דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה מוזיאונים לילדים

 

המוזיאונים בורשה מרובים, המוזיאונים של ורשה מכסים מגוון רחב של נושאי התעניינות, מגוון התצוגות כולל מוזיאונים לארכיאולוגיה, הגירה, אתנוגרפיה, תעשייה, אומנויות תרופות, ספורט ותחבורה, מלחמה ושואה .

מוזיאונים כמו של המלחין הלאומי שופן, מאדם קירי, המוזיאון היהודי, המוזיאון הלאומי, מוזיאון המרד בורשה, מוזיאון מרד גטו ורשה, מוזיאונים לילדים ,מוזיאונים בארמונות ורשה, ארמון התרבות והמדע ועוד ועוד.

 

כתובת St.Anielewicza 6 ,טלפון לתיאום 224710300

איך להגיע : בנסיעה בחשמלית בקווים קווים 36, 35, 18, 15 לתחנת Muranow

הרעיון והאידיאל שעמדו מאחורי בנייתו של המוזיאון

המוטיב העיקרי של הקמת המוזיאון מתבסס על התפיסה הרווחת על היהודים והיהדות בפולין , שיש לזכור כי יהדות פולין חייתה לאורך אלף שנה במקום,ואין לאפשר לשש שנים של כיבוש והשמדה למחוק זיכרון זה, לצורך הדגשת הרעיון הראשון הבינו מתכנני ואוצרי המקום כי ההיסטוריה של פולין שזורה ביהודים ואין להבין את הנושא היהודי בלי להתעמק בהיסטוריה של העם הפולני ומדינתו.

ורשה מוזיאון לתולדות יהודי פולין Muzeum Historii Zydow Polskich
 

האנדרטה ממוקמת בחצר בית היתומים ברחוב יאקטורובסקה 6 (לשעבר רחוב קרוחמלנה 9) שם פעל בית היתומים לילדים יהודים בוורשה .

בית היתומים לשעבר של יאנוש קורצא'ק המכונה נאש דום (ביתנו שלנו),מבנה בן ארבעה קומות,משמש גם כיום כבית יתומים ,בחצר המבנה ממוקמת אנדרטת זיכרון לזכרו של יאנוש קורצא'ק , האנדרטה מורכבת משני חצאי עיגול הניצבים אחד מעל לשני ,בקרקעית החלק העליון המופנה כלפי מעלה ממוקם דמות ראשו מברונזה של יאנוש קורצא'ק.

באולם בית היתומים המרכזי ,תלויה על הקיר תמונתו של יאנוש קורצ'אק ,ולידה בתערוכה קטנה מוצגים זיכרונות מימי בית היתומים היהודי בעבר,בטרם נשלחו יושביו לגטו ולאחר מכן להשמדה במחנה טרבלינקה.

ורשה יאנוש קורצ'אק האנדרטה בחצר בית היתומים
 

המוזיאון ממוקם בשדרות Al. Jerozolimskie 3 , הכניסה למוזיאון בתשלום, המוזיאון פתוח בימי רביעי-ראשון בין השעות 10:00-17:00 ,סגור בימי שני ושלישי, טלפון 226295271 תחבורה הגעה בקווי אוטובוס  111 117 158 507 517 521 ירידה בתחנת   Muzeum Narodowe - National Museum ,נסיעה בקווי חשמלית 7 ,8, 9,22,24,25,43 ירידה בתחנת Muzeum Narodowe - National Museum .

המוזיאון שנפתח בראשונה בשנת 1920,בפקודת מרשל Poland Józef Piłsudski , המוזיאון הוא אגף בחלק המזרחי של המוזיאון הלאומי לכוון נהר הוויסלה ,קיים חלק תצוגה חיצונית של מטוסים ורכבים צבאיים ,בתוך המוזיאון מוצגות תערוכות קבועות ומתחלפות הכוללות ,עבודות של מכון המחקר הצבאי, אוספי ציוד צבאי וחומר צבאי ,מהמאה העשירית לספירה עד מלחמת העולם השנייה והלאה.

ורשה המוזיאון הצבאי Polish Army Museum
 

המוזיאון ממוקם בשדרות Jerozolimskie 51,הכניסה למוזיאון דרך החצר בתשלום, טלפון 2262960782 המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00 ,סגור בימי שני . תחבורה

המוזיאון מציג תערוכות קבועות ומתחלפות במיצגים תלת מממדיים, המצאה שנוצרה בגרמניה במחצית המאה התשע עשר , התמונות תלת הממדיות נוצרות על ידי מצלמה בעלת עדשה כפולה מיוחדת המספקת אשליה מדהימה של מציאות, כול זאת אפשרות לבקר במקומות רחוקים בלי להרים את הישבן מהכיסא.

בפעם הראשונה שההמצאה Photoplasticon הגיעה לורשה מגרמניה,  הופיעה כתבה בעיתון  Kurjer Warszawski בוורשה בשנת 1901, באולם ההקרנה המקורי במבנה שקיים עד היום בשדרות ירושלים 51.
 
המקום שימש גם את חברי המחתרת הפולנית כנקודת מפגש והתארגנות, המוזיאון המשיך לפעול אחרי מלחמת העולם השנייה ,כאשר העיר ורשה הייתה הרוסה בעקבות המרד והמלחמה, הסרטים התלת ממדים שהוקרנו נתנו קרן אור לתושבים שהחלו לבנות את עירם ולמעט זיכרונות איך נראתה ורשה לפני המלחמה ובזמן הכיבוש, באוספיו של המוזיאון אוסף צילומים נדירים ועתיקים של הרובע היהודי בורשה ותושביו במיוחד החיים ברחוב Bagno.


 
ורשה מוזיאון פוטופלסטיקון Photoplasticon
 

המוזיאון הנקרא בפולנית Muzeum Ewolucji ממוקם בכיכר 1 Plac Defilad ,בארמון התרבות והמדע ,הכניסה למוזיאון בתשלום, טלפון 226566637 המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00 ,סגור בימי שני . תחבורה 

המוזיאון ממוקם באחד מארבעת המבנים המקיפים את ארמון התרבות והמדע ,בחזית המבנה מוצג דגם של דינוזאור ששמו המדעי Triceratops sculpture , הפסל הראשי של המוזיאון Marta Szubert , מפסל פוחלצים משוערים לדמותם של החיות, על פי הממצאים כדגמי הדינוזאורים המוצגים במוזיאון, עוד הכין האמן דגמי מערות קארסט ,דגמי הרי גאש וכדומה.

גאוות המוזיאון לדגם הדינוזאור הגדול הנקרא Tarbosaurus הניצב באולם המרכזי, המוזיאון מציג תערוכות קבועות ומתחלפות, במוזיאון אוסף של שלדי דינוזאורים, חלקם הובאו בעקבות משלחות של חוקרים פולנים בשנות השישים והשבעים במאה הקודמת במסגרת משלחות המחקר הללו במונגוליה , נתגלו בידם בחפירות שלדי עצמות דינוזאורים .

ורשה מוזיאון האבולוציה The Museum of Evolution
 

המוזיאון ממוקם במצדית התשיעית של מבצרי הגנת ורשה, Fort IX of the Warsaw Fortress ברחוב ul. Powsinska 13 , Czerniakowski Fort הכניסה למוזיאון בתשלום, טלפון 226295271 המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00 ,סגור בימי שני .

המוזיאון הצבאי הפולני ,הוקם בשנת 1920 ושכן בתחילה ביחד עם המוזיאון הלאומי, לפני מלחמת העולם השנייה עבר לחלק המוזיאון שנבנה מחדש , המוזיאון נהרס במלחמת העולם השנייה והוקם מחדש מיד לאחריה ,שטחו של המוזיאון גדל ונוספו לו המוזיאונים לזכר טבח קציני הצבא הפולני בידי הקומוניסטים בקטין ומוזיאון הטכנולוגי הצבאי הפולני.

המוזיאון הטכנולוגי הצבאי ,מציג תערוכות קבועות ומתחלפות, המוזיאון הוא סניף של מוזיאון הצבא הפולני בשנת 2009 שנסגר לצרכי תיקון בחלק החיצוני של המוזיאון מוצגים כלי מלחמה צבאיים הכוללים : תותחים מסוגים שונים כמו תותחי הגנה אווירית, תותחי שדה, מטוסים ,מערכת טילי אוויר, כלי רכב משוריינים ,טנקים ועוד ועוד (לבדוק האם נפתח שוב).
 
תצוגותיו של המוזיאון המוצגות באולמות ,שנאספו לאחר המלחמה כוללים תצוגות מבחר כלי הנשק שיוצרו לצבא בשתי מלחמות העולם, ציוד ומדים ששימשו את צבא פולין החופשית באנגליה וברוסיה בעת מלחמת העולם השנייה ,שלל שנלקח בידי הצבא הגרמני הוחזר אף הוא, הרוסים החזירו פריטים עתיקים וייחודים של מרד קושצ'יושקו  הפולני כנגד הצאר הרוסי, אקדח פולני ששימש לאיתות מורס, כרזות ואקדחו האישי של מרשל פילסודסקי שעמד כנגד הרוסים בניצחונם את צבא הבולשביקי הרוסי לאחר מלחמת העולם הראשונה.
 
מוזיאון קאטין Katyn
 
מוזיאון הממוקם במבצר Czerniakowski Fort , שנבנה בידי מלכי פולין בסוף המאה התשע עשר ,על מנת להגן על העיר ורשה ,בתצוגות המוזיאון ,חפצים שנותרו לאחר רציחת כחמשת אלפים קצינים פולנים בידי הצבא הרוסי בשנת 1940, חפצים שנתגלו בחרקוב ומידוניה ,בעקבות חיפוש מקיף וגילוי המעשה הנפשע שבוצע ,בתערוכה מוצגים מסמכים וצילומים רבים .
 
ורשה המוזיאון הצבאי הפולני הטכנולוגי Museum of Polish Military Technology
 
 
 
בניית אתרים - שרקור