דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורשה מוזיאונים

 

המוזיאונים בורשה מרובים, המוזיאונים של ורשה מכסים מגוון רחב של נושאי התעניינות, מגוון התצוגות כולל מוזיאונים לארכיאולוגיה, הגירה, אתנוגרפיה, תעשייה, אומנויות תרופות, ספורט ותחבורה, מלחמה ושואה .

מוזיאונים כמו של המלחין הלאומי שופן, מאדם קירי, המוזיאון היהודי, המוזיאון הלאומי, מוזיאון המרד בורשה, מוזיאון מרד גטו ורשה, מוזיאונים לילדים ,מוזיאונים בארמונות ורשה, ארמון התרבות והמדע ועוד ועוד.


 
 
 

כתובת St.Anielewicza 6 ,טלפון לתיאום 224710300

איך להגיע : בנסיעה בחשמלית בקווים קווים 36, 35, 18, 15 לתחנת Muranow

הרעיון והאידיאל שעמדו מאחורי בנייתו של המוזיאון

המוטיב העיקרי של הקמת המוזיאון מתבסס על התפיסה הרווחת על היהודים והיהדות בפולין , שיש לזכור כי יהדות פולין חייתה לאורך אלף שנה במקום,ואין לאפשר לשש שנים של כיבוש והשמדה למחוק זיכרון זה, לצורך הדגשת הרעיון הראשון הבינו מתכנני ואוצרי המקום כי ההיסטוריה של פולין שזורה ביהודים ואין להבין את הנושא היהודי בלי להתעמק בהיסטוריה של העם הפולני ומדינתו.

ורשה מוזיאון לתולדות יהודי פולין Muzeum Historii Zydow Polskich
 

הגלריה הלאומית לאומנות מודרנית ממוקמת ברחוב Krakowskie Przedmieście 15/17 טלפון לתאום 226200231 ,כניסה חופשית פתוחה בין השעות 11:00-19:00.

גלריה שהוקמה בשנת 1965 ,ונספחה למרכז הלאומי לאומנות בשנת 2011,כיום הגלריה ממוקמת כאגף בארמון פוטוצקי  Potocki Palace ,הארמון כיום משמש כמשרד התרבות הפולני .
 
הגלריה הציגה יצירות של אמנים פולניים זוכי פרסים בין לאומיים חשובים כמו : Jan Cybis  Artur Nacht-Samborski , Zygmunt Waliszewski ואומנים מרחבי העולם, הגלריה היא חלק ממוזיאון הלאומי לאומנות עכשווית  Zachęta National Gallery of Art, המונך הפולני ל Zachęta ,קשור לאגודה בשם הזה ,שנוסדה בשנת 1860 לעידוד האומנויות .
גלריה לאומנות עכשווית Galeria Kordegarda
 

האקדמיה הממוקמת מעבר לכביש ברחוב קרקובסקה פשדמיישצ'ה 5 ,מאחורי חנות הספרים ,ניצבת חזיתה האדומה של האקדמיה לאומנות יפה, ממש בארמון Czapski Krasiński Palace , מבנה שהוקם בתחילת המאה השמונה עשר בעבור משפחת Krasiński ,על פי האגדות הפולניות ,זהו מבנה שבו התגוררה גם משפחת שופן למספר שנים בעת שהמלחין למד בו .

בחלקו השמאלי של המבנה בקומה השנייה התגורר המלחין שופן בטרם עזב את ארצו בשנת 1830 ,בסלון הדירה ניתן לראות את מסמך העזיבה מונח על השולחן, בחלקו הימני של הארמון ממוקמת גלריה פרטית לאומנות יפה פולנית של המאה העשרים, השייכת לשחקן הטניס הפולני בעבר Wojciech Fibak .

ארמון Czapski Palace האקדמיה לאומנות יפה The Academy of Fine Arts
 

כניסה בתשלום, הארמון ממוקם בכיכר pl. Zamkowy 2 , הארמון ממוקם מאחורי הטירה המלכותית , מבנה בצבעו בחזית לבן ומעל לפתח החזית ממוקם הסמל השלטוני של בעליו הקודמים, ושני דמויות פסלים משני הצדדים של הסמל המגן המלכותי.

מבנה הארמון בן שתי קומות ועליית גג שמעליו חיפוי גג הנחושת, משני צדדי המבנה הראשי צמודים שני אגפים אחד בן קומה והשני עם תוספת שלושת המבנים מקיפים חצר קדמית ,שכול חלונות הקשתיים במתחם פונים אליה ,עוד בחזית המרכזית ארבעה עמודים שנים מכול צד של הפתח החזית ומעליהם כרכובים מקושטים .

ארמון גג הנחושת נבנה במחצית הראשונה של מאה השמונה עשר, חיפוי נדיר אף לתקופה שהארמון נבנה, כיום משמש המבנה כחלק המוזיאון המלכותי בורשה, הארמון הוא חלק ממתחם הארמון המלכותי וממוקם בחלקו האחורי במדרון לכוון העיר העתיקה.

וורשה ארמון גג הנחושת‏ Pałac Pod Blachą
 

בכיכר הטירה המלכותית ניצב ארמון המלוכה הנקרא גם הטירה המלכותית Royal Castle
מבנה שבעבר גרו מלכי פולין משושלת Mazovian הנקרא
Zamek Królewski , הארמון טירה המקורי נבנה במחצית המאה הארבע עשר ושימש בתחילה כמקום מגוריו של הדוכס מזומיה ולאחר מכן עבר להתגורר בארמון המלך זיגמונד השלישי ואזה, שהומלך למלוכה בידי אצילי פולין למרות שהגיע לממלכה מבית המלוכה השוודי ,אך בעברו היה גם בן אצולה פולני ,בזכות נישואים בין הממלכות .

תחבורה : נסיעה בקווי החשמלית : מספרים 13,23,26 ולרדת בתחנת Stare Miasto

בכול יום יוצא סיור תיירותי בעיר העתיקה חינמי מטעם העירייה בכיכר שלי הטירה המלכותית (הארמון) ,הסיור נערך בידי מדריכים שבקיאים באזור מומלץ .

המלך זיגמונד ואזה השלישי, התגורר עד אז בארמונו בעיר קרקוב ששימשה באותה תקופה כבירת פולין, האגדות מספרות כי בחירתו בשנת 1596 ,בארמון המלכותי Zamek Królewski בוורשה למגורים והפיכת וורשה לבירת מדינת פולין ,נבעה מתחביבו לניסיונות בכימיה, האגדה ממשיכה בסיפורה כי באחד מניסיונותיו התפוצצה המעבדה ונהרס חלק מארמונו בקרקוב, אי לכך החליט לעבור למגורים בארמון המלכותי בוורשה.

         

ורשה כיכר הטירה המלכותית וארמון המלוכה Zamek Królewski
 

מוזיאון שופן ממוקם בחלקה המערבי של העיר בארמון אוסטרוגסקי ( קראשינסקי) , ברחוב  1 Okólnik Street תחבורה למוזיאון בקווי החשמלית מספרים 15,18,35,36 ולרדת בתחנת Muranów ,הכניסה למוזיאון בתשלום, המוזיאון פתוח בימים שלישי –ראשון בימי שני סגור בין השעות 11:00-20:00.

   
   


ורשה מוזיאון פרדריק שופן
 

המוזיאון ההיסטורי Museum of Warsaw Praga ,ממוקם ברחוב ul. Targowa 50/52 , טלפון 225183400 ,המוזיאון פתוח בתשלום בימי השבוע פרט ליום שני שבו הוא סגור, בשעות 10:00-18:00 ביום חמישי כניסה חופשית בין השעות 10:00-20:00.

המוזיאון ממוקם באחד המבנים המשוחזרים ברובע, בביתו לשעבר של האזרח המפורסם Rożycki Bazaar ,שנבנה במאה ה18 ונחשב לאחד הבתים העתיקים ברובע ,ובעליו של השוק ,בעברו שימש כבית תפילה ליהודים.

מוזיאון Praga District Museum שהוקם על מנת לספר את ספור ההתיישבות, בחלק המזרחי של נהר הוויסלה הצד הימני ,בתצוגות המוזיאון תצוגות של תצלומים של החיים בתחילת המאה העשרים באזור של מחוזות או עיירות עצמאיים עד המאה ה 19 ,המחוזות פראגה פולנוץ ופראגה פולודנייה , בטרם אוחדו וצורפו לעיר וורשה לרובע הנקרא כיום פראגה.

בין יתר תצוגותיו הקבועות והמתחלפות ,תיאור ריאליסטי וזהות האוכלוסייה בעת שהשתנתה משכונה סוציאלית של מעמד הפועלים לאוכלוסייה ברובע שלאחר מלחמת העולם הראשונה תיאור של האבולוציה האזורית בטרם התאחדה עם העיר וורשה ולאחר האיחוד.

