דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

שרונה רחוב אוסווואלדו ארניה (רחוב גארטן)בית אחר בית

 

 

בית משפחת פרדידריך אורת (Orth) ברחוב קפלן 18 פינת אוסווואלדו ארניה 4 (רחוב גארטן) (129)

משפחת פרדריך אורת בנתה את ביתה בגל השני של הבנייה במושבה שרונה בתקופה שלפני מלחמת העולם הראשונה,לפרנסתו גידל פרידריך גינת ירקות שאת התוצרת מכר בשווקי המושבה ובשווקי יפו ותל אביב.
 
בצמוד לפרדסי ההדר של המשפחה ,הוקמה מכוורת לתעשיית הדבש,בנוסף ניהל את המחלבה המשותפת של בעלי הרפתות במושבה שרונה והמושבה ווילהלמה וניהל גם את מכון המים של המושבה .שרונה מתחם האוכל ליטל איטלי 1 (129)
 

בית משפחת כריסטיאן אורת רחוב קפלן 20 פינת רחוב אוסוולדו ארניה 6 (130)

שרונה אורוותו (בית החרושת ללימונדה) של פרידריך אורת רחוב קפלן 20 פינת רחוב ארניה אוסוולדו 6 ( רחוב גארטן) (130) .

בשנת 1920 חזר פרדריך אורת לביתו הנטוש במושבה שרונה,לאחק שגורש בידי האנגלים מביתו שבמושבה שרונה,כיוון שמשק בעלי החיים נבזז בתקופת המלחמה בידי הצבאות הלוחמים ,החליט פרדריך אורת ,כי אין לו צורך במבנה האורווה שבמבנה ליד ביתו ,והעדיף להרסו ולבנות לבנו כריסטיאן בית מגורים חדש.


שרונה מתחם האוכל ליטל איטלי 2 (130)
 
גן משחקי הפעוטים בין קפה קמפאי (127) לבין נעלי אימלדה (204) גן הבנוי ממתקנים שהוכנו מבולי עץ ,בהמשך לכוון רחוב קפלן גן פרחים וצמחים וספסלי מנוחה .
גן משחקי הפעוטים בין קפה קמפאי (127) לבין נעלי אימלדה (204)
 
שרונה בית מרגריטה שרלה,בהמשך בית קארל שטלר קפלן 22, פינת רחוב ארניה 1 (204)

את הבית הפינתי בנתה משפחת מרגריטה שרלה,בסביבות שנת 1910, בגל הבניה השני בטרם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, בחצר ביתם בנו בני המשפחה רפת גדולה לפרות חולבות,אורוות סוסים ומתבן.

בעת שהחלו השיפוצים והזזת הבית נתגלו מתחת לשכבות הטיח והסיד שעל הקירות,ציור קיר דקורטיבי באיכות טובה,שמשערים שצוייר בשנת 1910 בעת שהבית נבנה,לצורך השיקום נרתמו צוות של משקמים ומשחזרים ,וקישוט הקיר הדקורטיבי הוחזר לימי תפארתו וניתן לראותו בחנות yanni be במבנה.

כאשר עזבו בני משפחת שרלה את המבנה,בבית גר קארל שטלר לפרנסתו נטע פרדסים רבים בשותפות עם אחיו, קארל טיפח והגדיל את משק פרות החלב ,והצטרף לאגודת יצרני החלב והמחלבה של המושבה שרונה בד בבד עם הגדלת שטחי פרדסי פרי ההדר שברשותו.


שרונה בית מרגריטה שרלה,בהמשך בית קארל שטלר קפלן 22, פינת רחוב ארניה 1 (204)
 
שרונה ביתו של יוהן פראנק,ברחוב ארניה אוסוולדו 9 פינת סטכילביץ 6 (127)

יוהן פראנק הטמפלרי,בנה את ביתו בגל השני של בניית הבתים במושבה שרונה בתחילת המאה העשרים,בית ייחודי בסגנונו כיוון שהשתמש בסגנון בניה שאינו טמפלרי מסורתי אלא השתמש בפתחי חלונות ביתו כחלונות מאורכים וקשתיים ה מזכירים את סגנון חלונות הכנסייה,המבנה נבנה בשימוש באלמנטים של בלוקי כורכר לקירותיו, מבנה בן שתי קומות קומת מרתף ועליית גג מחופה ברעפים אדומים.

יוהן שימש כנציג המושבה שרונה ,בוועד הקהילה הטמפלרית בארץ ישראל,לפרנסתו שימש כמורה בבית הספר,זקני המושבה מתארים אותו כדמות אדם מבוגר בעל זקן לבן ארוך תפקידו הנוסף של יוהן פראנק בקהילה היה להכין את הנערים והנערות לקראת טקס קבלתם כבוגרים לכת ולאמונה הטמפלרית כחברי הקהילה (קונפירמציה) .

לאחר שגורש מביתו והוגלה ,נכנסה למבנה בתחילה יחידת השיטור של מחנה הקריה ובהמשך שימש המבנה את יחידת הקשר במשטרה הישראלית ,כיום משמש המבנה לאחר שיפוצו את מסעדת קמפאי בקומת המרתף .


שרונה ביתו של יוהן פראנק,ברחוב ארניה אוסוולדו 9 פינת סטכילביץ 6 (127)
 
שרונה בית מרגרט ודניאל (ויוהן) ינר,ברחוב ארניה אוסוולדו 13 (128)

בני משפחת מרגרט ודניאל ינר בנו את בייתם בגל השני של בניית בתים במושבה שרונה,בני הזוג בנו מבנה בן שתי קומות מרתף ועליית גג עם חיפוי של רעפים אדומות,בני הזוג חשוכי הילדים הורישו במותם את ביתם לצרכי קהילת הטמפלרים בשרונה,בתחילה פעלו במבנה כיתות לימוד של הגיל הרך בבית הספר היסודי ,ולאחר מכן נפתח במבנה בית זקנים לחברי המושבה בהגיעם לגיל גבורות .

במהלך תפיסת רכושם של הטמפלרים בעת גרושם ,התמקמה במבנה יחידה צבאית  בריטית,בעת שהשטח בשרונה נמסר לידי הצבא הישראלי בתקופה שקדמה למלחמת העצמאות ,לידי אגף ביקורת המדינה ומשרדו של המבקר, אז גם התרחב המבנה בהוספת אגף משרדים נוסף למבנה המקורי.

כיום לאחר השיפוץ פועלים במבנה קפה לנדוור בחצי מקומת הקרקע ובגינה,בחצי השני ובקומה הראשונה פועלות חברות האופנה גל חלפון ושוגר דדי.


שרונה בית מרגרט ודניאל (ויוהן) ינר,ברחוב ארניה אוסוולדו 13 (128)
 

מבנה שנבנה בשנות ה-30 בסגנון הבין-לאומי בחלק הדרומי של המושבה שרונה, לאחר קום המדינה שכן בבניין משרד פרקליט המדינה , לאחר מכן נמסר למתחם רשות השידור ונמצא בתחומה .


שרונה בית רונלד נף (Neef ) ברחוב ארניה 14 (רחוב גארטן)
 

את ביתו בנה מורה הריקודים פרדריך הרינג בחלקה הדרומי של המושבה שרונה,בסטודיו של ביתו לימד פרדריך את רזי המחול האירופאי,לביתו הגיעו צעירי המושבה ובהמשך צעירים מהסביבה ומתל אביב,בחצר ביתו ארגן המורה פרדריך הרינג ערבי ריקודים לתושבי השכונה.

לאחר מלחמת העצמאות התמקם במבנה שר האוצר של מדינת ישראל פנחס ספיר (קובלסקי),בקומת הקרקע של המבנה יסד ספיר את מסעדת הבכירים ששימשה אותם בארוחות הבוקר והצהרים ,ספיר אף פינה חדרים במבנה בעבור חברי מפלגתו יגאל אלון ויצחק רבין בעת שלא שימשו בתפקידים ממלכתיים על מנת שיוכלו להמשיך ולפעול במסגרת מפלגתם.

כיום שרונה מרקט

שרונה מרקט המקורה יכלול כמאה דוכנים וחנויות אוכל בקטגוריות שונות ,במבנה המקורה הגדול יפגוש המבקר במסעדות,ברים ,מאפיות וקונדיטוריות,חנויות דגים ופירות ים, גבינות פסטות , אוכל אורגני,בשרים וקצביה, אביזרי מטבח,חנויות יין,חנויות ספרי בישול,מרכז אוכל אסיאני .


שרונה מרקט בית משפחת פרידריך הרינג (Haering) רחוב אוסווואלדו ארניה 17 פינת קלמן מגן
 

פרדריך שטלר היה בנו של עמנואל שטלר,את ביתו בנה בשנות השלושים לאחר חזרת המשפחה מהגלות במצרים בשנת 1920,בית שנבנה על פי קווי הסגנון של הבהואס (בניה ארץ ישראלית הבין לאומית) במבנה שולבו אלמנטים מבטון יצוק ששולבו בקירות בלוקי הכורכר,מבנה בן שתי קומות מרתף ועליית גג בחיפוי רעפים אדומים וארובות לאחים שבבית.

פרדריך שטלר סיים את לימודיו בבית הספר במושבה והשלים את לימודי האדריכלות בגרמניה,בתום לימודיו חזר לארץ והחל לעסוק באדריכלות ואף בנה את ביתו בחלק הדרומי של המושבה,לאחר מלחמת השחרור למבנה נכנסה לשכת שר המשפטים,בעת פינוי השכונה ובנייתה כפארק שרונה,נהרס המבנה לטובת בניית מגדלי גינדי כיוון שלא נבנה במושבה בתחילת דרכה,ועל פי הסכם השימור בית שלא נמנה על בתי המייסדים נעלם מן הנוף.


שרונה בית פרדריך שטלר רחוב ארניה 18 (רחוב גארטן)
 
 
 
בניית אתרים - שרקור