דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ערים בצפון ספרד

 

 
 
 
קטלוניה גירונה או חירונה Girona
העיר גירונה או חירונה או ירונה  Girona
העיר ממוקמת  בחבל קטלוניה בצפון מזרח לברצלונה ,משמשת כבירת רצועת קוסטה בראווה ,חירונה נמצאת על הכביש המהיר במרחק כ-95 קילומטר מברצלונה.
תחבורה מתחנת הרכבת בברצלונה לתחנת הרכבת במרכז גירונה זמן הנסיעה שעה ועשר דקות קווי אוטובוס לשם לב שני קווי אוטובוס המופעלים בידי אותה חברה אחד מוליך לשדה התעופה ולגירונה והשני ישיר לגירונה,האוטובוס יוצא מהתחנה המרכזית או מטרמינל האוטובוסים בצפון העיר.
 
לתחנת האוטובוס בברצלונה נוסעים במטרו בקו האדום מספר אחד יורדים  בתחנת  Arc de Triomf  ביציאה לקרוא את שלט ההכוונה  Sortida Napols  ומשם הולכים כ 5-10 דקות לטרמינל האוטובוסים.
מידע
עברה ההיסטורי של העיר מפורסם ,כאשר תושבייה הראשונים הם בני שבט האיבריים,השטח עבר מספר תרבויות שלטוניות עד נכבשו בידי הרומאים 12 אשר בנו בה מבצרים שנקראו Gerunda ,במאה ה 12 התיישבה ופרחה בה קהילה יהודית ונבנה בה בית ספר לקבלה ,בסביבות שנת 1492 בעת גירוש יהדות ספרד גורשו היהודים מהמקום, על המקום צרו הצרפתיים במאה ה 17-18 ובשנת 1809 נכבשה העיר בידי נפוליאון שאף החריב חלק מחומותיה כיום היא עיר בעלת מורשת עולמית.
מבניה של העיר הקטלונית צבועים ובנויים בסגנון המזכיר את איטליה.הסיור בשטח מתחיל בשדרת גראן ויה, מן החומה של ימי הביניים שנהרסה במאה ה -19, והוא משתרע כל הדרך אל שדרות   Passeig de la Muralla.
אטרקציות בעיר :
כיום העיר בעלת אוניברסיטה מפורסמת, בעלת חנויות רבות ,מסעדות,בתי קפה וברים,בבדיחות היא נקראת אחותה של ברצלונה.
 
כנסיית  St. Marys Cathedral, נבנתה במאות 11-17 לספירה ,משלבת מספר סגנונות בנייה,כאשר המקורות הרומיאים ניכרים במקום,כמו מגדל קרל הגדול והאכסדרה, הקף הקשתות של הכניסה הראשית נחשבים לגדולים בעולם , ואת האולם המרכזי הגותי הרחב באירופה וכמובן את  חדר האוצר העשיר, השומר על אוסף יוצא מן הכלל של אמנות דתית.
 
מנזר  Saint Pere de  Galligants  והקפלה   Chapel of Sant Nicolau,כיום משמש כמוזיאון ארכיאולוגי  Museum of Archaeology. מבנה בסגנון רומנסקי מהמאה ה 12 לספירה, מנזר גדול במיוחד האכסדרה ,דוגמא בולטת של בנייה קטלונית .  
קטלוניה גירונה או חירונה Girona
 
ברצלונה העיירה פיגארס Figueres
העיירה פיגארס  Figueres
העיירה ממוקמת כמאה קילומטר  וכשעה נסיעה  צפונית מברצלונה לכוון הגבול הצרפתי, ברכבת היוצאת מברצלונה מתחנת  Barcelona Sants station אך ניתן לעלות עליה בתחנת Passeig de Gracia או מתחנת El Clot-Arago הדרך עורכת שעתיים זמן היציאה של הרכבות  נע בין חצי שעה לשעה והפוך  מחיר בסביבות 23 יורו לכוון ניתן לרדת גם בעיר גרונה שבדרך  .
 
עשר דקות נמשכת הדרך מתחנת הרכבת למטרת הביקור העיקרית שהיא מוזיאון האמן המיוחד והסוריאליסטי סלבדור דאלי  Museu Gala Salvador Dali,בקטלוניה התפתחה הבדלנות של העם ותנועת המודרניסטים כנגד הסגנון הקלאסי החדש, כאשר בברצלונה נוהגים לבקר במוזיאונים של פיקסו ומירו,המוזיאון של דאלי משלים את  הסגנון המודרניסטי באומנות של המאה ה 19 , המוזיאון מציג בעיקר את יצירותיו המיוחדות של האמן ושל אמנים קטלאנים אחרים , זמן הביקור נמשך בין שעה לשעות תלוי במידת ההתעניינות של המבקר.
 
בתקופת מלחמת האזרחים סבלה העיר הפצצות רבות של המורדים אך בשנת 1950 החלה העיר להשתקם
מוזיאון דאלי ממוקם בכיכר Gala-Salvador Dai Square, 5, הכניסה בתשלום,שעות הפתיחה בקיץ 09:30-18:00 ,כיוון שהמוזיאון הוקם על תיאטרון לשעבר הגישה לנכים אינה טובה.צילום מותר ללא פלש.  
 
אטרקציות נוספות בעיר 
מצודת Castle of Sant Ferranשנבנתה בשנת 1743 בימיו של המלך פריננדנד הראשון
הדרך להגיע אליה היא ממוזיאון דאלי לאורך רחוב  Carrer del Castell de Sant Ferranבערך 10 דקות הליכה ,כאשר רוצים להקיפה אורך המסלול כשלושה קילומטר.
המצודה בעברה שימשה גם ככלא ונכבשה בידי צבא נפוליון, כיום פתוחה לסיור בחצר וליהנות מכוס קפה ומרגוע בבית הקפה בחצר.
 
כנסייה גותית  Parish church of St. Peter ,וסיור ברחובות העיירה הישנים   
 
מוזיאון הצעצועים  Museu del Joguet  ברחוב, Sant Pere, 1כניסה בתשלום המוזיאון מציג קרוב לחמשת אלפים צעצועים מתקופות שונות,אגף רובוטיקה ומכונות מכניות כולל יצירות של דאלי עצמו.   
 
ברצלונה העיירה פיגארס Figueres
 
סאן סבסטיאן סיור San Sebastian
סיור בסאן סבסטיאן   San Sebastian  
או בשמה הבאסקי  Donostia  או בכינוי  Bella Easo
תחילתו ככפר דייגים לציד ליוויתנים ודגה ,שהפך לנמל יבוא לשמן וסחורות עד שנכבש בידי צבא נפוליאון בשנת 1808,עד שנת 1813, העיר עצמה נוסדה בשנת 1180 לספירה.
 
העיר הבסקית ממוקמת בצפון מזרח ספרד במפרץ ביסקאיה 20 קילומטר מגבול צרפת , בעיר הנופש הבסקית  שדרות רחבות,בתים בסגנון מיוחד,מסעדות לרוב אכסניות זולות ובתי מלון בוטיקים,חופים מעולים,והרבה הרבה ברים לטאפס העיר נחלקת לשני חלקים עיקריים על ידי נהר  Urumea
 
הסידרה הוא המשקה הלאומי האזורי והוא נלגם בלא צורך בסיבה מיוחדת ,הוא נלגם בכל עת בבית או מחוץ לו,בעת מזיגתו ממיכל גבוה לתוך הכוס מאווררים את המשקה ומשחררים בהפחתה את רמת האלכוהול בתהליך המזיגה , כל זאת בשילוב זלילה של ארוחות בסקיות וסוגי טאפס רבים.
רובע העיר העתיקה שנקרא Zurriola במרכז העיר העתיקה Parte Vieja  התחיל להתרחב לכוון הים ומעבר לנהר Urumea כאשר נהרסו החומות העתיקות בשנת 1863, בחיבור של רצועת החול עם היבשה, חלק מהחומות עדיין קיים לכוון שער הנמל Portaletas המשמש כנמל דייגים.
בחלקו המערבי של העיר נמצאים ארמון Miramar Palace ומנזר הישן San Sebastian el Antiguo  שנבנה במאה ה 12 .
 
אטרקציות בעיר
לעלות לנקודת תצפית למפרץ ולעיר בהר  Igueldo  בחלקה המערבי של העיר בסוף המפרץ קונצלה.
לבקר בארמון מיראמר הקיץ של המלוכה  ובפארק שלו  El pico del Loro ,בסוף שדרת קוצנה בחלקה המערבי,הכניסה מתחת למנהרה בכיכר מיראמר .  
מעבר   Arantzazu  כביש צר המוליך אל המקדש,בגובה 800 מטר,אשר בה רועה כבשים נתגלתה דמות הבתולה הקדושה בשנת 1469 במאה ה16 הוקמה במקום כנסייה שהוחלפה בחדשה בשנת 1950,מהכנסייה נשקף נוף הרים מיוחד.  
חופים בעיר
חוף הים המערבי לה קונצה,הוא ההומה ביותר המוגן מרוחות הים ואשר משמש גם כמקום מעגן לאוניות במפרץ במזח הטבעי ,חוףOndaretta החוף הטוב לשחייה,  חוף הים המזרחי המשמש בעיקר לגלישה La Zurriola וחוף Playa Gros המזוהם מעט.
במרכז מפקץ קונצה ממוקם אי קטן סנטה קלרה ניתן להגיע אליו בשחייה או בשיט בסירה ולטפס עליו ממזח בחלקו המזרחי, ניתן לבקר בו רק בשעות היום עד בא הגאות,  
סאן סבסטיאן סיור San Sebastian
 
ספרד העיר בורגוס Burgos
העיר בורגוס  Burgos
מכונה העיר של הטירות
העיר ממוקמת בצפון מערב ספרד , ממוקמת על תוואי ההליכה ברגל סנטיאגו.
תחבורה הדרך ממדריד לעיר לוקחת באוטובוס כמעט שלוש שעות,על הציר  A1 .
מידע
ממצאים ארכיאולוגיים מראים כי התחלת ההתיישבות באזור החלה בשנת 884 ,כעיר היא נחשבת לבעלת עיזבון היסטורי רב,כעיר מימי הביניים האופיינית לקטלוניה הצפונית העיר  שימשה  כבירת ממלכת קסטיליה במשך 500 שנים , בזמן מלחמת האזרחים בספרד, שכן בעיר המטה של פרנקו.
 
ברובע העתיק ניתן לראות ,ארמונות,כנסיות  כמו  מילאן סן Suso  ומנזר  Yuso  האטרקציות בעיר כוללות את קתדראלת העיר בסגנון גותי   Cartuja de Miraflores, את המנזר  Las Huelgas, אנדרטת  El Cid, קתדראלה  Puerta del Sarmental  מהמאה ה 13,ארמון  La Casa del Cordoo , מונומנט הצל  בCartuja de Miraflores  מהמאה ה 15,השער והארמון מהמאה  16 ,  16Puerta de Santa Maria, המוזיאון הארכיאולוגי Archaeological Museum, קתדראלת  Burgos Cathedral , קאזה  Casa del Cordon .
 
מנזר   Monastery of Royal Retreats, שימש למגורי האצולה לפני שהפך למנזר בשנת 1187 ,סיורים מודרכים למבקרים במנזר מראים  את קברי האבות המייסדים של מנזר, ואת קברם של המלכים  המלך אלפונסו השמיני ואת אשתו, אלינור מאקוויטניה, כמו כן במנזר מוזיאון הבדים Museum of Rich Fabrics  המתהדר אוסף מרשים של בגדי המלכות.
 
מסלול ההליכה לסנטייגו El Camino de Santiago, המסלול עם סמני הצדפה המראים את הכוון משמשים עד היום לצליינים העוברים את העיר.
 
הקתדרלה Cathedral of Santa Maria   הגותית מרשימה של העיר הוא המבנה של יופי בלתי רגיל, אחת הגדולים במדינה   מכיל את קברו של  אל סיד  הלוחם האגדי בן העיר במלחמה כנגד המוסלמים ,בעיר העתיקה נשמרות  הכנסיות והארמונות בסגנון הרנסנס ,כמו גם את מילאן בסן Suso ו Yuso המנזרים .

אוכל הנקרא Morcilla de Burgos הכולל תבשיל בשר כבש נמוך ,ותערובת של אורז, בצל, דם חזיר קרוש, מתובל פלפל אדום מבושל במים מומלחים משמש כמאכל הלאומי של העיר ביחד עם טאפס.
ספרד העיר בורגוס Burgos
 
ספרד העיר בילבאו Bilbao
העיר בילבאו  Bilbao
העיר ממוקמת בחלקה הצפוני של המדינה אזור בעל לאומניות בסקית,בחבל ארץ המכונה  Euskadi , בילבאו היא עיר נמל בפתחו של נהר  Nervion , ליד מפרץ ביסקאיה.
תחבורה העיר מחוברת לרשת הכבישים הבין עירוניים של המדינה ולרשת האירופאית בכביש   AP-8 ובכביש האגרה מס 8
ובכביש האגרה  AP-68 ליתר חלקי המדינה, על הנהר מפוזרים 13 גשרים המחברים את שתי גדותיו .
מידע
העיר התעשייתית ואינה יפה במיוחד , כתוצאה מכך חלקים גדולים של בתיה מכוסים בפיח ,נהר  Nervion חוצה את העיר והוא אחד המזוהמים בארץ ונגמר בשפך לים ולנמל כיום הרשויות המקומיות מגבירות את הנושא התיירותי בעיר כלפי מבקרים ותיירים, ומנסים להפוך אותה לעיר תיירותית מהראשונות במעלה באזור צפון המדינה . 
 
בעיר 400.000 תושבים ,וראשיתה בתקופות קדומות למרות שהתפתחותה הכלכלית החלה במאה החמש עשר, למרות זאת העיר מפתיעה באטרקציות ומבנים עתיקים חלקם נחרבו ושוקמו בשלושת השריפות שפרצו בעיר בעבר ,בעיר מערכת מטרו ושדה תעופה חדשים.
 
אטרקציות בעיר : הרובע העתיק  Casco Viejo, על גדות נהר  Nervion, ברובע ממוקמת הכנסייה בסגנון הגותי  Church of Santiago מהמאה ה  14 , כיכר  Plaza Nueva ואת מבנה התיאטרון  Teatro Arriaga, את בית העירייה ובמיוחד הספרייה העירונית  Bilbaos Municipal Library, ,ארמון  Chavarri Palace,גשר  Zubizuri Bridge  בתכנון האדריכל  קלטראווה.
 
המוזיאונים  Fine Arts Museum ,Basque Museum  והמוזיאון השנוי במחלוקת  Guggenheim Museum  שנפתח בשנת   1997, המוזיאון הימי
 
הכנסיות בעיר הם  קתדראלת  Santiago Cathedral, כנסיית  Saint Anton, בזיליקת העיר, כנסיית  Saint Nicholas of Bari.
ספרד העיר בילבאו Bilbao
 
העיר סן סבסטיאן San Sebastian
העיר סן סבסטיאן   San Sebastian
העיר ממוקמת 21 קילומטר מהגבול הצרפתי,באזור  Cordoba, ברצועה הבסקית במפרץ  La Concha  בחוף האטלנטי
תחבורה ניתן לטוס לשדה התעופה של העיר ממדריד או ברצלונה  או ממרבית הערים באירופה,שדה התעופה 19 קילומטר מהעיר,או ניתן להגיע באוטובוס  ממדריד או מברצלונה או  שעה נסיעה מהערים  בילבאו, פמפלונה ובביאריץ , רכבת ישירה מפריז או מעבורת מפורסטמות  באנגליה לעיר בילבו ומשם באוטובוס.
מידע
העיר ממוקמת ברצועת חול המוקפת גבעות,בחודשים יולי אוגוסט האזור הומה בתיירים,עשירים רבים בורחים מהחום לעיירה ומשתכנים בוילות שלהם , העיירה מתפשטת ומקיפה את חוף  Playa de la Concha המפורסם.
 
העיירה מפורסמת בפסטיבל   Semana Grande  באוגוסט לספורט ,הזיקוקים ב 31 לאוגוסט והמוזיקה החלק המעניין הוא בתהלוכות   Procession of Drummers  או  Tamborrada, האירוע השנתי הגדול ביותר הוא  Aste Nagusia  האורך  שבוע שלם של חגיגות באמצע אוגוסט הכולל מחולות וגסטרונומיה בסגנון הבאסקי המסורתי.
 
לעיר 3 חופים,Playa de la Concha, הטוב לשחייה Ondaretta,וPlaya de Gros, נעים לשוטט ברובע העתיק ליהנות ממסעדות בעיקר טאפאס,ברים וחנויות קטנות, כמו כן לטייל בטיילת  Paseo de la Concha  ומקומות הבילוי הלילי וביום,או לחסוך כסף ולבלות באזור הבוהמיReyes Catolicos  מאחורי קתדראלת  Baroque, בעיר 6 מוזיאונים.
 
כנסיות בעיר הכנסייה הגותית של סן ויסנטה, כנסיית הבארוק של סנטה מריה והמוזיאון  Museo de San Telemo ששוכן במנזר לשעבר מהמאה השש עשר , בעיר מספר המסעדות המעוטרות בכוכבים בכמות הגדולה ביותר בספרד  .
העיר סן סבסטיאן San Sebastian
 
העיירה פויגרדה Puigcerda
העיירה  Puigcerda 
העיירה ממוקמת ליד גבול צרפת ,העיר הוקמה בשנת 1177 בידי המלך אלפונסו, בעברה ממחצית המאה ה 12 נבנתה חומה אשר היו בה תשעה שערים,העיר עברה שתי שריפות בסוף המאה ה 12 ובמאה  13 ורעידת אדמה במאה ה 14 שהחריבה את מבניה שוב.
 
עיירה כפרית העיירה בעלת יופי מיוחד ,החולשת על עמק ציורי ולצידו אגם ומבנים מהמאה ה 18 בעיירה אגם מלאכותי   L Estanyופארק  Schierbeck park  מקום שעשוע למשפחות וילדים
 
הכיכר המרכזית של העיר נקראת  Placa de  Ajuntament ובה בית העירייה ,מעל גגה נשקף נוף פנוראמי מיוחד, הכיכר מוקפת בתים עתיקים מתקופת הרנסנס
 
במרכז העיר כיכר  Placa de Santa Maria   וכנסיית Santa Maria מסוף המאה ה 11 אך היא שונתה לאורך השנים ,הכנסייה בנויה בסגנון רומנסקי וגותי, בכנסייה מגדל פעמונים מאחורי הקיר בית חולים שבחלקו עדיין פעיל.
 
ברחוב הראשי של הקניות  Carrer Escoles Pies  ממוקמת כנסיית Nostra Senyora de Gracia chapel.
העיירה פויגרדה Puigcerda
 
העיירה אל ריפול El Ripolles
העיירה אל ריפול  El Ripolles 
העיירה משמשת כעיר בירה של חבל ריפולס במחוז ירונה, בגובה 700 מטר מעל פני הים,לצד הרי הפירנאים  בסמוך לגבול צרפת.
בחפירות וממצאים מוכיחים כי העיר הייתה קיימת עוד בתקופת הברונזה,כיום היא עיר קטנה ודינמית ופירסומה ממנזר של הזרם הבנדיטיני מנזר סנטה מריה בסגנון רומנסקי בעיר העתיקה  אשר נבנה בשנת 879 לספירה, חלק גדול מהמנזר נשרף במאה ה  19 אך נותרו קשתות ועמודים מעוטרים,סימני גלגל המזלות ולוח השנה החקלאי.חזית הכנסייה מעוטרת בפסלים עם מוטיבים תנכיים, בתקופת ימי הביניים הטירה ששלטה על העיר נקראה Ponc de la Guaardia.
 
מחצבי עפרת ברזל ושפע מים מנהר Freser יצרו את תעשיית הברזל ,באזור הוקמו כבשנים ליצור הברזל  ולבניית כלי נשק וקשתות שהיו מבוקשים בעולם העתיק,העיר נכבשה מספר פעמים בידי צבא צרפת ופיצוץ מחסני תחמושת בשנת 1839 השמידה חלקים גדולים מהעיר ואת תיעוד ומסמכי העיר,כך שנוצרו חורים בעברה המתועד של העיר, בחודש מאי נערך פסטיבל הצמר בעיר  הנקרא   The Festa de Lana .
 
כיום העיר היא תעשייתית
העיירה אל ריפול El Ripolles
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור