דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה רובע זוליבוז Zoliborz

 

רובע שאינו גדול הממוקם בצמידות מצפון לרובע העתיק של ורשה, על הגדה השמאלית של נהר הוויסלה ,ברובע מתגוררים כחמישים אלף תושבים, הנחשב לאחד הרובעים היוקרתיים של ורשה ,תחילתו כאזור של התנחלות של נזירים שבראו את האדמה שעליה התיישבו תושבים מחוץ לחומות העיר העתיקה .על השטח שעובד קמו כפרים ונבנו חוות חקלאיות במקום ,אחד הכפרים קיבל את השם הצרפתי Joli Bord (שפרושו מצרפתית היפיפייה) לאחר מכן שובש השם לפולנית והאזור קבל את השם הפולני זוליבורז Żoliborz.

במחצית המאה התשע עשר בעת השלטון הצארי הרוסי של רוסיה הלבנה בעיר,הוחרם שטחו של הרובע ועליו הקים השליט הרוסי שרשרת מצדיות ואת מצודת ורשה Muzeum X Pawilony Cytadeli ,על מנת להגן על העיר העתיקה ,ובכדי למנוע את הסתרת הנוף להגנות שנבנו, לא נבנו בתים רבי קומות בשטח והוא נותר כאזור כפרי.

לאחר הכרזת הרפובליקה בתום מלחמת העולם הראשונה בפולין, החלה העיר העתיקה והאזורים מסביבה להתרחב ,אלו הפכו לרובעים בורשה לאחר שסופחו מוניציפלית לשטחה של העיר, גם ברובע זוליבורז החלה בניית בתים חדשים בסגנון מודרני ,תוך שמירה על שטחים ציבוריים ופתוחים בינם ,אל השכונה נכנסו קציני צבא ואנשים אמידים שבנו וילות למגורים והשכונה קבלה התוויה של אזור לאמידים ובעלי ממון.לאורך הרחוב הראשי של הרובע ,נוספו רחובות צדדיים ,למרות הריסת חלק גדול מבתי וורשה בעת מלחמת העולם השנייה בעת מרד ורשה,ניזוק הרובע בצורה מועטה ,אולי משום שבו התגוררו קציני הצבא הגרמני בעת המלחמה .
 
אתר התיירות החשוב של הרובע ,שבו מבקרים עשרות אלפי מאמינים במשך השנה ,הוא כנסיית St. Stanislaus Kostka ,שבקריפה שלה קבור Jerzy Popiełuszko ,שהיה מטיף ידוע ונרצח בידי השלטון הקומינסטי, יש המבקרים ברובע במוזיאון מצודת ורשה הנמצא ברחוב ul. 6/8 Słowackiego .
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור