דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

גרמניה ריינלאנד פאלאטינייט העיירה שפייר Speyer

 
 
 
ריינלאנד פאלאטינייט שפייר העיר Speyer
שפייר  העיר   Speyer
העיר ממוקמת בגרמניה המערבית על הגדה השמאלית של נהר הריין ושימשה כנמל בעברה,
תחבורה העיירה שפייר קשורה למערכת הרכבות, היא אינה קשורה ישירות עם  ICE   אך קל להגיע לעיר במערכת הרכבות דרך מנהיים או   Ludwigshafen  . לעיר שתי תחנות רכבת אחת שפייר התחנה המרכזית, שנייה בצפון מערב העיר.
שפייר מקושרת ברכבת  Germersheim  ו קרלסרוהה   Karlsruhe   דרך היידלברג   Heidelberg  בכל 30 דקות ומהעיר מיינץ   Mainz  כל שעתיים .
קו אוטובוס פנימי 565 עולה יורו לכרטיס לכל היום,יש גם מערכת אוטובוסים אזורית.
מידע 
זוהי אחת הערים הגרמניות הוותיקות בעלת חלק  עתיק ויפהפייה, שפייר הייתה עיירה  מאז 346  ,הכנסיות הראשונות נבנו בה במאה השישית והשביעית , אפשרויות שיטוט  הליכה מערבה למנזר הנזירות  סנט  Magdalenen  רחוב  Hasenpfuhlstrase 32  דרך   Pistoreigasse   לשוק העצים    Holzmarkt לשוק הדייגים  Fischmarkt או ללכת צפונה ברחוב הראשי Maximilianstrase   אל   Salzgasse, ממשיכים לתוך  כנסיית  סנט   Georgengasse  
אטרקציות בעיר ניתן לקנות כרטיס משולב רכבת ואטרקציות והתחבורה העירונית .
קתדראלת שפייר Speyer cathedral ומוזיאון ההיסטורי של פאלץ  
אקווריום ימי Sealife - An aquarium
המוזיאון הטכני Technik Museum
המקווה היהודי העתיק Judenbad Oldest Mikvah תת קרקעי מהמאה ה  12
אולם לסרטי אי מקס IMAX Dome film theater
הכנסייה הפרוטסטנטית Gedachtniskirche der Protestation בפנים הכל מצופה עץ מהמאה ה 17 .
שער הכניסה העתיק Altportel בסוף הרחוב הראשי  Maximillianstrasse חלק מחומות העיר גובהו 55 מטר.עלייה על המגדל בתשלום וצפייה בנוף, פתוח שני-שישי 24:00-12:00 ,בימי שבת וראשון בשעות 10:00-17:00,בכל קומה של המגדל יש תערוכות קטנות מיוחדים של המגדל עצמו  כולל הפעמון, וסיפורההיסטוריה של שפייר של הימים שלפני החורבן במהלך מלחמת הברית הגדולה, כאשר Altportl היה העיר של שער הכניסה המערבי כחלק מחומת העיר.
ריינלאנד פאלאטינייט שפייר העיר Speyer
 
שפייר בית המטבעה העתיק The Old Mint
בית המטבעה העתיק  The Old Mint
המבנה ממוקם ברחוב הראשי של העיר  Maximilianstrase 99
מידע
המטבעה העתיקה נבנתה בשנת 1748 כדי להיות במרכז המסחרי החדש על השוק, והחליף את החלפנות ימי הביניים מנטה, ונקרא בשמו  בית   Minters, המבנה המשיך לשמש למסחר עד מחצית המאה ה  19 שאז הפך למבנה בשימוש עירוני למשרדים שונים.
שפייר בית המטבעה העתיק The Old Mint
 
שפייר כנסיית הזיכרון Memorial Church
כנסיית הזיכרון   Memorial Church
כתובת   Bartholomaus Weltz Platz
הכנסייה פתוחה בימי השבוע בשעות 10:00-12:00 ובשעות  14:00-17:00
טלפון
מידע
הכנסייה נבנתה כמחאה וזיכרון לפעילות שנעשתה בפרלמנט כנגד הפרוטסטנטים ,הוא נבנתה בשנים 1893-1904 בסגנון גותי.
 
