דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פולין ורשה קרקוב וגדנסק ספרי מידע ולינה

 

 

לישראלים אין צורך באשרת ביקור בפולין .

הפרש שעון פולין בעת הביקור בפולין יש להזיז את המחוגים שעה אחורה.

התקופה התיירותית המומלצת לביקור בפולין היא בחודשים מאי-אוקטובר,הטמפרטורות בתקופת הזאת באביב נעות בין 0-16 מעלות צלזיוס,יש ימים גשומים ויש ימי שמש חמים,בתקופת הקיץ הטמפרטורה מטפסת עד לשלושים מעלות,גשמי הקיץ מקררים ומקלים את החום, גשמים אלו יורדים על העיר וורשה לעיתים.  

ימי הזוהר של טיול בפולין בפרוטות (לאחר יציאתה מהכיבוש הרוסי )תקופה שבה הכול זול חלפו,אומנם עדיין וורשה זולה יותר מפריז או לונדון,אבל גם היא למדה את ערכם של השטרות בתקופת האיחוד האירופאי ומטבע היורו.


ורשה מידע כללי
 

ארגון המחתרת הפולנית זיגוטה ,שפרושו המועצה לסיוע ליהודים ,הוקם בסוף שנת  1942 כנגד הצורר הנאצי ועל מנת לנסות לעזור ולסייע ליהודים, לאחר שנקעה נשמתם של פולנים נוצריים ,מעוצמת האכזריות והברבריות שהפעילו הצוררים כנגד בני האנוש היהודים,הארגון עבד בתאום עם הממשלה הפולנית הגולה בלונדון ובסיועם הכספי .

למעשה עד הקמת ארגון זגוטה הממסדי,פעלו תושבים נוצריים תוך סיכון עצמם באופן פרטי להצלת יהודים,בראש הארגון הקודם לזגוטה ,עמדו הנשים  סופיה קוזאק, וונדה קרהלסקה פיליפוביץ ועוד,עד סוף 1942 טיפלו לברות הארגון בקרוב למאתיים נמלטים במקומות מחבוא,תוך אספקת מזון,קורת גג ותעודות מזוייפות.

גם שאר תושבי פולין הנוצרים ותושבי וורשה לא ליקקו דבש,פולנים רבים נרצחו ברחובות,רבים נהרגו כתוצאה מהלשנות,יש האומדים את ההרוגים כמאתיים הרוגים ליום בתקופות שונות.

ורשה ארגון זיגוטה ZEGOT הנוצרי להצלת יהודים
 

כתובת השגרירות הישראלית ברחוב   Ul. Krzywickiego 24, Warszawa

טלפון לשגרירות 22-5970500 -48

השגרירות פתוחה לציבור בימים שני-שישי בשעות 10:00-12:00.


שגרירות ישראל בורשה
 

חוטים שזורים, בהתייחס להיסטוריה הלאומית היהודית-ישראלית מחד גיסא ולהיסטוריה הלאומית הפולנית מאידך גיסא. יחסי והשפעות הגומלין המודעים ושאינם מודעים - הולכים וגוברים במאות ה- 20-21  ומגיעים לדרמת השיא בימינו. זה קורה בין השאר בהקשר הישראלי שמצוי על פרשת דרכים שבו צריכה ישראל לבחור בין שתי חלופות ממשל: תואמת ירוסלב קצ'ינסקי הלאומן הפולני מחד לבין תואמת דונלד טוסק הלאומי-דמוקרט-ליברלי מאידך. (מותג השמאל אינו רלוונטי בישראל ויש למצבו מחדש תוך התייחסות ל"חכמת-ההמונים").

                           מאת: עו"ד דויד סנדובסקי

מבוא

קיים דימיון בין תופעות התפתחות התרבויות, המורשות ומהלכי ההיסטוריה שעברו פולין וישראל. שתי האומות חוו תהליכים מחזוריים של גדולה ושפל, נצחונות ומפלות, וכן כשלים והצלחות. מדובר גם בקטסטרופות והשפלות מלחמתיות, בהפסדי עצמאויות וריבונויות ופוסט טראומות אישיות וקולקטיביות קשות. מרכיבים אלה הפכו למעצבי הזיכרונות והחוויות הקולקטיביים הקמאיים של העמים. זה משפיע באופן רגשי על ספקטרום תפיסות הזהויות הלאומיות ו/או הלאומניות שלהם. כן משפיע הדבר על  מכלול תפיסות התופעות המאפיינות והייחודית לכל אחד משני העמים. הדבר משפיע על התנהלות העמים על רצפים מחזוריים ותהליכיים ביחס לדילמות מפתח. בעיקר בהתייחס לרצפים של לאומיות-לאומנות.
בשני העמים מתקיים דגש חזק על דילמות ההגדרה של מרכיבי "הזהות הלאומית העצמית".
זה מבוסס על תרבויות ודתות לאומיות. עובדתית, ההתייחסות הלאומית ל"צדק חברתי" אוניברסלי פחות דומיננטית בשני העמים.

פולין וישראל ככלים השלובים
 
 
 
בניית אתרים - שרקור