דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

שרונה רחוב סטרכילביץ בית אחר בית

שרונה מבנה נגריית לואיס וונוס ברחוב צבי סטרכילביץ 4 (125)

מבנה נגריית לואיס וונוס הנגר והבנאי ,נבנה בשנות העשרים ,לצד ביתו הפרטי של  לואיס וונוס הפינתי ,שנבנה בשנת 1886 ברחוב מנדלר 10 פינת רחוב סטרכילביץ 6,מבנה שנבנה מבלוקי כורכר וחופה בגג רעפים אדומות , נגרייה זאת התפרסמה ברחבי מושבות הטמפלרים בזכות עבודת הנגרות המשובחת שלה.

לאחר נישואיו השניים של לואיס וונוס,נולד הבן אוטו כאשר סיים את לימודיו ,החליט אוטו ללמוד את מקצוע הנגרות בנגריית אביו,לאחר תקופת לימוד ראשונית ,יצא הבן אוטו להמשך לימודי הנגרות בבית ספר מקצועי בגרמניה.

התמחות הנגרייה הייתה בעבודת נגרות בניין,רהיטים ואלמנטים קישוטיים לבתים כולל מעקות , חייהם של משפחת וונוס התנהלו כרגיל עד מלחמת העולם הראשונה ,שבה הוגלתה המשפחה למחנה מעצר במצרים ושם בשנת 1919 נפטר אב המשפחה לואיס וונוס.


שרונה מבנה נגריית לואיס וונוס ברחוב צבי סטרכילביץ 4 (125)
 
שרונה ביתו של יוהן פראנק,ברחוב ארניה אוסוולדו 9 פינת סטכילביץ 6 (127)

יוהן פראנק הטמפלרי,בנה את ביתו בגל השני של בניית הבתים במושבה שרונה בתחילת המאה העשרים,בית ייחודי בסגנונו כיוון שהשתמש בסגנון בניה שאינו טמפלרי מסורתי אלא השתמש בפתחי חלונות ביתו כחלונות מאורכים וקשתיים ה מזכירים את סגנון חלונות הכנסייה,המבנה נבנה בשימוש באלמנטים של בלוקי כורכר לקירותיו, מבנה בן שתי קומות קומת מרתף ועליית גג מחופה ברעפים אדומים.

יוהן שימש כנציג המושבה שרונה ,בוועד הקהילה הטמפלרית בארץ ישראל,לפרנסתו שימש כמורה בבית הספר,זקני המושבה מתארים אותו כדמות אדם מבוגר בעל זקן לבן ארוך תפקידו הנוסף של יוהן פראנק בקהילה היה להכין את הנערים והנערות לקראת טקס קבלתם כבוגרים לכת ולאמונה הטמפלרית כחברי הקהילה (קונפירמציה) .

לאחר שגורש מביתו והוגלה ,נכנסה למבנה בתחילה יחידת השיטור של מחנה הקריה ובהמשך שימש המבנה את יחידת הקשר במשטרה הישראלית ,כיום משמש המבנה לאחר שיפוצו את מסעדת קמפאי בקומת המרתף .


שרונה ביתו של יוהן פראנק,ברחוב ארניה אוסוולדו 9 פינת סטכילביץ 6 (127)
 

בית לואיס ונוס ( Venus )הנגר והבנאי ברחוב אלברט מנדלר 10 כיום המרכולית,גלידה ונילה

בית משפחת לואיס וונוס הנגר נבנה בשנת 1886,למרות שלמושבה הגיע בשנת 1880,את ביתו הקים כחמש עשר שנים לאחר קום המושבה שרונה ,בחצר ביתו הקים לואיס נגריה שאותה קרא על שם המשפחה נגריית ונוס שהתפרסמה ברחבי מושבות הטמפלרים בזכות עבודת הנגרות המשובחת שלה.

לאחר עלייתו ומות רעייתו ,נישא שוב לואיס ונוס בשרונה, למבנה הבית והנגרייה נוספו תוספות על צרכיה הגדלים של המשפחה והעסק,הנגרות לא היה העיסוק היחידי ופרנסתו של לואיס,המשפחה הקימה בחצרה גם כוורות דבורים לדבש,שבה עסקה רעייתו ברדידת הדבש והכנסתה למיכלים שאותם מכרו בשווקי האזור ובמושבה.


שרונה בית לואיס ונוס (Venus)הנגר ר' אלברט מנדלר 10 פינת סטרכילביץ 6 (122)
 
 
 
בניית אתרים - שרקור