ורשה מוזיאון פראגה להיסטוריה Muzeum Warszawskiej Pragi
 

מתחם  Koneser שנבנה במאה התשע עשר ,כולל מספר מבנים הבנויים מלבנים אדומות מבנים אלו ממוקמים ברחוב ul. Ząbkowska 27/31 ,טלפון 225971022 ,כבר בעת המעבר בשער הכניסה העשוי מברזל והמחבר בין מבנים, מצדו השמאלי של השער מגדל גותי מלבנים אדומות שסופו ארובה, מגדל בן שתי קומות ,שבחזית קומת הממסד דלת עץ ומשקוף קשתי מאבן מעליה.

בעת הסיור ניתן להתבונן   באדריכלות תעשייתית בסגנון גותי שהייתה נהוגה במאות הקודמות, בבניית מפעלים כיום לאחר השיפוץ ניצבת חזיתו של המבנה בן שתי הקומות ,כאשר מעל לכניסה לאולם הראשי יש גמלון .
 
כיום בשוטטות בתוך אולם מזקקת קונשיר הישנה ניתן לראות דודים וחלק מפס הייצור הישן שבהם הוכנה הוודקה בסגנון הפולני , בקרוב יפתח במקום מוזיאון מסודר שיסביר את תהליך הכנת הוודקה במקום. התוכניות העתידיות מצביעות על המגמה להפוך את מבני המפעל לאזור בילוי ומגורים ובתוספת בית מלון שיפתח במקום.
 
האזור ששימש בעבר כבית חרושת ליצור משקאות וודקה ובירה קוסנר ,ששימש עד התקופה האחרונה למטרת הייצור, שינה את פרצופו והפך ל מרכז פראגה קונסר  Praga Koneser Center  ,שבו מקום להרטיב את הגרון במשקה... הנקרא  צ'יסטואויצ'יזנה ,מקום הפעיל בימי חמישי, שישי ושבת, המקום משמש גם להופעות חיות ומוזיקה שמושמעת בידי די גי .     
רובע פראגה מפעל יצור הוודקה הישן Koneser
 

לזכרו של הפייטן אדם מיצקייביץ ,הוקם המוזיאון לספרות ע''ש אדם מיצקייביץ, הממוקם ברובע החדש ברחוב  Miasta 20 ,הכניסה בתשלום , הגעה בקווי החשמלית מספרים : 13,23,26,32 ירידה בתחנת Stare Miasto , המוזיאון פתוח בימים בימי שני, שלישי ושישי בין השעות 10:00-16:00 בימי רביעי וחמישי בין השעות 11:00-17:00 ביום ראשון בין השעות 11:00-17:00 המוזיאון אינו פתוח ביום הראשון האחרון בכול חודש.

העת הביקור במוזיאון ניתן להתבונן בחלק גדול של מסמכים הקשורים לעבודתו וחיו הפרטיים ,למוזיאון אוספי כתבי יד המוצגים של אנשי רוח פולניים נוספים, עוד ניתן להתבונן באוספי אומנות ,החלק המיוחד של המוזיאון הוא הספרייה הגדולה והמקיפה יותר ממאה אלף כתבים והקלטות של אנשי שם פולניים .

ורשה מוזיאון המשורר אדם מיצקייביץ
 

הכניסה למוזיאון בתשלום ,המוזיאון ממוקם ברחוב ybrzeże Kościuszkowskie 20 , טלפון 22-596-4100 ,הגעה בקווי החשמלית מספרים : 7,8,9,22,24,25,43 יורדים בתחנת Most Poniatowskiego , המוזיאון סגור ביום שני ,פתוח בימי שלישי-שישי בשעות 09:00-18:00 בימי שבת וראשון בשעות 10:00-19:00 .

ניקולס קופרניקוס הפולני, שנודע בתחום האסטרונומיה והמתמטיקה ,החוקר שהכריז לאחר מחקרים בשנת 1543 בספרו De Revolutionibus ,ללא שימוש בטלסקופ (שהומצא מאה שנה לאחר מותו ) וללא עזרה מספרות מקצועית , כי כוכבי הלכת מקיפים את השמש במסלול קבוע, וכי כדור הארץ שנוצר לפני מיליוני שנה ,חג על צירו במסלול קבוע יומי ,ומקיף את השמש במסלול אחת לשנה .

מחקריו החדשניים הביאו עליו את שנאת הכנסייה הקתולית ,חוקרים שהסתמכו על מחקריו והפיצו אותם נשרפו על המוקד , ספרו De Revolutionibus נכלל בספרי הספרים האסורים לקריאה ,אך תורתו הוכרה במחצית המאה התשע עשר והאיסורים בוטלו.

ורשה מוזיאון קופרניקוס Centrum Nauki Kopernik
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור