל הדרקון את הזבח ,נתקף בצמא וירד לנהר לשתות מים,בעת המגע בין הגפרית למים ארעה פיצוץ והדרקון נהרג, המשך האגדה מספרת כי המלך קרקוס נאלץ להשיא את בתו לנסיך גרמני ולא לבן הנפח,כתוצאה מזה התאבדה הנסיכה בקפיצה למימי נהר הויסלה. 

קרקוב מצודה וארמון וואבל Wawel
 

גשר הברזל להולכי הרגל, העובר ומחבר את שתי גדות נהר הוויסלה שבעיר קרקוב מפורסם בחיבורו למילה אהבה,ליצני העיר קרקוב,מוסיפים באותה נשימה, כי בורא עולם אוחז בעבותות שכופתים את הגשר לבל יימוט,וזאת משום ,תליית מספרם הגדול של מנעולים כסמל לזוגות אוהבים ,או הכמהים לאהבת בת זוג נסתרת ,בדרך אגב מוסיפים הליצנים כי לאחר שתולים האוהבים את המנעולים, הם משליכים את המפתחות לנהר,דבר המביא חסימה והצפות בתקופת החורף.

הגשר ממוקם במרחק הליכה קצר מבית הקברות היהודי ברובע היהודי מאחורי בית הכנסת עוד מרחוק ניתן להבחין בנצנוץ הנובע מקרני השמש המוחזרים מכמות המנעולים הגדולה המחוברים לשני מעקות הגשר משני צדדיו,רק ממספר המנעולים התלויים,אנו מבינים כי בתי החרושת למנעולים מתקיימים בעיר.

זהו אינו הגשר היחידי בעולם ,המושתת על האמונה והרעיון לתליית מנעול הקושר זוגות לעולמים ,כמו שבועת הנישואים או האהבה,אך בברור אפשר להגיד כי הוא אחד המרשימים בכמות המנעולים התלויים עליו חלקם עם כיתוב חלקם בצבעים האהובים על תוליי המנעולים.

קרקוב גשר האהבה Ktadka Ojca Bernatka מעל לוויסלה
 

בקרבה לטירת מלבורק בכפר שימברק szymbark ,המרוחק כשלושים ותשע קילומטר דרומית לגדנסק, שוכן הפארק השונה לילדים ומשפחות , כניסה בתשלום ,הפארק פתוח בכול ימי השנה בין השעות 09:00-17:00 בימי ראשון מהשעה 10:00, המוזיאון ממוקם במרכז החינוך והקידום האזורי המשמש ללימוד חינוך היסטורי

אחת האטרקציות המוזרות שבנייתו הושלמה בשנת 2007,הוא ביקור בבית שלם הבנוי הפוך הנקרא הבית הפולני ההפוך ,מבנה שהוקם בזמן של חוסר ודאות בידי הנדבן העשיר Daniel Czapiewski.

הבית שקרקעיתו היא גג הרעפים , הסתירות הפנימיות של הבית הוכיחו את הבעייתיות במהלך הבנייה , המבקרים נכנסים מהבית לתקרה. מעל לחלל הפנימי, הבית מרוהט כפי שהיה בתקופה הקומוניסטית, על מסך הטלוויזיה ההפוך נתן לראות תעמולה סוציאליסטית האופיינית לתקופה החיים הקומוניסטי בפולין.

בגן מוצג פסנתר ענק שגובהו מעל לשני מטר ואורכו כששה מטר, ניתן להיכנס לבונקר שהוקם בדומה לבונקרים מתקופת מלחמת העולם השנייה ולחוות חווית הפצצה אווירית כפי שחשו אזרחים בימי המלחמה, במוזיאון אגף נגרות ומוזיאון כלים .

ניתן גם לחוות אגדות שונות מקומיות ושל האחים גרין המופיעים בביתנים ,עם בובות בגודל של בני אדם אמתיים המדברות בשפה הפולנית, אטרקציה נוספת היא הקרש העץ הארוך שאורכו כשלושים ושבע מטר, מוצג נוסף היא חווה ובית שהובאו מסיביר ,על מנת להזכיר את האזרחים הפולנים שהוגלו לסיביר בידי הרוסים .

מלבורק פארק אטרקציות Szymbark
 
 
 
בניית אתרים - שרקור