החלק המעניין בביקור הם חלונות הזכוכית והעוגב,על החלונות שולבו אלמנטים להתרסה , גובהו של מגדל הפעמונים הוא 100 מטר, אורכה של הכנסייה 51 מטר ורוחבה 24 מטר, גובה הקשתות באולם המרכזי 24 מטר.
 
סוג האבן שממנו נבנתה הכנסייה נבחר בקפדנות שיחזיק מעמד שנים רבות ויתאים לפיסול ועיטורים שהוכנסו לכנסייה, היכל הזיכרון ממוקם בקומת הקרקע של המגדל ,דמות ברונזה של מרטין לותר עומד על הדום עשויים גרניט שוודית ניצבת במרכז היכל הזיכרון, פסלים של שישה נסיכים אשר מחו על הרפורמה   ב 19 אפריל 1529 נמצאים על שישה כנים נוספים.
 
שני החלקים של העמוד המרכזי  כוללים עליו  דמות מאבן חול של דוד המלך עם הנבל שלו, רואים אותו  מקבל מבקרים בכנסייה עם המזמור כתוב על  מגילה, מעשה  המפנה את תשומת הלב לחשיבות של מוזיקה בכנסייה הפרוטסטנטית.
 
כמו הקתדראלות הגותיות, שמשות החלונות תוכננו בשלל צבעים והם מרכיב בלתי נפרד של הבנייה, בחלון הראשי באפסיס אשר נתרם על ידי בני הזוג האחרון הקיסר הגרמני, וילהלם השני ואשתו אוגוסטה ויקטוריה מצוירים ראשי המלאך ובשלושת החלונות באמצע הם פורטרטים של ילדים של הקיסר.
שפייר כנסיית הזיכרון Memorial Church
 
שפייר כנסיית השילוש הקדוש Trinity Church
כנסיית השילוש הקדוש  Trinity Church
כתובת  
הכנסייה פתוחה בימי 
מידע
סגנון הבנייה המיוחד הזה של הכנסייה בולט על רקע השרדותה ככנסייה היחידה באזור הריין בגרמניה, הכנסייה עוצבה על ידי האדריכל יוהן פטרGrabne  r, היא  נבנתה בשנים
1701-1717 ככנסייה  לותרנית.
 
העיצוב הפנימי והרהוט העשוי מעץ נשאר במקורו כמו בעת פתיחתה של הכנסייה בסגנון מיוחד , לדוגמא :  גילופי עץ על המזבח והדוכן נעשו בידי  נוצרים, תקרת העץ מקומרת, על הקירות ציורים עם סצנות מן התנך  והברית החדשה שנעשו בידי  יוהן כריסטיאןGutbier.
שפייר כנסיית השילוש הקדוש Trinity Church
 
שפייר פסל הדג במזרקה forum piscinum
פסל הדג במזרקה  forum piscinum
איך להגיע בליכה לכוון מערב בהמשך ממנזר הנזירות סנט  Magdalenen  דרך  Pistoreigasse  ושוק העץ   Holzmarkt לשוק הדייגים   Fischmarkt
או ללכת צפונה ברחוב   Maximilianstrase   אל   Salzgasse , ממשיכים לתוך סנט  Georgengasse  , ושם הפסל .
מידע
פסל הדייג על קביים  סמל  unmistakeable  הוא  Forler של סטפן דוג הדג במזרקה על קביים, למסתכל מכל מקום בכיכר כך זה נראה.
שפייר פסל הדג במזרקה forum piscinum
 
שפייר פסל הצליין Jakob Pilgrim statue
פסל הצליין  Jakob Pilgrim statue
הפסל ממוקם ברחובה הראשי של העיר   Maximilianstrasse , הפסל ממוקם  כ 200 מטר   ממערב לקתדרלת בכיכר
מידע
פסל ברונזה של יעקב  Spilger ,ברחוב הראשי  Maximilianstrasse  בעיר ,   שפייר היה תמיד חשובה  כמרכז דתי, ולכן הרבה צליינים עברה לרגל שלהם דרך גרמניה או אירופה, כמחווה של אינספור צליינים על מסלול  קמינו דה סנטיאגו, העיר שפייר הקימה את פסל הברונזה הגדול של הציילנים  של מרטין מאייר, בתחילת המאה העשרים  .
 
הפסל מתאר צליין יש בעל אופי והשקפה חזקים מאוד הנראה על פניו, כאילו צליין האמיתי במהלך טיול ארוך והמתמשך שלו בכל סוג של מזג אוויר.
שפייר פסל הצליין Jakob Pilgrim statue
 
שפייר הרובע היהודי והמקווה The Jewish Quarter and
שפייר הרובע היהודי והמקווה  The Jewish Quarter and ritual bath
הכניסה בתשלום
כתובת רחוב  Kleine Pfaffengasse
המקווה פתוח בימי השבוע בשעות 10:00-17:00
איך להגיע מכיכר הקתדראלה  Domplatz , נכנסים לרחוב   Kleine Pfaffengasse  בחלקו הדרומי של ארמון הבישוף ,מאה חמישים מטר משמאל חפשו את השלט  Judenbad
טלפון 3277288
מידע
הקהילה היהודית בעיירה שפייר הייתה חשובה לחיי המסחר בימי הביניים, סוחרים ובנקאים אלו היגרו מצרפת ואיטליה , הבישוף רודיגר   Huntzmann, יחד עם המלך היינריך הרביעי תמכו ועזרו להם להתיישב בעיר.
 
במאה ה 16 נעלמה הקהילה היהודית מהעיר ,במהלך ההרס של מבנים ומוסדות על ידי החיילים הצרפתים במלחמת הברית הגדולה, בית הכנסת נהרס כליל, ומבנים יהודיים אחרים .

רק מקווה טהרה,Mikwe, נותר ללא פגע, כפי שהוא נראה כיום 10 מטר מתחת למפלס הקרקע, כיום השרידים של המבנים והמקווה נותנים צוהר להבנת חיי הקהילה היהודית בעיר עד המאה ה 16, כיוון שלצורך איסוף מים למקווה חפרו והגיעו למקורות מי תהום שמהם אספו אותם לשימוש המקווה.
 
מצד ימין ומשמאל למדרגות המוליכות  לבריכת המקווה ממוקמים  ספסלים לאיסוף חדרי ההלבשה ממוקמים ממש ממש קרוב לבריכה,מעל פני הקרקע, עדיין אפשר לראות כמה שרידי קירות בית הכנסת של העיר שפייר, וברצונם להנציח את העבר, הקהילה עשו עבודה טובה כדי להראות איך זה נראה בעבר באמצעות  כרזות וצילומים.
שפייר הרובע היהודי והמקווה The Jewish Quarter and
 
שפייר הגשר העתיק Sonnen Brucke bridge Speyer
הגשר העתיק  Sonnen Brucke bridge Speyer  
ופסלו של  Saint Nikolaus
איך להגיע הפסל של סנט ניקולס פטרונם של הדייגים ממוקם על הגשר מצפון לקתדראלה, patron saint of the fishermen .
מידע
הגשר השמיש היחידי שעדיין במצב מקורי כמעט בגובה הגשר בימי הביניים, ממוקם צפונית לקתדראלה ליד עמוד זיכרון שאיננו כיום לזכרם של החלוצים מימי הביניים, העמוד עמד ליד קפלה קטנה שהוקדשה לפטרון סנט ניקולס,ולכן נקרא הרחוב והגשר על שם הקדוש.
 
כיום ניתן לראות מעט תיקונים בשני חלקי הגשר מעל ל   Speyerbach
לאחר שנפגע בידי הצרפתים בעת הכיבוש, הגשר בנוי בסגנון גותי עם קשתות עדיין בשימוש למרות שלאחר שהוחזרו לו מעקות האבן מהלבנים והוא הורחב מעט בשנת 1986 ,הוא מיועד להולכי רגל ואופניים,
שפייר הגשר העתיק Sonnen Brucke bridge Speyer
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור