דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ורשה אנדרטאות ופסלים

 
 

האנדרטה ממוקמת ברחוב Ludwika Zamenhofa , במרכז הרובע היהודי ,אנדרטת גיבורי הגטו ממוקמת בקרבת רחוב זמנהוף Zamenhofa , ניתן להגיע לאנדרטה בחשמלית בקווים 36, 35, 18, 15 יורדים בתחנת Muranow , או באוטובוס מספר 100, יורדים בתחנה של שברחוב Jana Pawla II והולכים 150 מטר לכוון דרום.

האנדרטה בשמה הרשמי הפולני נקראת האנדרטה לזכר גיבורי הגטו ,אנדרטה  שהוקמה בידי הפסל נתן רפופורט באפריל 1948 מברונזה יצוקה ,ביום השנה החמישי לפרוץ מרד גטו וורשה, האנדרטה שהוקמה כאחת הראשונות בתום מלחמת העולם השנייה, בעת חנוכתה השתתפו כעשרת אלפים איש.

לוח האנדרטה כולל שני צדדים חלק אחד מתאר את מרד גטו וורשה , חלקו השני מציג את השואה והגרוש למחנות ,האנדרטה מונחת על לוח שיש שחור שהובא משוודיה לוורשה, בזמן המלחמה על מנת להקים אנדרטה לצורר היטלר.

ורשה אנדרטת מורדי הגטו אנדרטת בדמי חיי אנדרטת רפפורט
 

נסיעה במטרו קו מספר 1 אפשרות ירידה בחלק הצפוני או הדרומי של דרך הגבורה 

נתיב הגבורה כולל 16 אבני זיכרון מגרניט שהוצבו בשנת 1988,אבנים שעוצבו בצורה אחידה בידי האמן גסיור ,על כול אבן זיכרון המייצגת דמות או רעיון באמצעות שמו של אדם או אישה יהודיים בולטים,בדרך כלל אנשי רוח,מחתרות,לוחמים,סופרים ועוד,שחיו בתקופת השלטון הנאצי בוורשה,

מעבר לאבני הזיכרון לדמויות אישיות ברוח הגבורה בגטו,במחבוא או נציגים בולטים מבין המנהיגים שנשלחו למחנות ההשמדה ,על כול אבן זיכרון ,יש כיתוב הסבר והקדשה ,בשפות העברית,האידיש והפולנית, לאורך המסלול קיימות אנדרטאות לזכרם של אירגונים,או מאורעות כמו מרד גטו וורשה או מרד המחתרת הפולנית .

ורשה סיפורי האנשים בדרך הגבורה
 

כתובת בית הקברות Ul. Okopowa 45 Warszawa

נסיעה בחשמלית בקווים 1, 22 ,27 ,יורדים בתחנת Cm.Zydowski

בית הקברות פתוח בימי שני-חמישי בשעות  10.00-17.00 , בימי שישי בשעות  9.00-13.00 בימי ראשון בשעות  11.00-16.00.

לתשומת לב בעונות הסתיו והחורף ,בית הקברות פתוח עד רדת החשכה,בימי השבת ובחגים היהודים בית הקברות סגור.

החומות של בית הקברות הבנויות מלבנים אדומות,חומות מקבלות את פני המבקרים , עליהם ליד שער הכניסה, תלוי שלא כחול המציין את תחילתו של הרחוב שנקרא על שם מרדכי אנילביץ ראש המרד היהודי.

ורשה בית הקברות היהודי שברחוב אוקופובה ברובע וולה Wola
 

תחילת מסלול הראשון שמגיע ממרכז הכיכר המרכזית של העיר וורשה לאורך דרך של שלושה קילומטר ברחוב הקניות והמנוחה קרקובסקה פשדמיישצ'ה Krakowskie Przedmiescie , הרחוב מתעקל בדרכו ומסתיים בכיכר הארמון המלכותי הנקרא  Plac Zamokwy .

יש המתחילים את הסיור בכיכר המלכותית ,בעיר העתיקה שהוכרזה בידי ארגון אונסקו כאתר מורשת עולמית, בהליכה ברובע נעבור ונתבונן ברובע שעבר שיפוץ ,שחזור ושדרוג כפי שהיה בתקופה קודמת לפני שנהרס בתקופת המרד הפולני בנאצים לקראת סוף מלחמת העולם השנייה.

בסיור ברובע העתיק של וורשה חולפים בינות למארג סמטאות מתפתלות המרוצפות באבנים, מתבוננים בחזיתות צבעוניות של בתים שהוקמו מחדש לאחר שנהרסו במלחמת העולם השנייה, חלק מהסמטאות קשורות לכיכרות ציוריות המספרות את סיפור העבר.

            

ורשה מסלול הסיור בעיר העתיקה כולל מספר אפשרויות
 

פסלו של ניקולס קופרניקוס מעשה ידיו של הפסל הדני ברטל ת'ורוואלדסן , ממוקמת בחזיתו של ארמון סטאשיץ המשמש כיום את האקדמיה הפולנית למדעים שבאוניברסיטה וורשה בקצה הצפוני של הרחוב היוקרתי נובה שוויאט  Nowy Swiat , בסמוך לאוניברסיטת ורשה אל האנדרטה מגיעים במטרו וירידה בתחנת Nowy Świat-Uniwersytet .

האנדרטה, שהוקמה לזכרו של ניקולס קופרניקוס הפולני, שנודע בתחום האסטרונומיה והמתמטיקה כמשפטן, כאסטרולוג וכרופא, החוקר שהכריז לאחר מחקרים בשנת 1543 בספרו De Revolutionibus ,ללא שימוש בטלסקופ (שהומצא מאה שנה לאחר מותו ) וללא עזרה מספרות מקצועית , כי כוכבי הלכת מקיפים את השמש במסלול קבוע, וכי כדור הארץ שנוצר לפני מיליוני שנה ,חג על צירו במסלול קבוע יומי ,ומקיף את השמש במסלול אחת לשנה .

תאוריה זאת סתרה את ההנחה שהכנסייה הקתולית האמינה בה שכדור הארץ הוא המרכז ליקום , מחקריו החדשניים שאותם פרסם לקראת סיום חיו ,הביאו עליו את שנאת הכנסייה הקתולית,

חוקרים שהסתמכו על מחקריו והפיצו אותם נשרפו על המוקד, ספרו De Revolutionibus שבה פרסם את תורתו החדשנית, נכלל בספרי הספרים האסורים לקריאה ,אך תורתו הוכרה במחצית המאה התשע עשר והאיסורים בוטלו.

ורשה האנדרטה לזכרו של ניקולס קופרניקוס הפולני
 

האנדרטה לזכרו של עמנואל רינגלבלום ממוקמת ברחוב זמנהוף במרחק קצר מאנדרטת מורדי הגטו,משמשת כאבן הזיכרון השנייה בנתיב הגבורה.

מעט על ההיסטוריון עמנואל רינגלבלום

עמנואל שבהשכלתו היה היסטוריון יהודי,היה מנהיג ציוני חבר באגודת פועלי ציון בפולין, כאשר נכלא בגטו וורשה עם חבריו היהודים,אמונתו בעזרה לזולת הייתה קרן האור וצור מחצבתו באמצעות פעילות ציבורית וחברתית למען אחיו היהודים.

בתקופת שהייתו בגטו וורשה ,ארגן מנהיגים יהודיים מקרב היהודים בגטו,לפעילות ציבורית בקרב תושבי בגטו בארגון שהתקרא "וועדי הבתים ",שבהם פעלו האישים להשגות מטרות סוציאליות לרווחת היהודים הכלואים בתת תנאים בגטו.

ורשה נתיב הגבורה אבן הזיכרון לעמנואל רינגלבלום
 

כתובת  Jaktorowska 601-202 Warszawa , טלפון לתאום 22-6321816

בית היתומים פתוח בימים ראשון – שבת , בשעות 08:00-20:00

הקדמה ספור חייו של יאנוש קורצאק

יאנוש קורצ'ק או בשמו הספרותי הנריק גולדשמיט בארץ ישראל רופא ומחנך יהודי פולני מהעיר ורשה ,יאנוש היה בן משפחה עשירה ומתבוללת,נולד בעיר וורשה בשנת 1878,את השכלתו הרפואית רכש באוניברסיטה בוורשה,שלאחריה החל לעבוד כרופא ילדים בבית חולים,בעבודתו זאת נחשף למצבם הקשה של ילדי עניים ובעיקר יתומים,עובדה שגרמה לו להקים בהמשך דרכו שני בתי יתומים אחד לילדי יהודים ואחד לילדים יתומים בני עדות אחרות בוורשה.

ורשה יאנוש קורצ'אק בית היתומים שעל שמו
 

האנדרטה ממוקמת בחצר בית היתומים ברחוב יאקטורובסקה 6 (לשעבר רחוב קרוחמלנה 9) שם פעל בית היתומים לילדים יהודים בוורשה .

בית היתומים לשעבר של יאנוש קורצא'ק המכונה נאש דום (ביתנו שלנו),מבנה בן ארבעה קומות,משמש גם כיום כבית יתומים ,בחצר המבנה ממוקמת אנדרטת זיכרון לזכרו של יאנוש קורצא'ק , האנדרטה מורכבת משני חצאי עיגול הניצבים אחד מעל לשני ,בקרקעית החלק העליון המופנה כלפי מעלה ממוקם דמות ראשו מברונזה של יאנוש קורצא'ק.

באולם בית היתומים המרכזי ,תלויה על הקיר תמונתו של יאנוש קורצ'אק ,ולידה בתערוכה קטנה מוצגים זיכרונות מימי בית היתומים היהודי בעבר,בטרם נשלחו יושביו לגטו ולאחר מכן להשמדה במחנה טרבלינקה.

ורשה יאנוש קורצ'אק האנדרטה בחצר בית היתומים
 

אנדרטה יאנוש קורצא'ק בוורשה

האנדרטה ממוקמת בכיכר דפילאד ברחוב שביינטוקשיסקה ליד אגף הנוער בארמון התרבות והמדעים בוורשה,רחוב סיינה 16 (בעבר רחוב סליסקה 9)

האמנים זביגנייב וילמה ובוגדן חמיילבסקי,שיצרו את האנדרטה,החליטו ליצור משהו הדומה ליד המונפת כלפי השמים (הבורא) ,כענפי עץ שבהם הענף הראשי המסמן את יאנוש קורצ'אק אל מול ששה ענפים נוספים ,כדימוי כללי של מנורת בית המקדש.

אנדרטה יאנוש קורצא'ק בחצר בית היתומים בוורשה

האנדרטה ממוקמת בחצר בית היתומים ברחוב יאקטורובסקה 6 (לשעבר רחוב קרוחמלנה 9) שם פעל בית היתומים לילדים יהודים בוורשה .

ורשה יאנוש קורצ'אק אנדרטאות שהוקמו לזכרו
 

אבן הזיכרון לרב יצחק ניסנבוים,ממוקמת ברחוב דובואה Dubois,כחמישים מטר דרומית לאנדרטת לזכרו של יאנוש קורצ'אק ,הרב נחשב לאדם המבוגר ביותר שלזכרו הוצבה אבן זיכרון ,הרב יצחק ניסנבוים נולד במחצית המאה התשע עשר,מיד לאחר לימודיו בישיבה הצטרף לארגון היהודי החשאי נצח ישראל .

למרות היותי איש דתי התחבר בידידות למנהיגים ציוניים ולמשורר נחמן ביאליק,חברו הרב שמואל מוהליבר, קרב אותו לתנועת המזרחי שהוקמה בסוף המאה התשע עשר ובעת הקמת התנועה התמנה כמזכיר המפלגה ברחבי פולין, בזכות זאת הוזמן לקונגרסים הציוניים ואף ביקר בארץ ישראל בתחילת המאה העשרים.

כתוצאה מביקורים אלו , החל לערוך אחרי מלחמת העולם הראשונה את עתון המפלגה,פעל להקמת בית מדרש ללמוד רבנים במסורת תנועת המזרחי,כתוצאה מפעילותו הרבה בקידום והחדרת תנועת המזרחי למוסדות ציוניים ,נתמנה כנשיא התנועה המזרחי בכול פולין ערב מלחמת העולם השנייה.

ורשה נתיב הגבורה אבן הזיכרון לרב יצחק ניסנבוים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור